Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Astsubayım. %40 rapor verildi. Ne zaman emekli olabileceğim?

Mehmet1978

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Astsubayım Hemofili hastası olduğum tespit edildi üniversite hastanesi %40 sekel raporu verdi. 15 yıldır görevdeyim. Okuduğum bazı yazılardan dolayı kafam çok karışık.
1-) Hastalığım genetik yani doğuştan olduğunu söylediler.Bu durum malulen emekli olmama engel mi,
2-) Bizler aynı zamanda devlet memuruyuz ,okuduğum bir kararda ; devlet memurlarında çalışır iken yüzde 40 Sekel raporu almaları dahilinde 18 yıl çalışmaları malulen emekliliğe kafi diye yazıyor. Bunda faydalanabilirmiyim,
3-) 2013 yılında devlet genetik hastalıklara sahip olanlara da malulen emeklilik hakki verdiğini duymuştum dogrumu?
Açıkçası kafam çok karışık
Ben bu saydiklarimdan hangisine inanmalıyım hangi yolu izlemeliyim. Bunlardan hangisi doğru. Emekli olmak istiyorum ne yapmalıyım?

Mehmet1978

1- Engel sayılmayacaktır. Sonuçta görev yapabiliyorken artık yapamaz duruma gelmişseniz, emekliliğiniz de onaylanacaktır

2- 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesini kastediyorsunuz:
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,​

3- Bu detayı bilmiyorum. Ama yukarıda da yazdığım gibi, siz çalışır durumdayken rahatsızlığınız ilerlemiş ve çalışamaz duruma gelmişseniz, hastalığınızın doğuştan olmasının hiç bir önemi olmaz. Zaten 15 yıllık görev süreniz var, hiç bir sorun olmadan emekliliğiniz onaylanır

Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin lütfen?

@Mehmet1978

bende hemofili-A hastasıyım ve 15,01,2015 tarihinde emeklilik başvurum kabul edildi 2 hafta öncede açıklandı maaşımı almadım henüz.
mehmet bey faktör düzeyiniz % 1,5 - %3 arası demkki %40 rapor almışssınız. hemofili doğuştan bir rahatsızlık kuşaktan kuşağa atlayabilen bir rahatsızlık.erkek çocuğunuz varsa hemofili olma ihtimali tıbben %0 (sıfır) kız çocuğunuz varsa oda taşıyıcı,yani kızınızın erkek çocuğunda hemofili olma riski var.

Merhabalar arkadaşlar;
TSK da muazzaf Astsubayım (hâlâ gorevdeyim)
İşe giriş : 15 Eylül 2000
Çalışma yılı (yıpranma dahil): 23 yıl 2 ay
Prim gün sayısı: 8336
Ek göstergem: 3600
Derece kademem: 1/1
Sürekli engelli raporum: %40
Raporumu memuriyetten sonra 2015 Aralık ayında aldım, fakat rahatsızlığım doğuştan (kalıtsal)
Yukarıda verdiğim bilgiler doğrultusunda sizlerden bilgi almak istiyorum.
Rahatsızlığım doğuştan olduğu için hastane tarafından verilecek TSK da Görev Yapamaz Raporu ile emeklilik başvurusu yaptığımda SGK tarafından rahatsızlık doğuştan gerekçesiyle Red edilme ihtimali oldukça yüksek.
Ben Engelli emeklilik veya başka bir yol ile emekli olabiliyormuyum?
Olabiliyorsam hangi yol ile olabiliyorum?
Süreç için adım adım ne yapmalıyım?
Emekli olabiliyorsam tahmini maaşım nekadar olur?
Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏.

pasa_43

merhabalar sizdemi askeri personelsiniz? Bilgi için telefonla görüşebilir miyiz?

Bu konuda bilgisi olan var mı?

