Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Crohn Hastası olan kim var?

hagibey3

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Ben 5 yıldır crohn hastasıyım
hastalıkla ilgili daha uzun geçmişi olanlar var mı?

crohn

Merhaba benim size sorum Crohn hastası olduğum için askere alınmadım.
çok ağır bir diyet ve kortizon tedavisi sonucu şu anda çok iyi durumdayım. Ancak düzenli ilaç kullanıyorum. öğrenci iken ssk dan raporum vardı.
Engelli sayılıp sayılmadığımı bilmiyorum ama iş başvurularımda hasta olduğum öğrenince sorunlar yaşıyorum. acaba crohn hastalığı engelli sayılır mı? sizin de yazdığınız gibi yarın ne olacağı belli olmuyan kronik bir hastalık, lütfen yardımcı olun. teşekkürler.

Şunlara bakmak iyi olabilir:

J - Karın Arızaları :
.
.
2 - Sindirim kanalının veya Karaciğerin veya pankreasın
hastalıkları
a - Orta % 42
b - Ağır % 98
3 - Karındaki organların vazifelerini önemli derecede bozan
ve çeşitli sebeplerle husule gelmiş olan peritonitlerin
yapışık şekilleri % 55
4 - Kalın ve ince bağırsak fistülleri (Anus contronaturalis) % 70
.
.

Crohn sindirim kanalının bir hastalığı. Ama şiddeti hastadan hastaya çok değişik olabilir. Ayrıca Crohn yüzünden peritonit veya fistüller de ortaya çıkabilir.

(Umarım doğru cetvele bakıyorumdur.)

engelli durumu

kardeş devlet hastanesinden engelli raporu alabilirsin orda senin oranın yazar %40 %60 gibi .yüzde 40 kı geçmişsen tamamdır.

selam arkadaşlar diğer chron hastaları nasıl bilmiyorum ama benim hayatımı kararttı kas sıkışması romatizma şiddetli göz ve baş ağrısı ve karın ağrısı yani şimdilik artı amaliyatta geçirdim.umarım benden kötüsü yoktur

Bende 1 senedir crohn hastasıyım bende ameliyat oldum.Benim durumum çok kötüydü.Tam 25 kiloya düştüm.En son doktora gittiğimde beni acil olarak ameliyata aldılar.Allaha çok şükür şuan iyim.İlaçlarımı, yemeğime çok dikkat ediyorum.Kontrollerimi hiç aksatmıyorum.Evet benim de özürlü raporum var, ama sadece barsaklardan onun dışında iyim.

arkadaslar merhaba, benim nisanlim 2011 eylül ayinda rahatsizlandi hemeroidi vardi 3 4doktora gittik ayni zamanda fissür olduguda söylendi ancak bu arada asiri kanamasi oluyodu ama korkudan doktora söylemiyordu. Ocak 2012de sucuk yedikten sonra ateslendi karin agrisi ve ishal sikayetiyle doktora gittik kan testi yapildi kan degeri 7.5tu once hematoloji yonlendirildik daha sonra gastroenterolojiye gittik tomografi endoskopi kolonoskopi sonunda chron hastasi oldugunu ogrendik.Subattan beri ilac tedavisi goruyordu ancak 10gun once hastaligi alevlendi doktorumuza gittik crp degeri 55ti 92ye yukselmis 5gün hastanede kaldi yeni ciktik suan 5ayri ilac kullaniyor sigarada iciyor aslinda hastaligini pek kabullenip onemsemiyor sizce ne yapmaliyim onun icin endise ediyorum henüz 24yasinda bu hastalik hakkinda bilgisi olan paylasabilirmi?

