Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi rapor alma deneyimleri

ecece

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN ÖZÜRLÜ BELGESİ ALMA İŞLEMLERİ (özellikle diyaliz hastaları için);
1. İşe başlamadan önce 5 vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini getirmeyi unutmayalım. Diyaliz raporu, epikriz falan hiç lazım olmadı.

27 Şubat (1. Gün)
2. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığında sağ tarafta özürlüler sağlık kurulu bürosu girişinde kâğıtlar var. Onların hepsinden birer tane aldım. ( eğer girişte yoksa içeriden istersiniz). “EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİ ÖZÜRLÜLER SAĞLIK KURULU BAŞKANLIĞINA” şeklinde başlayan kâğıtta ilgili yerleri doldurdum/ işaretledim. Burada raporu ne gibi amaçlarla kullanmak istediğimizi işaretliyoruz.
3. Diğer kâğıtları doldurmadan ve hiçbir vezneden giriş yapmadan hastane içindeki ADLİ TIP bölümüne gittim. Burada bir doktor ne gibi rahatsızlıklarım olduğunu sordu. Benim diyalizden başka Spina Bifida rahatsızlığım olduğu için bunu söyledim. Doktor; (bu hastalığa 22 yaşımda olmama rağmen çocuk cerrahisinde bakılmakta olduğum için) 1 tane çocuk cerrahisine 1 tane de nefrolojiye olmak üzere 2 istem formu yazdı. Dekanlıktan aldığım kodlama formunu doldurdu.
4. Size lazım olmayacağı için parantez içinde yazıyorum. (öncelikle Çocuk Cerrahisine gittim. Burada kayıt yaptırdım. Gereksiz olduğu halde 1 saat kadar muayene sırası bekledim. Doktor yine rektörlükten aldığım özürlü sağlık kurulu raporuna elindeki kitapçıktan bakarak özür yüzdelerini yazdı)
5. Asıl kaynak olan nefrolojiye gittim. Öncelikle vezneden yine giriş yaptım.
6. Polikliniklerde Meltem doktor var. O beni biyokimyadan kan almaya yolladı.

28 Şubat (2. Gün)
7. İsterseniz kan alma işini ertesi güne atıp sabah 8 de kan sırası alabilirsiniz. Ben öyle yaptım ve yarım saat beklemeyle yırttım. Ve bir tüyo daha, sonuçları 14:00 den sonra değil 16:00 dan sonra alın. Sıra alma olayını falan kapatmışlardı kimse yoktu ama yinede iki kişi sonuç almada çalışıyordu. Çok rahat oldu.
8. Kan sonucunu aldığım gibi nefroloji polikliğine koştum. Meltem hanım oradaydı zaten. Rektörlükten aldığım özürlü sağlık kurulu raporu yerine kendi reçete kâğıdına yazdı gerekli yazıyı.

1 Mart (3. Gün)
9. Adli tıbbın doldurduğu kodlama formunu poliklinikler kapsından girişte solda ilgili vezneden kodlattım.
(aslında bu aşamadan sonra bir arkadaş rapor odasına gidip oradan aldığı belgeyi tek tek doktorlara imzalattı. Fakat benden böyle bir şey istemediler. Bunda Ege Üniversitesine kayıtlı olmamın ve diğer işlemlerim için de sürekli buraya gelmemin etkisi olabilir.)
10. Kodlamayı yaptıktan sonra dekanlığa gittim özürlüler sağlık kurulu bürosuna. Burada kan tahlilim hariç elimdeki tüm kâğıtları, 5 vesikalık ve nüfus cüzdanı fotokopimi verdim. 12 Mart saat 13:00 de heyete gel dedi bana memur.
Benim bu işlemleri 3 güne yayarak yaptığıma bakmayın. Derslerimden dolayı ben zaman buldukça gittim yaptım. 1 günde de halledebilirsiniz ancak kan tahlili sıkıntı yaratabilir. Ama 2 günde kesin biter. Şimdiden kolay gelsin. 12 Mart ve sonrasında gelişmeleri yazacağım. Şimdilik bu kadar.. :)

alsancak devlet hastanesinde rapor alma işlemleri aynı gün bitiyor ve saat 15.30 da raporlar teslim ediliyor.

kazaze denin de dediği gibi aynı gün işlemler bitiyor ben 2 kez bu hastaneden aldım hiç sıkıntı yaşamadım ...
buca seyfi demirsoy da aynı şekilde sorunsuz işlemlerinde yardımcı olur şeker gibiler :)

​valla ben 20 şubat heyetim vardı gittim psikiyatri 6 marrta gel dedi

ya siz çok şanslısınız yada ben şanssızım benim rapor almam yani henüz alamadım alamam 1 ayı buluyor pazartesi alırım galiba ,ama muayene için çok gittim yav:(nerdeyse vaz geçecektim :(...
liljancım hangi hastane bu senin gittigin ...

