Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 sayılı kanununa göre emekli olanlar ne kadar emekli maaşı alıyor?

Peki muzy1 buna nasıl bir hesap yapabiliriz:)

2010 da kamuya engelli olarak atandım.
2008 e kadar 104.618TL VE 1751 çalışma günüm var, özelde,
2008 sonrası 157.332TL ve 2797 çalışma günüm var, kamuda,

Bu durumda emekli maaşım ne olur..
Cesaret edip emeklilik dilekçesi veremiyorum..

muzy1 abi 1000 lira maaş alacağıma ölene kadar çalışırım. 2008 den sonrada maaş düşsün ne yapalım artık başka bir yasa gelene kadar çalışmaya devam. biri gider biri gelir Türkiye burası yarın ne olacağı belli değil.

@strangeyaman
Valla 2008 öncesinde bağlama oranları %50-60 arasına kadar çıkıyor..sizin öncesi için 1500 TL emekli maaşı

2008 sonrasına göre ise 700 TL civarı bir maaş çıkıyor..

işte burda kafa karışan nokta, bunların 2 sinin ortalamasını nasıl alıyor ,)

benim tahminim 1000-1200 TL civarı olacaktır maaş..

Şu prim günü ve Prim tutarınızla Asla 1500 ü görmez diye düşünüyorum ,)

@TahaAY
Engelli emekli olanları vurdu ilk bu sistem, daha insanların haberi yok bu durumdan ,)

2008 sonrası işe girip çalışmaya devam eden ve Ayda 2500 TL 3000 TL gibi brüt maaşı gösterilen kişi,

Emekli maaşının 1000TL olacağını bilmediği için ,ayrıca emeklilik yaşına ulaşmasının hayal olduğunu düşündüğü için, umrunda değil bu..

Burda emekli maaşını arttırmanın en önemli noktası şu;

özel sektörde çalışanlar için özellikle;

Prim gün sayısını düşük gösterip, Prim tutarını yüksek göstermektir...

yani işveren 30 gün çalışmaya ödediği 3000 yada 2500 TL brüt maaşa... 15 gün gösterirse emekli maaşı ciddi artar..

muzy1 4A yı hizmet birleştirmesi yaptırmıyorum 2207 gün var orada ilerde farklılık olursa yasalarda memurluktan istifa eder oradan tamamlayıp emekli olurum diye düşünüyorum. bakalım bize Hayat daha neler gösterecek.

Alıntı, muzy1

"Engelli emekli olanları vurdu ilk bu sistem, daha insanların haberi yok bu durumdan ,)

2008 sonrası işe girip çalışmaya devam eden ve Ayda 2500 TL 3000 TL gibi brüt maaşı gösterilen kişi,

Emekli maaşının 1000TL olacağını bilmediği için ,ayrıca emeklilik yaşına ulaşmasının hayal olduğunu düşündüğü için, umrunda değil bu..

Burda emekli maaşını arttırmanın en önemli noktası şu;

özel sektörde çalışanlar için özellikle;

Prim gün sayısını düşük gösterip, Prim tutarını yüksek göstermektir...

yani işveren 30 gün çalışmaya ödediği 3000 yada 2500 TL brüt maaşa... 15 gün gösterirse emekli maaşı ciddi artar.."

Aslında engellileri değil herkezi vurdu bu sistem. Genelde engelliler 15-20 sene civarında emekli oluyor normaller ise 30-35 sene civarında çalışıyorlar fark biraz da bundan kaynaklanıyor. Bir de yüksek emekli maaşı almak için 30 gün çalışıp ta 15 gün nasıl gösterilecek kanunen suç bu.

u.uçar Sende 30 yatır de işverenine maaşıda verme bana onuda üzerine ekle emekli olunca yerim ben dersin. Arkadaş örnek olarak veriyor kanunsuz iş yap diye değil.

muzy1 çok tesekkurler.. hala devlet memur emeklileri en dusuk 1.900 alirin hala gecerli olabilecigini dusunmek istiyorum..

muzy1

Toplam yatan brüt derken e devlette hizmet dokumunde sgk ya odenen prim mi yoksa maas bodrosundaki brut mu ikisi cok farkli cunku..

kesin bilgi yi nasıl alacagız 2008 sonrası işe başlayıp emekli olan yokmu yahu

strangeyaman

4A detaylı hizmet dökümü var e devlete..

o tabloda en SAĞ daki yazan tutardır brüt.

Aslında 2008 sonrası memurlardada var eski sistem ama daire başkanı ve üst kadrolara atandığı taktirde 5434 sayılı emekli sandığından emekli olabiliyor 2008 sonrası memur olan yani aslinda memurluğu bitirdiler bir nevi eski memurluk yine devam ediyor daire başkanı ve üst kadrolarda... Yani KPSS nin geçerliliğini kaldırmış oldular el altından şu anda memur olanların işçiden farkı yok.

