Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bir insanı rahatsız eden tutum ve davranışlar [Tartışma]

adliyede görevli yazan aracın şöförüne bir avukatın bürosunu soracaktım. bastonlarla yürüyorum amputasyondan dolayı.neyse tam abi falan avukatın bürosu nerde diyecektim adam kapıları kilitledi camını kaldırdı yüzünü döndü.cama kibarca vurdum yine bakmadı. öyle zoruma gitti ki baya unutmadım olayı. çok zoruma gitmişti.

dilenci sandı herhalde.

ben mesela hiç düğünleri sevmem herkes gülüp oynarken çocuğun biri çıkıyor sanki son model araba görmüş gibi yakından bakıyor bu yüzden çoğu arkadaşım ve akrabamın düğününe bi bahane uydurup gitmedim birde işyerimdeki abilerin güya düşünceli olduğunu gösterip bi kız bulupta evlen deyip nasıl bir kız istediğimi sorduğunda cevabı alıp olmaz kendine göre birini bulman lazım deyip hayaline bile engel koyması

mkaya64, benim bir arkadaşım var boyu 150 yok sanırım . Kendisi hemşire ve bir oğlu var orta okula gidiyor annesinden uzun boyu kucaklasa taşır annesini. O kadar güzel bir anne ki sevgi dolu ilgi dolu. Şimdi İstanbul da geçenlerde haber olmuştu sevgilisine oğlunu ortadan kaldırması için azmettiren anne de anne, döverek komalık eden anne de anne , Yetiştirme yurduna bırakan da anne, sevgisiz ilgisiz evladına hiç bir şey veremeyen de anne . Şimdi sence kim daha güzel anne? Sen neden baba olamayacaksın ki, biyolojik baba olmak mı mesele sanki?

pınar hanım haklısınız ama ben yaşadıklarımı söyledim daha önce de söylemiştim kısa olduğumuz için erkekliğimi sorgulayan kızlardan iğreniyorum çoğu kız engelli bile olsa (yanlış anlaşılmasın engelli bir kız da olsa herkesin bir hayali evlenmek istediği erkek olabilir) karşısındaki engelli erkeğin duygularını hiçe sayarak onu yerden yere vuruyor sorunum hayır denmesi değil kibar bir dille ben düşünmüyorum denilse kimse rahatsız etmez ama umudumda yok değil evlenmek için iyi niyetli de çok kız var aklı bel altı çalışmayan yürekten seven umudum insanlardan değil Allahtan

engelli insan herşey den rahatsız olur önenli olan şudur ; sende bir insansın karşındaki bir insan hayatta her şey olacana varıyor sana bagırıyorlar mı sende ona bagır senle dalga mı gecıyorlar sende onlarla geç hayatta hiç bir şeyi takmayın kafanıza ben geldim 30 yaşıma küçükken bana yaprlardı aynısını agızlarının payını verırdım gonderırdım hepsını

birde beni rahatsız eden engelli dernekleri var hiç bir işe yarayamayan tek yaptıkları engelliler günü ve engelliler haftasında sabah kahvaltısı birde toplaşmalar hep aynı ortam konuşulan şeylerin yapılmadığı toplantılar boş vaatler engelli milletvekilleri var bir engelli için ne yapıldı ekpss oluyor tamam o konuda bir şey diyemem ama şu konuştuklarımız için hiç çare düşünülüyormu dediniz ya aileleri öğretmiyorki çocuklar ne yapsın ozaman devlet ders kitaplarında ve uygulamalı olarak eğitsin çocukları kendisiyle alay edildi diye okulu bırakan engelliler var intiharı düşünen çocuklar var

selamun aleyküm arkadaşlar. insan oğlu ciğ süt emmiş ne laftan anlar ne halden. tabi genel demiyorum. ben distoni hastasıyım istem dışı hareket bozukluğu. benim rahatsız olduğum. tv izlenmesi gibi kitlenip bakmaları. bu durumu nasıl aşarım derken çözüm buldum. biri veya birileri. baktıklarında taciz edermiş gibi. gidiyorum yanına. slm veriyorum. beni tanıyomusun yok. peki etirafda okadar insan varken bana niye bakıyosun. kem küm cevab veremiyor. diyorum heyfimden titriyorum hayatın ritmini yaşıyorum :) sanane yerime geçiyorum göz ucun dağil ustumde olursa olucaklardan beni sorumlu tutma deyip. arkamı dönüp gidiyorum. ohhh ben rahatladım :) bu sefer o rahatsız oldu. saygılar.

bu engelliler derneğinin özellikle bedensel engelliler derneğini kökten kapatacan .hiç bir işe katkı yaptıklarını sanmıyorum ..siyasi brokratlarla hep mesafe var aralarında

