Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik başvurum hangi aşamada..?

mrb öncelikle hayırlı olsun yazılardan maluliyetiniz kabul edilmiş ve yapacak birşey yok tarafınıza bilgi verilecektir isterseniz başvuruda bulunduğunuz sgk teyid ettirin büyük olasılıkla şubat ayında ilk maaşınız yatar sezer38

Arkadaşlar soruma cevap arıyorum. 2018 de sürekli raporum var. Emekliliğime mani bir durum yok, fazlası ile şartlar var.
Halen çalışıyorum. Ocak 15 de işyeri hesap kesimine denk gelsin diyerek 15 ocakta işi bırakmak istiyorum..
Direk SGK ya mı gideceğim. İş yerime işi bırakacağımı emekli olacağımı söyledim.

15 ocakta nasıl bir yol izlemem lazım?

Kendi soruma, bilirkişi olarak kendim cevap vereyim.
Evet keşke daha önce sorduğum soruya bilen birileri doğru cevap verebilseydi.
Son hafta işlemlerimi hallederek 15 Ocak itibarı ile emekli oldum.

*Süreç şu şekilde.
-Hastaneden aldığınız rapor ile de müracaat edebilirsiniz ama ben Ankara'dan işyerime gelen rapor ve evrakların orjinalini aldım, SGK Müdürlüğüme gittim.
-Emekli Olabilir Yazımı aldım. ( Bu benim forumda sürekli sorduğum ama kimsenin doğru cevap veremediği bir soruydu (!) EEMEKLİ OLUR YAZINIZI Raporunuzu alıp uygun şartları hakeden herkes alabilir... Bu EMEKLİ OLDUNUZ anlamına GELMEZ (!) Yazınızı alın cebinizde dursun.)
-Daha sonra bu yazı ile istediğiniz zaman işyerinize müracaat edip dilekçe ile emekli olacam diye yazı yazın ve muhasebe servisine verin.
-İşyerinde bir takım yazışmalar var ben Kamuda çalıştığım için bir haftayı buldu bu yazışmalar, izinler, alacak verecek borçlar (detayları uzun) vs. işler hesaplanıp 14 Ocağa çıkış tarihi verdiler... ki..15 Ocakta İşlemler başlamış olsun yoksa SGK işleri bir ay sonraya atar.
-Evrakları SGK ya verdim işlemler bu tarihten itibaren RESMEN başlamış oldu.
-Yani 15 Ocak itibarı ile emekliyim.
-Bir hafta sonra tekrarSGK ya gidilecek ve emekli maaşı vs. bilgiler alınacak ve bu bilgiler işverene verilecek.
-İşveren tazminat miktarını belirleyerek ibraz edecek ve işlemler sonuçlanacak.

Bu işlere yeni başlayanlara ışık olsun. Hakımızda hayırlı olsun.

Küre-i Arz

Hayırlı olsun.
Aslında bu soruların cevabı sitede belki bin yerde var. Seninkisi 1001. oldu diyelim. Göreceksin, yarın bir gün bir başkası gene soracak ve cevap gecikince sitem edecek :) Çünkü her an herkese yetişmek mümkün değil. Soru cevaplayanla soru soran arasındaki oran soru soranlar lehine çok çok fazla. Herkes soruyor ama çok az kişi cevaplıyor...

Ek bilgi:

"Emekli olur" yazısını almanın şartı 15 yıl sigortalılık ve 3600 primin bulunmasıdır. Engelli ya da değil, herkes bu şartlarda kıdem tazminatını alarak işten çıkış yapabilir.

Siz 15 Ocak'ta işleme koymuşsunuz ama emekli maaşınız 1 Şubat itibarı ile başlar. Kural, tahsis talep tarihini (eğer emekliliğe temel olan rapor tarihi tahsis talep tarihinden sonra ise rapor tarihini) takip eden ay başı itibarı ile emekli maaşının bağlanmasıdır.

Sitenizde soruları anlamadan bilmeden cevaplayan işgüzar üyeleriniz oldukça çoğunlukta Bülent bey, sizde sanırım çok vakit bulup bakamıyorsunuz. Ben defaten sordum bu soruyu ama her defasında birileri bilmeden etmeden yanlış cevap verdiler. Her neyse sıkıntı yok, ben yinede bilmeyen birileri kalmasın diye cevap verdim.

Bu arada siz yeni bir soruyu başlattınız, ben 1 Şubatta mı ? yoksa 15 Ocakta mı ? emekli olomuş oldum bunu yarin alacağım belgelerde göreceğiz. Paylaşırım buradan. İnşallah 15 Ocaktır.

1 şubat itibari ile maaşınız birikmeye başlar ama maaşınızı/birikmişinizi ancak mart ortası gibi alırsınız.

