Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağ-Kur'dan insan haklarını hiçe sayan -çıplak- istek!

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
342
10 Temmuz 2005 notu (5 mesaj aşşağıda): [size=7]Bağ-Kur fotoğraf eziyetinden vazgeçti[/size]

Bana gelen bir mesajı -elimde olmayan sebeplerden dolayı gecikmeli de olsa- sizinle paylaşmak ve dikkat ve duyarlılığınıza sunmak istiyorum:

[size=4]"Bülent Bey Merhaba
Engelliler.biz sitesini ve formunuzu takip ediyorum. Engelli birkız kardeşe sahip biri olarak sitenizden yararlandığımı söylemeliyim. Ellerinize sağlık.
Ankarada bulunana Yara Derneği Bağkur'un Açılan bası yaralaranıda kullanılan yara örtüleri ile ilgili olarak, ödeme yapmak için fotoğraf istendiğini bildirdi ekli yazı da belirttiğimiz gibi Anayasa'ya, Hasta Hakları yönetmeliğine, insan onur ve haysiyetine aykırı olan istem ile ilgili hazırladığımız yazıyı size gönderiyorum. Bizler Bakanlık, Bağkur, Milletvekilleri ulaşabildiğimiz her yere yollayacağız. Bu konuda sizlerda bize yardımcı olabilirseniz seviniriz.
Saygılarımla
"

2005 mali yılı bütçe uygulama talimatıyla bağlantılı olarak Bağ-Kur İl Müdürlüklerine yollanan 31/03/2005 tarihli Fiyat Tarifenizin 8.sayfasında dekübitis yara tedavilerinde kullanılan yara örtüleri başlıklı bölümde sağlık kurulu raporu, epikriz ve yara bilgi formunun yanı sıra “hastanın yaralarının mevcut durumunu ve hastanın kimliğini de belirtebilecek (boydan, yüzüyle birlikte yaralı bölgelerin renkli fotoğraflarının) temini ile işlem yapılması gerekliliği” ifade edilmektedir.

Bu uygulamanız pek çok bakımdan başta T.C.Anayasası olmak üzere yasalara ve yönetmeliklere aykırı hükümler içermektedir.

1- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 20. Maddesi “herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz” hükmünü içermektedir.

2- 01/06/2005 tarihinden itibaren uygulamaya giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesi yine aynı şekilde “özel hayatın gizliliğini ihlal edenlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılması” hükmünü getirmiştir. Aynı maddenin 2.fıkrası ise “kişilerin özel hayatlarına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demektedir.

3- Kişisel verilen kayıt edilmesi Madde 135 verilerin hukuğa aykırı olarak verme veya ele geçirmek ile ilgili Madde 136’da ise aynı şekilde kişiye ait bilgilerin 3.şahıslara verilmesi durumunda değişik cezalar verilmesini gündeme getirmektedir.

4- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 16. Maddesi, Türk Tabipleri Birliği tarafından yayımlanan ve “Hekimlik Mesleği Etiği Kuralları Yönetmeliği’nin” sır saklama yükümlülüğü ile ilgili Madde 9 ve rapor düzenlemeyle ilgili 32. Maddesi ile bu düzenleme aykırı hükümler içermektedir.

5- 01/08/1998 tarihinde yürürlüğe giren “Hasta Hakları Yönetmeliği” mahremiyeti saygı gösterilmesi Madde 21’in a ve b fıkraları ile aynı yönetmeliğin bilgilerin gizli tutulması ile ilgili Madde 23 gene düzenlemenize aykırı hükümler içermektedir.

Gelişmiş toplumlarda uzun süre yatalak olarak tedavi gören ve topluma maliyeti çok

yüksek olan bu hastalıklarda hastanın mevcut psikolojisi de göz önüne alarak bu uygulamanın son derece sakıncalı olduğu inancındayız.

Sonuçta yukarıda başta anayasamız olmak üzere yasalar ve yönetmeliklere aykırı olan hastaya ait bilgilerin bir başkasına duyurulmayacağı hükmüne ters düşen bu uygulamanın bir an önce yürürlükten kaldırılmasını dilemekteyiz.

Bilgilerinizi ve gereğini saygılarımla arz ederim.

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği - Yara Derneği [/size]
Bu hatalı uygulamanın düzeltilmesi için yukarıdaki -koyu mavi ile yazılan- metni ilgili yerlere yollamamız çok önemlidir.

