Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diyabet ve ona bağlı polinöropati için verilecek engelli rapor oranı ne olur?

Baris91

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben 13 yıllık diyabet hastasıyım. Son yapılan kan olcumunde 3 aylik seker oranim yuzde 10,4 cikti. Ayrica diyabete bagli polinöropati tespit edildi. Yani sinirlerde hasar. Diyabet icin yuźde 30 veriliyor. Seker oranimin yuksek olmasi ve polinöropati sebebiyle yüzde 40' a tamamlanır, engelli raporu alabilirmiyim?

Diyabete bağlı polinöropati.

Komplikasyon yapmış diyabet olarak değerlendirileceği için...%40 tamamlanır diye düşünüyorum.

Diyabetik polinöropati tanısı sonradan koyuldu değil mi?

@Baris91,

Evet emg cekildi dün. Ve sensory motor tipte polinöropati tespit edildi.

Birde bundan 4 ay önce durum bildirir raporu almiştım. Bu raporda 10'da 3 bir gözümde, 10'da 1 diger gözümde görme kaybı oldugunu tespit edip, not olarak düştü. Fakat dun engelli raporu icin ilgili polikinliklerde kontrol edilirken, göz doktoru, sekerin yuksek oldugu icin gecicidir dedi. Bir sey yazmadı. Buna karşı ne yapabilirim sizce?

Diyabete bağlı görme sorunları olabiliyor..bazen geçer bazen ilerler gözlük kullanmak zorunda kalırsın.

Buna yapacak bir şey yok.. Görme sorunun artarsa gözlük yazılır sorun çözülür. @Baris91,

Diğer branşlardan aldığın puanı biliyor musun?

Ama bu göz numarasının ilerlemesi değil. Dogrudan görme kaybı. Engel puanı verilmesi gerekmez mi?

Daha kurula girmedim. Ne puan verildigini bilmiyorum.

@OğuzHan112,
Bir gözumde 10'da 3, digerinde 10'da iki.. Yani yüzde 40'a bir sekilde tamamlanır mı acaba?

@Baris91, Komplikasyon yapmış %40 olarak görünüyor.

Diabetes mellitus
a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış
Tip II Diabetes mellitus %20
b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus %30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus %40

Diyabete bağlı nöropati...+gözle ilgil görme kaybınız varmış.

%40 tamamlarsınız. @Baris91,

Endokrin doktoruna yuzde 40 alabilirmiyim diye sordum. Yuzde 40 alabiliyorsunuz zaten dedi. Yanlislikla yuzde 30 diyecegine, yuzde 40 demis olabilir mi?

Hayır kardeşim diyabete bağlı nöropati yani komplikasyon yapmış diyabet olarak değerlendirileceksiniz.

@Baris91,

İl dışı mazeret neden...bulunduğun ilde tedavinizi yapacak hastane yokmu?

Yoksa il dışı mazeret tayini isteyebilirsin.

@Baris91,

Bulundugum ilcede yok. Il merkezindede ogretmen acigi yok

Üst Alt