Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bir insanı rahatsız eden tutum ve davranışlar [Tartışma]

PURHAPS

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Mayıs ayında engelliler haftasında çalıştığım kurumda sunum yapmak için görevlendirildim. Bi hazırlığım var ama bizleri rahatsız eden sosyal davranışlar üzerinde de de durmak istiyorum. Sizler de sizi rahatsız edici davranışları yazıp destek olursaniz, daha çok insana ulaşmış oluruz. Örneğin beni en çok rahatsız edici şey , ''sen yapamazsın'' sözü gibi. Teşekkür ediyorum şimdiden yorumlar için arkadaşlar. ..

Evet güzel bir başlık, ne yazık ki toplumumuz üzerinde engellilik konusu hakkında bilinç neredeyse yok denecek kadar az.
Sosyal davranışlar başlığından bakacak isek şunlar beni çok rahatsız eden eylemler.
Ortopedik engelli veya yürüme engelli yerine: topal
Görme engelliye : kör
İşitme engelliye sağır
vb.vb denmesi.
Engelli park yerlerine engelliden hariç herkesin çok rahat park etmesi ve kimsenin bu olaya (devletin polisi, trafik zabıtası bile) tepki göstermemesi.
Yıllardır çözülemeyen sağlık kurulu raporu çıkarma işkencesi.
Ve belkide en önemlisi engelliliğin ilahi bir ceza gibi algılanması.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

beni en çok rahatsız eden şey "davul bile dengi dengine çalar" sözü dinimizde bile geçiyor ama dinimizde geçen anlamı bumu bence değil denk olarak boy yaş kaş göz kulak zenginlik anlaşılıyor bu algının değişmesini istiyorum engelliyle engelsiz evlenebilmeli

Söyledikleriniz benide aşırı rahatsız ediyor.
Ancak benide en çok sinirlendiren ve üzen şu söz ''EEE NE OLMUŞ ENGELLİYSE (veya özürlüyse)''
Örneğin hastaneye gittiğimde engelli haklarım olarak öncelikli muayene hakkım var. Orada bekleyenlerde bu sözü soylediğinde hep tartışmışımdır. ''banane sen engelliysen'' veya ''kimbilir ne alavere dalavereyle o raporu aldın'' veya (bunu ilk kez 1 ay önce duydum) ''engelliysen engelliliğini bil attırma tepemin tasını''
Dahada neler neler. Malesef çok çok az insan bizim dertlerimizi sıkıntılarımızı anlıyor..

Yürümemde problem var.Ben yürürken bacaklarıma gözünü dikip uzun uzun bakmaları ve sormaları rahatsız ediyor.

:cool: Nededikleri ne yaptıkları ne söyledikleri ne yap"tıkları benim için hiç önemli değil ancak ALLAH Yardımcın olsun dediklerinde işte orda durun diyorum senin sağlıklı oluşun senin allaha ihtiyacın yokmuş gibi anlatımın canımı sıkar hepimiz imtihandayız imtihanı red edenin imanından şüphe ederim.Doğru cümle şudur Allah hepimizin yardımcısı olsun kendilerini soyutlamaktadırlar egolarının tatmin etmektedirler buda enim bakış açim :rolleyes:

evet emre kardeşim çok haklısın başıma çok geldi boyum kısa diye erkekliğimi bile sorgulayan kızlar oldu

:cool:
mkaya64

abe can sende onun insanlığını sorgulasana sorsana ona küçükken kaç yaşında olduğunu :)

Benim rahatsız olduğum davranışlar...
- insanların beyinlerinde ki ÖNYARGI.
- engellilere hep önyargıyla yaklaşmaları bunlar yapamaz bu anlamaz gibi engelinin üzerine engel koyması çok yıldırıcı..
- Biz engelliyiz belki de ama eğer yaşıyorsak, buradaysak engelleri yıkmaya çalıştığımız içindir.. ama bunu savaşmayan bir insan anlayamaz...

YA BİZ SENELERDİR BUNLARA NORMALLERE BİRŞEYLER ANLATAMIYORUZ... NE KADAR YAZSANIZDA ONLARIN BEYİNLERİNDE Kİ ACIMA DUYGUSU TAVAN YAPIYOR.. AHLAYIP VAHLAYACAĞINA DÖN Bİ KENDİNE BAK DİYCEM ANCAK ONLAR YİNE DE BİLDİKLERİ YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEKLERİ İÇİN İSYAN ETMEYE GEREK YOK....

- KİMSE DÖRT DÖRTLÜK DEĞİLDİR.

- VE HERKES YARININ ENGELLİ ADAYIDIR.