Lütfen aşağıdaki metni şu adreslere yollayın:
cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr, akparti@tbmm.gov.tr, ankara@chp.org.tr, la@lokmanayva.net, bilgi@ozida.gov.tr, mb@basesgioglu.org, bsnhalk@bagkur.gov.tr, bagkur@bagkur.gov.tr

Not: Yukarıdaki adreslere tek tek mesaj yollamanıza gerek yok.
- Birinci adresten sonuncu adrese kadar tüm adresleri fareyle işaretleyin.
- Klavyeden "Ctrl" ve "c " tuşlarına birlikte basarak adreslerin tamamını kopyalayın.
- E-posta yollamak için kullandığınız sayfayı/programı açın.
- To/Kime kısmına farenin sağ tuşuyla tıklayın ve açılan menüden paste/yapıştır seçeneğini seçin (Tüm adresler oraya yapışmış olmalı).
- Yukarıdaki -koyu mavi ile yazılan- metni de aynı şekilde kopyala/yapıştır yöntemiyle gönderilecek metin bölümüne yapıştırın.
- Son olarak mesajınıza bir de konu başlığı ekleyin ve mesajınızı yollayın

[size=4]“hastanın yaralarının mevcut durumunu ve hastanın kimliğini de belirtebilecek (boydan, yüzüyle birlikte yaralı bölgelerin renkli fotoğraflarının) [/size]

Nasıl yaniii :roll:
İnanamıyorum...
düpedüz saçmalık.

(mesajı hemen gönderdim)

Bu tebliğ mi? talimat mı? her neyse kim yazdı ise bu utanmazlık hatta daha fazlası ama terbiyem müsaade etmiyor.

Bu adreslere mail atsak ne olur ki aynı utanmazların eline geçecek.

Olsun biz yine maili atalım Ferit bey,
belki bir an önce bu hatadan dönerler...

Bence Ferit agbi haklı ,ne demısler imam bldıgını okur .Bu tür uygulamalr ne kadar saçma Yüce Alllahım akıl fikir versınde bır an evvel bu uygulamadan vazgeçsinler

bağkurun bu saçmalıkları ne ilk nede son olacaktır.rahmetli annem öldükten sonra bile yıllarca elimize belgeler gönderdiler.ben ölüm raporu gönderdim onlar prim yatmıyor diye gönderdi.benim yazılarımı hiçe sayarak.

Hakikaten iyi saçmalamışlar yaa yakında bunları bu fotograflarda kesmez video kaydı filanda ister bunlar terbiyesizliği iyice ele almışlar hastadan böyle birşeyi talep ederken nasıl bir ruh halinde oluyorlar acaba çok merak ettim

Bu akşam ATV de Haberlerde bu konu gündeme getirildi tsd.org sitesinden tanıdığım Binur Semiz hanım röportaj yapmış umarım diğer kanallarda ATV gibi bu konuya duyarlı olurlar

[size=7]Bağ-Kur fotoğraf eziyetinden vazgeçti[/size]

[size=4]Bağkur'lu yatalak hastaların ve tekerlekli iskemleye bağlı yaşayan engellilerin bası bandı çilesi sona erdi. Bağ-Kur, yatalak hastalara yaralarını kapatmaları için ihtiyaçları olan bası bandını boydan ve yüzden yaralarını gösterecek şekilde renkli olarak fotoğraflamalarını istiyordu. Bu uygulamanın özürlü ve yatalak hastaları mağdur etmesi üzerine yazarımız Cemalettin Gürsoy, Takvim gazetesinde ve Atv televizyonunda Bağ-Kur'un söz konusu çarpık uygulamasına dikkat çekilince yetkililer harekete geçti. Bağ-Kur Genel Müdür Vekili Saner Güngör, söz konusu yanlış uygulamaya son vererek, söz konusu bantların hastalara sadece sağlık raporu karşılığında verilmesini kararlaştırdıklarını açıkladı.

Sabah // 2005-07-10[/size]

:shock: bu uygulamayı isterlerken hastaların durumlarını düşünemiyorlarmı illaki tepkimi vermek gerekiyor ilk mesajı okuyunca aşşağılara bakmadan hemen yolladım ve konu başlığına da "bu ne rezil bir istek?" dedim.
istek geri alınmış ama olsun rezilliklerini birkez daha söylemek iyi oldu(en azından benim için iyi oldu)

Üst Alt