Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Barkodsuz raporla araç alabilir miyim yoksa raporumu yenilemeli miyim?

veyselferit

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar bir bilgiye ihtiyacım var 2012 yılında almış olduğum raporunda barkod sistemi bulunmamakta bugün araç için bir bayiye gittim ve 2 hafta önce sistemin değiştiğini söylediler raporumda barkod olması lazımmış raporum sürekli ve %60 sağ kol yok hükmünde sorum şu raporu yenilerken yeniden heyete girmem gerekir mi girersem rapor yuzdeligim dusermi teşekkürler

Raporu aldığınız hastaneye başvurarak ulusal engelli veri sistemine işlenmesini talep etmeniz yeterli olur. Bayilerden değil vergi dairesinden sağlıklı bilgi almaya çalışın. @veyselferit

@veyselferit,

Şimdi ötv tebliği diyorki 2019 yılından önce alınan raporlara görede ötv muafiyeti olur ancak bu raporlarda olması gereken şartlar var

Nedir bu şartlar;

raporunuzun açıklama kısmında;

maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir.

20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile "Özel tertibatlı araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur" gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz.

Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.

Yani sonuç olarak diyor ki senin raporunda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" veya "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur" gibi bir ifade yazması beni ilgilendirmiyor ben buna göre işlem yapmam diyor.

İşlem yapmam için raporunda sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri durumlar nedeniyle özel tertibat gerekliliğinin açıkça yazması gerekiyor diyor.

Senin raporunda varsa bu ifadeler olur neden olmasın. Kolay gelsin.

@KKELEBEKK,

İzmir'de yasiyorum ve İzmir'deki hiçbir vergi dairesi birşey bilmiyor 2 3 yıl önce bilgi için yola çıktım gelirler vergi dairesine gittim taşıtlara taşıtlara gittim başka biyere o yere gittim silbastan rapor alacaksın oranın dusebilir emeklilik sürecin uzaya bilir dedi yani vergi dairesi bilgisi sifir

@veyselferit, tamam vergi daireleri öyle peki bizim durumumuz nedir. Mesela sen ötv tebliğini okudun mu. Senin durumun ile ilgili tebliğde ne yazıyor anladın mı. ÖTV Tebliğine göre hakların neler biliyor musun. Önce kendimiz araştıracağız, öğreneceğiz. ondan sonra vergi dairesine gittiğimizde orda ki memur işi bilmiyorsa bak kardeşim ötv tebliği var buda tebliğ. Bak bakalım bur da ne yazıyor benim böyle böyle haklarım var tebliğe göre demeliyiz. Diğer türlü tabi ki oran oraya sürüklenir dururuz.

Bugün bayiye gittim 2012 tarihli rapor için göndersek onaylamaz dediler. Opel bayisinde ise raporda ozel ÖTV ibaresi, özel tertibat olmalı dedi, ehliyetimde kısıtlayıcı kodlar mevcut zaten raporda neden olmalı dedim. E imzalı raporumda, tüm sosyal haklardan yararlanır devlet memuru olarak atanabilir yaziyor sadece.

Yani ben anlamadım bu olayı, Ümraniye nakil vasıtaları vergi dairesine sorun dediler.

@ahmedduman60,

Merhaba hocam, dediğinize göre o zaman ben bu rapor ile ÖTV Muafiyetli araç alamıyorum doğru mu anladım? Raporum 12.2023 tarihl

@iUysaL, sizin raporunuz yeni tarihli ama benim yazdıklarım dikkat edin 2019 öncesi raporlar için. 2019 sonrası raporlarda sizin raporda olduğu gibi "sadece hareket ettirici akamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" ibaresi olacak

@veyselferit,

o zaman baştan başlayacaksınız bütün işlemlere, önce devlet hastanesinden heyet raporu alacaksınız daha sonrasında da İl Sağlık Müdürlüğündeki komisyona girerek üzerinde engelinize ait kodların olduğu ikinci bir rapor alacaksınız ondan sonrada ehliyeti değişeceksiniz.

