Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EKPSS Öğretmen Atamaları | 2024

NiqhtwolF

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba, Görsel Sanatlar (Resim-İş Öğretmenliği) mezunuyum. 2024 EKPSS'ye hazırlanıyorum. Sizce bu yılki öğretmen atamalarına yetişirmiyim. Ve minumum kaç puan almam gerekiyor. Son sorum ise şu istediğimiz yere öğretmen olarak atanabiliyor muyuz? Daha önceden resim öğretmeni olarak atanan arkadaşlar varsa buradan bana ulaşırsa çok sevinirim

Geçen yıl herkesi atadıkları için taban puanları bilemiyoruz. Bende otomotiv öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl bende sınava gireceğim. Telegramda öğretmenlik grubu var. Muhtemelen branşınızdan başka birileri vardır. Bizim branş bile 3 kişi oldu. Çalışmaya çalışıyoruz bakalım.

başta belli başlı illeri açıyorlar ve atanıyorsunuz daha sonra dilekçe vererek ikamet ettiğiniz ile tayin isteyebiliyorsunuz

Daha önce bir kamu kurumunda sözleşmeli çalışıyorum. Rahatsızlandığım için işimden oldum. Formasyonum var. Tanı olarak organik olmayan psikoz(atipik psikoz) kondu rapor alıp. Ekpss den Öğretmen olabilir miyim? Şuan herhangi bir işte çalışmıyorum. Rahatsızlığımdan dolayı vasi tayin edildi. Vasi tayini belli bir süre sonra kalkacak iptal için başvuruda bulunacağız. Bu durumda iken ekpss ye girebilir miyim? Girsemde tanıdan dolayın öğretmen olur raporu verirler mi ?

@xdedahii,

hocam benimde tanım atipik psikoz, öğretmen olabilir raporu aldım ancak yıl sonu tekrar kontrol sartıyla verildi.vasi durumunu bilmiyorum işleyiş nasıl olur

@neron+,

Ekpss den mi atandınız ? Süreç nasıl işliyor. Öğretmen olmak için ne yapmam gerekiyor. Hastalığım çok yeni ve fikir sahibi degilim. Tekrar hayata tutunmak için uğraşıyorum.

Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Sizce ne yapmalıyım.

evet ekpssden atandım. sizin şuan yapacağınız ilk iş ders çalışıp iyi bir puan almak. atandıktan sonra öğretmen olabilir sağlık raporu almanız gerekmekte bu biraz yorucu oluyor 2 3 gün sürebiliyor. benim 3 gün sürdü. sizin vasilik durumunuz var bu süreci nasıl etkiler inanın hiç bir fikrim yok. bence önce onu bir araştırın derim

@neron+, anladım vasilik belli bir süre sonra iptal ettirmek için başvuracağız doktor 1 yıl kontrol altında tutuyoruz. 1 yıl sonra başvur dedi. Nisan-Mayıs gibi başvuracağız

Zaten 2024 e yetişemem daha engelli raporu almadım. Rapor almadan sanırım sınava giremiyoruz.

İleriye yönelik plan yapıyorum. Kazansak bile öğretmen olur raporu verip vermeyecekleri kesin değil anladığım kadarıyla

öğretmenlik yapabilir raporu tamamen psikiyatırın inisiyatifinde . o an karşısında duruşunuz konuşmanız ve geçmişteki tedavi tanı vs bunlara bakıyor. umanırım atanırsınız hocam allah yardımcınız olsun

Vesayet altında olan bir kişi işe girebilir, çalışabilir ve de devlet memuru veya işçisi olabilir. Ancak kazandığı parayı idare edemez, borçlanamaz veya mesela ev kiralayamaz.

@neron+, inşallah sorun çıkmaz atanma ihtimalim varsa rapor alacağım. Anladığım kadarıyla bir önceki atamada herkes atanmış.

Normalde yaptığım mesleğimde iyi ama son ayaktan sonra bilişsel olarak yeti kaybım oldu eskisi gibi degilim

@hozgul
Komple kısıtlıyor nerdeyse, atandık ya da işe girdik. Düşünsenize ev kiralayamıyoruz nasıl olcak ? Biran önce vesayeti kaldırmak için bekliyoruz.

@xdedahii

hocam inanın ruhsal hastalık sonrası kimse aynı kalmıyor. o ilaçlar hepimizin içinden bir şeyleri götürüyor ve ömür boyu o ilaçlarla yaşıyoruz. birde bu tarz hastalıklar saatli bomba gibi ne zaman ne olacağı belli değil. beni de en çok korkutan bu kısım.

Bu vesayet meselesi Türkiye için oldukça sorunlu. Örneğin BM Engelli Kişilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'ye (EHS) göre uygulama son derece sorunlu. Peki EHS önemli mi? Hem de nasıl... Zira Türkiye Anayasa'nın 90. maddesi delaletiyle:

"Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 7/5/2004-5170/7 md.) Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır."
Yani EHS'yi burada bir hukuki yol görüp kullanmak pek mümkün. Evet, diyeceksiniz ki kimsenin Anayasa'yı ve Anayasa Mahkemesi taktığı yok. Evet, şu sıralar bu doğru ama bu yolları kullanmamızı engellemez.

