Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerde rahatsızlanma ve vazife malullüğü üzerine

Leytenant

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese merhabalar. Foruma yeni katıldım. Askerlik sırasında rahatsızlanan engelli hale gelen askerliğe elverişli değildir kararı veren herkese bir fikir vermesi açısından başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. En baştan söylemeliyim ki bu olayların uzmanı değilim. O yüzden "askerde başıma şu geldi malülü olur muyum" gibi sorular sormazsanız memnun olurum. Bir de ricam bu konuyla ilgili özelden yazmayınız. Buraya yazarsanız herkes istifade edebilir.
2020 yılında askerlik görevimi yerine getirirken böbrek yetmezliği tanısıyla hastaneye kaldırıldım. Yaklaşık bir hafta yoğun bakımda bir hafta da serviste kaldıktan sonra memleketime sevk edildim. Burada askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Bu rapordan sonra kara kuvvetleri komutanlığına bir dilekçe ile başvurarak tazminat talep ettim. Kara Kuvvetleri Komutanlığı verdiği cevapta Mehmetçik vakfı ve Sgk'ya başvurmamı eğer Sgk tarafından aylık bağlanmazsa tazminat için başvuru yapmam gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Sgk'ya vazife malüllüğü için başvuru yaptım. Mehmetçik vakfına da yardım için dilekçe yazdım. Baştan söyleyeyim ki sgk bünyesel hastalık olarak değerlendirdiği için böbrek yetmezliğine vazife malüllüğü vermiyor. Bununla ilgili yargı kararları da var. Ben alırım kazanırız diyen avukata da para vermeyin. Umut tacirliğinden başka bir şey değil. SGK yaklaşık 8 aylık bir süreçten sonra beklendiği üzere ret kararı verdi. Sgkdan gelen ret kararını ve diğer evrakları bir dilekçeyle askerlik şubesi üzerinden Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderdim. Kara Kuvvetleri Komutanlığınının şehit gazi bürosunu aradığınızda süreçle ilgili yeterince yardımcı oluyorlar. Kara Kuvvetleri Komutanlığının tazminat tutarı malüliyet dereceleri ve memur maaş katsayısına göre değişiyor. Maluliyetinizin hangi dereceye girdiğini İnternete* "Vazife malullüklerinin nevileri ile dereceleri hakkında nizamname" yazarak çıkan dosyadan inceleyebilirsiniz. Mehmetçik vakfına yaptığım başvuru da şu an hala inceleniyor. Mehmetçik vakfının da sitesinde başvuru için gerekli belgeler ve yardım tutarları yer alıyor. Tüm bu başvuruların evrakları ilgili kurumların İnternet sitelerinde ayrıntılı olarak var. O yüzden buraya eklemeyi uygun görmedim. Yine de bulamayan arkadaşlar olursa buradan yazarlarsa yardımcı olmaya çalışırım. Dilekçeler ise çok teknik şeyler değil. İsteğinizi anlatan sade bir dilekçe yeterli. Dilekçede TC kimlik numarası isim adres bilgileri ve imza muhakkak olmalı. İnternette şablon olarak bulacağınız dilekçeleri kullanabilirsiniz. Tüm bu başvuruları hiç bir avukat tutmadan kendim yaptım. Sizler de avukat masrafı açmadan kendiniz halledebilirsiniz. Çok detaya girmeden anlatmaya çalıştım. Soru olursa aşağıda cevaplarım

Bende sgk mehmetcik vak başvurdum ret geldi şu an tek şansim askerlik şubesinden sevk alinip 1 defaya mahsus devlet hastanesinde askerligin sebep ve tesiriyle olmuştur diye rahatsizligin
Rapor verirlerse sivil hastane tazminat vazife malulü maaşi baglanir dediler sizin bilginiz varmi?
2 ci sorum sizin sgk ret etmiş mehmetcik vakfindan cevapmi bekliyorsunuz sadece
Benim olay 2004 senesinde oldu 10 ay askerlik yaptim sonra rahatsizlandim 5 ay hava degişimi elverişsiz oldum o zaman askerlik 15 ay idi
Elverişşiz raporumu göndermiştim sgk ya mehmetcik vakfina
Şu an tek şansim 1 defeya mahsuz sevk olunuyormuş şubeden gel sevk edelim dediler sivilde 80 agir engelli raporum var bu sevkle ilgili bilginiz varmi ögrenmek istedigim bu
Sebep ve tesiriyle ilgili rapor almam gerektigini söylediler sebep ve tesir hangi yönetmenlige göre olacak araştirdim bulamadim
Teşşizim:bir hecmeden fazla tekrarlayan psikotik bozukluk

Askerlik şubesi sevk verecek. Sevk ettiği hastaneye gidip heyete gireceksiniz. Daha sonra oradan çıkan sonuca göre sgkya başvuru yapılacak. Rahatsızlığınız askere gitmeden önce var ise tazminat ve malullük şansı düşük. Vazifeden doğan bir durum olması lazım.

