Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Alay edildiğini düşünmek neyin belirtisi olabilir?

@osmangazi, Ben çok kabaca yazdım özel durumlarda pisikozda olabilir diyede yazdım.
Pisikiyatrist değilim tabi ki 🙂 siz daha detaylı yazmışsınız teşekkürler.

Sizde bilirsiniz ki artık pisikiyatristler teşhisleri kalın çizgilerle ayırmıyorlar rahatsızlıkların birbiri arasında geçişler olabiliyor ve teşhis kişiye özel oluyor aynı belirtilere farklı kişilerde farklı teşhisler konabiliyor hatta aynı kişiye farklı doktorlar farklı teşhisler koyabiliyor.

Örneğin benim oğlum 10 yıldır aynı doktora gidiyor teşhis hep şizofren ve atipik pisikoz şekilin de idi
Ama son gittiğimizde aynı doktor şizoafektif olabilir dedi
Hiç mani atağı geçirmedi ve duygu durum bozukluğunun belirtilerini ben göremiyorum.
Ama yoğunluğu zaman zaman değişmekle beraber kesilmeyen bir işitsel halisinasyon ve pisikozun diğer belirtileri var.
Bir daha ki muayenede soracağım bu şizoafektif olayını doktora.

Son düzenleme:
Bipolar Bozukluk-şizoafektif Bozukluk-şizofreni Ayırıcı Tanısı
Psikotik bipolar dönemlerin varlığında, bipolar bozukluğun şizofreni ve şizoafektif bozukluklardan ayırt edilmesi sorunu ortaya çıkar. Çünkü, şizofreninin özellikle başlangıç dönemlerinde de psikotik manik ve depresif dönemler ortaya çıkabilir. Şizoafektif bozukluk ise, şizofreniyle duygudurum bozuklukları arasında yer alan ve sınırları henüz belirsiz bir hastalıktır. Özelliği psikotik duygu durum dönemleriyle seyretmesidir. Dolayısıyla, bu üç hastalık arasındaki ayırıcı tanının ciddi sorun olacağı açıktır.
DSM-IV, bu ayırıcı tanı için şu ilkeyi benimsemiştir: Psikotik belirtiler (hangi nitelikte olursa olsun), bir duygudurum dönemine sınırlı kalıyorsa, tanı ‘bipolar bozukluk’ olacaktır. Yani, psikotik belirtiler bir duygudurum döneminden önce ya da sonra yalnız başına bulunmamalıdır.
Örneğin, şöyle bir hasta düşünelim: önce hezeyan (sanrı) ya da halusinasyonlar (varsanı) başlayıp, bir hafta sonra manik belirtiler ortaya çıksın, daha sonra manik belirtiler tedaviyle duzelsin ama psikotik belirtiler manik belirtilerin kaybolmasından sonra iki hafta daha sursun. Bu durumda, psikotik belirtiler manik dönem yokluğunda toplam üç hafta yalnız başına bulunmuş olacaktır. DSM-IV’un, ‘duygudurum dönemine sınırlı olmadan kastettiği, psikotik belirtilerin duygudurum belirtileri olmaksızın bulunabileceği surenin ‘iki haftadan daha kısa’ olmasıdır. Dolayısıyla, yukardaki örnek olguda, psikotik belirtiler duygudurum belirtisi olmaksızın iki haftadan daha uzun sure bulunduğundan, bipolar bozukluk tanısı alamayacaktır. Tanı, ‘şizoafektif’ ya da ‘şizofrenik bozukluk’ olacaktır.

DSM-IV şizoafektif bozukluk tanısı için, ayrıca, bu psikotik belirtilerin
mutlaka bir duygudurum dönemi sırasında ortaya çıkmış olmasını gerekli görür;
yani bir duygudurum dönemi olmaksızın kendi başına ortaya ç›kan psikotik belirtilerin varlığı tanıyı şizoafektif bozukluğun da ötesine şizofreniye doğru götürecektir.
DSM-IV, şizoaffektif ve şizofrenik bozukluklar› ay›rmak için ise, uzunlamas›na gidişe bakmay› önerir. E¤er hastan›n geçirdi¤i duygudurum dönemlerinin süresi, toplam hastal›k süresi içinde önemli bir yer tutuyorsa, tan› şizoafektif bozukluk; tersi durumda ise şizofreni olacakt›r. Ancak, buradaki ‘önemli süre’ kavram›n›n bulank ve öznel oldu¤u aç›kt›r. Yani, şizoafektif bozukluk ölçütleri henüz belirsiz görünmektedir.
Bu nedenle birçok klinisyen, duygudurum bozuklu¤u ile şizofreni aras›nda ay›r›c› tan› yapamad›klar› ve duygudurum bozuklu¤u dönemleri ile psikotik dönemleri çeflitli oranlarda kar›fl›k flekilde yaflayan; ancak, ifllevsellik düzeyi tam ya da oldukça iyi kalm›fl olgular›, ‘şizoafektif Bozukluk’ olarak görme eğilimindedirler.

Şimdilik böyle dursun düzenleyeceğim. Kitaptan yapıştırdım böyle göründü.
Bu kitapta birinci söylediğimi desteklerken ikinci şizofreni için olan durumu yanlış hatırlamışım.

Son düzenleme:
Basit bir hastalık gibi algılanan.. halk dilinde ismi"panik atak"olan(panik atak ve panik bozukluğu ) nevzat hocadan dinleyelim 🫡 ben yazmaya üşendim.

Hasta bunları yaşıyor malesef.. hastane bahcesinde veya acilde yaşayan çok vaka gördüm gercekten.

O yüzden diğer daha ağır grupta olan hastaları hoş görmek lazım..

Onları toplumdan dışalamak yerine sahip çıkmak gerekir, sıcak bir el uzatmak gerekir.

Nevzat hoca çok değerli bir hocadır🙋

Son düzenleme:
@OğuzHan112,
Bu şu söylem gibi oldu. Her insan değerlidir. 60 İQ su olan bile değerlidir. Çünkü orjinaldir, benzersizdir o yüzden değerlidir. Bunu da Nevzat hoca söylüyor.

Üst Alt