Ufukalp

aynen öyle bende aynı sorunu yaşıyorum. ama bunlara takmamak lazım. yapacak birşey yokki...

yıllardır ülkenin tek derdi imamhatiplermiş gibi tv lerde bas bas bağıranlar cahil toplum yetiştireceklerine insana doğaya saygılı insan sevgisi aşılanmış kişiler aileler yetiştirsinler.

dilerim hayat karşına daima seni anlayan ve canını sıkmayan seni üzmeyen insanlar çıkarır karşına
hayat seni ne kadar çok üzerse sen hayata o kadar çok tutunki, senin yaşama sevincinden hayat utansın
her dilediğn güzel şeylerin gercek olması dileği ile sevgi ile kal hayırlı cumalar.

Duyduğumda ürperten cümleler;

Eli ayağı düzgün olsun yeter. (İsterse vatan haini olsun önemli değil yeter ki her azası tam olsun :))

Hepimiz birer engelli adayıyız. (Özellikle sosyal sorumluluk projelerinde yer alan riyakar politikacı ve tanınmış kişilerin klişeleri 10-16 Mayıs Haftası bolca duyacağız :) )

Ben de bir engelliyim kendimi sizde buluyorum. :)

Engelli olmak suç değil, onlara acımak suçtur. :)

Akraba evliliği mi? :)

bide facebookta falan engelli resmi paylaşıp halimize şükredelim amin yazarmısınız diyorlar sanki şükretmek için başka nedenlerimiz yok mesela ben kızlarsoruyor diye bi siteye üye olmuştum kısa boylu bir erkekle evlenirmisiniz diye sordum seversem neden olmasın diyor yüzde doksanı sorun orda işte sevmiyorsunuzki

Ya bi arkadas var bekar seni düşünüyorum ama işte onun engeli yok , bi sorayım önce engelli biriyle evlilik düşünür mü isterse sizi tanistirayim. Bu cümle kadar igrendiğim bir cumle yok. Bakalım ben isteyecek miyim arkadaşını? Sanki Yaradanla bi gün engelli olmayacak larina dair kontrat imzalamışlar gibi mağrur ve düşüncesizler .

hayra vesile olmak kadar güzel birşey yok inşallah sonuç olumlu olur :)

Yazılanları üzülerek okuyorum bu toplumun iflah olmaz bilmediğim yanlarını her bireyde bıraktığı acı izleri okudukça bu toplumda ait umutlarım tükenmekte.

benim sol elimde rahatsızım ama arkadaşlar ben şu gözle bakıyorum bize o gözle bakan bireylere onları birer engelli olarak görüyorum biz birer engelliysek kimse bizi bu halimizden dolayı yargılayamaz ve her gün şükretmeliyiz çok kötü durumda olan engelli insanlar var

arkadaşım ülke zaten bizden rahatsız konu çok yaz yaz bitmez, normalin normale saygısı ve tahaamülü yokken

ah işte bahsettiğim durum siz kendi egonuzu böyle tatmin ederseniz başkası da size bakarak kendi egosunu tatmin eder ama zaten bunun dünyası....

Ben bu bizleri üzen insanların bir gün en kötü ihtimalle yaşlaninca bizi anlayacaklarini düşünüyorum :) Anlarlarsa tabi :)

Maalesef dünya varsayımlar üzerine kurulmamıştır. Bizim gibi toplumların farkındalıklara karşı hala evrimini tamamlamış olduğunu düşünüyorum. Konu başlığını saptırmak istemem ama öyle türkiye'nin en büyük sanayi kurumunda çalışmama rağmen tarafıma kullanılan kelimeri söylemek istemem hemde bir okumuş birileri tarafından kısacası okul yıllarımdaki eğitimcileri veya günlük hayattaki sıkıntıları burada örneklersek bu toplum ölmüş de ruhuna fatiha okuyacak kimse yok deriz. Arkadaşlar bizi bu bedene hapseden rabba kesinlikle isyan etmiyorum. Fakat niçin boyle bir ülkede dünyaya geldim diye hep sorgulamışımdır.

Sol kulagimda duymuyor ve Arkadaşım konuşurken onun söylediğini anliyamamak ve tekrar söyle deyip yine anliyamamak ard arda söyletmek ve bu durumdan dolayi diğer arkadaşlarımın gülmesi bu güne kadar zoruma giden anilarimdan biri.benim asil anlatmak istedigim yani bir engelli insan dış dünyaya kapaliysa onun psikolojigi daha farklidir bana göre yani dikkatsiz sözler v.s derinden üze bilir.

idrs, böyle bir dünyada neden yaşadığımı bende zaman zaman sorguluyorum. Bunun nedeni bizim dünyaya bakış acimizin yaşadığımiz zorluklar nedeniyle değiştiği kanısına vardım. Kim bilebilir ki attığı her adımın hesabını atarak yürümek nasıl bir duygu, bir daha hiç görmemek duyamamak kendi ayakların üzerinde durup kimseye muhtaç kalmamak nasıl bir duygu. ...biz bunları öğrendik. En büyük zenginlik sağlık biz bunu tecrübe ederek öğrendik. Bu kadar önemli sorunlar varken küçük detaylarda bogulmamak gerektiğini öğrendik. ...

