Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Boyun fıtığı teşhisi kondu. Ameliyat olmalı mıyım?

peki hocam sanatım şarlatanlık biz okumadık çok şükür yaptımız işin sonuçlarıyla doğru olduğunu gördük var ise yok böle bir şey olmaz idanız getirsin bana bir fıtık hastası boyutu hic farketmez sizin amaliyatla 2 3 sene sonra tekrarlayan tedavinizi ben 6 7 seansta aynı sonucu nasıl aldığımı görürsünüz 0535 888 88 68 telefon numaram ha şunuda söyleyim şu an bel fıtığı için gelen hastalarımdan bir tanesi doktorun bir zaat yönlendirmesidir bir doktor bunu şarlatanlıkla suçlarken diğeri hasta gönderiyor hocam sizi nerde okuduyolar çok merak ediyorum

Arkadaşım, sana "bir zaat" (her halde "bizzat" demek istediniz) hasta gönderen doktoru bilemem.... Ben Hacettepe İngilizce Tıp bölümünde okudum. Dünyanın sayılı tıp fakültelerinden biridir. Size hasta gönderen kişi masaj için gönderdiyse bilemem... Ama siz TEDAVİ YAPAMAZSINIZ!!! Zaten refleksoloji de bir tedavi değil, şarlatanlıktır. Tedavi olsaydı emin olun onu da okurduk.

Tedavi uygulamaya hukuken yetkiniz olmadığı gibi, anlaşıldığı kadarıyla mesleki bilginiz de yok!

İnsanlığınız, kişiliğiniz, becerileriniz vs. için hiç bir şey söylemeyemem. Ama kusura bakmayın, boyunuzu ve haddinizi aşan işler yapıyorsunuz.

Bu sizin yaptığınız işi ABD gibi ülkelerde Kiropraktor denilen kişiler yapar. Bu kişilerin bile 4-5 yıllık bir sağlık eğitimi alması zorunludur. Aksi halde, sizinki gibi iyileştiğini sanan hastalar bir süre sonra tedavisi çok daha zor sorunlarla kapı kapı gezerler.

Sizin 3-5 kişide başarılı oldum demenizin zerre kadar kıymeti yok. Bilim dünyasının bu konuda yaptığı yüzlerce çalışma var. Bu çalışmalar RESFLEKSOLOJİnin hiç bir işlevinin olmadığı, sadece bazı hastaların tansiyonunu düşürdüğünü gösteriyor. Ayağınızı sıcak su kovasına soktuğunuzda da tansiyonunuz genellikle düşer.

Ayrıca sağlık iddia konusu olamayacak kadar hassas bir konudur. Size değil boyun fıtığı olan bir hasta göndermek, sivilce sıkmak için bir genç bile göndermem. Çünkü sivilce sıkarken bile hastanın mikrop kapması, ölmesi olasılığı vardır.

Boyun fıtığı ameliyatı yapan bir cerrah 6 yaşından itibaren;
- ilk-ortaokul, liseyi bitirir
- 6-7 yıl tıp fakültesinde okur,
- üstüne 6 yıl beyin cerrahisinde asistanlık yapar. Bu arada sinir sistemini gözü kapalı öğrendiği gibi, kendi alanı dışında pek çok cerrahi alanı bilmesi gerekir.
- üstüne 4-5 yıl uzmanlık yapar, doçent olur,
- üstüne 7-8 yıl araştırmalar yapar, kitaplar yayınlar profesör olur.
- Tüm bu aşamalarda yüzlerce sınavdan geçer, pek çok uzman profesörün sorularıyla terler, binlerce hasta görür, ameliyat eder, kongrelere, konferanslara, seminerler katılır. Gökdelen boyu kitap okur.

Siz diyorsunuz ki, bu adamın yapamadığını, ben yaparım. Bu konuda hiç eğitimim yok ama daha iyi bilirim.

Sizin bu laflardan etkilenmeyip hala bu işi çok iyi yaptığınızı iddia edeceğinizden adım gibi eminim. Ama en azından buraları okuyan 3-5 kişinin fikri değişir de sizin gibi kişilere gitmek yerine doğru dürüst sağlık hizmetlerine ulaşırlar.

Kusura bakmayın, yaptığınız işe saygı da duyamıyorum, nezaket de gösteremiyorum. Çünkü yaptığınız doğru bir şey değil!

