Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Apartmanlardaki kapalı otoparklarda engelli hakları nelerdir?

develili

Yeni Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Apartmanlarda mevcut bulunan kapalı otoparklardaki engelli hakları ile ilgili bir mevzuat varmıdır. İlginize şimdiden teşekkür ederim

develili

Örneğin İstanbul için bir park yönetmeliği var. Benzer kuralları belediye, imar kanunu ile TSE otopark kurallarında da bulabilirsiniz. Örnek olması bakımından İstanbul için şuraya bakabilirsiniz.

Hakan bey teşekkür ediyorum. Ancak bana apartman kapalı otoparkında engelli yeri ayrılması ve bunun nasıl kullanılacağı ile ilgili bir yazı lazım, yeni taşındığım binaya engelli tabelası asmama rağmen nerdeyse her gün işgal ediliyor, giriş çıkışlarda problem yaşıyorum.

[FONT=&quot]Otopark yönetmeliğinin 6. maddesinin ı) bendi: Umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde birden az olmamak şartıyla, her 20 park yerinden birinin engelli işareti konularak engelliler için ayrılması zorunludur. Yol üstü otoparklarda engelliler için yapılacak düzenlemeler, trafik güvenliği esas alınarak yapılır.[/FONT]

@develili

Yukarıda bahsettiğim mevzuat sadece otopark olarak inşa edilmiş yapıları kapsamıyor. Tüm yapıları kapsıyor. Dolayısıyla belediyenize bir dilekçe ile müracaat edip alanın düzenlemesi talep edilebilirsiniz. Diyelim ki insanlar işaretlemelere uymuyor, o halde kilit veya benzeri bir yöntemle problemi çözebilirsiniz diye düşünüyorum

Üst Alt