Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik için şafak sayanlar

@Yusuf islam,

2 Ay oldu emekli olalı hamd olsun doğuştan engelim var 2 ay önce hayatımda ilk raporumu aldım bir arkadaşımın ısrarı ve geçirmiş olduğum büyük bir kaza sonucu ile hanım 13 yıldır git doktora git doktara derken hep salladım ve 2 ay önce tamam gideceğim dedim ve raporumu aldım tabi bu şekilde yaşamamın en büyük sebebi ilk okulda iken çok özür diliyorum arkadaşlarım çok dalga geçerlerdi kolumla hatta düğünümde hanımın akrabaları bile damadın kolu protez mı falan demişler ve hep içimde sakladım ve sonunda emekli oldum hatta 6 sene önce emeklilik kriterlerim uyuyor kısmet bu güne imiş rabbim herkesin gönlüne göre versin Kaza geçirdim ve ' HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR' rabbim emekli olmayı nasip etti işte böyle darısı başına kardeşim emekli olmasa idim 2041 idi emekliliğim sigorta girişim 19.11.1999 6000 prim günüm vardı her şey nasip

Herkese merhabalar..
SGK 4A Giriş 04.10.2006
Raporum Yüzde 58
Emeklilik Tarihi: 18.06.2026
Kalan 609 gün
Prim günüm dolu 6048 gün fakat 2008 öncesi yasaya göre 20 yıl şartını bekliyorum :(

@Escape26051983,

İşe girişiniz 04.10.2006 + 20 Yıl
04.10.2026 yapıyor gibi 18.06.2026 yazmışsınız yanlışlık var gibi.

Oranınız bir üst dereceye yakınmış. Raporunuz ve vergi indiriminiz %60 ve üzeri olsaydı şu an emekli olabilirdiniz hayırlısı olsun.

Son düzenleme:
23.12.2024 te emeklilik sürem doluyor.
2025 yılında emekli olanlar için bir kayıp söz konusuymuş günüm dolar dolmaz emeklilik başvurusu yapsam mı?

@halil385,

O UYGULAMA İPTAL OLDU DİYE BİLİYORUM BEN.

@BnymnYldz,

Merhabalar
SGK başlangıcım askerlik sonrası
Yaklaşık 4 Ay askerlik yaptım onu borçlanacağım yakında 4 ay geri çekiliyor haliyle :)
Rapor oranım evet tam sınırda çıktı ama göz oranım düşük verildi gözümde miyop astigmat ve en önemlisi gece körlüğü var onu Yüzde 7 olarak verdiler niye bilmiyorum. :(

@Escape26051983, %2-3 oranlık bir fark emekliliği 2 yıl önce veya sonraya götürebiliyor işte sizde de maalesef bu durum olmuş.

Şu an ki %58 olan oranınız %40 bile olsa %40-59 aralığında olduğu için 20 Yıl - 4400 Gün şartı istenecek biliyorsunuz zaten.

%40 altına düşmeyecek kadar kronik bir engel varsa, diğer hastalıklarınızı bilmiyorum ama göz oranı düşük verildi demişsiniz %60 alabilme ihtimali varsa eğer tekrar rapor almayı düşündünüz mü.

@BnymnYldz,

Tekrardan merhaba
Evet tekrardan girsem muhtemelen yükselecektir yükselmesi gerekiyor.
Göz doktorumda şaşırmıştı niye bu kadar düşük diye sadece gece körlüğünden bu kadar düşük olmamalı demişti ama neye göre nasıl değerlendirildi bilmiyorum.
Şöylede bir durum var ehliyetime bile kısıtlama koyuldu gece körlüğünden trafiğe gece çıkamaz diye gerçi hoş istesem de çıkamam görmüyorum çünkü. Sadece basit bir örnek karşıdan araba farı vurunca siz 2 saniye de topluyorsanız benim daha uzun sürüyor :( Çok şükür gündüz görüşümde sıkıntı yok. Yuvarlanıp gidiyoruz.
Fikriniz için teşekkür ederim yine de.. Fazla zorlamamak istiyorum açıkçası bu hastanelerin sağı solu belli olmuyor :)
Bu arada diğer rahatsızlıklarıım da sağ kulak full işitme kayıp sol orta derece kayıp, tip2 diyabet, fıtık ve prostatit.

5434 SK TABİ / HİZMETLİ
16 TAM YIL ve 5.760 GÜNLE

KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI GÖRÜŞÜ YAZISINA GÖRE:

28 NİSAN 2025 PAZARTESİ
KALAN TOPLAM GÜN: 192

Üst Alt