Hocam bende ameliyat olalı bir buçuk ay oldu psikolojim çok bozuk pazartesi psikiyatriyeye gitcem etlikden randevu aldım ağrılarım eh ama normal yaşamımı nasıl sürdürcem bilemiyom dengem çok bozuk napmalıyım bie hareketle sanki titanyum cıkcakmış gibi eğilirken cıkarsa vs bu tür düşünceyle sıyırcam bana yardım edermisiniz tşk

Mevlüş arkadaş, ne ameliyatı oldun bilmiyorum. Ama öyle platin falan kolayca çıkmaz.

Doktorunuzun size verdiği önerileri takip edin, gerisine endişe etmeyin. Zaman içinde orada platin olduğunu bile unutursunuz gider.

Ancak, psikolojiniz bozuk diye psikiyatriye gitmeniz de çok doğru ve güzel bir karar. Sizin bu süreci daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Kaygılarınız olması normal. Belki bir süre ilaç kullanarak bu kaygılarınızdan kurtulabilir, daha huzurlu bir dönem geçirebilirsiniz.

MeTePe Hocam konusu gelmişken bundan 1 yıl kadar önce ameliyata karar vermiştik ama yinede belki ağrılara bir nebze iyi gelir diye aile büyükleri bikaç yol arıyordu bigün babam aradı ve oğlum bi hoca varmış ankaraya sık geliyormuş bel fıtığını bile tek seansta bitiriyormuş dedi babama kifoz un sebep olduğu ağrıyla bir alakası olmadığını anlattım ama yine bir git belki bir umut dedi ve randevu aldım hoca yurtdışında ve türkiyede ünlü bir fizyoterapistmiş randevu günü geldi ve gittim köroğlunda bir muayene hanene şehir dışından onlarca hasta bekliyordu içeri giren çok mutlu çıkıyordu tabii ben biliyordum buna bişey yapamayız diyeceğini girdim içeri ücreti ödedim bu arada ücreti 300 lira kadar bişeydi üzerini çıkar dedi çıkardım durumu izah ettim bel ağrısı olduğunu söyledim ama bel fıtığı olmadığımı ekledim üzerini giyin ücretini al dedi çıktım bir hasta ile konuştum ne yapıyor dedim sertleşmenin olduğu yere bastırıyor dedi ağrım azaldı cidden dedi şuraya geleceğim fıtıkla ilgili bildiğim ameliyat olmak son çare olduğunu öğrendim doktorlara güvenmekten başka bir çare yok merdiven altı yerlerden şifa aramak doğru ve yasal bir durum değil
Mevlüş kifoz veya skolyoz ameliyatı mı olmuştun ? o platinler hafif ama sağlam bir maddedir kırılması öyle kolay değildir kifoz veya skolyoz ameliyatı olduysanız ilk 1 yıl çok dikkatli olmanız gerekiyor.geçmiş olsun

@MeTePe Hocam konusu gelmişken...

Ahmet, bel fıtığı gibi sorunlarda son yıllardaki yaklaşım öncelikle ameliyat değil fizyoterapidir. Bahsettiğin bastırma dediğin şey büyük olasılıkla fizik tedavi manevralarıdır. Bu manevralar her zaman olmasa da işe yarar. Fizik tedavi de ciddi bir bilim dalıdır. Ama dediğin gibi her hastalıkta, her eklem sorununda işe yarayacak diye bir şey de yok. Mucize beklememek lazım.

Diğer taraftan, bel ağrısı her zaman fıtıktan olmaz. Pek çok bel ağrısının nedeni mekaniktir ve çoğu kez fizik tedavi ve yaşam tarzındaki değişikliklerle düzelir. Önemli olan ağrının kökenini bulup ona uygun tedaviyi uygulamaktır.

MeTePe Hocam, haklisin. Otobusten 2 durak erken in, sigarayi birak, asansor kullanma mecbur kalmadikca benim agrilarima en iyi gelen bunlardi yuruyuse bagli yasamak agrilara iyi geliyo

MeTePe

Çok teşekkür ederim titanyum var boynumda boyun fıtığından ameliyatı oldum ama hala korkuyorum dengem bozuk doktor lar isdediğin hareketi yapabilirsin dedi ama gel gör ki ben bana anlatamıyorum çok korkuyorum azcık sızı olsa hemen panıklıyorum kurtulamadım rabbim yardım etsin zorda olanlara

Konuyu hortlatalım :) Artık bende boyun fıtığı sahibiyim. C5-C6 patlamış fıtık sol taraftan sinir köküne baskı yapıyor. Teşhis 13. Nisan.2018 . Dr ameliyat dedi ama ben fizik tedaviye gittim. 20 seans alacağım, Fizik Tedavinin 12. seansındayım. Ağrılar bitti ancak sol taraf ara ara ben buradayım diyor. 3 haftadır boyunlukla geziyorum ve 2 hafta daha kalacakmış. Fizik Tedavi Doktoru ile bugün görüşüp durumu anlattım, dediğine göre "şikayetlerim devam ediyor olsaymış enjeksiyon yapacakmış ama gerek kalmamış. ayrıca sol tarafımdaki ağrıda iyiye işaretmiş ki uyarıcı olsun, yanlış hareket yaptırtmasın, onlarda zaten böyle bir hissin var olmasını olumlu görüyorlarmış".

