Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyette yılda bir sağlık kontrolü nasıl olacak?

Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar,

İl sağlık müdürlüğünden 103.03-78-102-47 Kodları verildi.

Benim engelli raporum sürekli ancak 103.03 yılda bir sağlık kontrolü kodu verilmiş, bu ne anlama geliyor, sağlık müdürlüğündekiler emniyet bilir dediler.

1 yıl sonra kontrol muayenesi mi olacak yoksa tekrar aynı yolla il sağlık müdürlüğünden mi rapor alınacak ?
Araç alındığı takdirde 1 yıl sonraki kontrol olumsuz çıkarsa ötv-mtv indirimleri iptal mi edilecek, geri ödeme çıkar mı ?

bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim. OturanBoğa yardımınızı rica ederim.

bilgisi olan yok sanırım, emniyete sordum süreli raporu olanların raporunu her sene yenileyerek yanında bulundurması gerekiyormuş, çevirme vs. olursa sorarlar dedi memur. Sürekli raporu olanla ilgili bir bilgisi oradakilerinde yok, sanırım sıkıntı olmaz. Ötv mtv ile ilgili de bir problem olmayacağı belirtildi.

emniyete tekrar sordum bize herhangi bir belge getirmene gerek yok, sağlık raporun güncel olsun ve yanında bulunsun yeter dediler.

%45 şizofren raporum "sürekli" olduğu için galiba bu muayene işinden yırtıyorum

Shadowmaster

Nasıl yani! Rapor emniyet'e götürülmeyecek miymiş sahi?

Bu konuda güncel deneyimi olan var mı arkadaşlar?

OturanBoğa

Emniyetteki memurun verdiği bilgi bu şekilde, ehliyet 10 sene geçerli bize yıllık olarak getirmen gereken bir evrak yok, çevirmede vs. güncel bir rapor olsun yanında sıkıntı olmaz dedi. ( güncelden kastı sanırım son 2 sene içerisinde alınmış olan)

Çevirmede vs. bu durumla karşılaşan, ehliyeti sorgulanan varsa bilgi verebilirse çok iyi olur.

Benimde 5 yılda bir sağlık kontrolü yazıyor ne yapmamız gerek

Bu linkteki (https://www.engelliler.biz/forum/oz...yeniden-basvuru-nasil-olacak.html#post1760172) arkadaşımız @duygum19 elindeki raporu (sürücü olur raporu) hiç kullanamadan süresi bitmiş. Onun raporunda 6 ayda bir kontrol kodu varmış. Zannediyorum bu süre içerisinde gidip ehliyetini almamış ve gittiğinde emniyetteki polisler raporunun süresinin dolduğunu söylemişler ve işlem yapmamışlar. O yüzden arkadaşımızda ilk aldığı 6 aylık kısıt yazan rapor mevcutmuş ve bunu alıp tekrar doktoruna görünmüş (burası pek net değil) ve süresini 6 ay olarak tekrar yazdırmış. O yeni tarihli belge ile (ilk belgenin kendisine not düşülmüş gibi anladım) ehliyetini almış.

Şimdi ben ehliyetimi alırken bu raporu emniyet benden aldığı için doktora giderken yanımda götürebileceğim bir şey yok. Bu durumda ne yapılması gerekiyor acaba? Sürücü olur sağlık raporunu çıkartırken islediğimiz yolun aynısını mı izleyeceğiz? Yoksa başka bir şey mi?

emniyete tekrar sordum bize herhangi bir belge getirmene gerek yok, sağlık raporun güncel olsun ve yanında bulunsun yeter dediler.

Aynı cevabı bana da verdiler. Emniyet ehliyet birimini aradım telefonla.
Raporu kimden aldıysanız oraya gidip tekrar alın ve yanınızda taşıyın diyor emniyet.

