Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%87 raporum ve 5900 prim günüm ile emeklilik şartlarım nedir?

ayerik

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
4
Merhaba,

%87 oranla onkoloji kronik raporum mevcut, 5900 gün sgk günüm var, özel bir şirkette çalışmaya devam ediyorum.

Forumu ve neti araştırdım bilgiler biraz karmaşık, sgk 170 aradım il sgk müdürlüğüne gelip başvuruda bulunmanız gerekiyor dediler.

Engelli erken emeklilik şartlarına uygunluğu var mı? Başvuru için neler yapılması gerekli.
Konuyla ilgili bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

@ayerik, Geçmiş olsun ilk işe giriş tarihi, doğum tarihi, 5900 gün primlerininiz hangi statüde yattı biraz detay verebilirseniz bilgisi olanlar yardımcı olacaktır.

@ayerik, 4A'lı işçi olarak çalışıyorsunuz galiba ilk işe giriş tarihiniz ve rapor oranınıza göre tabloda gördüğünüz gibi %40 ve üzeri bir oran ile bütün şartları sağlamış bulunuyorsunuz. Vergi indirimine başvurup bu belgeyi aldıktan sonra istediğiniz gün emekli olabilirsiniz.

2008_oncesi.PNG

@BnymnYldz,
Çok yardımcı oldunuz, teşekkür ederim, öncelikle sgkya mı, vergi dairesine i gitmeliyim, ayrıca raporum 1 yıl süreli, emekli olduktan sonra rapor bitimine yakın tekrar heyete mi girmem gerekir?

@ayerik, Rica ederim, öncelikle SGK'ya giderseniz zaten vergi indirimi belgenizi isteyecekler. Önce vergi indirimi belgenizi almanız gerekiyor. Vergi dairesi vergi indirim sürenizi belirleyecek 1 yıl süreli olarak verebilir. SGK sizi emekli ederken 1 yıl veya 2 yıl sonrası için kontrol muayenesi isteyebilir. SGK'nın kararına göre kontrol muayene tarihine 3 ay kala SGK'dan sevk alıp raporunuzu yenilemeniz gerekir.

Üst Alt