Şimdi SGK dan evrağımı aldım. 15 ocak 2019 tarihi itibariyle yaşlılık maaşı almaya hak kazandınız... vs. Olan evrakta yazıyor.
Neden 15 gün yansın onuda anlamadım.
Ben devletime güveniyorum. Kimsenin hakkını yemez.

Öncelikle herkes için hakkında hayırlısı olur inşallah biran önce herkes rahata kavuşur.

Benim sorum şu. Ben 5 aydır çalışmıyorum %50 süresiz heyet raporum var. Bundan 20 gün önce bir tanıdığımın yanında sigortalı gösterdim kendimi ve elimdeki rapor ve işe giriş bildirgesi ile vergi dairesine başvurdum.
Dün itibari ile sigortam kesildi. Yani şuanda hiçbiryerde çalışmıyor ve sigortam yok. Benim raporum ankaradan onaylanırsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Evrağı geldiğinde direk sgk ya gidip emeklilik için başvuru yapabilirmiyim. Yoksa farklı bir yolmu izlemem gerekiyor?

Şimdiden teşekkürler

@umut2135

Öncelikle herkes için hakkında hayırlısı olur inşallah biran önce herkes rahata kavuşur.

Benim sorum şu. Ben 5 aydır çalışmıyorum %50 süresiz heyet raporum var. Bundan 20 gün önce bir tanıdığımın yanında sigortalı gösterdim kendimi ve elimdeki rapor ve işe giriş bildirgesi ile vergi dairesine başvurdum.
Dün itibari ile sigortam kesildi. Yani şuanda hiçbiryerde çalışmıyor ve sigortam yok. Benim raporum ankaradan onaylanırsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Evrağı geldiğinde direk sgk ya gidip emeklilik için başvuru yapabilirmiyim. Yoksa farklı bir yolmu izlemem gerekiyor?

Şimdiden teşekkürler

bendede aynı sorun var
Sıkıntı yok kardeşim öğrendim ankaradan gelecek olan evrak ile sgk ya gidip emeklilik başvurusu yapabiliyorsunuz.
Ayrıca yanınızda iki fotoğraf ve kimlik fotokopisi bulundurmaktadır fayda varmış. İstenebilinirmiş.

hatırlatma..sistemlerine şu evrak düşmüştür bu evrak düşmüştür sakın demeyin arkadaşlar emekliliğinizle ilgili ne varsa ama aslı ama fotokopi ne varsa götürün bence...ben vergi indirim yazısı için 2 kere gittim unkapanı sgk ya:)

Shaky34 mrb
emeklilik için tüm şartlar oluşmuş ise gerekli gün ve hizmet yılı açısından bir sıkıntı yok ise
vergi indiriminiz onaylandığı takdirde sgk emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Merhaba.. 07-02-2019 ankaradan gelen vergi indirimi yazısı ile sgk ya müracaat ettim.. Bu gün itibari ile e devletten kontrol ettim tahsis numaram çıkmış ama maaş ile ilgili herhangi bir bilgi yok.. Sağdece ödeme dönemi 201901 ve günü 26 sı yazıyor.. Dilekçeyi verdiğimiz gün itibari ile mi maaşımız birikmeye başlıyor? Tahsis numaram Çıktığına göre eşim ve çocuklarım ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirmiyiz acaba?? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

@Küre-i Arz
Sorunuza yanlış cevap değil, sadece cevap veren olmamış. Emeklilik başvurusu nasıl yapılır konusu gerçekten de abartısız bin yerde vardır forumda. Aynı konuların sürekli tekrar tekrar yazılması forum amacına hizmet etmiyor.

@OturanBoğa
1- Bahsettiğiniz ''emekli maaşı takip eden ayın 1. günü itibarıyla başlar'' kuralı sadece özel sektör için geçerlidir. Kamudan emeklilikte maaş bağlama günü ayın 15.günüdür. Bu ayın 14 ünde başvurursanız maaş ertesi günden itibaren başlar, 15 inde başvurursanız ta bir ay sonra, öteki ayın 15 ine kalır. Bu konuda diğer arkadaşlar da aynı şekilde yanlış bilgi vermişler.
2- 15 yıl 3600 günden isteyen herkes tazminatını alıp çıkamaz. Bu kural sadece 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmuş olanlar için geçerlidir. Sonrasında 25 yıl 4500 güne çıktı.

@mndundar
Hayır emekli maaşınız başvuru tarihi itibarıyla başlamaz. 7 Şubatta başvurmuşsunuz, emekli maaşınız 1 Marttan itibaren başlar, o tarih itibarıyla emekli sayılırsınız.
Sağlık hizmetleriniz kesilmiş miydi, işi çok önceden mi bırakmıştınız ?
Eğer öyleyse ancak resmen emekli sayıldığınız 1 Mart itibarıyla başlar o da.

