Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Boyun fıtığı teşhisi kondu. Ameliyat olmalı mıyım?

bodrumlu

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba.

bana boyun fıtığı teşhisi kondu. ameliyatlık dediler. Ama tedirginim . ameliyat olmak mantıklı mı.
riskleri var diyorlar. ameliyat olmassan da risk var diyorlar.
ne yapmalıyım.

tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

kardeş doktorun eger ameliyat demişse ol bence bendede çıktı boyun fıtıgı ama ameliyatlık degil dediler fizik tedavi önerdi doktorum

Doktorun gıcına denk geldim galiba.adam ameliyatın riski var aynı zamanda olmamanında riski var deyince.pek güvenim kalmadı.

kardeş sen o sonucu fizik tedavi doktoruna bir kerede göster

benim esimde vardi 10 gün önce ameliyat oldu boyun fitigindan bogazindan 2 cm keserek lazerle yaptilar ameliyatini cok iyi gecti kendiside memnun simdilik ,5 yildir cekiyordu fizik tedavisi hepsini yaptilar ama son care ameliyat oldu ve keske daha önce olsaydim ameliyati diyor

Hastanede yattığım dönemde, şimdide hala görüştüğüm bir abi vardı hastaneye yattığında acayip perişan bir haldeydi,ağrıdan kıvranıyordu geceleri kalkıp mutlaka birşeyler yiyordu(ağrının midesine vurduğunu ve yemezse daha kötü olduğunu söylüyordu)

Bu abi boyun fıtığı ameliyatı oldu ertesi gün kalktı yürümeye başladı hatta iki gün sonra bahçede gezmeye çıktığımızda benim tekerlekli sandalyemi itti.Şimdi görüştüğümde söylediği şey ameliyat olmaktan çok memnun olduğu (Allah razı olsun doktordan çok paramı aldı ama helal olsun diyor) ve kendisini çok iyi hissettiği..

Arkadaşım dışardan yorum yapan insanlar 20 yıl önceki teknolojiyi baz alarak yorum yapıyor .Bence sen doktorunu dinle kimseyede kulak verme her ameliyatta risk vardır sonuçta narkoz veriyorlar, kesip biçiyorlar ..

6 ay yattığım hastanede ortopedi servisi de hastalarını yatırıyorlardı benim olduğum odaya ve 10 larca bel fıtığı ameliyatı gördüm ameliyat sonrası ertesi gün yürütüyorlardı hastaları..Neyse ben ameliyat olmadım en azından boyun fıtığından ama sana gözlemlerimi anlattım yinede ameliyat olup olmamak senni bileceğin iş..Geçmiş olsun...

bodrumlu kardeş dr risk var durumun ameliyatlık diyorsa ameliyat ol.kuşku duyuyorsan bir kaç dr a daha görün ama hepsi ameliyatın gerekli olduğunu söylüyorsa mutlaka ama mutlaka ameliyat ol.ankara ftr de yatarken ameliyat olman gerekiyor denildiği halde olmayan biri vardı ne durumda olduğunu ne ben anlatayım ne sen oku.kardeşim omurilik deyip geçme taşıdığı değeri hiçbir sağlıklı insan anlayamaz...;)
allah acil şifa versin.....

Hepinize bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.sonuçlarımı birde ege ünüversitesindeki doktorlara göstereceğim bakalım.aslında en çok korktuğum narkoz.daha önce kalp krızı geçirdiğim için panık atağım vardı şimdi geçti ama narkoz diyince baya ürküyorum.umarım iyi olur bakalım. Saygılar.

merhaba bende antalyada yasıyorum ve boyun fıtıgı teshısı kondu doktorum amelıyat olman gerekıyor dedı arkadasınız hangı doktora amelıyat oldu ve varsa akadasınızın telefon numarasını vermenız ırtıbata gecmem mumkun mu

