Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerde F43.2 uyum bozukluğundan 3 defa hava değişimi aldım. Sonuç ne olur?

burak3434

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba 3 yıldır Anksiyete ve OKBden ilaçlı tedavi görüyorum. Askere gitmeden önce ilaçlarla ailemin destegiyle hastalıgımı kontrol altına almıştık yine ilaç kullanıyordum ama hastalık kontrol altındaydı. Bende askere gitmek istedim ilk yoklama muayenesinde hastalığımı söylemedim askerligimi ertelemesinler yada beni muaf etmesinler diye sonra askere gittim. Askere gittikten sonra 2 günlük askerken rdm kaydım açıldı antidepresan ilaçlar kullandıgım için ve beni psikiyatri sevk ettiler. Doktor bana askerlik yapmak istiyomusun istemiyomusun dedi bende hastalıgım normal kontrol altında devam ettigi için hemde vatani görevimi yapmak istedigim için yapmak istiyorum dedim bana 10 gün hava degişimi verdi. Sonrasında usta birligime katıldıktan sonra hastalıgım tekrarladı hastalıgımın ilk başlardaki haline döndüm çok kötü oldum. Psikiyatri sevk ettiler 2.hava degişimini 15 gün verdiler sonrası birligime gittim tekrar psikiyatri sevk ettiler bu sefer psikiyatri beni ankara gata sevk etti. Gatadaki psikiyatri bana kıtandaki hastanede heyete çıkarmaları lazımdı seni dedi ve 15gün daha 3.hava degişimini verdi hava degişimin bittiginde birligine git orda hallet işini dedi. Komutanlarım her psikiyatri sevkinde askerlik yapamaz görev yapamaz diye yazdılar. Şuan 3.hava degişimindeyim 1hafta sonra tekrar birligime katılcam ailem komutanlarla konuştu merak etmeyin dedi gelsin bizzat ilgilencez dediler.
3.hava degişimi raporumda [FONT=Arial Black]İNZAR : HAVA DEĞİŞİMİ SONRASINDA KITASINA KATILMASI YAKINMALARININ DEVAMI HALİNDE İVEDİLİKLE SIRALI SİCİL AMİRLERİ TARAFINDAN İMZALANMIŞ, FOTOĞRAFLI, ONAYLI, EVRAK NUMARALI ASKERİ İŞLEVSELLİK DEĞERLENDİRME VE KITA KANAAT FORMU (MEVCUT DURUMDA ASKERİ İŞLEVSELLİĞİNİN NASIL OLDUĞUNU BELİRTEN, KENDİSİNE VEYA ETRAFINA RİSKLİ DAVRANIŞLARININ OLUP OLMADIĞI GİBİ ÖZELLİKLERİ BELİRTEN) FOTOĞRAFLI ONAYLI, TARİHLİ, EVRAK NUMARALI SEVK YAZISI İLE KITASI HASTANESİ PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİNE MÜRACATATI UYGUNDUR. [/FONT]

SONUÇ NE OLUR BIKTIM USANDIM YORULDUM BİLEN BİRİSİ CEVAP VERSİN LÜTFEN

Yukarıda saydığınız gibi,hava değişimi sonrasında birliğine gittiğinde amirlerin seni kıta işlevsellik formu ile birlikte hastaneye sevk edecektir.

Anksiyete + obsesif kompulsif bozukluk,Muhtemel büyük olasılık muaf olacaksınız...
burak3434

Benim anlamadıgım ben anksiyete ve okb tedavisi görüyorum ama hava değişimlerinde sürekli tanı olarak F43.2 uyum bozuklugu yazıyolar bunun sebebi nedir ? Vatani görevimi yapmak için gittigim askerde psikolojim daha kötü oldu yoruldum usandım artık

burak3434

"uyum bozukluğu" yazılması normal. "Askerlikte zorlanıyor" diyor aslında, derin sebebi çok önemli değil...

OturanBoğa abi senin düşüncelerin görüşlerin benim için çok önemli sonuç ne olur birşey söyle lütfen napcagımı bilmiyorum

@OturanBoğa sagol abi senden bunu duymak içimi birazda olsa rahatlattı.

