Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Atipik psikoz hastasıyım. Hastaneye yatmam fayda sağlar mı?

Ayırmaya gerek yok örnek vereyim.

1000 kere Allah diye bağırmazssam öleceğim. 1000 rakamından fazla veya eksik olursa veya durursam öleceğim.

Bu hem psikoz hem okbdir.

@gökhan 563456,

İlk zamanlar psikozdu sonra şizofrene döndü emir veren benle muhabbet eden sesler vardı akılla bağdaşmayan düşüncelerim vardı daha sonra ilaclarla düzeldi ama doktor size yatış dedıyse mutlaka yatın ilac ayarlaması yapılsın

@gökhan 563456,

Burada tedaviye olumlu yanıt veren binlerce arkadaşımız var. Düzenli ilaç ve doktor kontrolü işin anahtarı. İlacın etkilerini doktoruna tam ve doğru aktarmalısın. Hislerini, hissettiklerini ne kadar doğru iafede edersen doktorunla birlikte ilaç kombinasyonu ve dozu o kadar iyi ayarlarsınız. Sabır ister ama tek çıkış yolu bu.

@Boşasaymayirmibirharf,
Obsesyon düşünce kompulsif davranış bazında takıntı. Kimi temizlikle kimi bazı sayıları tekrar ederek takıntı yaşayabilir. Bir kaygı bozukluğudur. Kaygıyı gidermek için yukarıdaki yazdıklarımı yapabilir.

Tamam onu anladım. Ben OKB mi yoksa psikoz mu o nasıl ayırt edilecek? Okb de misal ellerimi yıkamazsam hasta olacağım başkasına bulaşacak vs düşünceleri olur. Buda verdiğin 1000 kere ... Öleceğimm örneğinden ne farkı vsr

@Boşasaymayirmibirharf,
1000 kere Allah diye bağırmassan veya fazla eksik bağırırsan veya durursam öleceğim düşüncesi mantık dışı olduğu için psikoz dur. Bunu yapmazsa ölmeyecek tır.
1000 kere tekrar etmesi gerekmesi okbdir.
Ellerimi hiç yıkamassam hasta olacağım düşüncesi kısmen mantık içermektedir.

Senin için biraz daha araştırdım.

Düşüncelerin gerçek olmadığını bilir (Obsesif)
Düşüncelerin gerçek olduğuna inanır. (Psikotik)

Düşünceleri kontrol etmeye çalışır ancak başarılı olamaz. (Obsesif)
Düşünceleri kontrol edemez.(Psikotik)

Yüksek düzeyde endişe ve sıkıntı yaşar.(Obsesif)
Endişe yerine inanç hissi vardır. (Psikotik)

Düşünceler mantıksız olsa da kişi bunun farkındadır. (Obsesif)
Düşünceler tamamen mantıksızdır ve gerçeklikle uyuşmaz. (Psikotik)

Merhaba. Herkese Allah'tan şifa diliyorum. Bende dış görünüşü me takıntılı yım. Çoğu insandan duydum bu yabancıya benziyor. Suriyeli tipe bak vs. Bu beni çok rahatsız ediyordu. Halisunasyon vs yoktu. Psikiyatri ye gittim bana psikoz teşhisi koydu. Ben her ne kadar insanlar benimle tipim den dolayı dalga geçiyor desemde inandıramadım. Velsahıl ilaçları bi 6 sen kullandım. Ve bu ilaç ları kullandıgım süre zaarfında bu şikayet lerim geçmedi. Bende ilaçları aniden kestim. 2 ay boyunca sorun yoktu ilaçların bana verdiği isteksizlik yorgunluk vs hepsi geçmişti. Ama 3. Ayda kulagıma sesler gelmeye başladı doktora gittim ilaçları bıraktıgın için hastalıgın alevlenmiş dedi. Bende hayır ben hasta değilim ilaçları bıraktığım için değil aniden bıraktığım için gerçek psikoz a girdim desem de fayda etmedi. Çaresiz o seslerin gitmesi için ilaca başladım çünkü gerçek psikoza girmiştim. Şuan bir girdapın içindeyim ilaçlar yüzünden dışarı çıkamıyorum 1 senedir sadece ekmek almaya iniyorum. İlaçlar çok önemli ama gerçek hastalar için ben hasta değilim dediğim gibi sadece yasadıgım olayları doktor halisunasyon olarak değerlendiriyor. Arkadaşlar Allah rızası için bana bir yol gösterin...

@gökhan 563456,

İlaçlarını düzenli kullanacaksın, ilaçların sende yol açtığı tüm duyguları ve değişiklikleri doktoruna olabildiğince eksiksiz şekilde ileteceksin (hatta günlük de tutabilirsin), doktorunla ilaç kombinasyonu ve doz konusunda konuşacaksın, onun söylediği şekilde ne bir eksik ne bir fazla ilaçlarını kullanacaksın, sonra da iyi olacaksın. Bu sıkıntılardan kurtulmanın başka bir yolu yok. Sabırla tedaviyi sürdürmelisin.

@gökhan 563456, ben ilaç kullanmaya başladığımda nadiren ses duyuyordum başka hiçbir şeyim yoktu. İlacı bıraktım ve bir süre sonra gerçeklik algımı kaybettim. Tekrar ilaca başladım. Şu anda kullanıyorum ama forumdaki arkadaşlar doktora git hastasın diyor. Antipsikotikler şeker değil. Yalnız değilsin.

