Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Apartmana özürlü asansörü yapmak için izin yada ruhsat gerekli mi?

GÜROL ANKARA

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Annem diyaliz hastası ve haftada 3 gün diyalize gitmek zorunda apartmanda oturuyoruz başka bir yere taşınma ihtimalimiz de yok ... Apartmanımızın merdiven boşlugunda özürlü asansörü yapılabilecek bir yer var buraya annemin kullanacağı bir özürlü asansörü yaptırmak istiyoruz ... Benim ögrenmek istediğim bu özürlü asansörünün ruhsat ve izin e ihtiyacımız var mı ? Bu asansör için belli ölçüleri ve standartları var mı ? Bilgisi yada tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa hem ben hem de benim gibi ihtiyacı ve düşüncesi olan arkadaşlara çok işine yarar ....

şimdiden çok teşekkürler ....

Not: aşagıda linkte bir teyzemiz apartman dışına bir uygulama yapmış ben apartman içine düşünüyorum .....

Hepinize sağlıklı günler ...

Evet haklısınız dışarıya yaptırmak gerekli böyle

Ilginize teşekkür ederim fakat annemin evinin altı iş yeri dolayısıyla bu şekilde dışarıya yapmamız mümkün degil fakat apartmanın içinde merdivenlerin ortasında bu şekilde özürlü asansörü yapılabilecek yerimiz var oraya yapmayı düşünüyorum ... Orada bir sıkıntı yaşarmıyım .... Her hangi bir yere müracaat etmem gerekiyor mu ?

GÜROL ANKARA

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabiyiz. Madde 42 şöyle der:

Madde 42 -

(Ek fıkra: 1/7/2005-5378/19 md.) Engellilerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, proje tadili kat maliklerinin en geç üç ay içerisinde yapacağı toplantıda görüşülerek sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karara bağlanır. Toplantının bu süre içerisinde yapılamaması veya tadilat talebinin çoğunlukla kabul edilmemesi durumunda; ilgili kat malikinin talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliği veya krokiye göre inşaat, onarım ve tesis yapılır. İlgili merciler, tasdikli proje değişikliği veya kroki taleplerini en geç altı ay içinde sonuçlandırır.

Tadilat yaptırabilirsiniz ancak bunun için teknik yeterlilik çok mühimdir. Başka bir deyişle binanın yapacağınız tadilat için uygun olması da gerekir. Buna bir inşaat mühendisi karar verebilir. Eğer asansör yapmak mümkün değilse o halde mobil merdiven tırmanıcılar kullanılabilir.

Asansör işi için 60 bin TL varmı çünkü resmi ve firma tarafından yapılacaksa tahmini bu parayı bulur .Paran varsa sorun yok amma yoksa işin zor çünkü bu asansörün yıllık bakımı olur o bile yıllık 1500 TL dir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Diyaliz hastası annem için engelli asansörü yaptırmak istiyorum

BELEDİYELER APT . İÇERİSİNE YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜZ ENGELLİ ASANSÖRÜNE MADDİ DESTEKTE BULUNABİLİRLERMİ ? AYRICA APT LARDAKİ MEVCUT AKTİF ASANSÖRLER GİBİ BELEDİYE İZNİNE - RUHSATA GEREK VAR MI ? ( HİDROLİK ASANSÖR DÜŞÜNÜYORUM .... HIZI SANİYEDE 0,15 MT. OLDUKÇA YAVAŞ .... )
DAHA EVVEL YAYINLADIĞIM YAZI AŞAGIDADIR :

Annem diyaliz hastası ve haftada 3 gün diyalize gitmek zorunda apartmanda oturuyoruz başka bir yere taşınma ihtimalimiz de yok ... Apartmanımızın merdiven boşlugunda engelli asansörü yapılabilecek bir yer var buraya annemin kullanacağı bir özürlü asansörü yaptırmak istiyoruz ... Benim ögrenmek istediğim bu engelli asansörünün ruhsat ve izin e ihtiyacımız var mı ? Bu asansör için belli ölçüleri ve standartları var mı ? Bilgisi yada tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa hem ben hem de benim gibi ihtiyacı ve düşüncesi olan arkadaşlara çok işine yarar ....

şimdiden çok teşekkürler .... 0532.486 25 25

Üst Alt