Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır psikolojik sorunlarım var. Askerden muaf olabilir miyim?

Nacres

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
F43.2 Uyum bozukluğundan 15 gün hava değişimi aldım
Yakınması:askeri ortamlarda sıkıntı,gerginlik,bunalım
Geliş ruhsal muayenesi:ayakta ve yaşında görünümde,çevresine ilgisi azalmış,giyiniş ve tuvaletine özeni iyi,mizacı sıkıntılı,sosyabilitesi beklentili,konuşma ve ses tonu kaygılı,mimik ve jestleri sıkıntı ifade eder tarzda, hareketleri huzursuz,uyku azalmış,iştah azalmış,bilinç açık,yönelim tam,algı tabii,düşünce akışı normal olup amaca varıyor.Düşünce içerigi sosyal-ailesel sorunları ile birlikte askerligi uyum sorunları üzerine yoğunlaşmış.dikkat normal,bellek normal,nesnel ve öznel yargı tam,zeka normal düzeyde,duygulanım anksiyete tarzında bozulmuş,davranışları gözleme göre psikomotor aktivitesi normal olup askeri işlevselligi azalmıştır.
Tanı:F43.2 Uyum bozukluğu
Karar:C/17 15 gün hava değişimi uygundur
Abilerim arkadaşlarım bana yardım edin.Askerligimi yapacak durumda degilim çok ama çok kötüyüm.Bana Akıl fikir verin lütfen yardımcı olun.Aglamaktan yoruldum artık.
OğuzHan112 abi bir yardımcı olabilirmisin

Doktora durumunu anlat ondan başkası sana yardım edemez doktora çık durumunu anlat.is doktorda biter .bu arada askerlik 6 ay çok uzun bi zaman değil ben 39 ay yaptim.psikiyatriden tedavi başlat doktorla konuş Askeriye git komutana durumu anlat rdm ol.başka bi fikrim yok.

Abi benim psikolojik sorunlarım çok ağır.Sen vatani görevini yapmışsın helal olsun sana abim.keşke bende normal bir birey olsaydımda bende 6 aylık askerligimi yapabilseydim.
Şamil67

Merak etme,
15 gün hava değişimi sonrası birliğine katıldığında tekrar sevk ile hastaneye gidersin.
Kıta işlevsellik raporu almayı unutma.

Tekrar hava değişimi verilip 3.de elverişsiz kararı verilecektir.
Nacres

Çok sağol canım abim Allah senden razı olsun

Abi birligime gitmeden şubeden sevk alıp gitsem 2.hava değişimi alırmıyım?Bide bende düz tabanlık var abi doktor heyete girebileceğini söyledi bugün fakat bunun içinde sevk almak lazımmış ortopediye.Ben her iki bölüm içinde şubeden sevk isteyebilir miyim abi ? OğuzHan112

OturanBoğa abim bugün doktor bana düz taban oldugumu söyledi heyete girebilirmişim.Fakat ben şuan hava değişimindeyim.Heyete nasıl girerim abi ?

OğuzHan112 valla sorma abi benim eşekligim vatan millet Sakarya diye gittik askere ne psikolojimi düşündüm ne fiziksel rahatsızlıklarını çok pişmanım bu yüzden :(

Piskolojik sıkıntılardan ötürü askerlik konunuzu tam bilmiyorum. Ama engelli raporu almanız mümkün, eğer engelli raporunuz yoksa askerden sonra mutlaka rapor alın.

OğuzHan112 abi birşey daha sorucam illaki 2.hava değişimi şartmı yoksa 2.gittigimde heyete çıkarır mı?

Genel prosedür böyle, illa şart değil direk elverişsiz raporu da verilebilir.
Bunun önü açık.
Nacres

OğuzHan112 abi ordaki asker arkadaşlarıma rezil oldum.Bana farklı gözlerle bakıyorlar artık.Ve beni dışladıklarını hissediyorum.Ben askere gitmeden şubeden sevk istesem kıta kanaat formunu şube verir mi acaba abi ?