[FONT=sans-serif]@[/FONT]Ufukalp[FONT=sans-serif] @[/FONT]çeleviz[FONT=sans-serif] @[/FONT]HZLGONZALES[FONT=sans-serif] @[/FONT]Kalem
TSK da muazzaf Astsubay olarak görev yapmaktayım.
Derece kademem:1/1
Ek göstergem: 3600
İşe başlangıç tarihim: Eylül 2000
Bu bilgiler eşliğinde durumumu izah etmek istiyorum.
Ege üniversitesi tarafından %40 sürekli engelli raporu verildi. Ben bu raporu 22.05.2019 da 1 ay önce İzmir vergi dairesi başkanlığına 3.derece vergi indiriminden faydalanmak amaçlı başvuruda bulundum. Amacım Vergi İndirimi hakkı kazanıp daha sonradan istediğim tarihte Yaşa takılmadan Erken Emekli olabilmek.
Fakat yukarıdaki verdiğiniz bilgilerden Biz 4C lilerin Erken emeklilik için Vergi indirimine ihtiyaç olmadığını öğrendim.
Öncelikle;
1- Emekli olabilmek için ben hangi yasa çerçevesinde değerlendirilecem 5434 mü 5510 mu?(işe başlama tarihini 14.09.2000, rapor çıkarma tarihim 22.05.2019)
2- Bu bilgiler eşliğinde emekli olabilirmiyim olmak için sırayla hangi işlemleri yapmam gerekiyor?
3- Tahmini maaş nekadar bağlanır?
Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet1978
Normal bir 4C li olarak düşünsek; 5434 e tabi olarak başlamış eski memurların 5510 sayılı yasaya entegresini düzenleyen 5510/geçici 4. maddeye göre 6480 gün (18 yıl) ile erken emekli olmanız mümkün olur.
Ancak TSK'nin bu konularda kendi mevzuatı var diye biliyorum ve bu mevzuata da tam hakim değilim.
O yüzden kesin bir şey söylemek istemiyorum.

5434'e tâbisiniz. E devletten çalışma sürenize bir bakın, arada boşluk var mı, toplam süre ne kadar? Maaşı da sgk'nın sitesinden hesaplatabilirsiniz.
Biz kuruma bir dilekçe verdik, SGK emekli sandığı genel müdürlüğü kamu emeklileri daire başkanlığına görüş sorularak emeklilik işlemlerinin başlatılması için, raporun aslını da dilekçeye ekledik. E raporunuzu varsa çıktı alıp gönderebilirsiniz, bizde ıslak imzalı olduğu için mecburen fiziki ek yaptık. Raporunuz oraya gidip %40 olarak onaylanırsa zaten şu tarihte emekli olabilir diye yazı geliyor, ona göre emekli oluyorsunuz. Raporunuz yeni tipse, teşhisi destekleyen tahlil sonuçları, görüntü raporları vb. konmuşsa onaylanıyormuş. Normal memur bu şekilde. Siz yine de TSK'da durum nasıl bir öğrenin, belki farklıdır.

Mehmet1978 le telofonla görùstùm kendisine Butun mevzuati anlatim buna ragmen arkadas surekli yaziyo ve bilgi almak istiyo burdan tekrar soyluyorum tsk mevzuati bi konuda farkli istiyo Sivil kurumlar gibi degil dilekcenizi kuruma yapip islemlerinizi baslatmadan kimse sizi net cevap veremez keza élinizdeki rapor sgk saglikli Kurulu emeklilik yonunde onaylanmadan emekli olabilmeniz mumkun degil once sgk gorus yazisini alin emeklilik yonunde sonra bilgi tales edin sgk emeklilik gorus yazisi olmadan yapilan yorumlar bi sey ifade etmez

Aytektek sizinle görüştüm ve verdiğiniz bilgiler altın değerinde öncelikle size ve bu sitede bizleri aydınlatan diğer değerli dostların tümüne teşekkür ederim. 5510 ve 5434 kanunlarından hangisine tabi olacağım konusunda kafam karışıktı , çünkü okuduğum bazı paylaşımlar da 5510 a tabi olanların düşük maaş aldığını söylüyorlar.

Mehmet1978
Memuriyet başlangıç tarihiniz 2008 öncesi olduğundan emekli maaşınız tabi ki 5434 e göre bağlanacak.

Üst Alt