Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Başka amaç için alınan raporun oranı düşerse bu emeklilikte soruna yol açar mı?

Azamenta

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
6
Başka bir amaç için aşınan rapor %40altına düşerse emeklilik iptal ölü mu

@Azamenta,

başka amactan kastınız ÖTV muafiyetli araç için diyelim elinizdeki rapor örnek 45 diyelim yeni alacağıniz rapor 39 da kalırsa SGK ara muayene sevk eder ve sıkıntı olursa emeklilik gider

@AHMET FATİH ERYILMAZ,

Fatih bey şunu öğrenmek istiyorum beni raporum süresiz. vergi indiriminden emekli oldum şimdi ÖTV için yeniden rapor almam gerekiyor.Rapor oranı düşse dahi bildiğim kadarı ile vergi indirimini hayatta bir kere ala biyorsun.Ayrıca geriye dönük kazanılmış haklar geri aşınmıyor.

Evet kazanılmış haklar geri alınamaz fakat ötv için aldığınız rapor %40 ın altına düşerse sgk nın radarına girersiniz ve sgk sizden ara rapor ister ,oradaki oranda %40 ın altında olursa maaş kesilir. Bu arada raporu hangi tarihte almıştınız vergi indirimi için

2004 yılında aldım ve vergi indiriminde faydalanıp emekli oldum.Benim rahatsızlığım sağ ayağımda polisekwli var . Bundan dolayı rapor oranı düşmektedir. Bundan dolayı kafam çok karışık benim durumum da olupta araç alan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi

@Azamenta,

Bu konuda açıkcası bilgim yok bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar ,peki eski raporunuzda araçla ilgili herhangi bir şu şekilde araç kullanabilir şeklinde ibareler yok mu,geçen günlerde forumda bir arkadaşta eski tarihli raporunu maliyeye sordurmuş araç alabilirmiyim diye maliye tamam demiş

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkürler ben elimdeki raporu vergi dairesine gönderdim eski tip olduğu için kabul etmiyorlar

@Azamenta,
O zaman 'Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma' bnim nacizane düşüncem ,benim raporum Temmuz 2024 ayında çıktı vergi indirimi için başvurdum ehliyet randevusu alacağım kodları işletip 6 ay sonra Ötv indirimi başvuracağım oranım 57 ve inanın korkuyorum oranım düşecek diye raporum yeni olmasına rağmen

@Azamenta,

ben vergi indirimine başvurdum şuan Ankara'da evraklarım neticelenmesini bekliyorum sonra emekliliğe basvuracagim kısmet olursa

Merhaba,

Rahatsızlığınız varsa korkacaginiz bir durum yok ki , benimde 2013 yılından raporum vardı. %44 oranında.
1 ağustosta hastaneye gittim , %58 olarak oranım arttı.

Doktorların işi gücü yok senin oranını düşünmekle uğraşmıyor, rahatsızlığın varsa zaten o hakkın oranını neden düşürsün.
Bende burada okudum okudum dusucek sandım. Aksine arttı..

Sizin rahatsızlığınız nedir hocam. Benim polisekel(çocuk felci )Bizde yürümede aksaklı bacakta kısalık ve incelik var .Benim durumum da olan herkesin rapor oranlarını değiştiriyorlar ve düşürüyorlar.Zaten benim öğrenmeye çalıştığım yukarıda da anladığım rapor oranı düşersebundan emeklliğim etkilenir mi etkilemezmi bunu öğrenmek istiyorum

Arkaşlar benim gibi bu durum da olan varmı Lütfen yardımcı olun kafam çok karışık soruları bir türlü kesin cevap bulamıyorum

Benim rahatsızlığım ortopedik her iki ayakta ve sol elde doğuştan sorunlarım var.
Ayaklarda tendon kısalığı ve parmak bogumlarinin eksikliği.
Şunu gördüm, doktor ayaklarımı elimi detaylıca kontrol edip , bilgisayardan yönetmeliği açıp tek tek inceleyerek kodu yazıp oranı verdi.

Bizde de durum tam olarak bu yönetmeliğe göre biz sağlamıyız engeli miz anlayamadım

İşte gidip kontrol ettirmeden anlayamıyoruz malesef.

Yada yönetmeliği açıp oradan bulman gerekiyor , tek tek.

Oda gerçekten zor. Beni muayene etmesi 5 dakika sürdü.
Tabloyu kontrol etmesi 20-25 dakika.

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
yok öyle bir şey vergi dairesine bizzat sordum vergi indirimi ayrı olay ötv ayrı olay hakedilmiş olan geri alınamaz dedi

@OturanBoğa,
sayın medaratörüm yok öyle bir şey,rapor sürekli ise verilen hak geri alınamaz.bizzat kendim vergi dairesine sordum

ben 2013 te vergi indirimi ile emekli oldum ötv indirimi için vergi dairesi yeni rapor istemedi 30 yıllık b ehliyetimi değiştirip engelli ehliyetimi ve arabamı şükür aldım.bu arada verilen haklar geri alınamaz.nokta

@turan1977,

Kime sorarsan, kim ne derse desin. SGK şak diye kontrole çağırır ve oran düşerse emekliliği sonlandırır. Bundan %100 emin olabilirsiniz.

@OturanBoğa,
üstad mesela vatandaş % 50 oranla vergi indiriminden emekli oldu daha sonra ÖTV için rapor aldı oran 40 s dustu diyelim bu durumda SGK tekrar kontrole çağırır mi ?

Sağlık kurulundan alınan engelli raporu ile ehliyet için alınan rapor aynı şey değildir, biz bunun sıkıntısını çok çektik, sakın ola ki engelli raporunu bozdurmayın ,sadece ehliyet için başvurun, normalde kazanılmış hak alınamaz derler engelli maaşı kesilmez derler ama başka bir madde de %40 ın altına düşen raporun geçerli olmadığı yazar, yani kanun net olsada altına konan ek maddeler, kanun hükmünde kararnameler gibi bir sür bürokrasi olayın seyrini değiştirir.

@AHMET FATİH ERYILMAZ,

%40'ın altına düşmediği sürece sorun olmamalı. Bence bu çok net. Ama tersi başına gelen arkadaşımız da çıktı! Onun için bir mim koyuyorum buna:

@kuloglu 52,
ben engelli raporu ile ötv indirimli araç aldım 2013 tarihli sürekli ortopedik hastalıkla 27 ağustosta

@turan1977,
yeni raporlarda ibare yazıyor 1 ay önce vergi indirimi için başvurdum rapor aldım şimdi 6 ay sonra ÖTV indirimi için başvuracağım haraket ettirici aksamli araç ibaresi olması gerekiyor sizin rapor eski olduğu için o ibare olmasa da kabul etmiş maliye öyle yani

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
2019 resmi gazetede yayınlanan maddeye göre 2019 öncesi alınan raporlarda tertibat iabresi şartı aranmayıp hastalığın net açıklaması olması lazım deniliyor yani ayak kol uzuv kaybı kısalık gibi ibareler net olmalı diyor benim ki de o şekildi vergi dairesi hastaneye bile evrak göndermedi direk onayladı.8-10 bayi gezmiştim hepside rapra olur demişlerdi hergün bu işi yapan adamlar bunlar

@turan1977,

Ben 2018 de almıştım tekrar alayım dedim geçen sene başıma gelmeyen kalmadı raporlarım ehliyetim hepsini iptal ettiler

@kuloglu 52,

hastalığınız ne idi benim sağ ayak 5 cm kısalık, ince, kas güçsüzlüğü var ve sürekli yeni rapor istemediler.

Üst Alt