Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç için alacağım rapor emekliliğime zarar verir mi?

mustafadinceer

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
8
10 yıl önce süresiz kronik rapor aldım ( diyabet tip 1 %30 kolesterol %10,tansiyon %10 ,nörolojik % 5 = % 46) 2024 Ankara Gülhane Eğt.Arş. rapor yenileme için başvurdum ( ÖTV )
Nöroloji süreli % 32 Primer Prograsif Multıpl Skleroz sol düşük ayak güç kaybı his kaybı
Diyabet Tip 2 %20
Tansiyon % 10
Kolesterol % 10

Şimdi bana süreli mi rapor verirler
Tip 1 ,Tip 2 ye döndü 10 puan düştü
Süresiz raporum süreliye döner mi?
Erken emeklilik hakkını kullandım iptal olur mu?
ÖTV indiriminden faydalansam 2 yılda bir tekrar rapor alırmıyım
B sınıfı ehliyetim yanar mı?

Sırf problem olsun sırf sorun yaşasınlar da uğraşmasınlar mı diyorlar. ya da ihtiyacı olan isteyen hak eden gerçek kişi uğraşır rezil olur ama sonuca ulaşır mı diyorlar anlamadım .

Eee ne yapcam ben :)

@OturanBoğa,
Valla verdim dosyayı 18.03.2024 randevu verdiler.
Orda ki kız yanlış hesapladı sanırım;Senin raporun %65 dedi bu düşer de çıkabilir de dedi güvendim kıza girdim kurula :))
Nöroloji..... %32
Endokrin..: %20 (Diabet tip 2 yazdı)
İç Hastalıkalrı %20 +%10%10 ( Diabet tip 2 yazdı ) kuvvetle muhtemel bunu silerler

Rapora tertibatlı otamadik araç yazacaklarını söylediler.
Bakalım süreci yaşayıp görecez.Bide bu işin ehliyet , vergi indirimi ,ötv başvurusu

Bakalım kendi kafamıza kendimiz sıktık gibi görünüyor ya rezzak ya nasip amelimiz rahmani niyetimiz rahmani

Ya Allah Ya Bismillah

@mustafadinceer,

Bu işe bende kalkışacaktım vazgeçtim.Banada önce ötv li araç için rapora başvur sonra ehliyet için başvurursun dediler,fakat il sağlık kurulu ile görüştüğümde herkes tersten başlıyor bu işlemlere dedi görevli,önce bize geleceksiniz engel durumunuza göre kullanılacak tertibata göre kodlar yazılacak bu kodlara göre de gidip rapor çıkaracaksınız dedi.

Ayrıca bazı vergi daireleri sadece otomatik vitesi extra tertibattan saymadığı için araç alımını onaylamayabiliyor dedi.Vazgeçme sebebim boyun kısmı %50 nin altında açıyla döndüğü için ehliyet vermiyorlarmış,mevcut ehliyet varsada emniyete yazı yazıp mevcut ehliyetin de iptal edilmesine sebep oluyor.Ayrıca il sağlıktan alınan ehliyet raporlarında 2 yıl sonra kontrol şartı var (daha önce bir tarihte kontrol şartı belirtilmemişse)

Tam araştırdınız mı bilmiyorum %90 altı raporlarda ortopedik bir engel yoksa ötv indirimi almak pek mümkün değil gibi araştırdığım kadarı ile

ben yeniledim raporu maalesef bakım aylığı kesildi aman dikkat et

@mustafadinceer,
ben şahsen yeniledim eklenen hastalıklar vardı %72 sürekli raporum varken %98 süreli verdiler.emekli oldum araç aldım ama iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklarım için 2 yıl bitiminde 5 yıl süreli verdiler yine.kısaca ben ölene kadar süreli verecekler heralde.tek bir hastalığımın bile tedavisi yokkkkkkkkk varsa gider olurdum. HAKKIM HARAM OLSUN .ONCA HASTALIK İNANIN TAM 1 AY HASTANEDE ORDAN ORAYA KOŞTURUYORLAR .doktorlar bize aşağılayıcı davranıyor dinlemiyor muayene bile etmiyor azarlayacak yer arıyor.BEN PİŞMAN OLDUM

@çirkin1,
Süresiz kronik %46 vardı şimdi 2 yıl süreliye döndü.:)

@hanifeaydin,
Aynı pişmanlıklar bende de var lakin rapor süreli çıkarsa Cimer e bilgi verip gerekçe talep edeceğim. Sende yap bence
Diabetes mellitus ,tansiyon,Primer Prograsif MS bu gibi hastalıkların tedavisinin olduğunu .............................................. hastanesi sağlık kurulundan aldığım 2 YIL SÜRELİ RAPORDAN öğrenmiş bulunmaktayım. Ben 30 yıla yakındır bu hastalıklar nedeni ile ilaç tedavisi görmekteyim. Değerli makamınızdan arz ve talebim ;
Bu kronik hastalıkların 2 yıl içerisinde tedavisi mümkünse 30 yıla yakındır ben neden ilaç tedavisine sonuç vermedim
Eğer bu hastalıklar KRONİK VE SÜRESİZ (TEDAVİSİ MÜMKÜN OLMAYAN) bir hastalıksa neden bana SÜRELİ RAPOR verildi.
Tarafıma gerekçeli 4982 sayılı bilgi edinme kanunu gereği tarafıma yazılı bilgi ve belge verilmesini arz ve talep ederim.