ercıhan bey mumkunse sızden lutfen haber beklıyorum

merhaba arkadaşlar,demekki böyle yerlerede girip yazmak varmış kısmette... herkese öncelikle geçmiş olsun,ben 1 hafta öncwe boyun fıtığı ameliyatı oldum.2 beyin cerraahı ve 2 fizik tedavi uzmanına gösterdim mr filmlerimi.hepside bu saaten sonra yapılacak tek şeyin ameliyat olduğunu söyleyince olmak zorunda kaldım.önceliklle bende sol kürek kemiğinin ordan başladı.hiç bi şeyim yoktu ,bir gün inanılmaz bir ağrıyla kalktım ,ilerleyen günlerde iğne ilaç hiç biş itesir etmedi ve mr çektirdik.ileri derece fıtık...şuan yanlış yazıyom bazı yerleri,ameliyattan sonraki sol kolumdaki ağrı ve parmak uyuşmları daha geçmedi,zaman alıyomuş dediler,bana titanyum bir parça taktılar.bu ameliyatı olmuş arklar ne kadar sürede tam olarak kendini toparladı bi anlatabilimi.benim ameliyattan sonra psikolojim bozuldu sanki hiç bu ağrı uyuşma geçmicek ve hep bi kendimi yarım adam gibi hissediyorum bi daha hiç bişey eskisi gibi yapamicam die.

bu ameliyatı olupta şuan kendini iyi hisseden arklar varsa yazabilirmi,ne kadar zamanda tüm sıkıntılarından kurtulup normal hayatlarına döndüler?

arkadaşım yazıları okudum,tabiki tedirgin olman normal.ben kendimle ilgili anlatmak istiyorum.3 tane boyunda fıtıgım vardı 1 tanesi 4.5 sene idare eder 2 tanesi muhakkat ameliyat edilmesi lazım dediler.eyer agrılar kollara sırtlara karnına ayaklarına kadar inen şittetli agrılar varsa bunun tek caresi amalıyat ben oldum.ertesi gün evime gittim.tabiki 1 aya yakın boynumda agrılar boyunluk onlara 15 gün katlanacaksın 1 ay sonra o cekilen şitdetli agrılardan kurtuluyorsun.şifalar dilerim

merhaba tamer hocam,öncelikle cvp yazdığın için teşekkür ederim. hocam müsadenle sana bir kaç sorum olacak, ameliyatı ne zaman ve hangi yöntemle oldun? ben 8 gün oldu olalı bana bir titanyum parça takıcaz araya dediler,boynun önünden diskektomi ile oldum ben.şuan o dayanılmaz kol ,boyun,sırt ağrılarım geçti,geçti derken tamamen geçti anlamında değil.ameliyattan önce %100 ağrıyorsa şimdi % 25 civarı ağrıyor,yattığım zaman daha rahatım,ayakta kalınca çok biraz ağrı var,sol kolumdaki ve parmaklarımdaki uyuşma ve biraz ağrı hala devam ediyor,zamanla geçer dedi doktor. birde bana 1 hafta takman yeterli dedi boyunluğu.

hocam sen şuan eskiden olduğu gibi tüm işlerini yapabiliyormusun,ameliyattan ne kadar sonra tamamen kurtuldun tüm sıkıntılarından 3,4,5 ay? yada tamamen kurtulabildinmi,bir şey kaldırmadan önce aklına ameliyatlı olduğun geliyormu mesela o psikoloji sürüyormu haala.biraz daha aydınlatırsan sevinirim hocam

45 gün rapor verdiler ve ben işime başladım .evet boyunluk 1 hafta yetiyor.hic tedirginlik yaşama asıl olan o masaya yatıp kurtulmandı ondan sonrası kolay şimdi tabiki boynunda boyunluk ,hareket kısıtlamaları ,tedirginlik ,stres, zaman zaman uyuşukluklar ,bunları bende yaşadım aynı senin amaliyatın gibi oldu benimde 2 tane fıtık vardı daha zor gecti amaliyatım ve sonrası.şimdi gelelim esas konulara.yutkunurken zorlanacaksın bu gececek Allah ın izniyle tahribat ne kadar bilmiyorum sinirlerde oda azalacak 1 ay sonra herşey normale dönecek bu arada kabız olmamaya dikkat et.bende cok daha başka tahribatlar var kardeşim elelrimdenden de 4 amaliyat oldum sinir sıkışması onların sızlamalarıyla ugraşıyorum oda yeni sayılır 1 sene oldu boyun fıtıgı amaliyatı onu unuttum arada aklıma geliyor onun haricinde acı sızı yok .şu an seni anlayabiliyorum biraz sabır inşallah herşey yoluna girecek

ilk etapta kendini kasacak şeylerle ugraşma, agır kaldırma ,boynunu ani hareket etirme,1 ay sonra hereşey normele girecek B gurubu ilac vermi,şlerdir onu ihmal etme .o takılan parcaları hic hissetmeyeceksin kafana takılan birşeyler olursa paylaşabilirsin kardeşim.

