Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır hasarlı aracımı engelli aracı olduğu için pert etmiyolar!?

mrtkc

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, geçen sene babam vasıtasıyla ötv muafiyetli bir araç almıştık babamı 3 ay önce kaybettik. 18 ocak tarihinde de tek taraflı talihsiz bir kaza geçirdik aracı yetkili servise çektirdik ve 20 gün ekspertiz raporunun sonuçlanmasını bekledik bu süreç içerisinde servise aracımız hakkında bilgi sorduğumuzda aracımızın %100 pert olacağını ve bu yüzden uzadığını beklememiz gerektiğiniz söyledi. Servisin çıkardığı hasar ekspertiz raporunda 77 bin liralık hasar tespiti yapmışlar bu listeyi bizlede mail olarak paylaştılar 20 günün sonunda sigorta bizi arayıp aracınızın masrafı 57 bin lira ve biz bu masrafı ödeyip aracınızı onarmak istiyoruz teklifi ile geldi servise sorduğumuzda asla 57 bin liraya bu araç yapılmaz bizim fiyatımız bu diyor sigorta şirketine nelerden kırpıp bu fiyata indiğini sorduğumuzda mantıklı bir cevap veremiyorlar. Dolayısıyla ağır hasarlı (ön aksam,alt aksam,şase, sağ-sol aks vs.) olan aracımızın onarımını kabul etmedik aracın pert olmasını istediğimizde de bize bu aracın engelli aracı olduğunu ve 5 senesi dolmadığından ikinci el olarak sovtaj yapıp kar sağlayamayacaklarını,ayrıca aracın perti durumunda kaskomuzda engelli klozu olduğundan bu klozda vefat durumunda ötv nin ödenecek tazmimattan kesinti yapamayacakları yer aldığından aracımızı pert etmek istemedklerini kar edemediklerini açıkca söylediler.

Onarım teklifini güvenliğim açısından aracımın tekrar eskisi gibi olamayacağından ve mucizevi şekilde kurtulduğum kazadan ve araçtan psikolojik olarak soğuduğum için kabul etmedim. ısrarla kabul ettirmeye çalıştılar.kabul etmeyincede 3 seçenekle tekrar döndüler.

1.aracın onaarımı
2.aracı size bırakalım +50.800
3.yada sadece 80.000 tl

ikinci el değeri 130.000 tl olan, sıfır değeri yaklaşık 160.000-170.000 tl.olan ağır hasar aracıma kasko poliçemde hem sıfır değer klozu hem de engelli klozu yer aldığından sigorta kendi kar marjını düşündüğünden aracımı pert etmiyor ve beni onarıma zorluyor.

bu konuda ne yapabilirim yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı ??

Aracınızı perte ayırmalı yeterli olmaz...aracınızı hurdaya ayrılması gerekir..aracınızın yeni değer klozu tescil tarihinden itibaren ilk 1 senesini kapsar..engelli araç klozunda tam olarak ne yazıyo burdan ilgili kısmı paylaşırsanız fikir yürütebiliriz..ben geçen bmw 520i aracımı hurdaya ayırarak kaskodan paramı aldım..sorum olmadı..hem yeni değer klozum vardı hemde engelli araç klozum vardı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

deepdarkblue

kasko poliçemdeki engelli klozu şu şekilde;
karayolları trafik yönetmeliğinin 53. maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup,hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak aracın tescil belgesindeki şartlara uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı değerlendirilir.yönetmeliğe aykırı olarak,gerekli ehliyet ve /vaya yetkili olmayan kişilerce kullanım sırsında meydana gelen zararlar teminat dışı sayılacaktır. bu kşilere ait araçların sigortalanması durumunda, kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç,hertürlü vergili emsal rayiç değer üzerinden sigortalanır.ancak,sigortalı aracın engelli aracı olması nedeni ile araç satın alınırken sigortalının muaf tutulduğu her türlü vergi ve fonlar,sebepsiz zenginleşmeye engel olmak üzere aracın çalınması veya tam hasar sonucu hurdaya ayrılması halinde haklı larak ödeecek tazminattan tenzil edilcektir. Fakat yasal süresi dolarak engelli statüsünden çıkan araçlar ile,engelli kişinin vefatı nedeni ile yeniden vergi indirimli araç alınamayacak durumlarda tazminattan indirim yapılmaz.