Psikiyatriden hava degişimi alıp sonra çürük alan tecrübesi bilgisi olanlar cevap versin lütfen

Yarın birligime katılcam komutanlar tekrar askeri işlevsellik formuyla psikiyatri sevk etcekler bu sefer muaf alırmıyım napcagımı bilmiyorum sürekli bunu düşünüyorum 3 kere hava degişimi aldım bu sefer muaf olurmuyum lütfen cevap verin

burak3434

ben 1 yıl erteleme almıştım 1992 yılında 1993 yılında çürüğe çıkarttılar istanbul haydarpaşa gata askeriye hastaneden askere gitmek istiyodum olmadı

Komutanların askeri işlevselliğe yazdığı çok önemli doktor işlevselliğine bakıp veriyor ben 2.inci hava değişiminden sonra aldım komutanlarımla gidip konuşup durumumu anlatmasam belki işlevselliğime yine askerlik yapabilir yazacaklardı sende durumunu komutanlara anlat dürüst ve net bir şekilde yapamadığını muaf almak istediğini söyle.

Komutanlar askeri işlevsellik ve kıta anket formuna askerlik yapamaz elverişsizdir yazdılar doktora gittik 30 gün daha hava degişimi verdi toplamda 10 sıhhi izin 15+15+30 gün hava degişimi aldım. Doktor sana çürük vercem ama hava degişimi toplam 90 gün olması lazım tekrar gelceksin 30 gün daha hava degişimi vericem sonra çürük vercem dedi. Ben artık git gel yapmaktan yoruldum dayancak gücüm kalmadı hava degişimindeyken nasıl çürük alabilirim yada 90 güne tamamlanması için 30 gün daha nasıl hava degişimi alabilirim. Lütfen yardımcı olun

burak3434 Ne Alaka ki 90 Gün Hava Degişimi Şart Olması Benım Arkadaslarım 2. Hava degişiminden Sonra Çürük Aldılar ben 2 kere gatadan aldım Ankarada 3.hava degişimini memleketimden aldım toplam 3 kere hava degişimi aldım Sonrası Çürük Diye Biliyorum Ayrıca 1 Senedir Firarım Bugun Komutanla Görüştüm Sevk Ederiz Hastaneye Dedi Alabilirsen Alırsın Dedi Alamassan Yapacak Bişey Yok Dedi Oraya Gittigimde Bölük Komtanın Yanına Cıkcem Anlatcem Durumu Ugrasmasınlar Yani Biran Önce Kurtulsam Şu Askerlık İşinden Yeni Dogmuş Gibi Olcem

Hava değişimi bitimine yakın Bulunduğunuz ildeki hastaneye gidebilirsin.

Ancak en sağlıklısı birliğinden devam etmem.

Sivilde işler daha zora girebilir,biraz sabır diyorım...
burak3434

OğuzHan112 Abi kıta hastanesinde muaf etceklerini biliyorum sadece şunu soruyorum doktor dediki hava degişimini 90 güne tamamlayıp öyle çürük alcaksın şuan 60 gün hava degişimim oldu kıtama gitmeden bulundum yerdeki hastanede 30 gün daha hava degişimi alıp 90 güne tamamlayıp birligime katıldıgımda kıtamın hastanesinden çürük alayım olmazmı ? Bulundugum ildeki doktor hava degişimi veremezmi yani ?

Bulunduğun yerdeki doktor 30 gün hava değişimi varebilir,
Yetkisi var.
Ancak işler daha kötü de olabilir,isterseniz ön bilgi almak için doktorla konuşun.

Hasta felan değilsin hadi birliğine diyebilirler de,
O yüzden ben birliğinden devam etmemi istiyorum.
Karar sizin,sabırlı ollun...

Takip eden hastayı yakından gören hekimle hiç görmeyen ilkkez takip eden hekim görüşü farklı olur...

Sen sabırlı ol ve birliğinden devam et..
burak3434

Ben şimdi bulundugum ilde hastaneye gitmiyimmi ? Gidip bi 30 daha hava degişimi alıp 90 güne tamamladıktan sonra kıtamın hastanesinden çürük alırım diye düşünüyorum

Ben kimseye hastaneye git yada gitme demiyorum,

İşlemleri başlatmadan ön bilgi almak için psikiyatri ile bir görüş.
Durumu anlat,o size yardımcı olacaktır...

Asker olduğunu hava değişiminde olduğunu ve şikayetlerinin devam ettiğini toplamda 60 gün hava değişimi aldığını,

Heyete sevk ederse heyete girersin,hava değişimi verirse hava değişimi alırsın,birliğine git daha iyi olur derse birliğinden devam edersin..