merhaba tamer hocam sana da büyük geçmiş olsun ,ben şuan ameliyatı olalı 10 gün oldu bende tek fıtk ,tek titanyum parça taktılar,sol kolumdaki ve parmaklarımdaki ağrı ve uyuşmalar duruyor ama zamaanla geçer dedi doktor,sende geçer diyorsan inşallah geçecektir.evt şuan biraz tedirginim eskisi gibi olacakmı acaba her şey diye,inşallah sen şuan eskisindende iyisindir hocam,bir aydan sonra azalırmı bu kol uyuşukluğu,ağrısı fealan sende süreç nasıl işledi ? evt b vitamini verdi sabah akşam iç diye.zaten verdiği bi o ,bir kas ağrısı için cabral diye bir hap birde,ilk hafta enfeksiyon kapmim diye zinnat diye bir antibiyotik.20 gün sonra bi kontrole gel dedi bana.klavyeyi yazarken sol parmağım basıyor ama az hissediyorum tuşa bstığımı.bilekle dirsek arasıda bir ağrı var ama ameliyattan önceki o inanılmaz ağrı değil.yüzde 25 felan ağrıyor.sırt ve boyun ağrımda hala yüzde 25 ağrıyor aynı yerler.

arkadaşlar çok geçmiş olsun benimde annem boyun fıtığından ameliyat oldu ama bin pişman keşke hiç yaptırmasaydım diyor yapaygerçeklik söylediğin tüm şikayetler annemde mevcut ameliyat olalı 1sene olacak ama hala şikayetleri devam ediyor kafes taktılar boynuna doktorun demesine göre artık kendini cam gibi görüp ona göre hareket edeceksin bu takılan kafesin yerinden çıkıp zarar verme ihtimali varmış bizede 2çeşit ilaç yazıldı allaha çok şükür annem o ilaçları içtiği zaman hiç bir şikayeti kalmıyor eğer isterseniz ilaçların adını paylaşabilirim rabbim cümlenize şifa nasip eylesin

muhakkat araştırmış okumuşsundur.tahribat nekadar yani sinirde hasar varsa bu düzelmiyor.sinir üzerindeki basıyı kaldırdılar ve o sinirlerin gittigi yerlerdeki uyuşmalar agrılar dogal olarak azaldı zamanla azalacak bu senin elinde olan bir sürec.sigara benim süreci uzattı ama o delirtecek agrılarım azaldı.bende 1 tane daha var o birkac sene idare eder diye o kaldı .şeker hastalıgımdan dolayı benim sistem göctü anlacagın.bilmiyorum sendeki olanlara ben kendimde gecenleri anlatagım sen oradan fikir edinirsin.sırtlarımda,kollarımda.karnımın icinde ozür diliyorum nasıl denir bilemedim.ayalarımda diyeyim latincesini bilemedim .dayanılmaz agrılar, kafama kadar geliyordu uyuşmalar .ilk bir ayımı hatırlıyorumda cok zorlandım.agrılarım senin dedigin gibi azaldı fakat o boyunluk hareket etirmede zorluk sanki birşey olacakmış gibi piskolejik tedirginlikler. bunları ceken bilir bunlar gececek kardeşim sabır.o %25 kalan agrılarda gececek.inşallah.

serap daha detaylı anlatırsan anlamamız kolay olur bilgi sahibi oluruz.bende proplem olmadı 1 sene oldu ben şimdi ameliyat oldugumu unuttum.cok zor gecmiş ameliyatım 4 saat 2 fıtık 4 saat şimdi iyiyim.annene gecmiş olsun rabbim şifasını versin inşallah.detaylı anlatırsan anlamaya calışırız kafes nedir neden o takıldı yaşı .kullanılan ilaclar bile önemli bunlar bizlerede yol gösteriiriz dikkat etmemiz gerekenler neler anlamaya calışırış inşaLlah.

