Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalışan bir kişi bakım evinde kalabilir mi?

denizkızı

Aktif Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
4
Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Yanlış yaptıysam affola... Sorunum şu,aktif olarak çalışan biri bakım evlerinde kalabiliyor mu? Kalırsa şayet ek ücret ödüyor mu? İstifa etmek mi gerekiyor bakım evlerinde kalabilmek için? Çalışan bir insan olarak malum kiralara yetişmek,geçinmek çok zor. Bakım evine gidersem iş hayatıma devam edebilir miyim? Prosedür nedir öğrenmek istiyorum. Lütfen bilgisi olan varsa yardımcı olsun. Şimdiden teşekkürler.

Sorunun cevabını bilmiyorum yalnız mi yaşıyorsun kimsenin yok mu

Hayır yalnız yaşamıyorum. Annemle yaşıyordum fakat annem ağır bir hastalığa yakalandı,kendi başıma hayatımı sürdürebilmem gerekiyor ve kimsem yok yanında yaşayabileceğim çünkü bilirsiniz insanlar engelli birini,hele ki ağır engelliyse, tekerlekli sandalyeyle hayatını idame ettirmek zorumdaysa yük gibi görüyor ve kimse sırtında bir yükle yaşamak istemiyor. Tek başıma eve çıkmaya gücüm yetmez,kiralar çok ama çok pahalı,biriyle yaşama şansım da olmadığı için bakım evinde yaşayabilme yollarını aramaya başladım.

denizkızı Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de annemi kaybettim 2019 da. Rabbim, anneme rahmet eylesin. Sevgili annenize de şifalar dilerim.
Sorunuza cevap veremiyorum ama annemi kaybettikten sonra çok yalnız kaldım. Ayrı ev tuttum kendime tek başıma 6 ay dayanabildim.
Kesinlikle çok zor ev geçimi.
Bakım evin de kalabilirsiniz belki ama orasıda kendi eviniz gibi deildir, dayanamazsinız sanirim.

Bizimle yasar misin annem seni merak etti tanıyalım bizimle yaşar dedi annemle beraber yaşıyoruz ikimiz

Bakım evi konusunu bende birkaç kez sordum ama orada kalıp tecrübesini aktaran kimse olmadı.

kaderimsee çekerim.. dayanamayacağımdan adım gibi emin olsam da önümde başka çare bulunmuyor. eğer bir hayırsever çıkıp al sana mersin'de oturabileceğin bir ev demezse :) yada mısırdaki olmayan dedemden miras kalmazsa :) kusura bakmayın sinirlerim çok bozuk... özel olacak ama sorunu nasıl çözdünüz? nerde kalıyorsunuz şu an ?
Şamil67 iyi niyetiniz için teşekkür ederim ama takdir edersiniz ki çok zor bir durum bu...
Mavidenizim sanırım bu konuda tecrübe edinmiş kimse yok bilgi aktarabilecek...

denizkızı Şuan köydeki kendi evimizde kalıyorum.
Zor bir durumdasınız, zor bir karar vereceksiniz.
ALLAH kolaylık versin, hayırlısinı nasip etsin inşaALLAH.

Bakim evi hapisaneden farksiz dişari çikamazsiniz

denizkızı 20 aydır omurilik felçliyim 10 yaşında aileyi kaybettiğinden beri yanlız yaşıyorum demek istediğini anlıyorum kazadan sonra %96 ağır engelli devlete ait bakım evinde 11 ay kaldım bu süreçte yaşadığım sıkıntılar bahsi geçen engelim den kat be kat daha zordu kendimce kaldığım kurum tamamen ticari faaliyet üzerine şu an ki özelleştirilmiş bütün huzur evlerinde aynı sistem var daha çok bir iş yeri gibi maddi çıkar görüldüğü için çok sıkıntıları var beslenme sosyal aktivite vs say say bitmez kazadan sonraki 11 ay sağlık hakkımı gasp ettiler bildiğin fizik tedavi almam için en önemli vakitti bir çok yere şikayette bulundum genelde denetime randevu alıp geliyorlardı müfettişler bunuda anca Bizim ülkemizde rastlarsınız nihai olaraktan ben kavga ederek Kendi isteğimle ayrıldım tekerlekli sandalye ile sokakta da kaldım senin benzeri bi şey yaşamaman dileğiyle ama senin yerinde olsam huzur evi kesinlikle son seçeneğim olur nihayetinde bir kurum bağlı olduğu prosedür ler var o prosedür ler bazen sana engel olabiliyor sağlıcakla kal :)

Huzur evi farkli bakim evi farkli huzur evinde yaşlilar kalir bakim evinde engelliler ikisi çok farkli yerler