Kesin bir şey söyleyemem, sana bulunduğun yerdeki hastaneye git kesin 30 gün hava değişimi verirler dersem bu ne nadar sağlıklı olur? Bilgi amaçlı bir görüşün zor değil bu. Hem muayene olursun hemde ne olacağını anlarsın.

Sanırım açıklayıcı bir cevap olmuştur.
burak3434

Benim anlamadıgım MADDE 16 B) 1. Tekrarlayıcı nevrotik bozukluklar (anksiyete, depresif, obsesif spektrum, travma ve
strese bağlı bozukluklar, somatoform, dissosiyatif, yeme bozuklukları ve bunların alt tipleri). Muaf edilmesi gerekiyor. Ben askerden öncede anksiyete okb tedavisi görüyodum ilaçlarla kontrol altındaydı ama devam ediyordu askerde en başa döndü tekrarladı neden beni bu maddeden muaf etmiyorlar ? Bide MADDE 17 B) 1. Uyum bozuklukları.
AÇIKLAMA: Uyum ve motivasyon sağlama çabalarının yetersiz kaldığı askeri işlevsellik belgeleri ile değerlendirilen olgular. Buda bende var bundan neden muaf etmiyolar. Bide MADDE 17 D) 1. Tekrarlayan uyum bozukluğu Buda bende var bundan neden muaf etmiyolar. Yani 3 maddeden birinden muaf olmam gerekiyor neden muaf etmiyolar bunu anlamıyorum ?
OğuzHan112 OturanBoğa Abi lütfen cevap verirmisiniz bu son yazdıgıma. 3 Maddede muaf olmam gerekiyor neden böyle yapıyolar ne yapmam lazım yardımcı olun

Bende bunalma kalp sıkışması intihar düşüncesi ve kendine zarar verme anneden ayrılınca oluyor psikiyatriye gösterdiler 10 gün hava değişimi verdi ilaç tedavisi dedi gelince nolcak çok kötüyüm biri cevap versin

Dönüşte birliğinden sevk alıp tekrar hastaneye gideceksiniz. komutanların kıta kanaat kıta işlevsellik formu dolduracaklardır.

Tekrar hava değişimi verilebilir sonrasında askerliğe elverişli değildir raporu verilecektir.

@mustoo03,

@OğuzHan112, verilir demi abi ben çok kötüyüm abi özelden senle konuşabilirmiyim caresisizm nolursun abi

@OğuzHan112, peki abi memleketimde psikiyatriye gitsem hava deyismi alıp memleketimde ki şubeden sevk alıp çürük alabilirmiyim

Abicim..kaza geçirdim her yerim yara bere...bacağım kırık.

Özelden derken..sesli diyorsan,inan canım çok aciz şuan.

Burdan yazmaya çalışayım daha iyi olur.

Aslında hava değişimi yada elverişsiz raporu alman için birliğinden devam etmen senin faydana olur.

Dönmek istemiyorum..çok ajiteyim diyorsan şubeden sevk alıp hastaneye git..hava değişimi tekrarlanabilir.

Durumuna göre hekim bir karara varacaktır.. muafiyet veya hava değişimi verilmez diye bir şey yok..hekim isterse direkt muaf bile edebilir.

Siz sevk alıp hastaneye gidin.

@mustoo03,

@OğuzHan112, geçmiş olsun abimm teşekkür ederim burdan yazim abi simid asırı derece kötü durumdayım migdeme ağrı sablaniyor yumurkuluyorum migdemi o derece ve şimdi geri gitmek istemiyorum birliyim çok uzak 7 saat sürüyor ve ben yolculuk yapıyorumm memleketimde alırsam muaf raporunu birliye götürmem mi laizm yada hava değişimini

@OğuzHan112, memleketimde şubeye gidince ne dicem beni sevk etmesi için

@OğuzHan112, abi bide psikolojiden aldığım muaf beni normal hayatta etkiler mi işe falan girerken sıkıntı olur mu olursa hangi işlerde olur

Hasta değil misin.. şikayetin ne ise onu söyleceksin.

Askerden muaf olanlar için...işe girme konusunda ufak tefek de olsa her zaman bir sıkıntı çıkacaktır.

@mustoo03,

@OğuzHan112, peki abimm ehliyetde sıkıntı olur mu beni bilgilendirebilirmsim

@mustoo03, bide abiii epilepsi ve anksiyete bozukluğu psikolojiye giriyo mu

abi benim cenmede pilantin var konuşurken zorluk çekiyorum bide burnumda et var nefes alamıyorum muaf olurmuyum

Üst Alt