annenize geçmiş olsun ALLAH şifa versin en kısa zamanda serap hocam inşallah.serap hocam sizede bi kaç sorum olacak,öncelikle annenizin yaşı kaç,ben 33 yaşındayım. annenizede titantum bir parça takıldımı ameliyatında?ameliyatı nerede oldunuz? şuan hangi ilaçları kullanıyor anneniz?

tamer hocam birde sizedemi titanyum parça takıldı,sizin ameliyat yönteminiz nasıldı,ben diskektomi oldum bir tane titanyum parça takıldı,kafs fealn bişi de diyordu ama tam soramadım onu. şuan ameliyatın üstünden 14 gün geçti,kollarımdaki o % 25 lik ağrı ve parmaklarımdaki uyuşma,genel olarak sol kolumda biraz güçsüzlük devam ediyor.bazen o boynun altında ameliyat öncesi olan o çok şidettli ağrı o şiddette gelmesede yoklyor bir iki gün azalıyor sonra.inşallah Allah tüm hastalarımıza en kıa zamanda şifa verir.

birebir konuşmak isteyenler özel msj atıp cep bıraksın konuşalım hocam.ben deneedim özel msj atmayı ama beceremedim

merhabalar doktorumuzun verdiği bilgiye göre 6fıtık varmış bunları almış ve kafes denilen bir parça yerleştirip içini yapay kemikle doldurmuşlar 50yaşında annem doktor 5kg dan fazla kaldırmayacak iş yapmayacak dedi yoksa bu kafesler oynama yapıp yerinden çıkar zarar verirmiş şikayetleri hiç azalmayıp aynen devam edince sinir testi yaptılar normal çıktı sürekli kullanacağı 2ilaç var surdalud mr ve surgam diye ilaçlada nereye kadar gidecek bilmiyoruz

öncelikle tekrar geçmiş olsun annenize hocam.benim ameliyat olalı şun 29 gün geçti.bana protez takılmış bir tane,ben kafes diye bişey hatırlıyorum ama kafes uygulaması değilmiş bendeki. şuan sol kolumda ,sol kolumun parmaklarında ağrı biraz daha azaldı.nasıl anlatayım % 25 yazmışım bir önceki msjımda şuan o ağrılarım %20 ye indi çok şükür,üstelik 2-3 gündürde hiç bir ağrı kesici kullanmıyorum.benim hissettiğim gün geçtikçe sol kolumdaki ve parmaklarımdaki ağrılar iyice azalıp geçecek,gidişat onu gösteriyor Allah'ın (C.C) izniyle inşallah.geçen hafta kontrole gittiğimde ameliyat eden beyin cerrahına sol kolumdaki ağrı ve uyuşmanın tam geçmediğini söyledim.bana zamanla geçeceğini söyledi ama 1 seneye kadar iyileşme süresi var dedi.eğerki 1 seneden sonra hala ağrı ve uyuşma varsa sinirlerde kalıcı hasar olmuştur ameliyat olmadan önce dedi.

serap hocam ben şimdilik işi biraz zamana bıraktım ama internette araştırdığım ameliyatsız iki yöntem kafama yattı ağrı kesmesi konusunda .size link yollayım siz kendiniz karar verin

Ozon tedavisi ile vücudtaki değişiklikler Fıtık Ameliyatsız bel ve boyun fıtığı - YouTube

Bel ve Boyun Fıtığı Hastalarına 5 Dakikada Ameliyatsız Çözüm - YouTube

yapay evet bizde tekrar gittik sana söylenen aynı şeyi söyledi doktor 1seneye kadar geçti geçti geçmedi kalıcı olarak devam eder dedi aslında bunları keşke insanlar ameliyat olmadan önce anlatsalar her türlü ihtimali söyleyip bilinçlendirseler çok daha iyi olur ama nerde rabbim herkese acil şifa nasip eylesin...

Burada yapılan çeşitli yorumlardan sonra boyun fıtığı ve geçmeyen ağrılar hakkında biraz bilgi vermenin yararlı olacağını sanıyorum.

Boyun fıtığı, bildiğimiz bel fıtığının boyunda hasıl olan şeklidir. Yani, sırtımızdaki omurların içinden geçen ve tüm bedenimizin duyusal ve motor sinirlerini taşıyan, omurilik adı verilen ana sinirin, omurgalar arasındaki kıkırdak tarafından sıkıştırılması, ezilmesidir.