Özelikle son günlerde sosyal medyaya düşen yoğun bakımdaki yaşlı hastalara yapılanlar ben de engellilere kim bilir neler yapıyorlardı endişesini çoğalttı. Şu an annemle yaşıyorum ve mümkün olduğunca kendi işimi görmeye çalışıyorum. Gün gelir yalnız kalmam gerekirse diye. Ama tamamen bağımsız yaşamam çok zor. En kötü ihtimalle haftada bir kaç gün yardımcı tutmak gerekir bu da maddi açıdan imkansız. İleriyi düşünmek istemiyorum ama bir yandan da hazırlıklı olmak gerekiyor. Şu durumda ben de bakım evlerine hiç güvenmiyorum. Çalışacak durumda olduğunuza göre evde işlerinizi görebilirsiniz diye düşündüm. Kira yardımı gibi faydalanacağınız sistemler var mıdır acaba? Mesela evde bakım hizmetlerinden yaşlı ve engelliye temizlik yemek yardımı yapılıyormuş. Evde yatan hasta olmadığınız için sanırım bundan da faydalanılmaz. Ben kendimce araştırmalar yaptığım için çalışan engelli konusunu pek bilmiyorum. Sesli düşünce gibi aklıma gelen bir şey, uygun pansiyon tarzı bir yer olabilir mi? İşten geldiğinizde yemeğiniz hazır olur kalacak kendinize ait odanız olur. Bakım evinde odalarda tek başına kalınmıyor galiba. Hiç bir mahremin kalmıyor hastane gibi yani. Nereden bakarsak bakalım işimiz çok zor.

Tek başıma yaşama konusunda bir çok işi yapabilirim gibi geliyor ama yine de haftanın bir kaç günü de olsa bir yardımcı tutmam şart,bu da ekstra masraf demek,zaten bulunduğum ilde tekerlekli sandalyede yaşayan birine uygun evler 5-6 bin lira en düşüğü,e ben zaten 8 bin lira para alıyorum kirayı ödersem nasıl geçineceğim ki bir de yardımcı bir insan bulmam gerek haftanın bir kaç günü de olsa. Yani maddi olarak yetişemem ve çalıştığım için de bir çok destekten faydalanamıyorum. Örneğin evde temizlik hizmeti veriyor belediye ama bunun için gelir kriteri koymuşlar,belirli bir gelirin altında olması gerekiyor. Banyo işi var onun için de destek veriyorlarmış ama onlar haftaiçi geliyorlar ve ben haftaiçi işte oluyorum. Napacağımı bilmiyorum. Dileğim annemin iyileşebilmesi ama her ihtimali düşünüp değerlendirmek zorundayım. Sudan çıkmış balığa dönmek istemiyorum. Bakım evlerine hiç güvenmiyorum,yapamayacağımı da biliyorum oralarda ama çarem kalmazsa da mecburen gidecem... Karmakarışığım,annemin hastalığına mı üzüleyim,gözümün önünde çektiği acıya mı üzüleyim yoksa ben ne olacam telaşına mı düşeyim...

Seni çok iyi anlıyorum. Benzer sıkıntıları yaşıyoruz. İnşallah herşey güzel olur. İyi düşünelim iyi olsun.

Ben burda çaresiz kalıp ne yapacağımı bilmez durumda bilgi alabilmek önüme nelerin çıkabileceğini öngörebilmek adına bir başlık açmışım konu nerelere gelmiş. Yapmayın gözünüzü seveyim. Derdim başımı aşmış zaten...

(Gölge)

İnsanın haddini bilmesi, haddini aşmadan kurduğu cümle ile belli olur şimdi o aşmış oldugun haddini de al kaybol.

(ben)

Özür dilerim yanliş anlaşildim tanimadigi biri onun için söyledim insanin mahremiyeti olur ben kardeşimin evinde dahi kalamam sıkıntı kaparim

Allah yardımcımız olsun inş :( çook zor bi durum bizde aynıyz

Siz bakım evine yada kiraya çıksanız, anneniz nerede kalcak eviniz kira mı?

evimiz kira evet ama benim burda öğrenmek istediğim Allah gecinden versin ama yalnız kalırsam napabilirim onu öngörmek. yani annemle şu an yaşıyorum ama söylemesi bile kötü de onu kaybedersem diye... benim durumumda olanlar daha iyi anlar,annemi kaybettiğime mi üzüleyim tek başıma bu hayatı nasıl yüklenebileceğime mi... en kötü ihtimali düşünüp sudan çıkmış balığa dönmemek için önden napacağımı kestirmeye çalışıyorum özetle...