Ben il sağlıktan almıştım, il sağlığı aradım, gel heyete gir dediler. Yani aslında ehliyeti ilk alırken geçtiğim sürecin aynısı. Kontrol olduğu için daha basit değil maalesef, göründüğü kadarıyla.

cakirlarc
arkadaşım yine prosüdür aynı yeni rapor alıyor gibi aile hekimi devlete ve ya eğitim arşatırma hastanesi orda ne dersler se diye biliyorum benimo durum için

Teşekkürler @emperor007, biraz telefon görüşmesi yaparak ben de benzer bilgilere ulaştım. Özel hastaneden raporu başlatıp, il sağlığa gidip heyete gireceğim, ilk prosedürden farklı değil. Emniyet raporun kendisine gönderilmesini beklemiyor. Geçerli tarihli raporunuz yanınızda dursun dedi onlar da.

Merhaba,
Arkadaşlar bence yapmanız gereken şudur,il sağlık müdürlüğüne dilekçe verip ...yılda bir sağlık kontrolü kodu nedir? Ne yapmalıyım yazı ile sorun ! Aksi halde bir kaza yaparsanız hiç kimse size şahit olmaz. Yazılı beyan delil olur.
Ona sordum buna sordum mağduru çok karşılaşıyoruz.

Metehan41

Ben yarın süreci başlatacağım kendi adıma. Burada paylaşmaya çalışırım. Sizler de gerektiğinde benzer yolları izleyebilirsiniz isterseniz. Benzer durumda olan az insan olduğumuzu zannetmiyorum.

Muhtemelen kolay bir işlem, o yüzden çok fazla başlığı ve bilgisi yok forumda. Ya da gözardı ediliyor.

Metehan41

Emniyeti telefonla aradım. Raporu alın yanınızda taşıyın sorana gösterin dediler. Buraya bir belge getirmenize gerek yok dediler.
Bu durumu teyit edebilecek başka arkadaş var mı?

Bence yazı ile sorunuzu sorup,yazı ile cevap almalıydınız.Bir kaza anında yazı ile gelen cevap sizi korur.Telefon ile sordum şöyle yapın sizi mağdur olmaktan kesinlikle kurtarmayacaktır!
Saygılar.

@Metehan41 bimere de sordum şöyle bir cevap aldım. pek bir şey anlamadım. buna yorumlarınızı da rica edebilir miyim arkadaşlar.

Sorum tam da bu başlığın sorusuydu.

[FONT=-webkit-standard]İlgi :03/02/2018 tarih ve 1800223864 sayılı Bimer dilekçeniz. [/FONT]

[FONT=-webkit-standard]İlgi sayılı dilekçenizde belirtilen konu incelenmiş olup; [/FONT]
[FONT=-webkit-standard] 26/09/2006 tarih ve 26301 sayılı resmi gazetede yayınlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin Madde 5 (Değişik:RG-29/12/2015-29577); (12) Katarakt hastalığında, her bir grup için asgari standartlar mevcut olmak koşuluyla, tıbbi görüş doğrultusunda ve tıbbi kanaatte öngörülen aralıkta muayene ve kontrolleri yapılmak üzere bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarındaki şartları taşımak kaydıyla sürücü belgesi verilir MADDE 6 (Değişik:RG-29/12/2015-29577) ğ) Konjenital kalp hastalığı tanısı konmuş olanlardan kompleks veya ciddi kardiyak problemi olanlara sürücü belgesi verilmez. Diğer konjenital hastalığı olanlar ve başarılı cerrahi onarım yapılmış olanlara belirli aralıklarla kontrolden geçmek kaydıyla kardiyoloji veya kardiyovasküler cerrahi uzmanı kanaatine göre sürücü belgesi verilir. Kas iskelet sistemi muayenesine ilişkin esaslar MADDE 8 (Başlığı ile birlikte Değişik:RG-29/12/2015-29577); (4) Sürücü/sürücü adayının sağlık şartları nedeniyle araç kullanması belirli şartlara (ortez-protez) bağlanmış ise tanı, gerekli ise kontrolün süresi, sürücü belgesi sınıfı ve özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek kod yazılmadan 4 üncü maddenin sekizinci fıkrası kapsamında oluşturulan komisyona sevk edilir hükmü bulunmaktadır. [/FONT]
[FONT=-webkit-standard] Bu nedenle, dilekçenizde belirttiğiniz 103.03 Yılda bir sağlık kontrolü şartı ile her yıl ilgili branş bölümünden sağlık raporu almanız gerekmektedir.[/FONT]
[FONT=-webkit-standard] Bilgilerinize rica ederiz.
[/FONT]

Bu cevabın üzerine gidip fizik tedavi doktorundan üzerinde sürücü olur yazan raporu aldım ve çantama koydum. Yeni raporda süre de yok.