Güzel bir dilekçe ,aslında doktorlar da haklı hekim bana bakıyor sende bişey yok diyor :) tahliller ekg ,emg, vs kan sonuçları şok ediyo doktorları onlarda haklı hep karşılarına çıkar amaçlı insanlar görmekten bıkmışlar herkese aynı davranmaktalar.
Geçmiş olsun

@mustafadinceer,
Hmmm anladım... Ben de tekrar başvuruda bulundum da bakalım ne olacak..
Doktorlara Bir taraftan kızıyoruz da diğer taraftan da haklılar kimin ne olduğunu bilemiyorlar

@OturanBoğa,

Sayın yönetmenim BAŞARDIM :)
Israrla ... betonu deler. Direndim itiraz ettim kurul başkanı ile görüştüm İl sağlık ilgili birim müdürü ile görüştüm.
Ankara Gülhane EAH verdiği rapora itiraz ettim.
% 56 2 yıl süreli vermişlerdi.
Ankara Sanatoryum Devlet Hastanesinde
Bütün haklarımı tam ve eksiksiz yazdırdım % 69 süresiz ALDIM....

ÖTV, MTV VE TAV İÇİN ENGELLİ RAPORU
Kişinin Engel Oranı %-Rakamla69 -Yazıyla- Altmış Dokuz
Raporun Geçerlilik Süresi %-RakamlaSüresiz -Yazıyla- Süresiz
Bağımlılık Değerlendirmesi 1. Bağımsız
HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR.

İtirazda kurulda ilgili yönetmeliğin 11. maddesinin 3. fıkrası gereği kronik rahatsızlıklara SÜRELİ verilmesi USULSÜZLÜKTÜR dedim benim itirazım bu yönde değerlendirmesini talep ediyorum dedim .
haklılığımızın arkasında durulalım ( saygı ve usulümüzü bozmadan ) her zaman H A K L I Y I Z.

@çirkin1,

1.mutlaka eski raporun SÜRESİZ olacak
2.Kurul başkanını bul ve tanış usulsüzlük yapıldığı avukat sorun yok mahkemeye veririz dediğini söyle ( TARTIŞMA SAKIN)
3.Dosyayı verirken dilekçe yazdım dilekçe ile dosya ile verdim.İlgili mevzuatı belge ve delil sundum

Oldu :)

@mustafadinceer, hani yukarıda
İtirazda kurulda ilgili yönetmeliğin 11. maddesinin 3. fıkrası gereği kronik rahatsızlıklara SÜRELİ verilmesi USULSÜZLÜKTÜR dedim
Demişsin ya hangi yönetmelik?

@çirkin1

Raporların Geçerlilik Süresi ve İtiraz

MADDE 11 – (1) Rapor sürekli veya süreli olarak düzenlenir, raporda geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

(2) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hâllerde süreli rapor düzenlenir.

(3) Bireyin engel durumunun sabit kalması veya artması söz konusu olan hastalıklar için sürekli rapor düzenlenir.

Çok teşekkür ediyorum @BnymnYldz, ama raporumu itiraz edeceğim.itiraz dilekçesinde bunu belirtirken 'ilgili yönetmenlik' mi diyeyim.

@çirkin1, Olur yanlış olduğunu düşündüğümüz herşeye itiraz edilebilir. Şu hastslığımdan dolayı değerlendirilen ve verilen orana itiraz ediyorum dersiniz. Rahatsızlığım kroniktir tedavisi mümkün değildir süreli verilmesi yanlıştır dersiniz mesela bunun gibi kafanıza takılan her konuda itiraz edebilirsiniz.

Önceki raporum süresizdi @BnymnYldz, şimdiki süreli. 20 yıldır tedavisi olmayan bir rahatsızlığım var, ayrıca muayene etmeden önceki rapora bakarak oran verdiler. Bu duruma itiraz edeceğim
Bakalım

@çirkin1, Süresiz raporunuz varken neden rapor alma ihtiyacı oldu. Başka hastalıklar mı oluştu oran yükseltme amacıyla mı başvuru yapıldı. O eski süresiz raporuda itiraz ederken örnek olarak gösterilebilirsiniz.

Yok yeni hastalıklar oluşmadı da durumum ağırlaştı ben de belki oranı yükseltirler diye tekrar başvurdum ama yükseltmediler

Üst Alt