babam vefat ettiği için bu klozdada bahsedildiği gibi vefat durumunda ödenecek tazminattan ötv kesintisi yapmadan ödeme yapmak zorunda oldukları için aracımızı pert etmiyorlar bizi onarıma iknaya zorluyorlar.aracımız ağır hasarlı bu konuda neyapabilriz.
bizim araçta bmw 216d ilk günden beri borusan servisi pert olur bu araç ağır hasarlı dedi,ama sigorta şirketi hem sıfır değer klozu olduğundan hem de babam vefat ettiğinden ötv kesintisi yapmadan ödeme yapmaları gerektiğinden işi yokuşa sürüyor. kasko poliçem güneş sigortadan.bu konuda neyapabilirm? sizin aracınızdaki hasar nekadardı hangi servisteydi hasar oranınız nekadardı ve kaskonuz hangi şirketti? bu konularda da bilgilendirebilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun..allah beterinden korusun..
Bmw araçların parçaları müthiş pahalı..euro üzerinden geldiği için şuan dahada bi pahalı..benim aracım ben alırken 217.500 tl idi euro kuru 3,14 dü o zaman..ben aracı ötv istisnalı 150.000 e aldım..ben aracı aldıktan 4 ay sonra kaza yaptım ve yeni değer klozu olduğu için aynı donanım ve özellikte yeni olanının ötv hariç fiyatı 165.000 tl olmuştu..ve bana tüm işlemler sonrası 165.000 tl ödediler...aracımın hasarıda experin belirlediği parçalar üzerinden oluşan dosyada işçilik hariç 140.000 tl çıkmıştı..üstelik ben aracımı borusan otoya götürmemiştim..kaza yaptığım ilde borusan yoktu..özel bir servise çektim..hasar dosyası orda açıldı ve exper oraya gelerek tespitte bulundu..
Şimdi burda önemli olan kıstas aracın hurdaya ayrılması..araç hurdaya ayrılınca kanunen aynı engelli raporuyla bir araç daha alma hakkınız oluyor..zaten kaskoda amaç sigortalı olan şey ne ise yitirilmesi sonucu aynısını yerine koymaktır..zaten sizin poliçenizde de aracın tam hasar durumunda hurdaya ayrılacağı yazıyor..bu hurda olayı şu demek: kaza sonucu tam hasarlı ağır hasarlı vs vs olarak hurdaya ayrılan araca hurda belgesi düzenlenir vede aracın trafik tescilden düşümü sağlanır..sigorta şirketleri bu araçları ihale usuluyle satar..genelde lisanslı hurdacılar alır bu araçları..örneğin siz aracı ötv hariç 100 bin tl ye aldınız ve şuan ki değeri 110.000 tl..kaza yapınca sigorta şirketi sizin kazalı aracınızı ihaleye çıkartıyo ve 30.000 tl ye satıyo..sovtajınız 30.000 tl + 80.000 tl de sigorta tarafından ödenerek işlem kapanıyo..siz yeni aracanızı 110.000 tl olarak aynı raporla alabiliyorsunuz..
Benim sigorta şirketim euroka idi ve son derece hızlı bi şekilde işlemleri yapıp 40/45 günde herşey tamamlandı..hem hurda belgem düzenlendi hemde paramı aldım..
Sizin şirketiniz olan güneş sigorta sigorta tahkim e üye mi değil. İ bilmiyorum..ama üye ise itiraz edebilirsiniz
Sigorta şirketinizle mail yoluyla aracınızın hurdaya ayrılmasını talep edin..onarım taleplerini asla değerlendirmeyeceğini söyleyin..hem kazalı bir araca bineceksiniz 5 yıl boyunca hemde ağır hasar kayıtlı aracı 5 sene sonra satmanız çok zor yada çok ölü fiyata gidecek demek
O yüzden her türkü yolu deneyerek itiraz edin..
Sonunda kesin kazanırsınız çünkü poliçenizde ki teminatlar gayet güzel ve açıkca yazılmış..engelli araç klozunuzda çok iyimiş..bende bu ibareler yer almamasına rağmen sigorta şirketi hiçbir zorluk çıkarmadan ödeme yaptı..siz bu poliçeyle hayli hayli istediğiniz sonuça ulaşırsınız..tekrar geçmiş olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üst Alt