Selamlar,

2007 yılında almış olduğumuz %90 sürekli rapor için bayiinin göndermiş olduğu belgeler incelenmiş ve vergi dairesi rapor sistemde yok diyerek onay vermemiş. Raporumuzda barkod bulunmamaktadır. Bu raporla daha önce 2 araç almıştık.

İzlememiz gereken yol nedir. Öncelikli olarak vergi dairesine mi gitmeliyiz yoksa hastaneye mi gitmeliyiz.Sistemde görmeleri için ne yapılmalı?

Son düzenleme:

aynı sorunu bende yaşadım en son rapor geçerli dediler. resimde görüldüğü gibi en son aldığım barkodlu rapor önceki raporları geçersiz hale getiriyor. vergi dairesine gittim konuştum sistemde en son aldığın rapor olmasaydı önceki raporunu kabul ederdik dediler. 2010 yılında aldığım eski rapor kabul edilecekti. yeniden araba için rapor çıkarttım mecburen.

Vergi indirimi ile emekliyim . Araç alımı için yeni rapor alındığında rapor oranlarında düşme oluyor mu son dönemde ?

@_JoKeR_

Son aldığımız rapor 2007'de almış olduğumuz %90 sürekli rapor. 2007'den sonra herhangi bir rapor çıkartılmadı

@Askin_Keskin,

sahte raporlara karşı vergi dairesi eski raporları rapor alınan hastaneye gönderiyor teyit amaçlı, raporun aslı ile hasta vergi dairesine gittiği zaman işlemleri daha kolay olabiliyor. raporun aslı ile vergi dairesine giderseniz ilgili birimden daha sağlıklı bilgi alırsınız.

Merhaba arkadaşlar 2016 yılında ötv_otamatik vitesli araç alabilir ibareli sürekli raporum var aynı zamanda ehliyetim yeni sistemli 10.02 kodlu ibareli E nabız da rapor tarih ve sayısı var fakat açmıyor yani rapor sistemde görünmüyor araba almak için başvurduğumda bayi sormuş ticaret odasına rapor tamam fakat E rapora girmesi güncellenmesi gerekiyormuş dedi ne yapmalıyım

@Lyiğit, Bahsettiğiniz bilgilerin yer alması yeterli araç alırken. 2019 sonrasında alınanlar otomatik olarak yükleniyor ama öncesindeki raporlar için tarih, sayı gibi bilgiler yeterli.

İyi günler. Şimdi biz 18 Aralık 2018de %90 süresiz rapor çıkarttık. 28 Aralıktada araç aldık. Onu sattık yeniden araç için evrakları vergi dairesine gönderdik. Raporumuz barkodsuz e devlette gözükmüyor sadece e nabızda var, açıklama kısmında da ötv indirim hakkı diye yazıyor. İl sağlığı arayıp sorduk raporumuz engelliler veri bankasına işli dediler. Hastaneye sorduğumuzda onların sistemde de gözüküyor. Vergi dairesinde bi sıkıntı çıkar mı acaba.

184 ile görüştüm 2019 mevzuata göre öncesi alınan Raporlar geçerli değil yeniden elektronik imzalı bankodlu sisteme girilmiş rapor almalısınız dediler

@İsmailTopcu, vergi dairesinde sorun çıkması muhtemel. Çünkü 2019 öncesi raporlarda görmek istedikleri ayrıntılar var vergi dairesinin.

@İsmailTopcu, üst mesajda var aslında açıklama :) kopya edeyim

raporunuzun açıklama kısmında;

maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir.

20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile "Özel tertibatlı araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur" gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz.

Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.

Yani sonuç olarak diyor ki senin raporunda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" veya "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur" gibi bir ifade yazması beni ilgilendirmiyor ben buna göre işlem yapmam diyor.

İşlem yapmam için raporunda sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri durumlar nedeniyle özel tertibat gerekliliğinin açıkça yazması gerekiyor diyor.

Senin raporunda varsa bu ifadeler olur neden olmasın. Kolay gelsin.

2018 tarihli barkodsuz rapor. Evraklar 10unda vergi dairesinde işleme alınmış. Bugün aradım halen daha işlemde olduğunu söylediler. Bi sıkıntı çıksa belli olurdu herhalde değil mi

Üst Alt