Psikolojik rahatsızlıklara vazife malullüğü vermiyor sgk ne yazık ki

Askerden önce yoktu askerlik dönemi içinde oldu

Rahatsızlığın askerliğin etkisiyle oluşmuş olması şart. Psikolojik rahatsızlıklara vazife malulü çok zor. Psikolojik rahatsızlıklarda rütbeli personel bile adi malullüğü zor alıyor

Elverişsiz raporuma istineden olmadi ama bu sevkle ilgili bir umut olabilirmi

Sevkle gittiğiniz hastaneden de istediğiniz sonucun çıkacağını sanmıyorum. Sadece tazminat için başvuru yapabilirsiniz gibi duruyor. Onun da olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını bilemem

Siz sevkle gittinizmi
Rapor olumlu olursa tazminat vazife ayligida olur olumlu olmazsa 2 side olmaz zaten

Tazminat ve vazife malullüğü ayrı şeyler. Tazminatta askerliğin etkisiyle ol ası şartı aranmıyor. Ben sevkle gitmedim. Raporla direkt sgkya başvurdum

2330 nakti tazminat var ondan bahsediyorsunuz degilmi

Sizin tazminat ne durumda cevap geldimi

2330 değil. "ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRİRKEN ÖLEN VEYA ENGELLİ
HALE GELENLERE TAZMİNAT ÖDENMESİ HAKKINDA Yönetmelik"

Ben tazminat başvurumu daha yeni yaptım Sgkdan evraklarım yeni geldiği için. Şehit gazide bir yarbayla görüştüm. O evraklarını gönder askerlik şubesi kanalıyla dedi.

2330da görevin nedeniyle oluşma şartı aranıyor.

Sizin dediginize nasil başvurayim
Ben sevki aldim 2330 dan bahsediyor üst yazida
1 defaya mahsus oluyormuş sevk 1 hakkimiz varmiş

Şimdi biraz dediginiz yönetmenlige baktim 2015 te çikmiş daha önce varmiydi acaba
Dediginiz gibi zaman aşimi 5 yil yaziyor ama yönetmenlik 2015 te çikmiş kafam karişti
Biraz okudum sgk dan veya 2330 ret olduktan sonra başvurulabiliyormuş anladigim kadariyla

Sgkdan ret almanız gerekli evet. Askerliğe elverişli değildir raporunuz varsa sevk almadan da sgkya başvuru yapabilirsiniz. Sgkdan gelecek olan ret evrağını tazminat için istiyorlar.
0 312 411 31 70 bu numara Kara Kuvvetleri Komutanlığının Şehit ve Gazi biriminin numarası. Pazartesi günü ararsanız zaman aşımı meselesini sorabilirsiniz. Ama her halükarda önce sgkya başvurmanız lazım

merhabalar bende 10sene once askere gıttım 10 ay snra rahatsızlandım verem oldum sonrasıda elverıssız rapor aldım daha sonra sıvıl hayatımda bıtmek bılmeyen hastalıklar cıktı askerden once tıbbı kaydım yoktu neyse 4ay oldu sgk vazife malulluguiçin basvurdum suan işlemler devam edıyor gelıcek karara göre dava acmak ıstıyorum Leytenant bu konuda destegıye ıhtıyacım olabılır dılekce vs gıbı herkezın hakkında ıyı olması umuduyla...

Sgk'nın cevabına göre dava açabilirsiniz. Ama tavsiyem dava açmadan önce İnternetten benzer davaları bulmaya çalışın. Örnek yargı kararları var mı araştırın. Avukatlar bu konuda hemen davayı açarız kazanırız diyorlar ama sonuç pek iyi olmuyor

Leytenant

Daha önce sgk mehmetcik vakfina başvurdum ret geldi sevk farkli ayri bişey oluyor elverişsiz raporumu sgk dan mehmetcik vakfindan 2010 da ret cevabi geldi sevki şimdi aldim 2015 ten sonra çok şey degişti askeri hastaneler ayim kapandi şu an sivil hastaneler bakiyor sevki yeni aldim farkli bişey sivil hastane degerlendirecek
2 ci sorum benim sinifim kara kuvvetleri degil jandarmaydim o verdiginiz numara geçerlimi
Çok farkli haklar var 2330 .vs.
Sizin dediginizi yeni ögrendim oda farkli bişey teşekür ederim

Sgkdan geçmişte ret aldıysanız yine ret alırsınız büyük ihtimalle. Sivil hastane değerlendirecek ama kanun aynı yönetmelik aynı. Psikolojik rahatsızlıktan dolayı malullük alan hiç kimse yok. Başvuru yaptığınızda size 2010daki cevabı aynen gönderebilirler.