PURHAPS yanlış nalaşılmak istemem hayattan hiç kopmadım ve çevrem de çok şakacı biri olarak tanırım ve bir çok arkadaşım bana sabah uyandığında gülerek mi)? uyanıyorsun derler. Bu siteyi yakın takip edenler; kimi yönetmeliklerden, kimi alamadığı raporlardan,balhazar cetvelinden dolayı engel oranın düşmesinden vs... bu öyle uzar gider. Anlatmak istediğim balık baştan kokar. Asıl sorgulanması gereken bu toplum neden böyle. Birgün hicbirşey yapmadan beyazıtta ve sultan ahmette gidemeyenler kendilerine en yakın turistik mekan da bir gözlemleme yapsınlar. bir bizimkilere bir de turistlein davraşına bakın. fazla söze gerek yok. Bura ki asıl soru engelli birey mi yahatın dışın da yaşıyor yoksa hayatın dışına ilk anlama kabiliyetini kavramaya başladığı andan şu ana kadarki yaşadığı uzun yılların verdiği farkındalığından dolayı dışlanmışlık mı. ''dışlanmışlık sadece kaba kuvvet değil aynı zaman da insanların size gözleriyle nasıl baktığıdır'' aynı zaman da.

idrs , ben de hiç bir zaman asosyal , engelini bahane ederek hayattan küsme dim. Her zaman toplumda aranan fikrine başvurulan , espirileriyle milleti güldüren bir Mizaç a sahip oldum. arkadaşlarim ailem biz seni engelliymis sin gibi düşünmüyoruz engelli olduğunu unutuyoruz bazen derler. .. bilmiyorum belki de benim kendimi iyi hissetmeme yardimci olmaya çalışıyorlar. Çalışma Hayatı , bürokratik engeller ve evlilik söz konusu olunca durumlar değişiyor ne yazık ki. Örneğin kalıcı sekele defalarca rapor almak, engeline uygun pozisyon da bir iş yapmak için idareyle muhatap olmak, engelli otoparkınız başkaları tarafından kullanıldığında .... gibi. Bu tarz engeller beni irrite ediyor ne yazik ki

kaderimsee çekerim..

üzülme fazla. ben de karaciğer hastasıyım dışarıdan bakınca sağlam görünüyorum. bir kaç ay önce kadıköy de birine boğa heykelinin nerede olduğunu sordum adam kaçtı. neredeyse koşacaktı. bunun engelle bir alakası yok. bazı insanlar suratınıza bile bakmaz.

yıl 2009 du kan sayımım normalin en alt sınırının yarısı kadar çıkınca istanbul eğitim ve araştırma hastanesine (samatya) yatırdılar. bir gün kolumda damar yolu ile ve pijamalarla asansör bekliyorum asansör doldu. kimse inmiyor. kimse gözümün içine bakmıyor. sonra kızın biri iniyim ben artık dedi yanındaki herif onu tutup asansörün dümesine basarak kapıyı kapatıp kaçmaya çalıştı. sonra annem tekrar düğmeye basınca kapı yeniden açıldı ve kız indi ben bindim.
birde başka bir doktora kendi doktorumu sordum o bana koridorun sonunda olabilir dedi. bende gittim tam buldum. bu gerizekalı doktor(soru sorduğum doktor) benim arkamdan gelmiş benim doktoruma sklerozan kolanjit seni arıyor dedi benim doktorda benim duyduğumu görünce güldü. diğer doktor farketmedi gitti. buda benim anılarım ve bunu yapan bir doktor.
not: hastalığımın adı primer sklerozan kolanjit.

Selam,

ayrımcılığa karşıyım, güzellikler herkes için. Güneş hepimiz için doğuyor, engellu-engelsuz ayırmıyor, güneş gibi olun...

Atomu parçalamak Ön yargıları parçalamaktan kolay olduğu bu dünyada sayısız rahatsızlık sayabiliriz. Bir şeyler değişmeli. Önce Eğitim. Sağlıklı Eğitim. İnsanları eğitemediğimiz için bizler sözler duymaya hor bakışlara maruz kalmaya devam edeceğiz.

Üst Alt