@gökhan 563456,

dostum öncelikle çok geçmiş olsun. görünüşünle ilgili hezeyanların var gibi.antipiskotik ilaçlar öyle ha deyince de başlanmaz ha deyince de bırakılmaz. ben bu hatayı defalarca yaptım ve hepsinin sonunda büyük hüsrana uğradım defalarca yatışım yapıldı. seni de anlamaya çalışıyorum bende ilaçlar bir işe yaramıyor aksine beni daha kötü yapıyor isteksizlik halsizlik durgunluk vs vs vs bir sürü bahanem vardı ve hep bıraktıgım haftalardan sonra rahatlama hissederdim ama bak sana söylüyorum bu bir tecrübe ve bana kulak ver bu hatayı yapma. akıllı insan hatalarından ders çıkarandır, daha da akıllı insan başkalarının hatalarından ders çıkarandır. doktorun bir reçete mi sundu uygula ilk 1 2 ay şikayetlerin azalmadı mı anlat hocana ya doz arttırır yada ilaç değiştirir. antipiskiotiklerin yan etkisi gerçekten ağır ama diğer türlü yaşamda hem zor hem tehlikeli.

@neron+,

Çok teşekkür ederim kardeşim. Peki bu ilaçları bıraktık tan sonra kulagıma gelen sesler hala kesilmedi invega 9mg abilify MAINTAna selactra kulanmama rağmen. Acaba hastaneye yatsam orda farklı bir tedavi uygular larmı EKG vs.

@gökhan 563456, benimde senin dediğin gibi kulağıma sesler geliyordu 1-2 yıl içinde hezeyanlarım azaldıkça onlarda azaldı ve sıfırlandı bence sizinki hezeyanlara bağlı sesler duyuyorsun ama sonra benim seslerim olmayan seslere dönüştü. Ekt den bahsediyorsan ekt beyni mahveder hantallaştırır, iyileştirse bile kısa bir süre tedavi eder sonra yine aynısın.

@Üzümlükekim,
Evet hezeyan lara baglı ses duyuyorum. Evdeyken hiç duymuyorum dışarı çıkınca insanların konuştugu sesler kulagıma geliyor ve benim hakkımda konuşuyorlar gibi bir hezeyan. Bunu doktora söyledim hastaneye yatmaya gerek yok dedi ama ilaç doz artırımı da yapmadı

Merhaba arkadaşlar hastane deneyimi olan varmı. Orda hangi ilaçlar veriliyor. Örneğin ben akut alevlenme yaşıyorum yatış yapılırsa iyi olur muyum. Minimum kaç gün yatış zorunluluğu oluyor. Hastane ortamı nasıl istanbul cam ve sakurada yatarak tedavi gören varmı...

@gökhan 563456, ilk olarak nörodol akineton largactil karışımı olan iğneden bir süre vurdular sonra kestiler, ilaç olarak da önceden kullandığım ilaçları verdiler ama antipsikotik dozu doğal olarak fazla verdiler. Ortalama 2 haftada taburcu edildim ben ama benim durumum hafif idi diyebilirim, bir aydan fazla kalanlar da vardı. Ama taburcu edildikten sonra bile korku/kaygı vardı ancak bir ay sonra normale döndüm. Benim yatışlarımın hepsi de ilaç bıraktığım için oldu. Çam Sakura da iki kez yattım ve Türkiye’de ilk 3 e girer bence. Hastane ortamı çok sıkıcı maalesef çünkü kapalı ortam ama sabredeceksin işte. Her akşam ailen veya bir yakının tarafından aranabilme hakkın var ve 5-10 dk sürüyor. Üç gün üst üste aranmazsan sen istediğin bir numarayı arayabilirsin.

@gökhan 563456,
yatışın gerekli görüldüğü bazı durumlar var. onun haricinde yatışın artısı ilaç saatlerin düzenli oluyor hergün aynı saat ilaçlarını alırsın. aksama olmaz doz arttırıp azaltıp takibin kolay olabilir. ekt de bir çözüm türüdür. ben clonex diye bir ilaç kullandım o bendeki tüm şikayetleri kesmişti. ama insanlığınıda alıyor insanın. 2 senenin sonunda şikayetlerim tekrar ortaya çıktı. invega xepliona geçtim aynı anda 7 seansta ekt yaptılar şikayetlerim tekrar geçti. xeplionun bazı yan etkilerinden dolayı bıraktık ve rexapine geçtik son 2 yıldır iyi gibiydim. şu son 1 tekrar şikayetlerimde artma var. daha doktora da gitmedim. ilaçlarım raporlu oldugu için sağlık ocagından yazdırıyorum. işle ilgili bazı durumlar var onları çözüme kavuşturunca gidicem. benim anladığım bu antipsikotikler bir süre sonra etkisini yitiriyor mu acaba? yada benim bünyem mi böyle bilmiyorum.

ben sana ekt ol geçer diyemem hocam. seni en iyi tanıyan herşeyini açıkça anlattıgın doktorundur. ekt ninde bazı yan etkileri var mesela hafıza problemi gibi. doktoruna söylemiyormusun? hocam sesler kesilmiyor diye? ne diyor ilaç dozunu mu arttırıyor yada sabırlı ol ilacın etkisini bekle mi diyor.

@gökhan 563456,
tam adını hatırlamıyorum kan değerlerindeki bazı değerleri yükseltiyormuş çok az olsa da risk teşkil edebilir diye haftalık kan isteniyordu. yanlış hatırlamıyorsam ben 2 haftada bir kan veriyordum. çok ağır bir ilaçtır ama hakkını verir şikayetlerin biter ,yan etki şikayetlerin başlar. ölç tart hangi şikayetin seni daha çok rahatsız ediyorsa ona göre yol seç. doktorun bence elinden geleni yapıyor. sende biraz taşın altına elini koymalısın

Üst Alt