Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

6 aydır sigortamı yapmadılar..?

elus.karakas

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar bende 22 temmuz 1999dan beri çalışıyorum.Birkaç iş değiştirdim.1 mart 2005 de yeni işe başladım ancak bugün yarın derken 6 aydır sigortamı yapmadılar.Engelli statüsünde de çalışmıyorum.Bana yol gösterecek arkadaşlar varmı aranızda? Şimdiden teşekkürler.

[size=4]SİGORTAM YAPILMAMIŞSA NE YAPMALIYIM?
Sigortasız Çalıştırıldığınızı Anladığınızda Ne Yapmalısınız
İşyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğüne
Bir dilekçe ile başvurabilirsiniz.
Sigorta Müdürlükleri her ilde bulunmaktadır.

Sigortasız çalıştırıldığınızı, çalıştığınız işyerinden ayrıldıktan sonra anlarsanız, hizmetinizin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde yetkili mahkemeye müracaat etme hakkınız da bulunmaktadır

Kaynak[/size]
Engelli statüsüne geçmek için, sağlık raooru almalı ve işyerinin bağlı bulunduğu defterdarlığa müracaar etmelisin: www.engelliler.biz/haklarimiz/vergiindirimi.htm

Sağol oturanboğa bu kadar çabuk cevap beklemiyordum doğrusu ne diyeyim allah rağzı olsun.Sigorta Müdürlüğüne baş vurursam işden çıkarma durumu olabilir mi.Sigortasız olduğumu nasıl isbatlıya bilirim ki? Hem diyelim ki sigortamı başlattılar geçmiş 6 ayın hesabını nasıl sorarız?

İşten çıkarırlar mı? Bence öğrenirlerse, evet. Başka bir bahaneyle yaparlar bu işi tabii.
Onun için, işverenle iyi bir diyaloğa girmen ve hakkını vermesini sağlaman daha akıllıca görünüyor.
Sigortalı olup olmadığına bakmak için: http://app.ssk.gov.tr/hizmet/jsp/sicilgir.jsp
Geçmiş aylarla ilgili olarak herhangi bir düzenleme yapacaklarını sanmıyorum. Her ne kadar kanun bunun zıddını söylüyor olsa da!:
"Yasal Süre İçinde Verilmeyen İşe Giriş Bildirgesine İdari Para Cezası Uygulanması
İşverene yasal süresinde vermediği her bir işe giriş bildirgesi için aylık asgari ücret tutarında, bildirilmeyen sigortalıların (yabancı uyrukluların) çalışma izninin olmaması durumunda asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.
"

Ama olsun; bundan sonrasını yapsınlar da...

Bu işverenler neden böyle olurlar anlayamıyorum. Ben herşeye rağmen işden çıkarılsam da çıkarılmasamda mahkemeye vermeyi düşünüyorum.Birilerinin bunlara hadini bildirmeli. İlgin için teşekkürler.

ARKADAŞIM DİREKT BÖLGE ÇALIŞMAYA ŞİKAYET ET İŞVERENİ UYANDIRIRSAN SENİ HEMEN İŞTEN ATARLAR HAKKINI ARADA BENIMDE SORUNLARIM VAR ŞU AN BİLĞİ TOPLUYORUM GEREKENI YAPACAGIM SUSMAMALIYIZ BİZE ÜÇÜNCÜ TÜR MUAMELESİ YAPILMASINDAN BIKTIM ARTIK MARSLI GİBİ DAVRANIYOR BU ÇOK BİLMİŞ İŞVEREN VE YARDAKÇILARI TUZU KURULAR

Zor bir karar bence soyle bir yola git sadece sen mi sigortasiz calisiyorsun o is yerinde yoksa baskalari da var mi?

Eger sadece sensen Eger isten memnunsan once konusarak halletmeye calis Cunku aldigimiz kararlar bazen sinir buhraninda oluyor ve olumlu sonuclar vermiyor.. Ha bu olmadi baktin laftan anlamiyorlar yasal hakkını kullanmayaı o zaman dusunmelisin...

Bir de su anki ekonomik durumun da onemli yani isten cikarilirsan is bulmak guc Dolayisiyla kotu gunler seni bekliyor olabilir ekonomik durumun kotuyse...

Kararı + ve - lerini taraflıca düşün..derim

sigortalı değilseniz,çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının bölge müdürlüklerine başvurabilirisiniz.eğer bu sebeple işinize son verilirse normal olarak işten çıkarken alacağınız tazminatların yanında kötüniyet tazminatı adı altında ek bir meblağ alırsınız(tabi bu yönde bir dava açmanız gerekecek)ve açacağınız hizmet süresinin tespiti davasıyla işe giriş tarihinizi ispat ederek-yazılı belgeye gerek yok,tanık beyanı yeterli-çalıştığınız süre boyunca sigortanızın işlemesine karar verilebilir;işvereniniz hiç sigorta yaptırmasa dahi.sizin çalıştığınızı ispatlamanız kafi...

Üst Alt