Bel fıtığında omur ilik neredeyse saçaksı bir hale geldiği ve sadece ayaklara giden sinirler kaldığı için şikayetler genellikle siyatik ağrısı, bacakta uyuşma vs. gibi kısmen dayanabilir düzeydedir. Boyunda ise, henüz beyinden yeni çıkan ve kollar da dahil tüm bedene yayılan sinirler etkilenir. Dolayısıyla, boyundaki bir kıkırdağın omurilik sinirine bası yapması çok daha önemli sonuçlara ve ciddi ağrılara yol açabilir.

Boyun fıtıklarında da ilk tercih ameliyat değildir. Ancak, boyunda omurilik kanalı daha dar olduğu ve sinirlerin ezilmesi daha önemli sonuçlara yol açtığı için eğer ortadan kaldırılamayan bir bası söz konusuysa ameliyat kaçınılmazdır.

Eğer, herhangi bir nedenle bir sinir uzun süre eziyet çekerse, bası altında kalırsa, bu sinirin üstündeki kılıflar zarar görür ve sinir işlevsiz hale gelir. Bu sinirler, omurilik içinde belli noktalara "ağrı var" veya "ağrı yok" mesajları gönderirler. Omurilikteki bu noktalar da ağrı mesajını beyine iletir. Şimdi, örneğin koldan omuriliğe giren ağrı siniri zarar gördüğünde, bu merkezlere ağrı sinyalleri gelmez. Kendilerine ağrı sinyalleri gelmeyen omurilikteki merkezler bir süre sonra beyine abuk subuk ağrı mesajları yollamaya başlarlar. Bunu şöyle örnekleyebiliriz:

Ulaklar sekretere çeşitli bilgileri iletiyorlar. Sekreter de bu bilgileri arayıp soran müdüre iletiyor. Bir süre sonra hiç ulak gelmez oluyor. Ama müdür sürekli sekreteri arayıp haberleri soruyor. Canı sıkılan sekreter de sanki ulak gelmiş gibi bilgiler uydurmaya başlıyor.

İşte sekreterin bu kafayı yediği noktadan sonra tedavisi yoktur. Yani artık ulaklar gelmeye devam etse de sekreter kafasına göre davranmaya devam eder. Bu yüzden, sinir basısı ve harabiyeti belli bir seviyeyi geçerse, artık o sinirdeki basıyı kaldırmak ve siniri onarmakta fayda etmez. Hasta halen hayalet ağrılar duymaya devam eder.

Bu ağrılar zaman zaman öylesine şiddetlidir ki, ağrıdan kurtulmak için kolunu kesmeyi (-ki ağrıyı geçirmez-) veya kendini öldürmeyi düşünen kişiler bile olabilir.

Bu tür şikayetler (uyuşmalar, batmalar, ağrılar) zaman içerisinde ve ilaçlarla geçmezse, oldukça karmaşık ve teknik yollara başvurmaktan çare kalmaz. Örneğin omurilikteki ağrı merkezlerinin hasara uğratılması, beyindeki ağrı merkezinin seçici olarak hasarlanması, psikoterapi, meditasyon vs. gibi yollar denenebilir.

Uzun lafın kısası; bu ameliyatları olan (veya olmayan) 2 hasta birbirine benzemez. % 100 düzelmeyle sonuçlanandan, % 90 başarısızlığa kadar uzanan sonuçlar olabilir. Ancak bazı durumlarda, sonucun kötü olacağını bilseniz bile ameliyat zorunluluktur. Çünkü kişinin omuriliğindeki baskı tamamen felç olmasına, hatta ölmesine yol açabilir. O zaman ne tür ağrı vs. kalacağına bakmadan önceliğiniz hastayı yaşatmak ve felç olmasını önlemektir.