bende 7-8 yıldır crohn hastasıyım.
ve ameliyat geçiridm.ŞU an hastalığıremisyon sürecinde .
Raporum var evet % 50 hastalık kronik ve ve sürekli diet ve gerektiğinden rapor veriliyor
En önemlisi de kesin ve kesinlikle stres den uzak durmak .İlaç kullandıım stresli dönemlerimde hastalığım belirltrileri çok iken
Şu an birazda kendi istegim dogrultusuyla 2-3 senedir ilaç kulanmıyorum ve remsiyonum devam ediyor Allah a şükür ama işimi ve stresli olan herşeyimi değiştirdim

cok gecmis olsun nisanliminda isi cok stresli müdürüyle sikintisi var daha önce doktorumuz nisan ayinda 20gun rapor vermisti tekrar isbasi yapti ancak gecen hafta rahatsizlanip hastaneye yatinca simdi ücretsiz izine cikti bu sirada baska is bakmayi dusunuyor birde bir yakinimiz bize pozitif enerjiyle tedaviyi söyledi ama inanmadigi icin gitmek istemiyor bundan önce ne dikkat ediyordu ne diyet ne birsey ilaclarini icip gidiyordu hastaneden cikali 5gun oldu simdilik doktorun soylediklerine uyuyor ama nolucak bilmiyorum

ekö ; Crohn hastalari cok degisik.. Cok agir yasayanda var hafif olanda.

Her halukarda cok ciddi 1 hastalik..

Nisanliniz icin onerim sunlar olur.

Yazacaklarim sizi korkutmasin , dikkatlice okuyun ki simdiden tedbir alin . En azindan fikir sahibi olun.

Hastalik nereyi tutmussa Semptomlar benzer olsa da sikayetlerde degisiklikler oluyor. Kalin bagirsagi tutan formu ile ince bagirsagi tutan veya sindirim sisteminin farkli bolgesini tutmussa sikayetler ve komplikasyonlar degisecektir.

Hastalik nisanlinizin neresini tuttugunu bilmiyorum..

Dikkat etmesi gerekenler ; Diyetine onem versin (diyet tek tip degil dokunan yemekleri yemesin).
Omega3 kullanmasini oneririm, bagirsak florasi bozuldugundan probiyotik ile bagirsak florasinin tamirine destek versin. (ev yogurdu ve kefir )
Muhtemeldir ki ; Eklemlerde sikayetleri baslayacak . Eklem agrilarinin 1 kismi Crohn aktifken akut olarak baslar ve hastalik hafifleyince agrilar kendiliginden azalir yada kaybolur.
Ama.. Bazi eklem agrilari Kronik iltihabi romatizmaya cevirir ki o zaman isiniz daha zor olacak.. Cunki bu sozunu ettigim Kronik iltihabi romatizma (Seronegatif Spondilitartrit) Sakral ve iliak (kalcada bulunan 2 kanat) da Skleroz (sertlesme) ve eklem mesafelerinde daralmalar baslar. Hareket kisitliligi ve agrilar ile yasam kalitesi oldukca zorlasir.
Bu nedenle egzersiz yapmasini (agir spor degil) oneririm.
Sayet Kortizon kullaniyorsa (mutlaka kullaniyordur) , Kalsiyum acigi , odem olusmamasi icin bolca su , vb. tedbirlerle kemiklerini korusun.

Crohn'un hic sakasi yok. Uzulmenizi istemem ama cok ciddi 1 hastalik ve yasami zehir eder.

Kafaniza takilan 1 durumda sorun , yanitlarim.

Gecmis olsun.

Tabikide sakası yok.Ben de suan remisyon dönemdeyim ara ara ataklarım oldu, onun dışında bi sıkıntım yok.Stress kesinlikle olmıcak.İlaçlarına dikkat etsin, çünkü çok önemli.Ben barsakların bu kadar ağrı yapabileceğine inanmıyordum.Allah kimsenin başına vermesin

hastaligi ince bagirsagin son kismiyla kalin bagirsagin baslangic kisminda onun disinda midesindede ufak ufak yaralar var kan degeri dusuk demir eksikligi ve folik asit eksikligi var demiri agizdan ve igneyle vermek yukseltmedi 1ay damardan verdiler simdi biraz degerlerinde yukselme oldu doktorumuzla devamli irtibat halindeyiz kontrolleri aksatmiyoruz sagolsun doktorumuzda cok iyi ve alakali ama dediginiz gibi ciddi bir hastalik oldugu icin endise icindeyiz yogurdu ve kefiri evde yapiyoruz dediginiz gibi diyetide önemli ama cok uygulamiyor suan doktorumuz tuz diyeti verdi zaten hersey tuzsuz suyu bol kullaniyoruz ama birde ne kadar soylesemde sigara iciyor arastirdigim kadariyla zararliymis