Love Master

biz burda memurdan bahsediyoruz verdigin lik yanlış 4 a yı hesaplıyor biz 4 c liyiz bizim için 4 c önemli

konu başlıgı memur diye degişirse iyi olur admin

1985 işe memur olarak girdim 1997 de 4 yllık üniversite mezunu 13 yıllık hizmetiyle %90 engelli raporuyla emekli oldum 4c liyim ocak zamları hariç 1800 tl almaktayım

by yolcu

yazık çok az alıyorsun . gerçi 2000 yılından sonra sigortası başlayıp brüt 6bin tl alan kişiye bağlanan maaş 1800tl senin aslında daha fazla olması gerekirdi.

by yolcu abi biz 1985 te dünyaya gözlerimizi açtık bizim yaşlarda olan kişiler ne kadar alıyor onu merak ediyoruz. Memurluktan emekli olan yok herhalde.

Maalesef 657 tabi memurlarda aylık bağlama oranı 2008 /10 ay tarihi öncesi %75 ten hesaplanırken, 2008/10 ay sonrasında ise %50 olarak hesaplandığı yönünde duyum aldım.

u.uçar Yeni bir yasa çıkana kadar emeklilik hayal gibi görünüyor şu anda.

muzy1 Merhaba Öncelikle , Kendim kamu sermayeli anonim şirket olarak geçen bir bankada çalışıyorum devlet memuru değiliz özel sandığa tabiyiz 2014 yılında bankaya başladım ama ilk sigorta başlangıcım 2006 yılında 15 gün 2008 sonrası memurları kapsayan bu düşük maaş olayı sizce bizi de ekiler mi teşekkürler.

Etkiler tabii, 2006-2008 arası ne kadar pirim yatacak? Ki siz 2014 te kamuya KİT e falan girmişsiniz. Yani kısaca 2008 den sonraki çalışmaları saymayın, sadaka parası gibi o yüzden BES falan çıkardılar.

u.uçar Besi çıkardılar evet Daha ne kadar yatırabiliriz? Otomatik açılan sisteme 1 yıl olmadı yatan ve benim emekliliğim doldu Emeklilik maaşımdan mı kesecekler? 2008 sonrası memur oldum bu durumda biz ne yapacağız? Emekliliğim dolmuş bana besin ne gereği kaldı?

2008 sonrasi kamuya girenler maalesef emeklilikte yari maastan daha az alacaklar.. şu an 3.600 maas alan ve 2001 den beri sigortali olup 2010 da memur olan birisi olarak ali tezel buroya gittigimde 1.400 kusur emekli maasi verilecegi belirtildi.. bu hafta Ankara ya gidip emekli maasimin ne kadar olacagini ogrenmeye calisacagim.. emekli olabilirsiniz gorus yazisi geldi fakat emekli olamiyoruz gibi bir durum ve aylik prime gore maas baglandigindan 20 sene sonra emekli olursam maasimin 1.600tlye cikabilecegi:(( cok vahim bir durum..

muzy1

Merhaba garip bir durum var kimler bunun farkında acaba?

Bugün 3 bin net maaş alan bekar yeni atanmış bir memurun Sgk ya 2400 lira gibi bir ücret aldığı bildiriliyor, Sanki 2400 brüt maaş alıyor gibi.
E-devletten 4/c maaşına bakıp ne kadar yazdığını söyleyecek birileri varmı?

5510 S.K hükmüyle kamuda çalışan engelli bireylerin emeklilikte karşılaş(acağı)tığı A.B.O Aylık bağlanma oranı düşüklüğü sorunu anayasanın pozitif ayrımcılık ve engelliler ilkesine ters düşmekte

chelıx
Konuyu gerek güncel tutmak için gerekse aynı durumda olan binlerce engelli birey için bahsedilecek olursa hali hazırda 5510 sk uzerinden emekli olabilen varmı? Varsa bu hangi şartlarla ve ne şekilde ? Bağlanan Emekli Maaşı tutarı ne kadar ?
Saygılar

30.09.2008 öncesinde işe giren memurların emekli aylığı ve ikramiyesi eski 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre, sonrasında işe girmiş olanların ise 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince hesaplanır. Eski memurlar bu konuda şanslı, yenileri ise ileride çok düşük aylık alacaklar...

hazansairi

Aynen öyle, 2008 sonrası memur olmak avantaj değil. O yüzden hükümet BES çıkardı ya.

engelli memur emekli maaşı 2019

engelli memur emekli maaşı 2019 yılında ne kadardır 15 yılını doldurup bugün emekli olan engelli bir memura baglanan aylık ücret ve ikramiye ne kadardır ?

Üst Alt