Arkadaşlar ben engelli değilim ama babam felçli , ve ailemizden birisi bana felç geçirenlerin artık aklının çocuk olduğunu beyninin çalışmadıgını ve felç geçirenlerin çocuk gibi kandırılacagını söyleyip duruyordu. Bende bu sözler üzerine o insan kategorisine girmeyecek insana asıl kendinisin beyni olmadığını bu kafayla yıllardır nasl yasadgını , ve o kişiye " senin beynin olmadığı için beyin kanamasıda geçiremessin " şeklindeki sozlerimden sonra , tüm aileye benim psikolojik olarak rahatsız olduğumu , sırf kendi iğrenç sözlerine katılmadıgım için oluk olmadık birçok sözler konuşmuş ve çoğu insan benimle knşmyor . Hiç de umrumda değil gerçi. Yani açık bir şey söyleyim mi . Kavga sırasında insanlar birbirine hakaret amaçlı ( kendi çaplarında ) SPASTİK ENGELLİSİN SEN , ŞİZOFREN O KADIN ERKEK MUAHTTAP OLMAYIN , yani aslında coğaltılacak cok örnek var dusunursek, bu şekilde her durumda her anda engelli kardeşlerimize karşı bir hakaret küçük görme yaptıkça biz gelişemeyiz. Önce toplum on yargısını bi kaldırcak ben bu formda gezerken biri bi konu açmış şizofren komşum var evde yalnız diye. O konunun altına bir çok şizofren teşhisi konulmuş kardeşimiz mesaj atmış ben şimdiye kadar kimseyi kesmedim kimseye bir zararım dokunmadı diye. Ne kadar cahil kalpsiz insanlar var. Engelsiz bir insan engelli biriyle evlenmek isteyince "GENÇLİĞİNİ YAKMA " diyorlar. Yani o engelsiz diye gezen insan yarın sabah engelli olamaz mı ? Soruyorum sonradan engelli olanlara, rabbim size engelli olmadan bir hafta önce telgraf mı çekti seni engelli yapıcagım diye ? Bu ne iğrenç bi zihniyet ben hiç anlayamadım. Bu insanlar kendilerini küçük dağları yaratmış şekilde gördükçe eminim ki hiç bir zaman bu durum duzelemeyecek. Önce insan Allaha inancak önce Allahtan korkacak. Önce Allaha inanacak ki onun yarattıklarına da bi nebze saygısı olacak. NOT: bu Arada bana psikolojik hasta demiş etrafa derken amacım asla bu tur rahatsız olanlara hakaret değildi arkadaşlar sadece yaşadığım bi olayı anlattım. Herkese acil şifalar dilerim

Merhaba.
İşitme kaybı olan biri olarak hayatta en rahatsız olduğum davranış; birinin ağzını kulağıma dayayıp yüksek sesle konuşmasıdır.
Ya arkadaş, işitme sorununun da çeşit çeşitleri var. Ben senin sesini zaten duyuyor, hatta bağırdığında yüksek sesinden rahatsız bile oluyorum, bu benim anlamamı kolaylaştırmak yerine neredeyse imkansız kılıyor.
Onun yerine karşımda ortalama bir sesle sakin, net ve temiz bir türkçeyle konuş bizim için ideal olan budur.
Karşımdakini kırmamak için genelde tepki vermiyor, sadece yavaşça kulağımdan uzaklaştırıyorum. Karşımdakini kırmamaya özen gösterirken ben rahatsız oluyor, ben inciniyorum.
47 yaşındayım, hala karşımdakinden önce kendimi düşünmeyi öğrenemedim. Bende bu yufka yürek oldukça da beceremeyeceğim sanırım. Olsun, taşlaşmış yürekten evladır, ama yine de çok değil, az biraz anlasalar bizleri...

Ben bizlere tanınan ayrıcalıkların sanki bazıların rızkından kesilip bizlere bahşediliyormuş gibi algılanmasından rahatsızım. Devletin sosyal politikalarından bi haber cahil yöneticilerden rahatsızım. Yapmış olmak için yapılan engelli faaliyetlerinden ve sonunda dağıtılan sembolik tekerlekli sandalyelerden rahatsızım. (Mesela arada ampütelere protezde kampanyası da olabilir yada koltuk değneği, yok yok beyaz baston arada değişiklik yapmak iyidir :)) Engellilerin tek derdinin tekerlekli sandalye olduğu düşüncesinden rahatsızım. Bi de bi kaç kilo fazlam var ondan çok rahatsızım :)

arkadaşım ülke zaten bizden rahatsız konu çok yaz yaz bitmez, normalin normale saygısı ve tahaamülü yokken
engelliye saygı beklemek çok inandırıcı gelmiyor bana ....