Ufukalp

abi ilden ile değişiklik gösteriyor galiba emeklilik işlemleri. Ben 31 ocakta verdim hala dys takipte emeklilik servisi 3 evrak beklemede yazıyor.

E devlette hiç kımıldama yok sanırım bu ay sonuna bi kıpırtı olur diye düşünüyorum :)

HakanEs26
Evet hız ilden ile değişebilir.
Sizin maaş ödemeniz Marta kalır gibi görünüyor.
Sağlık olsun, geç olsun güç olmasın.

2196090 08/02/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 8 Giden Evrak Kayıtlı 08/02/2019 10:22 AM İLYAS DOĞAN
4321209 18/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ BEYDAĞI SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 18/03/2019 4:04 PM KAZIM TURAN
4321209 18/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 8 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 19/03/2019 10:18 AM İLYAS DOĞAN
4397526 19/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 8 Giden Evrak Kayıtlı 19/03/2019 2:24 PM İLYAS DOĞAN
4397526 19/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 19/03/2019 4:44 PM HACI İBRAHİM ÇAKIROĞLU
4397526 19/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 19/03/2019 4:49 PM MEHMET KAYA
4397526 19/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURUM SAĞLIK KURULLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 20/03/2019 11:05 AM VİLDAN KONBUL
5113199 02/04/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURULLARI SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 02/04/2019 6:06 PM EMRAH SOLAK
1974125 05/02/2019 MALULİYET TALEBİ MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 8 Gelen Evrak Beklemede Taranmamış evrak: MALULİYET SERVİSİ[Kayıt İçin]
4397526 19/03/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURULLARI SERVİSİ Gelen Evrak Beklemede [GEREĞİ] [Varide No: 4397526]
5113199 02/04/2019 UĞUR NAMIK VAİZOĞLU MALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Beklemede Havale

Başvurun ne aşamada acaba bilgi verirseniz sevirim

Scream44

Dostum e devlette 4A Aylık Bilgilerine Bak Bence DYS Takip Çok yavaş ilerliyor. MEsela bende dys de evrak hala beklemede yazıyor ama e devlet emekli aylık bilgim oluşmuştu...

Malesef benim kayıt bağkur 4a dan kayıt gözükmüyor😕 ama bugünde şöyle bişey çıkmış 5113199 02/04/2019UĞUR NAMIK VAİZOĞLUMALATYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ BÖLGE SAĞLIK KURULUGelen Evrak Beklemede[GEREĞİ] [Varide No: 5113199] MALULİYET[Kayıt İçin]

scream, zurnanın zırt dediği yerde evrağınız 3 havadis verir orası, ara karar, ret, kabul ararsanız kesin cevap ta verirler

arkadaslar emekli olmak icin basvuru yaparken mevcut banka hesap bilgilerinimi vermek gerek yoksa yeni hesapmı acmak gerek muvcut iban numarası yeterlimi

rist53 ilk maaşnız ziraat bankasına yatar
Daha sonra istediginiz bankaya taşıya bilirsiniz emekli maaşinızı.

formda ptt veya banka subesını secın dıye bolumler var ptt yı ısaretlesek te ziraat bnkasınamı yatar tesekkurler

Ben geçen ay(Mart)sonu başvuru yaptım dys takipte 1 hafta taranmamış evrak diye bekledi
3 Nisan’dan itibaren ise gelen evrak dosyasına kaldırıldı olarak açıklama var başka da hareket yok.
Bu normalmi yoksa benim evrağa kaldırıp bir köşeye mi attılar

günaydınlar
rist53 ben e devletten başvuru yaptım,banka şubesi ve iban numarası yazdım,istediğim bankayı vermişler ama şubeyi değişik yazmışlar.
Sonuçlanma 23 gün sonra oldu ama dys takip te hala beklemede yazıyor.

Fikret66

Günaydın Dostum.. DYS Evrak ta bir şey doğru işlemiyor. E-Devlet üzerinden 4A Aylık Ödemeleri / 4a Ödeme Bilgileri diye arattır maaşının bağlanıp bağlanmadığını görürsün.

baybars

Bugün itibariyle SGK kaydım pasife düşmüş ve emekli işlemim tamamlanmış gözüküyor.
yani yaklaşık 15 günde emeklilik işlemim tamamlandı.
Henüz aylıkla ilgili bilgiler 0 gözüküyor aylık günüm 22 sanırım oyüzden.
DYS'de ise hala gelen evrak dosyasında gözüküyor

baybars

E devlette 4A Aylık Bilgisi ve 4A Ödeme Bilgileri ile takip edersen daha kolay olur maaşını ve ek ödemeni oraya yazıyorlar..

Üst Alt