Bu sorunu yaşayan tüm arkadaşlara sağlık ve sıhhat diliyorum. Ancak, bir hastanın iyi deneyimi veya bir diğerinin olumsuz deneyimi sizleri yanıtlmasın. Her hastanın alacağı sonuç farklıdır ve bu konuda size en iyi bilgiyi sizi muayene eden doktor verecektir.

selamun aleyküm,merhaba metepe hocam,bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz, bugün itibariyle benim ameliyatımın üstünden 35 gün geçti,ağrılarım hala % 20 seviyesinde ama şöyle yeni bir gelişme oldu,son bir haftadır bazı günler kol ağrılarım ve parmaklarımın uyuşukluğu baya azalıyor ama bazı günlerde % 20 den % 25 e tekrar çıkıyor ,bir dengesizlik var ama genel itibariyle çok şükür iyiyim ,nerde o ameliyattan önceki ağrı şimdi nasılız arada dağlar kadar fark var.bu kalan ağrıların ve uyuşukluklarında geçeceğine inanıyorum.mesela sol elimin işaret,orta ve serçe parmağın yanındaki parmağımda net uyuşma vardı,2-3 gündür işaret parmağımın uyuşması hissedilir derecede azaldı.inşallah zaman bu sorunu yaşamış herkesin lehine işler ve sıkıntılarınız ALLAH'ın (C.C)

'ın izniyle en kısa zamanda geçer inşallah.herkese tekrardan çok geçmiş olsun

Sn. Yapaygerçeklik,

Bu tür ameliyatlarda 35 gün hiç birşeydir. Düzelmeler 6 ay ile 1 yıl arasında devam eder. Zaman zaman yine ağrılar, uyuşmalar olabilir. Önemli olan, bu şikayetlerin dayanılabilir düzeyde olması, basit önlemlerle giderilebilmesidir.

Tekrar geçmiş olsun.

sağolasın metepe hocam,evet dediğiniz gibi bazen ağrılarım artıyor bazen azalıyor,daha bir dengeye oturmadı, ama dayanılmaz ağrılar değil çok şükür,inşallah zamanla geçecek.burdan bu ameliyatı olmuş herkese ALLAH' tan (C.C) acil şifalar diliyorum.zaman geçtikçe durumum hakkında arkadaşları bilgilendirmek için gene yazacağım.

ankaraya gele bilecek olan varsa boyun ve bel fıtğı konusunda bir çok arkadaşı amaliyatan kurtardım bin şükür bu konuda tecrübeliyim reflexsoloji ve fizik tedaviyi uyguluyorum 0535 888 88 68 tabiki bu hastalık için doktorlar bile kati kesin bir şey söylemiyorum ama ben tüm hastalarımdan sonuc aldım çok şükür

masor06 arkadaş,

Şu ayak baş parmağını ovalayınca adamın boynunda yırtılmış kıkırdağı nasıl ameliyatsız tedavi ettiğini hele bi zahmet anlatsan da biz de öğrensek...

Söylediğin şey, arabanın camını yıkayarak patlat lastiği şişirmeye benziyor.

yıtılmıs kıkırdak derken neden bahsetiğini tam anlayamdım arkadaşım yalnız fıtık omur ilik arasına sıkışmıs sinir uçlarıdır ve doğru bir masaj ile tabi bu bir seferde dil o sinir uçlarının omur ilik arasından kurtulması çok yüksek ihtimaldir ayrıca ayak baş parmağında değildir sinir er baş parmakta sadece insan kalninin sinir uçları vardır ayağın ortasındadır boyun ve belin sinirleri baskı verdikçe hasta isen ağrı verir insana ve her bastğında biraz daha kuvetlenir kendini yeniler

Bakınız masor06 arkadaşım...

Bir şeyler yaptığınızı iddia ediyorsanız en azından ne yaptığınızı bilin! Aiağıdaki resin tipik bir omurga fıtığıdır.

herniated-disc1-300x254.png

Bu resimde görünen koyu mavi uzantılar omurgadan çıkan sinirlerdir. Açık mavi olan kısım DİSK olarak bilinir. Dışı sert, kıkırdaksı yapıda, içi ise jölemsi yapıdadır.

Disk fıtığında dıştaki kıkırdaksı yapı yırtılır ve içindeki jölemsi madde dışarı taşar. Bu taşan madde çıkan sinirlere ve omuriliğe baskı yapar. Resimde gözüken diskin sağ tarafta taşması ve koyu mavi sinire basması disk fıtığıdır.

YANİ SİNİR KEMİĞİN ARASINA SIKIŞMAZ, ARASINDAN KURTULMAZ! Böyle bir şey mümkün değildir.

