Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aracı kaskosu için şirket tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

theslm

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Herkese merhaba, kasko şirketleri hakkında o kadar çok şikayet var ki, günlerdir güvenilir bir şirket bulamadım kasko için?
Daha önce kasko yaptırıp, ufak veya ağır hasar durumunda memnun kaldığınız yada şikayetçi olduğunuz şirketleri paylaşırmısın?

Ötv'siz alınan araca KASKO yaptırmak

Arkadaşlar bu konu önceden açılmış mı bulamadım.
Ötv'siz aldığım araca kasko yaptırmak için neye dikkat edeceğim?
Birkaç yerden teklif aldım. Teklif formunda dikkat etmem gereken neler?

https://www.engelliler.biz/forum/en...apmasini-hukuka-aykiri-buldu.html#post1993029
Konusunu okuyun . Bir forumbaşımız (Virgo) Allianz 'ı önerdi. Henüz denemedim.

Birkaç tavsiyem aracınızın engelli aracı olduğunu vurgulayın, ek aparat varsa ekletin, LPG varsa belirtin.

Sigortacım "IHTIYARI MALI MESULIYET" miktarını 100.000 TL yapın demişti. Standart 50 bin geliyor sanırım, 5-10 TL farkediyor.

Kaskonuzu muadil firmaya mı yoksa servise (orjinal parça) yaptıracağınızı belirtin, cam içinde ayrıca belirtin. Servis tercih ederseniz ilinizdeki servis sigortanız ile anlaşmalı ise evrak işleri, ön ödeme vs ile uğraşmazsınız.

Şahsen geçen sene Sompo Japan müşterisiydim, Honda aracımda hasar oluştu, serviste sorun çıkarmadan parça değişimi ve tamir yaptırdım.

Herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın diye bir açıklama yazayım:

Sigorta şirketlerinin tamamı engelli bireylerin araçlarını kasko yaparken sigorta poliçesine "pert durumu" gerçekleştiğinde araç sıfır alınırken ödenmeyen ÖTV yi ödemeyeceklerini beyan eden bir madde ekliyorlar. Ancak kaskoyu yaparken ÖTV li fiyat üstünden kasko yapıyorlar. Allianz sigorta da aynısını yapıyor; ama araç pert olduğunda kaskoyu yaparken en başta aldığı ÖTV miktarına denk gelen sigorta primini sigortalıya geri ödemeyi vaat ediyor.

ÖTV Lİ FİYAT ÜSTÜNDEN ÖDEME YAPMIYOR.. Bilginiz olsun..

VİRGO
Çok teşekkürler, hiç yoktan iyidir. Ama pert durumu olmazsa yine tüm primler(ötv'li fiyattan) firmanın kasada kalıyor, sanırım.

ağir hasar ve pert durumunda en kral sigorta şirketi çirkeflik yapıp ödememe yoluna gidiyor yani açıkca söyleyeyim hepsi sahtekar

herhamgi bir şirkete yaptır geç poliçeye dikkat et inşaalah ağir kaza felan yapmassın

2015 model lpg+benzinli toyota corolla 1,6 motor özel tertibatlı yanlızca sahibi tarafında kullanılan(yaş58) aracın kasko ve zorunlu trafik sigortası için 1450 isteniyor bu normalmı?geçen yıl yine aynı fiyattan yaptırmıştık hani hasarsız kusursuz araçlara %30 indirim yapılıyor

Kasko ve Sigorta hakkında !!

Engelli aracımın kasko ve sigortası ay sonu itibari ile bittiği için yenilemem gerekli. Uygun fiyatlı ve kapsamı bizlere uygun olacak Bir önerisi olan varmı ?

savaş kardeş euroko sigorta genel müdürlüğünü yarın ara oradan teklif al. euroko sigorta telefonu 0850 222 66 60 veya beneim numaramı vereyim beni ara yardımcı olayım. 0541 765 71 74

kardeş temmuz başında tüm sigortalara % 20 zam geldi. bu yüzden aynı çıkmış olabilir.

arkadaşlar, sigortam.net ve koalay.com sitelerinden teklifler alın birkaç defa alın hemde son güne kadar. genişletilmiş kaskoyu tercih edin. Mali sorumluluk konusunda emin değilim ama yüksek tutulması iyi gibi. hasarsızlık ve mini onarımları ekletmeniz faydanıza olur.

Arkadslar : Ben Neova Sigortaya Geliştirilmiş Sigorta Yaptırdım bu olaydan sonra baktımkı böyle bir kloz varmış herkese tavsiye ederim

ENGELLİ ARAÇLARI KLOZU
İşbu poliçe ile teminat altında olan aracın engelli aracı olması nedeni ile araç satın alınırken sigortalıdan tahsil edilemeyen her tür vergi ve fonlar aracın
çalınması veya tam hasara uğraması halinde ödenecek tazminattan tenzil edilecektir. Taraflar bu konuda pe şinen mutabık kalmışlardır. Özel tertibatlı olarak
imal, tadil veya teçhiz edilmiş otomobil veya kamyonet türünden araçları kullanan hasta veya engelli kişilerin, H sınıfı sürücü belgesine sahip olması ile diğer
hallerde üçüncü dereceye kadar yakınları veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz
şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.

a) Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
b) Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.
ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
d) Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.
e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
f) Engellilere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.
(Değişik fıkra:RG-17/4/2015-29329) Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.

yep

Tamam da , bu kloz eski yasaya göre düzenlenmiş,
Mevcutta aranmıyor. Ha siz diyorsanız yargıtay kararına göre hareket edelim noterden evrak alacağımıza sigorta sözleşmesine bu klozu da yazdıralım o zaman isabetli olur. Ama bence hala yanlış bişey var.

bende sigorta şirketime bu olayı anlattım onlarda inanırmısınız dogru dürüst bilgileri yok sadece 3 derece kadar kişiler kullanabilir ruhsattada yazması lazım dediler bu konu gercekten cok bizler için cok sıkıntı yapacaklar gibi bizde allah korusun cümlemizii ama basımıza gelmeden tedbir alalım diye düşünüm biraz araştırma yapıyım dedimm ama burdaki arkadaslar onlardan daha bilgili oldugunu anladımmm

yeni kasko yaptıracağım engelli araba için

yeni kasko yaptıracağım engelli araba için bir kaza anında zorda kalmamak için bildiğiniz tecrübeli kasko şirketleri önerebileceğiniz varsa yazarsanız sevinirim.

Üst Alt