Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Barkodsuz raporla araç alabilir miyim yoksa raporumu yenilemeli miyim?

2019 öncesi raporlar ile araç alabilirsiniz, sadece vergi dairesinde 15 - 20 gün bekliyor süreç. Hastane ile yazışıp raporun gerçekliğini sorguluyorlar sanırım.

2023 mart ayında 2017 tarihli raporumla araç aldım. Raporumda sol ayaktaki engel net olarak yazıyor ancak ötv indirimi, özel tertibat vb. herhangi bir ibare bulunmuyor.

@ahmedduman60

Aynen! benim raporum 2 gün önce bayi onay aldı vergi darisi benim rapor 2013 süresiz ve raporda ileri hareket ettirici gibi ibareler yok ama ben ortapedik çift dizaltı ampute yani diz altından ayaklar yok protez bacak kullanıyorum bu ifade raporda var ve bu raporla 1 araç aldım 5 yıl doldu şimdi ikinci aracı alıyorum önemli olan uzuv kaybı ve ortapedik kodlu ehliyet varsa raportaki yazan otomatik falan filan ifadelerin önemi yoktur.

2017 yılında almış olduğum raporumun açıklama kısmında: Özel tertibatlı otomatik vitesli araç kullanması uygundur. Vergi indirimi +2022 sayılı yasadan (özürlü aylığı) faydalanabilir yazıyor. Otomobili değiştirmeyi düşünüyordum. Bu barkod yüzüne yeni rapor almakla mı uğraşacağım?
En kısa sürede vergi dairesine gidip sorayım...

Aşağıdaki 2018 tarihli rapor araç alımında geçerli olur mu ? Uzuv kaybı yok,ankilozan spondilit,sol kalça ve boyun kısıtı var, rapor e nabızda gözüküyor

21 şubatta engelli ehliyeti için il sağlık kuruluna gireceğim,önce raporumu yeniletmeliyim,yoksa önce ehliyet için mi gideyim 21 şubatta,mevcutta b sınıfı ehliyetim var

cj3BiRt7yUE.jpg

Son düzenleme:
Ehliyetiniz yeni değilse öncelikle o değişecek tabi h sınıfı engelli ehliyeti ise, ikinci konu oranınız önemli eğer h sınıfı değilse h sınıfı ehliyet raporu ise bu ve ehliyetinizde de kodla belirtilmişse değişikliğe gerek yoktur.

Yine eksik yada yanlış bilinen bilgilerle kafam karışmıştı,bugün tekrar engelli ehliyeti için il sağlık kurulu ile görüştüm
Yetkili birini bağladılar ; insanların %90 ı işlemlere ters başlıyor dedi,önce bize geleceksiniz durumunuza bakılacak kısıtlarınız belirlenecek buna göre de kodlar yazılacak,bu kodlara görede gidip engelli raporu (araç alımı için) alacaksınız dedi.Eski raporu da yanınızda getirin dedi

Hocam daha önceden de bahsetmiştim, sizin engelli ehliyetiniz mi değişecek çünkü engelli ehliyet değişiminde sağlık kuruluna gönderiliyor veya kendiniz başvuruyorsunuz ve eğer öyleyse raporunuz sürekli mi hangi yılda alındı ?
Mesela engelli ehliyeti raporunuz var ve oranı hiç önemli değil raporda özel tertibatlı otomatik vites araç kullanır raporun süresi ömür boyu ise tavsiyem o raporunuz e-devlet sistemine tartılması konusunda uğraşın yoksa benim gibi uğraşırsınız

@HCZCI,
Ehliyet yeni ve normal b sınıfı
Rapor sürekli 2018 tarihli ve e nabızda kayıtlı fakat raporda özel tertibatlı araç vs yazmıyor,sadece ortopedik engel işaretli.

Boyun-Baş kısmı epey kısıtlı olduğundan ve mevcut ehliyetim büyük ihtimal iptal olacağından dolayı il sağlık kurulundaki randevuya da gitmeyeceğim.
Az önce randevuyu iptal etmek için aradım,iptal olmadığını sadece dilekçe yazarsam bir sonraki randevuya erteleyebileceğim söylendi,aksi durumda 2 yıl randevu vermiyorlar bir daha.

Zaten gitmiş olsam ve ehliyet verilse bile önceki raporda gereken ibareler yazmadığı için raporu mecburen yenilemem gerekecekti.Raporu her türlü alırım,ehliyet sıkıntı.

Yurt dışında boyun-baş dönme kısıtı olanlar ayna tertibatı ile ehliyet alabiliyorken biz de malesef alınamıyor.

Süreçten tamamen vazgeçtim.En azından mevcut ehliyet 2026 ya kadar geçerli,o tarih geldiğinde tekrar değerlendireceğim.

Geçmiş olsun en azından 2026 yılına kadar rahatsınız. Bende uğraşıyorum çözüm bulamadıkları şu 2012 yıllında aldığım raporu ki sürekli ömür boyu rapor değişmez değiştirilemez niye bu taranmıyor ya da aynısı verilemiyor ben her seferinden doktorların yorumlarına göre mi hayatımı değiştireceğim ?
12 yıldır 200.000 km üzerinden yol yapmış tüm metropollerde araç sürmüş birine sürücü olamaz demek için sürüşünü görmek gerekmez mi o an ki 10 dakikada 12 yıllımı nasıl çöpe atıyorsunuz deyince cevapsız kalıp doktor taktiri diyorlar. Gerçekten engelliye mükemmel pozitif ayrımcılık yapıyorlar :)

@HCZCI,

Saçmalık işte,boynu kısıtlı birinin bir TIR yada panelvan sürücüsünden kullanım olarak hiçbir farkı yok,aynalarla kullanıyor sonuçta.Benim durumumda da geniş açılı ayna ve geri görüş kamerasıyla ehliyet verilebilir (ki yurtdışında bu şekilde) 30 senedir araç kullanıyorum yola aniden fırlayan köpeğe çarpmadan başka kazam yok

@Lyiğit, Bugün vergi dairesine gidip sordum. Raporum 2017 olduğu için barkod yok dedim. Baktı inceledi eskiden aldığım otomobili nasıl aldığıma baktı ve en son aldığınız rapor bu olduğu için bu rapor üzerinden işlem yapılacak. Bu raporu (2017 tarihli) noterden onaylatırsanız bir sorun çıkmaz dedi. Bende notere gidip furumu anlattım ve onayladılar. 2 nüsha yaptırdım, ne olur ne olmaz bulunsun diye. Şimdi otomobili satışa koyacağım ve satılırsa bayiye gidip işlemlere başlıyacağım İnşâAllah.

Barkod olayı tamamen kalktı,güncel engellilik durumunuzu bildiren geçerli tarihli Heyet raporuyla belirlenmiş engel durumu bildirir rapor ile araç satan bayilere giderek size uygun aracı alabilirsiniz.

geçerli tarihli demişsiniz belirli başlangıç yılı var mı ?

Hocam 2016 tarihli sürekli raporum var e devlette tarih sayı olarakta var sadece rapor görünmüyor ulusal veri tabanında görünüyor bayiye sordum raporun aslınıda gösterdim araç alımı için raporda bütün şartlar tamam dedi yinede e imza olması lazım dedi ne yapmalıyım

kardeşim bayiler işin kurdu,benim 2013 raporumda barko filan yok,e devlette filanda gözükmüyor 9 bayi gezdim hepside vergi dairesine sordurdu sadece ehliyetimi değiştirdim arabamı aldım.barkod ıslak imza eski raporlarda yok.

Üst Alt