Bu da aynı şeyin yandan görünüşü... Görüldüğü üzere diskten taşan kısım sinire baskı yapıyor:

hernia-discal-300x222.jpg

Ayağa yaptığınız masajla bu disk yırtığı iyileşmez, sinire bası yapan madde ortadan kaybolmaz. Sizin tedavi hastalara iyi gelir. Çünkü, hiç tedavi görmeyen disk fıtığı hastalarının %99'u ilk başlarda yatarak, dinlenerek iyileşirler! Yani siz hastanın AYAĞINA masaj yapsanız da, yapmasanızda bu hastaların şikayetleri 10-15 gün içinde ortadan kalkar! Ama hastalık ortadan kalkmaz!

Hastanın şikayetlerinin geçmesinin 2 nedeni vardır:
1. Uzun süre ağrıyan sinirler bir süre sonra ağrı eşiğini yükseltir. Yani ağrıdan daha az etkilenir.
2. Diskin yırtık yeri zamanla biraz geri çekilir... sinir rahatlayınca ağrı ortadan kalkar.

Zaten çok uç hastalar dışında disk fıtığı hastalarına hiç bir zaman ameliyat önerilmez. İstirahat ve egzersiz önerilir. Eğer fıtık sürekli tekrar ediyor, hastanın ağrıları geçmiyor veya sinirdeki bası kalıcı bir hasar veriyor ise ameliyat düşünülür.

Ameliyatta, diskin taşan kısmı (sinire çulllanan kısmı) temizlenerek sinir rahatlatılır. Adamın AYAĞINA MASAJ YAPARAK bunu sağlamak mümkün değildir.

Sinirin kemiğe sıkışmasıyla ilgili bir durum vardır. Ama sizin bahsettiğiniz gibi değildir. Bunda ise sinirin omurgadan çıkan kısmı (foramen denir) yaşlılık, kireçlenme vs. gibi nedenlerle daralır. Sinir o kanal içerisinde nefes alamaz. Ama bu sinirin kurtarılması falan mümkün değildir. Çünkü bir yüzükten geçen halat gibi sabit bir yere sıkışmıştır. Bunu değil masajla, illüzyonla bile sıkıştığı yerden çıkartamazsınız.

Masaj iyidir, insanı rahatlatır, gevşetir, keyif verir. Ama bir tedavi tekniği değildir. Refleksoloji ise sadece ve sadece ŞARLATANLIKTIR!

iliszyonla zten çıkmaz arkadaşım aynı zamanda bunun yaşlılıkla yada kireçlenmeylede bi alakası yoktur bu hastalık insanın ani yaptığı bir ters herkeyle her insanı yakalaya bilir sizin dediğinz gibi olsa 19 20 yaşıonda insanlare bel yada boyun fıtığı olmaz ayrıca şartalanlıkla suçladığınız reflexsoloji sayesinde ben bir çok insanın hastalığına şifa olduğunu gördüm sizin internet üzerinden alıpta buraya koyduğunuz yok kıkırdakmıs bilmem neymis istediğiniz doktrrla beyin cerahıyla bire bir görüşe bilirim ben her gün içindeyim bu insanların bu hastalığın neyin ne olduğunu çok ii biliyorum ben otastik hic bir şeyi söyleyemeyen konuşamayan bir çocuğun bu masaj sayesinde tuvalet ihtiyacını giderdiğini gördüm lütfen emin olmadığınız konular hakında yorum yapmayın

masor06 arkadaşım;

otastik değil arkadaşım, otistik!!

Emin olmadığınız konu derken??? Ben tıp doktoruyum... Ayrıca 20 yıldır engelli çocuklarla çalışıyorum.

Sizin bu konudaki eğitiminiz ne?
Anatomi, fizyoloji, biyofizik vs. okudunuz mu?
Nöroloji, nöroşirürji okudunuz mu?

Akıl vermeye kalktığınız kişiler hakkında biraz bilgi edinmeniz de fayda var.

Tekrar söylüyorum... Hatta üstüne basarak söylüyorum... Çok iyi bir masör olabilirsiniz, işiniz de iyi olabilirsiniz... size başarılar dilerim.

Ama REFLEKSOLOJİ ŞARLATANLIKTIR! İnsanları ve kendinizi aldatmayın.

Üst Alt