Fizikten çıktığım gibi tekrar meşhur bir başka beyin cerrahı ile telefonda görüştüm. MR raporunu ve mr görüntülerini de email ile gönderdim. O da anlattığın kadarı ile "Fizik iyidir ama senin gibi patlamış fıtıkları bazen daha kötü yapabilir, ama eninde sonunda o sol taraftaki ağrıların seninle yaşayacak o fıtık orada olduğu müddetçe. Ve fıtık kendi kendine de oradan gitmez, cerrahi olmadan!" dedi.

Özetle :
Fizikçiye göre her şey kontrol altında böyle devam, süreç bitince egzersiz ve yüzme ile yaşıycaz
Beyin ve Sinir Cerrahına göre ise , naz etmeyip ameliyat olmamız gerekiyor
İnternetteki fizikçilerin yorumlarına göre ise , patlamış hatta kopmuş fıtık bile vucut tarafından yok edilebiliyor.
İnternetteki hasta yorumlarının ağırlığına göre ise: kolda his ve hareket kaybı olmadan ve alternatifleri tüketmeden gidip ameliyat olmak mantıklı değil. Ameliyat olanların memnuniyet sayısı kadar memnun olmayan sayısı da oldukça fazla.

Benim bu boyun fıtığından anladığım bunlar. Sizler ne düşünürsünüz?
MeTePe

Benim bu boyun fıtığından anladığım bunlar. Sizler ne düşünürsünüz?

Ameliyat olmadan o fıtık oradan gitmez. Bu söylenen doğru.
Ama fıtıkla yaşanır mı? Elbette sinir hasarı yaratmadığı sürece yaşanır.

Son yıllardaki yaklaşım, ameliyat kaçınılmaz olmadıkça daha koruyucu davranmak, mümkün olduğunca ameliyattan kaçınmaktır.

Öyleyse kaçışa devam. Peki son soru sinir hasarı olup olmayacağını nasıl anlarım? Yani bu işin "git ameliyat ol artık geciktirme!!!" sinyali ne zaman alınır?
MeTePe

Peki son soru sinir hasarı olup olmayacağını nasıl anlarım?

Burada önemli olan güç ve duyu kaybıdır. Eğer özellikle güç kaybı ve duyu kaybının geri dönülmez bir noktaya gittiği düşünülüyorsa ameliyat gerekir. Bazı nadir durumlarda (örneğin boyun fıtıklarında) fıtığın bastığı yerdeki durum da ameliyat kararına etkilidir.

Bu arada disk fıtığı patlamaz. Disk dediğimiz omurgaların arasındaki kıkırdak yapıdır. Bu kıkırdaklar biz yürürken, zıplarken falan esnekliği sağlar. Eğer biçimsel olarak zorlanırsa veya yaşlılık veya hastalık sonucu dejenere olursa bir kenarından yırtılabilir. Fıtık dediğimiz budur. Yırtık kısım sinirlere basıyorsa ilgili sinirin gittiği yerde ağrı, duyu kaybı, güç kaybı gibi bulgular olur.

İyi tarafı, bı yırtıklar genellikle fizik tedavi ve yaşam koşullarına dikkat ederek geri çekilir ve kısmen onarılır. Güç ve duyu kaybı geri döner, ağrılar azalır. Ancak zorlamayla tekrar etme eğilimindedir. O yüzden fizik tedavi kadar verilen egzersizlerin yapılması, ilgili omurga kaslarının güçlendirilmesi de önemlidir. Çünkü bedeni omurga taşımaz, kaslar taşır. Kaslar zayıflarsa yük omurgaya bindiği için fıtık olur.

Örneğin hamallarda disk fıtığı pek görülmez, kasları çok çalışır. Ama masa başında çalışanlarda çok görülür.

dd0eb6_355da7390ea54cd8a16a29674e9cda24~mv2.jpg

Bu da disk fıtığı üstten görünüş. Resimde görülen "herniated disk" yazan kıkırdağın pırtlayıp sinire bastığı yer.

ac6ec2_c00b8daf8afc41b4809c0774d4b99b40~mv2.jpg

Üst Alt