Merhaba,
İlgili kurum topu havaya atmış
Anladığım kadarıyla sadece ortopedik rahatsızlığınız var.
Eğer öyle ise !
Gittiğiniz dr raporu sizi adli olarak kurtarmayacaktır !!
Bence tekrar Aile hekimi+hastane+Heyet+Ehliyet yenilemesi yaparsanız sizi kurtarır.Yada her yıl ilgili branş doktorunuza gidip sürücü adayı olur yazılı mühürlü belgeyi 02 04 2018 itibariyle nüfus müdürlüklerine götürüp ehliyet dosyanıza işletmelisiniz.Aksi taktirde Kazaya karışırsanız trafik polisde gelirse sizi ÇOK FAZLA MAĞDUR EDERLER.Kendinizi kurtaramazsınız.
Bimere şunu yapın.
Benim rahatsızlığım ÖRNEK: ortopedik branşı.................şudur.ekdede durum bildirir engelli raporunu yolla.
Ehliyet kısıtlamamda ......kodlar var.Yılda bir kontrolü kodu var.Ben mevcut durumda nasıl bir sıra içerisinde kontrolümü yapıtırıp nereye,neyi,nasıl beyan etmeliyim demeliydiniz

Soruyu nasıl yazdınız merak ettim!Ne yazıkki size şunu söylemeliyim yaptığınız sizi kurtarmaz.Mağdur olursunuz.

@Metehan41

Merakınızı gidereyim
Soru şöyleydi.
"Merhaba*
Engelli bir vatandaşım. Yeni nesil sürücü ehliyetim var. Ehliyetimde 103.03 senede bir sağlık kontrolü ibaresi mevcut. Ehliyetimi ilk alışımdan beri neredeyse 1 sene olacak. 103.03 kodu ile ilgili yapmam gereken bir işlem var mıdır? Varsa bu işlem nedir ve detaylı olarak açıklayabilirseniz sevinirim, nasıl yapılır? Bu durum ile ilgili internette yaptığım araştırma sonucu doğru ve net bir bilgiye ulaşamadım maalesef. En doğrusunu siz bilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim."

Verilen cevabı bir daha okudum da, şöyle bir çıkarım da yapılabilir.
İlk raporun süresi dolunca alınan ikinci raporda süre belirtilmese bile gene de ikinci raporun tarihinden itibaren 1 sene geçince(ya da kontrol süresi ne ise) tekrar ilgili uzman hekimden rapor alınması gereklidir.

Bu 1 sene kontrol süresi verilmiş ehliyetlerde her yıl tekrarlanmalıdır. Yanımızda hep en fazla kontrol süresi kadar eski bir rapor bulunmalıdır.
Bu benim çıkarımım, sizlerin yorumlarını da bekliyorum.
Alınan raporun biryerlere götürülüp işletilmesi konusu da hala bende ayrı bir muamma. Onunla ilgili de yazılı bir "bişeyge" varsa bilenler buraya koyabilirse ne güzel olur.

Ben şunu öğrendim özel yada kamu hastanesi farketmez. Özel daha ucuza mal olur. Örnek: göz branşı yılda bir kontrol verdiyse (Katarak hastalığı takibi için) bir hastaneden daha önce aldığınız gibi sürücü adayı olur raporunu şuan nüfüs müdürlüklerine yeriyorsunuz.İş bu kadar basit.Birdaha 1yıl kafanız rahat.

Yazılı olmayan hiç bir belge size şahitlik yapmaz. Türkiye'de her vatandaş kanunları bilmek zorunda dır.Adli hukuk karşısında çok zor duruma düşersiniz. Telefonla böyle söylediler sizi kurtarmaz.....