Alsancak devlet hastanesinin falan 1 günde verdiğini bilseydim oraya giderdim. Benim tüm işlemlerim Ege de olduğundan ve Bornova da oturduğumdan dolayı hiç araştırmadan gittim. 12 martta kurula girdik (aslında hiç gitmeme gerek yokmuş sadece fizik tedaviden girenlere bakıyorlar) 1 ay sonra gelin raporunuzu alın dedi. nisan başında da gittim aldım raporumu.

diyaliz hastalığından %90 geldi. bir de mesane rahatsızlığı ile birleşince %97 lik bi rapor aldım, süresiz.

evet biraz geç oldu ama oldu :D

Dün de eshot a başvurdum. salı günü de onun kartını alacağım.

selam. izmirde sgk ye mamulen emeklılık ıcın başvuru yapacağım sgk beni kendi belirlediği hastaneyemi gnderecek yoksa ben izmirde her hangi bir hastaneye gidip raporumu alabilecekmiyim?Alsancak dakine gidecem bende 1 günde çıkıyorsa.

ece hanın anlıyamadım kusura bakmayın yani sadece bir gün muayene oluyorsunuz ve 1 ay sonra rapormu veriliyor dogrumuyum...

Yapma be e ben akülü sandalye için rapor alacaktım of ya 🙅

Ya sizin sürekli raporunuz var da ona rağmen bu kadar uzatıyor?

Usta peki hastalığın tanısı başka bir hastanede konulmuş olsa da buradan alabilir miyim?

Bizde raporu Ege üniversitesi hastanesinden aldık.Yalnız heyet günü için randevu almak biraz sıkıntılı.Ben gittiğimde 3 ay sonrasına gün vermişlerdi ancak gözlemlerim minimum bir buçuk ile maksimum üç ay arasında heyet randevusu veriyorlar.Rapor biriminde çalışanlar gerçekten çok anlayışlı ve güler yüzlü.Hastanede sistem şu şekilde işliyor;
Öncelikle dekanlık binasının zemin katında rapor birimi var,oraya müracaat ediyorsunuz.Birim yetkilisi size bir belge verip Psikiyatri polikliniğine yolluyor.Poliklinikte sıra numarası almanıza gerek yok.Bu işler ile ilgilenmek için bir çalışan ayrılmış.Durumunuzu ilgili kişiye bildiriyorsunuz ve o da size hangi rahatsızlıklarınız olduğunu sorarak ilgili hastalıklarınızı değerlendirmesi için gideceğiniz polikliniklere istek belgesi doldurup size veriyor.Sonrasında sizde polikliniklerde muayene oluyorsunuz.Bu işlemler sizin gireceğiniz bölümlerin yoğunluğuna göre uzun sürebiliyor ancak bizim gibi tek bir polikliniğe muayene olacaksanız işiniz maksimum bir saat içerisinde bitiyor.Daha sonra aldığınız sonuçlar ve rapor biriminin verdiği kodlanması gereken belgeyi bilgi işlem biriminden kodlatıp;
5 fotoğraf
1 adet kimlik fotokopisi ve aldığınız muayene kağıtlarını rapor birimine teslim edip heyet için gün alıyorsunuz.
Heyet Günü​
Öncelikle bilmeniz gereken bir şey var.Heyet günü haftada sadece bir gün toplanıyor ve o gün her haftanın Salı günü.
Heyet için saat 1'de dekanlık zemin kat rapor biriminde hazır bulunuyorsunuz.Elinizde size verilen randevu kağıdı ile hiçbir işlem yapmadan sadece isminizin okunmasını bekliyorsunuz.İsimler genelde alfabetik sıraya göre okunuyor ancak pratikte böyle bir durum söz konusu olmuyor çünkü hangi bölüm doktoru ne zaman gelirse o zaman çağrılıyorsunuz.Yani saat 1 ile 4 arasında çağrılmanız doktorun bölüme gelmesi ile alakalı.
Bazıları hiç heyete sokulmadan kendilerine telefon numarası verilerek 1 ay sonra gelip raporlarını almaları söyleniyor.Heyete sizi görmek istiyor ise odaya çağırıyor.Zaten girenlerde genellikle aynı dakika içerisinde geri çıkıyor.Öyle uzun konuşma ve sorular olmuyor.
Rapor çıkış süresi 1 ay sonrası(iş günü) yazıyor ancak ben 8.gün raporumu aldım.Raporunuzu teslim aldığınızda oradaki güler yüzlü çalışan bayan size 5 adet fotokopi çekmenizi söylüyor.Sonrasında o fotokopilere aslı gibidir damgası vuruyor.Bu arada kesinlikle kimseden ücret alındığını da görmedim.
Unutmadan,rapora başvurmadan önce size verilen belgede raporu ne amaçla kullanacağınız hakkında kutucuklar bulunuyor.Rapor çıkınca da arka kısımda raporu işaretlediğiniz kutucuklara göre kullanılabileceği yazıyor.
Teşekkürler

