Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir CP ve CP'li kolu kırma hikayesi..?

gs34

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, herkese merhaba..

Öncelikle konumu yanlış bölüme açtıysam kusuruma bakmayın, en uygun yer olarak burayı gördüm.:eek:

Şuan 20 yaşında bir gencim, sizlere soracak sorularım var ama soruları sormam için hikayemi anlatmam gerekiyor sizlere..

Ağustos 1993 te doğdum. Doğumumdan 2-3 gün sonra trafik kazası geçirmişiz, ben de camdan dışarı fırlamışım (küçüklükten belliymiş :D). Bu kazadan sonra sol tarafımda hareket azlığı oluşmuş, yani Serebral Palsi belirtileri kısacası.. Ayak ucunda yürüyormuşum (sol ayak sadece) ve sol elimi diğerine nazaran daha az kullanabiliyormuşum, bileğimi iç tarafa döndüremiyormuşum. 6 yaşına kadar hiç bir cerrahi müdahele bulunmamış. 1999 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde sol ayak aşil tendon uzatma operasyonu oldum. Başarılı bir operasyondu, ayağım düzelmişti fark yoktu. Ancak küçük olduğum için Fizik Tedavide verilen hareketleri yapmadım, emek vermedim, o yaşta farkında değildim. Bu yüzden de uzatılan tendon yeniden sertleşti ve çekti.

Daha sonra yine Hacettepe Üniversitesi Hastahanesine sol elim için muayeneye gittim, ve elimi daha rahat kullanabilmem için ameliyata karar verildi. Yıl 2006 idi. Sol kol ulna kemiği tarafındaki bir tendon (elimi iç tarafa çevirmek için) radius kemiğinin tarafına alınıp platin ile radius kemiğe sabitlendi. O yaşta daha bilinçliydim, fizik tedavide yaptırılan hareketleri harfiyen yaptım ve elimi sağ elim gibi kullanabiliyordum (%85 oran ile).

Gel zaman git zaman idare ediyordum, 27 Ekim 2012 tarihinde talihsiz bir olay yaşadım. Kadıköy'de bir AVM ye gitmiştik. İşimiz bitti çıkıp otoparkta arabaya yürüyoruz, gözüme beyaz parlak bir ışık çarptı ve göz rengim yeşil olduğundan gözüm kamaştı, bu anda da yürümeye devam ediyordum. Otoparklarda yerde bulunan demir borulardan birine ayağım takıldı ve sol kolumun üstüne, tendon transferi ameliyatında takılan platin çivinin üstüne düştüm ve çivinin olduğu yerden ön kol kemiğim kırıldı. O tarihlerde bayramlar birleştiğinden hiç bir hastahanede profesör el cerrahı bulamadık, 30 Ekim'de İstanbul'da acilen ameliyat olmak durumundaydım, malum kol kangren olurdu mazallah, ortopedist yaptı ameliyatımı. Tendon transferi konusunda bilgisi olmadığı için platin çiviye dokunmadığını, kırık uçlarını birbirine yakınlaştırıp dışarıdan bir ince platin çubuk ile desteklediğini söyledi. Ayrıca da 10 derecelik açı ile kaynayacağını söyledi. Elimin işlevselliğinde bir sorun yaratır mı diye sordum hayır cevabını aldım.

Aradan 2 ay geçti, alçıyı çıkartmak için muayeneye gittik, röntgen çekildi ve doktor %90 kaynama olmuş, alçıyı ve platin çubuğu çıkaracağım dedi. Nitekim çıkarıldı ve rahatladım. Sıcak suda egzersiz yap, eğer hala katı olursa bir FTR Merkezine git dedi. Teşekkür edip eve döndüm. Bileğim hiç oynamıyordu. Kaslar sertleşmiştir zamanla açılır diyerek tavsiye aldığım hareketleri yapmaya başladım. 1-2 hafta devam ettim ancak %1 ilerleme ancak oldu. Bunun üzerine aileme bu böyle olmayacak benim FTR ye gitmem lazım dedim. Uygun bir günde kalktık gittik GATA FTR Merkezine. Muayene sırasında doktor elimi içe doğru döndürdüğünde çok acıdı ve seni bi Ortopedi görsün, onlar uygun görürse hemen fizik tedaviye başlayalım dedi. Oradan çıktık gittik Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne, muayene eden doktor röntgen istedi. Hala ağrım devam ediyordu. Röntgen sonucunda, kolumun kırılan yerinden tekrar ayrıldığı belli oldu. Kaynamanın tam olmadığı, bunun üzerine ameliyatı yapan doktorun tavsiye ettiği hareketleri de yapınca kırık olan kemiğe yapışık olan kas açılınca kemikler de tekrar ayrılmış. Doktor acilen ameliyat olmalısın ancak bu ameliyatı El Cerrahı yapmalı dedi. Doktor ismi istedik, Tam Gün Yasası yüzünden tüm doktorlar yerlerinden çıktı dedi.

Akrabalara haber verildi hemen doktor olan kuzenlerimden birisi bir hoca buldu. İbni Sina Hastanesi El Cerrahı Bölüm Başkanı Prof. Sinan Bilgin'den randevu alıp gittik. İstanbul'da yapılan ameliyatın tamamen yanlış olduğu, benim yaşımdaki bir gence daha garanti bir müdahele yapılması gerektiğini söyledi ve ameliyatı nasıl yapacağını anlattı. Kırık olan bölgeye kilitli titanyum plak koydu. Tendon transferinde konulan vidayı çıkardı. Şuan kolum eskisinden çok çok daha iyi bir durumda, ancak kaslarım hala katı (ameliyatı 18 Nisan'da oldum). Aynı durumda olan arkadaşlar var mı? Ve bu el kaslarını nasıl açabilirim, masaj veya egzersiz nasıl olmalı?

1-2 yıl sonra ayağımdan tekrar ameliyat olmayı düşünüyorum :)

Bunları okumaya zaman ayırıp, cevap verenlere de çok teşekkür ediyorum:)

(NOT: Daha iyi anlatabilmek için röntgenlerin fotoğraflarını koyacaktım ancak yeni üye olduğum için koyamadım)

Tecrübelerinden başkalarına yol olabilecek bir anlatış tercihi sunmuşsun. yazdığın için teşekkürler öncelikle. Çok geçmiş olsun .Şifalar .

Benzer deneyimi olan arkadaşlar varsa, paylaşımlarını bekliyoruz..?

Üst Alt