Gün doğmadan neler doğar derler insanoğlu bir plan program yapar ona verilen cüzi irade ile elbet Allahın da bir planı vardır. İnş hakkında hayırlı bir geleceğin olur.

denizkızı

Gelecek kaygısı psikolojik olarak yorucu süreç. Siz şuan ki zamanın, özellikle; annenizle geçen zamanın, tadını çıkarın. Yarının ne getireceği hiç belli olmaz. Kaldı ki yarına çıkmaya kimsenin garantisi yok. Annenizde bu durumun farkındadır sizin yapmanız gereken güçlü gözükmek siz bunu başarırsanız anneniz de mutlu olacak sizin için üzülmeyecek. Dediğim gibi yarın herkes için muammadır. Akışa bıraktığında hiç ummadığın tesadüfler yoluna çıkar kendini üzmenin gelecek kaygısına dalmanın inan ki hiç gereği yok.

psikolojik olarak annem de ben de çöküş yaşıyoruz desem yalan olmaz. bana sürekli tedaviyi reddecem başının çaresine bak falan diyor. anneme kaybedecek olma ihtimali bile çok çok kötü ve bunun üzerine bir de ben ne olacam kaygısı biniyor. umarım her şey güzel olur. umut etmekten başka çarem yok....

denizkızı, yazdıklarından hatırladığım kadarı ile geçmiş zamanların birinde atanmanla ilgili endişelerin olduğunu anımsıyorum. Bak artık atanmış bir memursun yani kolunda artık altın bir bileziğin var, işsiz değilsin.

Şu anda her şeyden önce annenin sana ihtiyacı var, sen de umutsuz olursan onu kim motive edecek. Belki de annen iyileşecek. Yıllar önce yaşlı bir tanıdık için ölüm döşeğinde dediler vedalaşmaya gitmiştik. Yıllar geçti aradan ve genç yaşta dayımı, babamı, bir kaç genç akrabamızı kaybettik ancak adam halan hayatta...Ne derler öldürmeyen Allah öldürmüyor :) Ölüm de sıralı değil kim önce gider nasip...

Bak yeni yıl da geliyor, yeni yıl demek yeni umutlar yeni heyecanlar demek. İyi düşünelim iyi olsun.

İşler kötü mü gitti...

Bir işte çalışabildiğine göre sandalyene kendi kendine yardımsız geçiş yapabildiğini varsayıyorum. Bakım evi de olabilir belki bir öğretmen evi ya da öğrenciler için apart odalar oluyor tek kişilik kiralayabilirsin.

Duş için banyonu kendi kendine kullanabileceğin şekilde dekore ettirebilirsin. Saçlar kolay yağlanıyor mesela kuru şampuanlar var onu deneyebilirsin zaman zaman.

Evi süpürmek için robot süpürgeler var, şarjda takılı oluyor, evi süpürüp tekrar yerine dönüyor.

Mersin'de uygulama var mı bilmiyorum ama internetten market siparişleri verebilirsin ya da en yakın market ile iletişim kurup isteklerini evine getirmelerini rica edebilirsin, sonuçta insanlık ölmedi ya.

Her şeyin bir oluru var, önemli olan istemek, hayatta hiçbir şey imkansız değildir.

Not: Engelini tam bilmediğimden verdiğim örneklerin sana uygun olup olmadığını bilemiyorum ancak başarabileceğine tüm kalbimle inanıyorum.

Sosyal hizmetlerden yeni mezun olmuş biriyle konuştum. Çalışan kişiler özel bakım evlerinde kalabiliyormuş. Sana mesafe olarak uygun yerlere bakıp bizzat görüşmeni öneriyor. Devlette gelir kriteri varmış. Sigortalı çalışan olarak zor ama yine de şansını denesin diyor. İnşallah böyle bir şeye gerek kalmaz ama insan yine de hazırlıklı olmak istiyor tabi. Kendi başına yaşamak ihtiyaçlar açısından zor olunca fiyat çok yüksek değilse özel bakım evi de mantıklı. İşten geldiğinde yemeğin odanın temizliği gibi derdin olmaz. Tekerlekli sandalyeyle evde tek başına olmak kendi adıma çok zor. Gerekli mimari düzenlemeler yapılsa en basiti mutfak bütün tabaklar yukarıda. Ben ocağa bile zor uzanıyorum. Tüm bunları halletmek için para lazım. Kiralık ev içinde zaten öyle köklü değişiklikler yapılmaz.

Adar_ari açıkcası son yazdığından sonra bir omurilik felçli olarak durumunu çok merak ettim, napıyorsun şimdi
denizkızı annenin durumu nasıl, inşallah iyidir,

Özel Huzurevleri psikiyatri hastalarını alıyor mu bende bunu merak ediyorum Devlet Huzurevleri almıyor bildiğim kadarıyla tabii hastalığına göre değişiyor mu yoksa hiçbirini mi almıyor bunu bilmiyorum .:confused:

Üst Alt