Ben daha önce Bozyaka'dan rapor almıştım. Özel bir hastahanede de kalp pili takıldı ve raporlar Sgk'ya gitti. 2 hafta önce (Kurban bayramından önce) cevap geldi ve ARA KARAR ile özel hastahanede yapılan eko, ekg, holter gibi testlerin Ege üniversitesinde yapılması ve özel hastahanedeki tüm muayenelere ait tüm belgeler ile ekipriz raporunun da ilave edilmesi Sgk'ya gönderilmesi istenmiş. (Bozyaka'dan artrit ve varis için alınan raporlar kabul edilmiş. Sadece özel hastahanede yapılanları istiyor Sgk. Oysa onları da daha önce dosya ile göndermiştik ama sanırım yasa gereği devlet hastahanesinden rapor olmak zorunda olduğu için üniversiteye sevk etmiş olmalı).

İzlenimleri buradan "Düzenleme" yaparak ilave ederim.

Son düzenleme:
Nihayet dün raporumu tamamladım ve sağlık kurulu birimine teslim ettim.

Ben hayatım boyunca ilk kez Ege Üniversitesine gitmiştim. Ege üniversitesi gerek kampüs gerekse de doktorların kalitesi ve sosyal yaşamı bakımından ülkenin en güzel hastanelerinden biri ama...

Ama... arkadaş o mimari yapısı nedir allahaşkına?

Bu nasıl büyük ve bitmek bilmeyen uzun uzun uzun koridorlardır öyle?

Birbiri ile her yere bağlantılı ve örümcek ağı misali, yürümeye başladın mı en Dâhi, Zeki, Akıllı bir insanın bile kafasının karmakarışık olacağı ve başka bir zamana ve boyuta girmiş gibi hissettiğin, yön duygusunun kesinlikle kaybolduğu ve binlerce açıklamalı levhanın olduğu o felaket ötesi labirent bina nasıl rezalet bir yer?

Orayı yapan mimarların kesinlikle diplomaları iptal edilmeli. O kadar değişik hastaneler gördüm şu ömrüm boyunca ama böyle berbat bir hastane mimarisi asla görmedim. :))

Tuvaletlerinden ise hiç bahsetmeyeyim. Böylesine büyük ve ihtişamlı ve parlak bir üniversitenin tuvaletleri bu kadar mı pis olur. Musluklar antik dönemden kalmış gibi deforme olmuş, üzerleri küf tutmuş, paslanmış, nerede ise "Beton kusması" denilen şekilde metal kusması oluşmuş ve muslukların üzeri acayip bir kimyasal oksitlenme oluşmuş. Bir çok musluğun hemen değiştirilmesi ve tuvaletlerin günde en az 4 saatte bir olması koşulu ile 24 saat esasından 6 kez temizlenmesi şart.

Ayrıca...

dış kapıdan ipini kopartan herkes rahatlıkla hastane bahçesine girebiliyor. Dış kapıda polis-güvenlik yok. Yani isteyen herkes hastane bahçesine girebilir. mesela "Evsiz vatandaşlar" akşamları özellikle acil kantininde geceliyorlar. Sabaha kadar açık olan acil kantininde belli saatlerden sonra evsiz vatandaşlardan normal hasta yakınlarına oturacak yer kalmıyor desem abartmış olmam. Özellikle kış aylarında kantinin büyük çoğunluğunu onlar oluşturuyormuş. İnsan o vatandaşlarımıza acıyor ama onları böyle ortamlar yerine toplayıp bir mekanda yaşamalarını sağlamak sosyal devlet için şart. Onlara da yazık. Bunlar haricinde hırlısı-hırsızı herkes rahat rahat hastane bahçesine, kantinlerine ve hastane koridorlarında gezebiliyorlar.

Böyle hastane olur mu?

Canlı organ naklinde Avrupa birincisi olan ve çok iyi meslek gruplarında insanlar yetiştiren bir üniversitenin böyle başıboş bir hastanesi olması çok saçma.