ekö;
Her ne kadar ciddi olsada fazla korkmayın.
sanırım aktif zamanı bi süre sonra remisyona(düzen)e girer.Önerileri dinlesin .birde LDN diye bi ilaç var sitelerde naltrexone diye geçer drlların ilgi gösstermediği bu ilaç başta crohn ve bir cok hastalıkda saysısız fayda sağlamaış. google sayesinde bi araştrıma yapın derim

Bencede şuan atak dönemdesiniz.Bende tan 1 sene atak dönemi oldu, ama benim için o sene çok kötüydü.Ben tam 25 kiloya düşmüştüm ve beni acil akşam ameliyata aldılar.Ama şuan ben remisyon dönemindeyim.İlaçlarını aksatmazsa önerileri dinlerse sorun olmaz diye düşünüyorum.

tesekkur ederim verdiginiz bilgi icin arastiracagim biz hastaligin baslangicinda budenofalk ile basladik 3ay kullandiktan sonra pentasaya gecti domtorumuz ancak soyledigine gore pentasa iyi gelmedi ve o yuzden hastalik alevlendi hastaneden ciktiktan sonra orada kullandiklari ilaclarla devam ettiriyor suan onlarda soyle prednol gunluk 40mg, cipro, flagly, antepsin surup ve pantpas insallah bu surecin sonunda remisyona girer.

b&n;
atak dönemdeydik hastalik bayag alevlenmis doktorumuza gittik ve hastaneye yatmamizin iyi olucagini soyledi crp degeriyle takip ediyorlar oda 92ye cikmisti taburcu oldugumuzda 31e dustu 5gun kaldik hastanede ilacla tedavi evden devam ediyor suan nisanlimda hastalandiktan sonra 15kilo kadar verdi simdi kilo alsin diyede ugrasiyoruz

Imuran baslanmadimi ?

Immuran baslanmadi ise hastalik cok fazla yeri tutmadi demektir ki buna sevinebilirsiniz.

Yani, hafif yada orta hafif siddetinde. Umarim hep bu sekilde kalir.

Kortizon 40mg olmasi nisanlinizin kilosunun yerinde oldugunu gosteriyor. Cipro ve flagyl antibiyotiktir ve en fazla 15 gun icinde o ilaclar kesilecektir.

pentesa aslinda ileocekal tutulumda iyidir. Uzun salinimli oldugundan bagirsakda emilmeye baslar. Falk grubuna ait olanlar (Salofalk gibi) agizda emilmeye basladigindan Incebagirsak tutulumunda pek kullanilmaz.

Hastaligi kontrolde tutarsaniz olasi komplikasyonlari da simdiden kotrole almis olursunuz (Uveit + Artrit vd.)

Tekrar gecmis olsun. 1 sure sonra hastalikla yasamaya alisacak. Yasam kalitesi ne kadar bozulur bunu simdiden bilemeyiz. hastaligin aktivitesi ve komplikasyonlari belirleyici olacak.

Merak etmeyin o kiloları alır tekrardan.Ben ameliyattan sonra salofalk imuran flagly alitroq içtim.Alitroq mama onlartın sayesinde ben hem eski kiloma kavuştum hemde barsaklarım düzenli çalışıyor.

aslinda asiri zayif degil suanda ama eski halini bilenler onu cok zayif goruyor kolonoskopi raporunda orta-hafif siddet yaziyor dediginiz ilaci hic kullanmadi sadece ekstra demir hapi mide koruyucu folik asit icin ilac kullanmisti insallah bu kadarla kalir ve daha ilerlemez cunku bizde karnim agriyo dedigi an panik basliyor:( he bide su varki cok sukur karin agrisi olup atak gecirmesine ragmen gunde 1yada 2kez tuvalete cikiyor

Yok ben 10 kezden fazla lavaboya gidiyordum.Benimde karın ağrım olunca annemler daha çok panik oluyorlar.Bende dem,ir eksikliğim için ilaç kullandım.İnşallah sizinki daha fazla ilerlemez.

ah 1 de ben kilo alabilsem.. 45 kg den 49 kg ciktim (sagolsun kortizon) 51 ile 53 arasi dolaniyorum.