ortaokul son sınıfın son günüydü sırf sevdiğim kızı son bi kez görmek için gittim (onu sevdiğimi hiç söyleyemedim benle dalga geçer diye) bende neyse herkes toplandı yenildi içildi dans faslına geçtiler bir müdür yardımcımız vardı (şimdi ölmüş) herkesi tek tek kaldırdı dansa bana gelince aa senmisin dedi sonra döndü gitti bir şey demeden o gün tokat atsa içim o kadar acımazdı erkeğiz ya ağlayamadım da sevdiğim kıza son kez baktım çıktım gittim şimdi bunu neden anlattım eğitimci de bunu yaparsa cemaat ne yapmaz :) engelliyiz ama biz de insanız bizim de duygularımız var bence okullarda ders olarak anlatılmalı insanlar eğitilmeli

@mkaya64
Ben öyle eğitimcininnnn......
Arkadaşım takmayacağız, böyle insan müsveddeleri bizi insan olmanın zevkinden mahrum edemeyecek.
Onlar ne yaparsa yapsın, bizler inadına insan olmaya, insanlara insanca bakmaya ve davranmaya devam edeceğiz, bazıları hak etmese de.
İlk cümlem sonrakilerle çelişti mi ne? :)
Ama insan olmanın vasıflarında bu da var, bazen zıvanadan çıkabiliyor insan işte :) :) :)

Bir başka engellinin hakkımı gasp etmesi, engelini istismar etmesi.
Engellilere ait otoparkları kullanan insancıklar.
Bir sürü var hangisini yazsam eksik kalır gene.

aynen ufuk abicim böyle insanlara alıştık ölünün arkasından da konuşmak istemem Allah hepimizin yardımcısı olsun sabır versin sabrımızın sonunda mükafatını alıcaz

Teyze : Ah kızım pek güzelmişsin, ayağına ne oldu
Ben : 3 yaşındayken cocuk felci gecirmişim, sol bacakta sıkıntı var teyze.
Teyze : Ya demek sol bacağın tutmuyo vahhh vahhh...
Ben : Gülümseme :)
Teyze : Ne iş yapıyon gızım sen ?
Ben : Tekstilciyim küçük çaplı bi işletmem var yurt dışına ithalat ihracat falan.
Teyze : Bizim bi oğlan var görüşmek istermisin?
Ben : Sizin oğlan neci teyze?
Teyze : Özel bi şirkette güvenlik görevlisi. (böbürlenerek matah bi şeymiş gibi :)
Ben : Teyze ben o adamları kapımda calıştırıyorum. (ne oldu biraz önce acıyordun ya diyorum içimden, bende engelime acınarak bakılmasından hoşlanmıyorum acıkcası)

yuruyusumden kas hastası oldugum fark edılıyor ve detaylı bakıyolar.sonra bıyere oturdugumda basıma gelıp sormaları neyın var dıye?? sonra vah vahh bu genc yasta demeleri?? ayakta oldugum ıcın hasta oldugum zor fark edılıyor asansore bınınce yaslı ınsanların sen merdıvenden cıksana kızım demelerı :( sinir bozucu vallaaa

Duymadığımı veya anlamadığımı gördüğü halde hala aynı ses tonuyla devam eden insanlardan rahatsız oluyorum. Belki de suçu yok, aklına gelmiyordur sesini yükseltmek. Bazısının da aklına gelir ve gereğinden fazla sesini yükseltir. Onun da suçu yok, ne kadar yükseltmesi gerektiğini bilmiyor. Çok şükür toplumun çoğu art niyetten değil, bilinçsizlikten yanlış yapıyor ki bizim de bunun farkında olmamız lazım. Mesela ben de engelliyim ama yürüme engelli bir arkadaşın yanında diğer arkadaşa yürüş yapma konusunda planlar yapıyorduk. Birkaç seferden sonra ancak anlayabildim bizim yürüyüş hakkındaki sohbetimizin onu üzdüğünü. İnsan eğer bir sorunu yaşamamışsa o sorun hakkında duyarlı veya düşünceli olmak güçleşebiliyor.