Yakışmıyor.

Hastahane bu kadar büyük olunca ve neredeyse tüm Ege bölgesi insanları buraya gelince (çevre İL ve İLÇE'lerden) çok yoğunluk ve sıra - gün bekleme olayı kaçınılmaz oluyor. Bu konuda iğrenç ötesi bir hastane.

Koridorların ve bölümlerin çok çok uzun mesafelerde olmasını eleştirmiştim.

Kardiyoloji bölümüne bir Eko-ultrason bölümü var ki evlere şenlik yerde. !!. Soruyorsun bu eko yeri nerede? diye, "Tünelin sonunda" diyorlar

Bir tünel var var, git git git git bitmiyor. Hasbelkader tünelin sonunu bulabilirsen, daha doğrusu tünelin sonlarında bir yerlerde ikinci bir tünele bağlanan kapıyı bulabilirsen o küçük tünelde de gidiyorsun gidiyorsun ve nihayet ulaşabiliyorsun.

Yahu...

o eko çekilen yeri kalp hastaları kullanıyor. Kalp hastaları o kadar uzun mesafelerde ölmeden, telef olmadan alt tarafı bir eko çekilecekler.

Bu nasıl bir mantıkla o kadar uzun mesafelerde çekim yeri yapılır?

sağlam insanlar bile yanınızdan kan-ter içinde söve söve gelip gidiyorlar o tünelde. Sağlam insanlar bile dayanamazken, biz kalp hastaları nasıl dayanalım? :))

Buradan rapor almak işkencelerden işkence bence.

Bozyaka hastanesi de devlet hastanesi ama yeminlen orasını mumla aradım.

Ege üniversitesi aslında çok güzel bir yer iken, bu tür saçmalıklar ile 3. sınıf bir hastane olmuş.

Eğer mecbur değilseniz, bence bu hastaneyi asla tercih etmeyin. Gidin daha küçük hastaneleri tercih edin. Yoksa, hem sıra beklemekten (randevu olsa bile) hem de o bitmek bilmeyen uzun koridorlarda ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan geliyor.

Ben raporumu Dekanlık binasına değil, polikiliniklerin olduğu hastane binasındaki sağlık birimine 3 adet fotoğraf ile verince, görevli arkadaş bana bir telefon numarası verdi ve 1 ay sonra arayıp evrakınızın akibetini (gönderilip-gönderilmediğini) öğrenebilirsiniz dedi.

Heyet için gün falan verilmedi.

(Ben ilk önce Dekanlık binasındaki sağlık kurulu birimine gitmiştim ama orası beni hastanedeki sağlık kurulu birimine gönderdi ve oraya teslim edeceksiniz dedi ve o esnada benden önceki bir vatandaşa da 2018 Şubat ayının sonlarına HEYET GÖRÜŞMESİ İÇİN gün verdiler).

Şimdi benim hastane bölümündeki sağlık kurulu birimi bu evrakımı Ankara'ya Sgk'ya mı yollayacak?

Yoksa

Dekanlık binasındaki sağlık kurulu birimine yollayıp da, bana oradan Heyet için ayrıca gün mü verilecek?

Orasını pek anlayamadım. Sordum görevli arkadaşa, sadece gülümsemekle yetindi.

Benim rapor ARA KARAR olduğu için, acaba heyet görüşmesine gerek olmayacak mı?

Çünkü Bozyaka'dan aldığım esas rapor için heyet görüşmesi yapılmıştı.

(Bu "HEYET GÖRMESİ" olayı ne kadar saçma sapan bir uygula böyle? Yahu... zaten doktorlar muayene edip raporu veriyorlar. Daha ne demeye ayrıca heyetin görmesine gerek oluyor ki? Bana bu saçmalığı bu dünyada hiç kimse mantıklı bir biçimde izah edemez. Bu saçmalığı asla kabul etmem. Böyle gereksiz bir iş olamaz. İnsanlara işkence etmektir bu durum. Üstelik 2 ay, 3 ay gibi büyük bir zaman kaybı. İnsanlarla dalga mı geçiyor bu devlet?).

::::

Kafası karışanlar için detaylı açıklayayım.

Ege üniversitersitesinde,

1 - Hem hastane bölümünde SAĞLIK KURULU BİRİMİ var
2 - Hem de Dekanlık binasında SAĞLIK KURULU BİRİMİ var.

chiko_url merhaba yazınızda raporu 8.gün aldığınızı yazmışsınız, peki raporun çıktığını nasıl öğrendiniz hastaneye mi gittiniz yoksa telefonla aradınız mi?

Üst Alt