Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü Sandalye akü yerine doğrudan adaptör ile çalışır mı?

c555

Üye
Konular
41
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar wollex ayağa kaldıran akülü aracım var aküleri ölmüş durum da 2 adet 12 w 48 amper akü ile çalışıyordu benim için sürüş önemli değil sadece evde ayağa kalkma özelliği için kullanacağım bunun için 2 akü almak yerine 2 adet 12 v 48 amp adaptör alsam pc adaptörü gibi direk fişe takarak kullansam ayağa kaldırma özelliğini bu mümkün mü anlayan arkadaşlar yardımcı olur mu nasıl bir şey almam gerekli ve bağlantı konusun da araç bu https://www.aromelkimya.com/urun/wollex-w129-hediyeli-ayaga-kalkabilen-akulu-tekerlekli-sandalye

Sevgili arkadaşım. Akülü sandalyelerde akünün amperi sadece kaç kilometre yol yapabileceğini belirler. Akülü sandalyeye istediğin amperde akü takabilirsin. Yeter ki şarj cihazın aküyü dolduracak güçte olsun ve aküyü bozacak kadar büyük amperli olmasın.
Eğer akülü sandalyenle günlük 8 km yi geçmeyen yol yapıyorsan çifti 700 lira civarında OR-TEC marka , bu arada ikisi de aynı gün ve ay 2022 yılı üretimi olacak iki adet 15 Amper kuru akü alıp aracına takabilirsin. Şarjın yarıya geldiğinde şarja takmalısın ve üç saatten fazla şarjda bırakmamalısın. Böyle yaparsan bu aküleri bir yıl boyunca kullanabilirsin. Hangi amperde olursa olsun yeni akü alırken aküleri dijital bir voltmetre ile ( Ölçü aletinin DC volt kademesinde ) ölçmelisiniz. Sıfır akü üretim tarihi bir ayı geçmemişse en az 13,1 volt göstermelidir. 12, 8 volttan daha düşükse o aküyü sakın almayın. Üretim tarihi altı ayı geçmişse uzak doğu menşeli aküleri engelli araçlarına önermiyorum. Çünkü uzak doğu menşeli akülerde raf ömrü genellikle altı ay kadardır. Yani altı ay satamadın akü ölmez ama engelli aracında verim alamazsın. Tam performans çalışamaz. Bu arada alacağınız akülerin ikisi de aynı volt değerinde olmalı ki tam performans kullanabilin. Aküler depoda 5 ay kadar beklemişse veya sıcak ya da soğuk ortamda kalmışsa volt değerleri 12, 6 volta kadar düşmüş olabilir. Bu durumda akülerin hepsini ölçüp 13, 1 volta yakın değerlerde ve aynı voltta olan iki aküyü seçip almanız gerek. Tabi ki üretim tarihi de iki akünün aynı gün ay ve yıl olmalı ve en çok üç veya dört ay öncesine ait olmalı
Sadece ayakta dik durma fonksiyonunu kullanacaksan,
12 volt 2,9 Amper veya 12 volt 4 amper veya 12 volt 7 amper gibi küçük iki adet aynı amperde ve aynı üretim tarihi olan en az 2022 yılı üretimi kuru akü al. Bu aküleri aracına büyük aküleri bağladığın gibi bağla. Ayağa kalkma fonksiyonunu kullanabilirsin. Aracın joystiği de çalışır. Araç yürür de.Akülerin bir tam şarjla en çok 500 metre gidebilirsin. Sadece ayağa kalmak için kullanacaksan bu iki akünün şarjı sana bir haftadan fazla yeter.
Tek önemli şey 2,9 amper aküleri takarsan şarj olayı. Şarj aletin 5 amperliktir sanırım. Şarj yaparken aküler çok küçük olduğundan en çok yarım saat şarj et. Daha uzun şarj aküleri şişirir.
Eğer ille de adaptör ile kullanayım diyorsan ve aracın şarj cihazı takılı ve akü yokken açma tuşuna basınca joystiği çalıştırıp şarj ışıkları yürüyorsa bu aracı bu şarj aletiyle kullanabilirsin demektir. Akü fişini beyinden çıkar ya da akülerden birinin bir kutup başını çıkart. Şarj aletini aracına bağlayıp dene
Açma tuşuna basınca joystick açılıyor ancak hata veriyorsa şarj aletin aküleri görmeden de 30 volt 1 amper civarında çıkış veriyordur.
Şarj aletinin joystiğe taktığın üç çivili yuvarlak fişi var ya. İşte onun içini açacaksın. İçinde üç çivi ve iki kablo bağlı. Önden bakarsan çivilerin kenarında rakamlar yazılı.
1 yazan kırmızı veya kahverengi kabloya lehimlidir. O Artı 24 volt.
2 yazan siyah veya mavi kabloya lehimlidir. O da eksi 24 volt.
3 yazan çivi ince bir tel ile 2 numaralı çiviye bağlıdır. Yapman gereken 3numaralı çiviye bağlı olan o teli kesip aradan çıkartmak
Yani 1 ve 2 bağlı kalacak ve 3 numaralı çivi boş kalacak.
3 numaraya eksi bağlı olunca joystick şarj hatasına geçerek yürümez ve ayağa kaldırmaz. Sen 3 numarayı boş bırakıp aracını şarja bağlarsan aracın hem yürür hem de ayağa kaldırır.
Eğer şarj aletin boştayken volt vermiyorsa geri beslemeli çalışan avrupa şarj alettir. Aküyü görmeden çalışmaz ve volt vermez. Bu durumda 5 amper24 volt bir adaptör ve Canon XLR erjek fiş alıp1nhmaraya artı 24 volt ve 2 numaraya eksi 24 volt vererek akülü sandalyeni çalıştırıp tüm fonksiyonlarını kullanabilirsin. 5 amperlik adaptör 1. viteste aracını yürütmene de yeterli olur.
Eğer anlamadığın yer varsa beni 24 saat çekinmeden 05434047268 arayabilirsin.
12 mayıs 2022 Hakan Usta.
Bu forumda anlatılan bilgiler Hakan Ustanın kişisel tecrübelerine dayanarak yaptığı yorumlar olup izinsiz olarak yazılı ve internet ortamında kopyalanarak tamamı veya bir kısmı kullanılamaz.
Anlatılanlar bilgi amaçlı olarak paylaşılmaktadır ve bu anlatılanların amatör kişilerce yanlış uygulanması sonucu akülü sandalye veya sahibinin zarar görme ihtimali olabilir. Anlatılanları uygulayarak akülü sandalyelere yapılacak müdahalelerde bütün sorumluluk uygulamayı yapan kişi veya kişilere aittir. Hakan Ustanın sorumluluğu yoktur.

Son düzenleme:
Benim de anlamadığım bir konu var oda bu akülü araçların durmadan şarj edilmesi. Teknoloji aldı başını gitti. Örnek koy şu araçlara bir panel filan durduğu yerde bile şarj olsun. En azından engelli yolda kalmaz. Nette gezinir iken bir video izlemiş idim engelli arkadaşımız panel filan yaptırmış ve gittiği yerde şarj oluyor ve adam yolda kalmadan hayatına devam ediyor. Mis gibi de olmuş misal. Çok beğenmiş idim. Misal şimdi otomotiv sektörü elektrikli araçlara yöneliyor koy şu araçların tavanına bir sistem durduğu yerde akülü doldursun. Vs vs ...

merhaba çok tşk şarzı takınca joystick açılıyo hatta şarz ediyo görünüyo ama şarz olmuyo ve araç çalışmıyo deniycem yazdıklarınızı.

Üst Alt