Tabi benim durumumla nisanliniz 1 degil. Bendeki cok siddetli (daralma 38cm uzunlugunda), ulserler, granulom , divertikul ne ararsan var bagirsakda. Ulserlerde ciddi azalis var (Ileocekal dekiler haric).

1 sekilde yasamaya alistik.

Kemik agrilarima 1 cozum bulsalar baska 1 sey istemem.

Allah herkesin yardimcisi olsun acil sifa versin insallah umarim birgün kesin tedavisi bulunur

Benimde kemik ağrılarım çok fazlayıdı, allahtan şimdi yok.Amin allah herkesin yardımcısı olsun.Bunada şükür ediyorum, benden daha kötü olan insanlar var.Her zaman iyi düşünün, ilaç içerken bile offflamayın lütfen sağlığınız için ne yapılması gerekiyorsa yapın arkadaşlat.

merhaba nisanlima imuranada baslandi yaklasik 2aydir kullaniyor prednolle birlikte doktorundan edinebildigimiz bilgi suan remisyonda ama ilaclara cevap vermiyomus baska bi ilaca basliyacakmis kilo aldi oldukca yada sislik:s morali bozuk psikologa gidiyor oda bir ilac verdi onu kullaniyor yalniz bunlarin yaninda sigara ve alkol kullanimi var doktoruyla ne beni nede ailesini gorusturuyo tek basina gidiyo her kontrole bizi bayag zorluyo acikcasi ilaclara yanit alamamasi moralimi cok bozuyor heran birsey olucak korkusuyla yasiyorum;(((

Korkma senin korkman nişanlının moralini bozar.Bak diyorsun ki bu hastalık stresle alakalı.Evet stres önemli bir faktör sigara ve içki de tabi fazla olmamak kaydıyla rahatlatıyor bizi.Bende akşam yatmadan önce şarap içiyorum mesela sırf rahat uyumak için.İmurana başlandı ise benim kanaatim biraz sabreder ve düzenli kullanırsa çok faydasını görecektir.Atakları azalacaktır.Fakat uzun kullanımlarda eklem yerlerinde ağrılar oluşacak.Bende öyle oldu tam 7 yıl sonunda kestiler çene ve diş yapımda bile bozukluk oluşturdu.Sen içini ferah tut ki nişanlında her zaman onun yanında olduğunu bilsin.Umarım uzun yıllar aynı hassasiyetle hep yanında olursun.

çok teşekkür ederim, moral verdin gerçekten. bn onun için endişeleniyorum bunuda cok belli ediyorum elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum ama aksine o etrafındakilere moral veriyor. gecen haziranda atak gecirdi 5gun hastanede kaldı, cıktıktan bir süre snr bi sabah bacaklarından bir sorun yasadı doktorumuz o zmn imurana başladı yarın kontrolümüz var kortizonu bırakmaya çalışıyoruz yavaş yavaş inşallah herşey yolunda gider ve İnşallah bir ömür mutlu saglıklı huzurlu bî yaşam süreriz Allah herkese şifa versin çok geçmiş olsun

Kaygilanmamaniz gerektigini cok eski threat de soylemistik. Crohn 'la yasamak zor . Ama imkansiz degil. Bu yazilari yazan ben de Crohn hastasiyim. Acikcasi yasamim cok kolay gecmiyor , 2 yil hic calisamadim. 10 aydir calisma yasamina geri dondum (tabi masa basi is)..