1.85 boyunda yapılı bir vücuda sahibim lakin epilepsi hastasıyım engelli haklarından ulaşım v.s v.s .gibi yararlanırken ve yararlanmaya çalışırken ve ya engelimin konusu geçerken dış görünüşüme bakılarak engelli sayılmamam ve sahtekar olarak görülmem :)

Hep benzer sorunlarimiz aslında. Marketteki kasiyer soruyor abla ayağına ne oldu cocuk felci geçirmişim. Ne iş yapıyorsun hemşireyim. Abla yine iyi okumuşsun nasıl okudun diye soruyor :) açtım kitabı okudum. Bi de bizim evlilik konusu açıldığında kendi annemden şu yorum gelir çocukluğumdan beri hemde '' kurtlu peynirin kör alıcısı olur diye. ..gıcığım bu atasözü ne ki Atasözleri çok acımasız engellilik konusunda. Marketçi çocuğa dedim ki ne yapayım baktım senin karın gibi güzelliğime ve sağlığıma guvenmiyorum mecbur okudum dedim. Daha orta okulda taktir belgesi aldığım zaman arkadaşım dedi ki anneme taktir aldığını söyleme dedi . Neden dedim? KEL Pınar bile taktir aldı senin zayıfın var diye beni döver dedi :) 1 kat çıkmam gerekiyor yavaş yavaş çıkayım egzersiz olur diye merdiven kullanıyorum , karşımdan gelenler neden asansör kullanmıyorsun diyor asansör beklerkende gel sen önce in ayakta bekleme demiyor :)

İs yerinde pozitif ayrımcılık yapılmıyordu ilk başladığım zamanlar eğitim hemşire si olayım nöbet Tutamıyorum ayakta uzun süre durmam sakıncalı raporum var çünkü üstelik ben istemeden doktor verdi bu raporu buna rağmen bu tarz rahat işler torpil lilerin yeri elit işler sana veremeyiz dedi kurum amiri. Bende engelliler haftasinda bu işi yapabildiği mi göstermek ve farkındalık yaratmak adına sunum hazırlayıp davet ettim tüm hastane ve idare cileri bu işi bana vermedikleri gibi bu iş üstüme yapisti geleneksel olarak her yıl farkındalık oluşturuyurum guya ama ... hâlâ eğitim hemşireliği yapamıyorum. Oysa bu mesleği çocuk felci aşısı yapmak için secmistim :)

işine gelince engelliyiz diyen adamların işine gelince de çok şükür onlar gibi değiliz demesi ... engellilerin işine gelen konularda para pul mal mülk gibi canavar olup onu ilgilendirmeyen konularda banane deyip kafasını dönmesi ... gene engelli adamların kadınların birbirini dış yapısına göre değerlendirmesi ... insanlığın zaten pek ehemmiyeti kalmamış bencil olup mal mülkün paran pulun varsa kendin bir şekilde o hakkı aldıysan daha fazla hak eden var mı diye düşünmemek vs herkes böyle malesef insanlardan pek hazzetmiyorum bu yüzden ....

bu aileler çocuk yetiştirirken engellileri nasıl anlatıyorlar? ya da anlatıyorlar mı? sanki dünyada sadece sağlıklı herşeyin üstesinden gelebilen süper kusursuz insanlar yaşıyor. sokakta markette parkta çocukların %95 i " aaa adama/kadına bak diyerek ve işaret ederek bi şekilde bizi rahatsız ediyorlar hatta çocuklar nasıl tepki vereceklerini bilmedikleri için çoğu zaman gülüyorlar. Şimdi burada çocuklar suçlu değil, onları toplum içine çıkarırken eğitmeyen aileler sorumlu. 7den 70e böyle. diğeri de yeni tanıştığımız birisi diyelim bizim durumumuza çok acıyor ki başka kardeşlerin var mı diye soruyor. hani bizden ailemize hayır gelmez gibi görüyor demek ki vs.

NETBUS ,Aileleri olmuş mu ki çocukları olsun ? Bırakın engelli bir insana nasıl davranması gerektiğini öğretmeyi , emeğe insana buyuklerine , en önemlisi kendi kendine saygı duyması gerektiğini ogretemiyorlar ki, çünkü onlara da öğreten olmamış

Empati yapmayı bilen çok çok istisnalar dışında yine engelli ailelerin çocukları oluyor, diğer türlü anne babalar bilinçli değil ki çocuklarını eğitsinler.

1- Hor görülmesi,dışlanması ve acınması

2-Engelli haklarının çiğnenmesi : ücretsiz otobüs-tren bileti,otopark hakkı,hastanelerde öncelik hakkı vs.

3-Ekpss atamalarında engelli memur alımının az olması

4-Engelli deyince insanların aklına fiziki görünüşündeki anormaliliklerin gelmesi yani iç organlarında sorun olan kimselerin engelliyim dendiğinde şaşırılması ve dolandırıcı olduğu düşünülmesi

5-Engellilerin birlik olamaması : engelliler içinde engel gruplarına göre ayrılması herkezin kendi sorununa ayrı ayrı destek istemesi ve genel olarak engellilerin tam manada birlik olamaması

Üst Alt