Ehliyet uzman doktor raporuyla alındıktan sonra, ehliyetin üzerinde kaç yıl geçerli olduğu yasa gereği hakkınız olarak yazılı,, her koda göre süre bitiminde yeni ehliyet çıkarılır diye yanlış bilgi vermeyin,, kod süresinin bitiminde tekrar sürücü olur raporu alınacak ve aracınızda muhafaza edeceksiniz,, ha, bu raporu aile hekimi mi verir, yoksa uzman hekimi orada bir netlik yok,,

Nüfüs müdürlüğüyle konunun hiçbir ilgisiyok[
ayrıca ister özel hastaneden alın, ister kamu hastanelerinden,, her rapor o kurumda kayda girer, hukuki sıkıntı çıkarsa ilgili birim ilgili sağlık kuruluşundan o raporu bulur getirir rahat ol/QUOTE]

her yıl tekrardan sağlık kuruluna gireceksiniz. ehliyeti ilk aldığınızda ki işlemleri tekrarlayacaksınız ve kurulun size verdiği sürücü olabilir raporunu yanınız da taşıyacaksınız. emniyete yada başka bir yere götürmeye gerek yok yanınızda bulunması yeterli(2018 kasım ayı itibariyle edindiğim güncel bilgi bu-ötv,mtv ,engelli raporu ve sürücü olabilir raporu farklı raporlardır bu bahsettiklerim sürücü olabilir raporu ile ilgili.

hasato

2027 yılına kadar geçerli yeni ehliyetimi aldım. Her yıl sağlık kuruluna girme gibi bir şartı da yok

perseküsyon

ehliyetin geçerlilik süresi farklı bir konu yıllık kontrol farklı.. terimleri ve konuları karıştırmayalım.aldığınız engelli ehliyetinde 103.03 yada başka bir sağlık kontrolü belirten kod var ise o süre geldiğinde tekrardan sağlık kuruluna gireceksiniz. heyet aynı kodlara sahip sürücü olur raporu verebileceği gibi kodlarda değişiklikte yapabilir.hatta sürücü olamazsın da diyebilir bu onların tıbbi muayenelerine kalmış bir durum. tekrardan sürücü olur raporu aldın diyelim bunu yanında taşıman yeterli olacaktır ta ki 2027 yılına kadar 2027 yılında sağlık raporu ile yetkili kuruma gidip tekrardan ehliyet çıkartacaksın daha doğrusu ehliyeti yenileyeceksin.sizde kontrol ile ilgili bir kod yok ise bu işlemler sizi alakadar etmez kazasız günlerde kullanın inşallah.

hasato yönetmelikte aynen şu ifade geçiyor.
i) Kontrol sureleri kod tablosuna uygun olarak belirtilir. Belirli sureler icin ongorulmus olan kontrol muayeneleri ilgili uzman hekim/hekimler tarafından yapılır ve karar raporun...

Hatta Sağlık raporlarını en alt kısmında yazar bu bilgi
►Belirli süreler için öngörülmüş olan kontrol muayeneleri ilgili uzman tabip/tabipler tarafından yapılarak karar bu raporun III
numaralı bölümüne yazılır.

Her yıl ilk defa ehliyet alıyormuş gibi işlemlerin tekrarı mantıklı gelmiyor. Süre bitiminde ilgili uzman hekime başvurarak, süreyi uzatabilir ya da uzman hekim gerekli görürse sizi tekrar kurula sokabilir. Süre uzatıldığına dair alınan raporu emniyete yada nüfusa vermek ile raporun sizin yanınızda bulunması aynı şeyler. Kaza durumunda zaten ilgili hastaneden ilgili tarihte almış olduğun süre uzatma raporu kayıt esaslıdır. Şayet raporunuzun kısıtlama süresi bittiğinde uzatmamış iseniz, kaza durumunda yetkisiz belge ile araç kullanmaktan işlem görürsünüz. Ama elinizde uzatma raporu varsa, (hiçbir kuruma beyan edilmesi yada verilmesi önemli değil,) yeterlidir.

Kişiye göre özel uygulama mı var? Hastalık, rapor oranı vs...

Bazı engelli sürücülere ornek:Göz rahatsızlığı katarak teşhisi konulmuşsa her yıl bir uzman hekim kontrolü şartı var.Alihekimi sevki ile özel yada kamuya bağlı uzman göz dr araç kullanır onayı verdiği rapor nüfus müdürlüğünü bırakılacak.

Üst Alt