Kanun diyorsunuzda neye göre degerlendiyorlar

Nevileri diye birşey var ona göremi 2330 nasil olur sgk yi hadi geçtim tazminati farkli kurum degerlendiriyor

Siz sgk'ya başvuru yaptığınızda sgk sizn kuvvetinizden evraklarınızı istiyor. Hastane sevkleri, olay tutanakları, kaza raporları. Yani kısaca birliğinizde sizin adınıza ne kadar evrak varsa. Daha sonra bu evraklar sgk'da sağlık kuruluna çıkıyor. Sağlık kurulu da elindeki yönergeye kurallara bakarak sizin malull olup olmadığınızı belirliyor. Burda önemli nokta rahatsızlığınızın askerlik görevinin tesiriyle olup olmaması. Sgk'nın malullük kararı vermesi için net bir durum olması gerekir. Psikolojik rahatsızlıklarda malullük alan yok. Ben çok araştırdım ama yargı kararlarında da psikolojik rahatsızlıklara malullük alan görmedim. Vazife malullüklerinin nevileri ile dereceleri hakkında nizamname sizin maluliyet derecenizi belirler. Birden altıya kadar dereceler var. Sizin rahatsızlığınızın o nizamnamede yer alması malul olacağınız anlamına gelmez. Vazife malulü olmayan birisi 2330'dan da faydalanamaz zaten. Çünkü 2330'da da askerliğin sebep olması şartı aranıyor. Ama benim bahsettiğim yönetmelikte askerliğin sebebiyle olması şartı yok. Siz bu yönetmeliğe göre de zaten 5 yıl zamanaşımını geçmiş sayılıyorsunuz. Jandarma şehit gazi şubeyi arayıp '' Ben 2010da engelli hale geldim. Yönetmelik 2015'te çıkmış bu yönetmelikten faydalanabilir miyim? " diye sormanız lazım. Malullük imkansıza yakın ama tazminat için bir şansınız olabilir.

Teşekürler
Üst yazida sebep ve tesir yaziyor
Diger deyişle sizin dediginiz gibi askerlik görevinin tesiriyle muhabbetini Bunu çözemedim
Hangi kanuna göre sgk degerlendiriyor
Zaten sgk birlikten hava degişimi raporunu birde elverişsiz raporunu toparliyor saglik kuruluna sizin dediginiz gibi sunuyor elverişsiz raporda herşey yaziyor özellikle benimkinde rahatsizligin askerlik yaptigi dönem içerisinde başladigi yaziyor işlevselligin ileri derecede bozuldugu şeklinde yaziyor
Sizde gelişmeleri tazminat vs paylaşirsaniz haber geldiginde sevinirim

Dediginiz gibi p.tesi ararim

Rahatsızlığın askerlik süresi içinde olması sgk için yeterli değil. Askerliğin sebep ve tesiri ile olması lazım. Askerliğinizin bu hastalığa sebep olması lazım. Psikolojik rahatsızlıklar için sgk'nın tavrı şu kabaca. "Psikolojik rahatsızlıklar bir anda oluşmaz. Askere gelmeden önce de vardır ama askerlik yaparken ortaya çıkmıştır." Psikolojik rahatsızlıklarda o yüzden malullük verilmiyor. Bir de en önemlisi kaza raporları olay tutanakları. Onlar yoksa malullük imkansız

2330 nasil başvuruluyor nere başvuruluyor

Son ögrenmek istedigim

2330'a başvuramazsınız. Başvursanız da reddedilir. Çünkü askerlik görevinin tesiriyle yaralanmanız engelli hale gelmeniz lazım.

Tamamda bilgi için sordum bilginiz varmi 2330 nasil oluyor

nasil başvuruluyor nere başvuruluyor

İnternette 2330 sayılı kanun ile ilgili fazlaca bilgi var ordan bakabilirsiniz. Başvuru yine sgk'ya yapılıyor.

2330 u sgk mi başvuruluyor yine sgkmi bagliyor

Sgk sitesine baktim hem 2330 vazife malulü hem nakdi tazminatmi oluyor

Siz sgkya vazife malullüğüne başvuru yapıyorsunuz. SGK değerlendirme sonucunda malullüğü karar verirse sizin durumunuz hangi kanuna uyuyorsa o kanuna göre sizi malul olarak emekli ediyor. 5434, 5510, 2330, 3713 sayılı kanunlardan hangisine şartlarınız uyuyorsa ona göre işlem yapılıyor. Bunun detaylı kuralları şartları vesaireleri var. Ama en başta dediğim gibi sizin malullük işi imkansıza yakın

Biliyorum örnek 2330 göre sgk işlem yaparsa hem vazife maaşi hem nakti tazminatimi ödüyor

Ögrenmek istedigim bu

Erler için tazminat yok Rütbeliler için hem maaş hem tazminat sanırım. Tam emin değilim

2330 sgk mi işlemi yürütüyor benim üst yazida 2330 yaziyor bu durumda erler yararlaniyor degilmi

Son düzenleme:
Üst Alt