Bide abi 3.de kesin mi muafiyet veriyorlar OğuzHan112

Şube kıta işlevsellik formu veremez,amirlerin den isteyebilirsin.
3,de evet kesin Nacres

OğuzHan112 Abi senden Allah razı olsun bu kadar insana yardımcı olmuşsun.Olurda bu askerlik belasından kurtulup tedavi olup iyileşirsem seninle buluşup konuşmayı çok isterim abi.Allah senden ve senin gibi insanlardan razı olsun.Benim gibi zor durumdaki insanları bilgilendirip ferahlatıyorsunuz çok sağolun

Nacres

Benim kuzenimde yakında askere gidecek. Sen askerliğe hangi yönlerde uyum sağlayamadın ? Askerlik çok disiplinli olan bir yer mi ? Askerlik katı kuralları olan bir yer mi ? Askerlikte askerin bir günü nasıl geçiyor ? Senin askerde komutanlarınla ilişkin nasıldı ? Askerde sana komutanların baskı mı yaptı ?

ben ilkinde 1 yıl rapor aldım elverişli değildir diye ikinciside savaşta ve barışta askerliğe elverişli değildir raporu aldım

Nacres

Bir nebze yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
ALLAH razı olsun demeniz yeterli
İnş.senden de ALLAH razı olsun.
Her zaman kapımız acık 🙋

erbin ben hiçbir yönünden uyum sağlayamadım.gece 3 te uyandırıp Ankara sogugunda yaprak mıntıkası yaptırıyorlar.Akşam 4-5 e kadar koğuşlara girmek yasak.yeri geliyor haftalarca sıcak suya hasret kalıyoruz.uyku uyuyamıyoruz.Aşırı disiplinli bir yer.Disiplinle boguyorlar insanları.Aşırı katı kuralları var.Psikolojisi zayıf insanların yapmaması gereken birşey askerlik
Ahmet T nasıl aldın kardeşim.Kaç kere hava değişiminden sonra aldın muaf?Ve doktora ne söyledin lütfen yardımlarını bekliyorum
OğuzHan112 abi ben şuan evdeyim fakat durumum çok kötü hâlâ panik atak nöbetleri geçiriyorum.İçimi birşey kemiriyor sanki sıkıntıdan yerimde duramıyorum.Doktorun verdigi ilaçlarda fayda sağlamadı.Hava değişimim 10 gün sonra bitiyor.Ben gidip doktora gözükebilir miyim şuan?

Hastaya zeval yok.
Gidebilirsin tabi.
Engel yok.

OğuzHan112 abi forumlarda bakıyorum 3.üncü hava değişimi alan arkadaşlar var.o nasıl oluyor abi.

OğuzHan112 abi şimdi gider gitmez hastaneye sevk istesem abez mi olur acaba.Çok göze batmış olmazmıyım.Şimdi komutan dün geldin hemen ne hastane sevki der mi acaba abi?

OğuzHan112 abi şubeden sevk alıp gittim hastaneye.doktor önce heyete sevk etti.sonrada burda heyete giremezsin tedavi gördügün hastane seni heyete sevk etmeli dedi.ama heyete sevk ettiği kagıt bende.napayım abi şaştım kaldım

OğuzHan112 abi doktora sormadan heyete girebilirim Perşembe günü.Kurula yönlendirdiği kagıt bende.Sence napayım abi?

Tedavi gördüğün hastane nerede?

Burada giremezsin demişse giremezsin.
Niye giremezsin onu sormadın mı?

Sevk etmiş madem İstersen kurula gir,bakalım ne olacak

OğuzHan112 abi Ankara gatada tedavi görüyordum.Burada giremezsin demedi tam olarak abi.Kıta işlevsellik ve anket lazım falan dedi.Tedavi gördügün hastane seni sevk etmesi lazım heyete dedi.Ama ondan önce beni kurula sevk etti.Hatta elimde kurula girebilecegime dair kagıtta var.Sence gireyimmi abi kurula ?

Kıta işlevsellik formu ve test lazım.
Hekim doğru söylemiş.
Bilemiyorum,ister gir ister gataya git.

OğuzHan112 şubedeki komutan istedigim yerde heyete girersin dedi.Bölügünden kıta işlevsellik iste dedi.evine gönderirler bir gün içinde.Ondan sonra heyete girersin dedi

Doğrudur,
Kıta kanaat formu iste amirlerinden.

Üst Alt