Crohn olup , agir islerde calisan da gordum , evden disari cikamayan da. Bu 1 az hastanin dikkati, hekimin kalitesi ve takibi ile ilgili olmakla beraber , hastaligi mumkun oldugunca uzun sure remisyonda tutmakdan geciyor.

Crohn aktifken cok kisa surede , fazlasi ile sekal (hasar) birakabiliyor. 1 aylik agir aktiflik donemimde nerdeyse kalcamdaki eklem acikligi kapandi. Ankilozan Spondilit hastasi etti. Daha onceki uyarilarimi lutfen dikkate alin. Crohn'un en kotu komplikasyonu (baska ca komplikasyonlari da var Uveit gibi), kemiklere verdigi tahribat. O zaman ortapedik hastaliklarda basliyor. Daha kotu senaryo sakat kalmasi.

Bu nedenle ; Yasamina cok dikkat etmeli . Uyku , istirahat , diyet , ilaclar bunlar onemli. Hastaligini yasamin merkezkezina koymadan AMAAA hasta oldugunu da unutmadan gunluk hayata devam edebilir.

Crohn hastalari ; herkes gibi , calisir, evlenir ve yasamlarini surdururler.

insan yinede teleşlanıyor her ne kadar ona belli etmemeye çalışsakda. nişanlım 25yaşında 1yıl olmadı teşhis konalı normalde geçtiğimiz yaz askere gidecekti ancak ertelediler bizdeki sorun hasta olduğunu kabul etmeden yaşıyor hayatını yada bize öyle göstermeye çalışıyor.doktorunu çok seviyor ilişkileri çok iyi biz başka doktorlara götürüp fikir almak istesekte kabul etmiyor ilk doktorumuzda takılı kaldık şuan bu ne kdr doğru bilemiyoruz. ımuran ve prednol kullanıyordu 1hafta önce bir test yaparak prednolü kesti testte kortizol seviyesi çok düşükmüş prednol yerine deltacortril diye bir ilaca başladı nişanlımın söylediği prednolü kesince kemik ağrıları olmaya başladı belkide alakalı değil bilemiyoruz doktorumuz şuan kongrede bir kaç güne gidicez tekrardan kontrole bu arada birde psikiyatriste gidiyoruz oda bir ilaç veriyor birde biz kefir kudret narı gbi bitkilerle zorlada olsa desteklemeye çalışıyoruz Allah daha büyük dert hastalık kimseye vermesin herkesin yardımcısı olsun inş

Hastaligini yoksayarak yasamasi dogru degil. Bu cumleleri siz degil o okusun. Gel 1 Crohn hastasi arkadas senin icin 1 seyler yaziyor de ve o okusun. Doktorunu sevmesi guzel , sayet doktoru Crohn konusunda uzmansa neden baska doktor arama geregi duydunuz ki. ?. Immuran surekli kullanacagi ilac (5 yildan sonra onuda kullanamiyacak). Prednol (kortizon) tedavi edici ilac degildir (Ana ilac degildir). Dolayisi ile yangi sonunce zati kesilir. Fakat , vucuttaki kortisol hormon seviyesinin dusuk olmasindan dolayi deltracortil baslanmasina anlama veremedim , cunki Deltracortil de Prednisol etken maddedir. ha hasan ha kel hasan. Bitkisel tedavide destek amacli kefir kullanmaniz cok onemli. Bagirsak florasinin tamiri icin gerekli Probiyotik ve prebiyotikleri icerir.

Unutmadan : Kortizon kullanirken Kalsiyum acigi olusmasi konusunda uyarmistim.Kemik agrilarinin izahi bu olabilir. Kalsiyum + D vitamini ve egzersiz yapsin . (Hafif egzersiz ).

Crohn

Arkadaşlar 8 yıllık crohn hastasıyım.Bir çok evresini geçirdim iyileşiyorum sanırken en aktif dönemlerini meğer yeni yaşamaya başlamışım.İstanbulda anadolu yakasında olan doktorlar hakkında bilgi almak istiyorum..Galiba doktorumu değiştirmem lazım.Bu konuda yardımcı olunursa sevinirim.....

Üst Alt