Tam da bu kapsamda izleyebileceğiniz güzel bir yayın var:

@neron+, tamda dediğiniz gibi oldu bir anda atak geçirdim ve bütün hayatım alt üst oldu.
İşimden gücümden oldum. Hiçbir işlem yapıyorum vasi ataması yapıldığı için

Hayatımdan 2.5-3 yıl gitti. Daha da ne olacağı belli de değil. Kendime gelmem 6 ay sürdü. Aynı uykudan uyanmış gibi şimdi düşünüyorum ne yapacağım diye

@neron+ Merhaba hocam benim tanım da atipik psikoz. Ben tedavi gördüğüm hastaneyi değiştirmek zorunda kaldım. Şimdiki doktor ben sana veririm raporu diyor. Öğretmenlik gruplarından takip ettiğim kadarıyla bazı hastanelerde doktor onaylasa da heyetteki doktor kabul etmeyip raporu vermemiş. Bazı hastanelerde ise sorun çıkmadan rapor alabilenler var. Geçen yıl iki atipik psikoz hastasıyla tanıştım gruplarda, onlar sorunsuz aldılar raporu. Yani haklısınız tamamen doktorun iki dudağının arasındasın. Yine de çalışmaya çalışıyorum bakalım. Umarım geçen yıl olduğu gibi herkesi atarlar.

@NiqhtwolF Telegram hesabinizi bana yazın. Grup bağlantısı atayım. Gizli grup yapmışlar.

Son düzenleme:
Daha engelli raporu almadım. Rapor almadan sınava girebiliyor muyuz? Raporu sonradan alsak

12-29 şubat başvuru tarihleri. Birde geç başvuru diye bir olay var ama onu tam bilmiyorum. Onun tarihi ise 7-8 mart. Rapor yetişir mi bilemiyorum. Neden geç kaldın hocam rapor için? Keşke önceden alsaydın.

@testertr, daha yeni hastalandım. Kendime gelmem 6 ay sürdü. Çalışacak durumda bile değildim. Bir iş bulur eski işime devam ederim diye düşünüyordum ama bu şekilde iş bulmak çok zor oluyor.

@xdedahii Hocam bildiğim kadarıyla en az 1 yıl takipli olmayınca psikiyatriden rapor alamıyorsun. Bence siz gittiğiniz doktora danışın. Birde öğretmen olur raporunda sorun çıkartıyorlar. Eğer gittiğiniz hastane tam teşekküllü ise sorun yok. Ama heyet raporu veremeyen normal devlet hastanesi ise durum işin içinden çıkılmaz oluyor. Epikrizleri istiyorlar. Sonra doktordan görüş istiyorlar. Zaten heyetlerde ikinci sınıf vatandaş gibi davranıyorlar insana.

Bana da bu hastane işini öğretmen olur raporu alabilmiş bir arkadaş söyledi. Kesin verirler diyemem ama tam teşekküllü bir hastane de tedavinin sürmesi ve doktorun seni tanıması önemliymiş.

Bende bu nedenlerden dolayı hastane değiştirdim. Önceki doktor atipik psikoza öğretmenlik durum raporu verilmez diyordu mesela. Şimdi ki doktorum verilebilir diyor. İnsan ruhen de rahatlıyor. Eğer eski doktordan görüş isteselerdi eminim olumsuz görüş verirdi. Ama aynı hastane de bir doktordan görüş almak diğer yola göre daha kolay. Şansına iyi doktorlar gelir umarım.

@testertr, benim vasi işimde öyle oldu. İyileşmeme rağmen ikinci raporda almaya gittiğimizde daha çok erken vasini kaldıramam dedi heyet.

Hastane şehir hastanesi heyet raporu veriyor. Doktora hep aynı doktora gidiyoruz. Doktor olur demesine rağmen vasiliğimi heyet iptal etmedi. Bir kaç güne randevum var doktor ile görüşüp duruma göre rapor çıkaracağım

@gastauskas87 açılır gibi duruyor hocam. Telegram grubumuz var. 4 kişiyiz. Mezuniyet belgesi atarsanız sizide ekleyelim, birlik olalım. Bana telegram hesabınızı mesaj olarak atarsanız iletişim kuralım.

İngilizce öğretmeni olarak bende beklemekteyim atama duyurusunu. Halihazırda öğretim görevlisi olarak çalışıyorum , bildiğim kadarıyla M.E.B. öncelikle ön başvuru alıyor ve bu esnada kadroları belirliyor. Önceki atamalara ve atama öncesi duyurulara baktığımda baraj puanını geçipte genel olarak açıkta kalan kimseyi görmedim.

Şizofrenim. Eğitim fakültesi & Türkçe öğretmenliği bölümünden mezunum 2004 ocakta normal KPSS (eğitim bilimleri) sınavıyla atandım. 7 sene çalıştıktan sonra geri hizmete alındım.

Merhabalar arkadaşlar,

Öğretmen atamalarının her yıl ocak ayında gerçekleştiğine dair ifadeler var. En son atama 2023 ayında yapıldı.

Normal şartlarda 2024 ocak ayında bir atama daha yapılması gerekmiyor muydu? 3500 engelli öğretmen ataması ve 2023 atama takviminin gecikip yeni açıklanması nedeniyle bu atamalar gerçekleşmedi.

Peki bu durumda neden 2025 ocak ayını bekliyoruz? Olağan atama 2024 ocakta olması gerekirken sarktı ise bu yıl - 2024 içerisinde puanlar açıklandıktan sonra - bir atama takvimi olması gerekmez mi? Böylece yeni engelli öğretmen adayları 2024 eylül ayında göreve başlamış olur. 2025 ocak ayına kadar neden beklesinler?

Bu konuda bir fikri olan yok mu?

Arkadaşlar engelli öğretmenler mülakata girmiyor diye biliyorum. Son değişiklik ile bu durumda değişiklik söz konusu olur mu?

Üst Alt