Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli emeklilerini kontrol muayenesi ile yıldırmak!?

cuneyt09

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
16
Arkadaşlar şöle bir durum var maalesef;
Vergi indirimi ile ya da diğer türlü engelli emeklisi olmuş kişilerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilerek, süresiz raporunuz bile olsa kontrol muaynesine çağırmaya başlamışlar.

Amaç tabi yıldırmak. Yani engellisin emekli oldun ama çalışıyorsan demek ki önemli bişeyin yok kafasıyla kontrol muaynesine çağırmaya başlamışlar. Ve ciddi oranda kontrol muaynelerinde raporu yüzde 40'ın altına düşüp emekli maaşı kesilenler var. Zaten amaç da bu. SGK üzerinden inceleme yapıp hem engelli emekli olup, hem kayıtlı çalışmaya devam edenlere, sen bi gel bakalım yeniden rapor al diyorlar özetle.

Yok artık ya...hak edilmiş emekli olup çalışmaya devam edebilir...neyini kontrol edeceklerini şaşırdılar artık...

Garip çünkü kayıtlı çalışan yani SDGP liler sgk için havadan gelir ve geri ödemeyeceği para yani prim demektir. sgdp nin çalışan emekliye hiçbir geri dönüşü yoktur işçi ve işverenden kesilen SGDP primi sgk için süper bir gelir kaynağıdır.

Kontrol muayenesinden neden korkuluyor? Ak koyun kara koyun belli olsun daha iyi değil mi? Hastalığı sakatlığı geçen kişi neden engelli taklidi yapar?

@m.okanoyun,

Kim neden korksun boş boş konuşma! insanlar engelli halleriyle hastanelerde sürünüyor, doktorlarların o gün ki psikolojisine göre engel puanı alıyor ya da almıyor, ve insanların kaderi ile oynuyorlar. Ak koyunkara koyun belli olsunmuş lafa bak.

@m.okanoyun,
Niye sürekli engelliler sanki birşeyleri yanlış yapıyormus gibi hastane ve Dr gezmek zorunda bırakılıyor......verilen rapor zaten devletin hastanesi ve Dr ise devlet kendi kurumuna mi güvenmiyor? Engellimisiniz bilmiyorum ama her konu da hadi bı daha bakalım gerçek mi hasta demek resmen ikinci sınıf vatandaş muamelesidir....kimsenin korkusu da yok.....bıktık hastane gezmekten

@feromon,
Emekliğe verdiği maaş gideri o gelirden daha fazla. Şanslarını deniyorlar ve emekli hakkını ne kadar kaybeden olursa şans diyorlar. Yoksa emekli olup çalışmaya devam edenleri birden kontrol muayenesine göndermezlerdi (süresiz) raporu olanlar dahil.

@sevals,
Boş boş konuşuyor işte, neden korkuyorsunuz diyor! insanlar yıldı hastanede defalarca rapor ile uğraşmaktan, ve doktor kötü günündeyse ilgilenmeden yok puan deyip yollayabiliyor. çocuk oyuncağımı bu.

@cuneyt09,
doğulştan işitme engelılerıde çagırılarmı acaba belkı sonradan engellı olanları çagırabılır çunku belkı ıyıleşme ıhtımalı var dıye ama doguştan olanın iyileşme ıhtıalı yok o yuzden bakalım bızım durum e olacak doğuşadan işitme engellıyım

@ismail51,
İnşallah çağırmazlar dostum. Gitsen kontrole yine alırsın raporu ama, bu eziyeti çekmeyi kimse haketmiyor.

@cuneyt09,

alırsında ters brine denk gelırsın dusuk puan vermesınden korkuyor ınsan zaten 44 puanım var az puan yanı en ufak puan kırsalar gitti rapor

Çok boş muhabbetler dönmüş yazdığım yoruma. Aklı selim düşünen biri olsanız önce düşünür sonra karar verir ona göre yorum yaparsınız. Bacağı kolu kopmuş. Felçli ve yatalak hastaların elbet tekrar muayeneye çağrılması aptalca olur. Onun harici benim gibi şeker hastasini tekrar cagirsinlar. Düzenli ilaç kullanması gerektiği halde ilacını almayani tekrar geri cagirsinlar...vb daha örnek çok fazla.
Birde yazmışsınız doktorun insiyatifine bağlı diye. Yok öyle aptalca şeyler.
Şekerim ve kolesterolüm var eşek gibi %28 vermek zorunda.
Belden 3 ameliyat oldum paltin takılı eşek gibi %15 vermek zorunda.
Ameliyatta sinirimi zedelemis düşük ayak olmusum eşek gibi %20 vermek zorunda. Babalarının dükkanı değil kafalarına iş yapmaları.

@m.okanoyun,

Hiç o şekilde olmuyor.Evey doktor inisiyatifine kalmış durumdayiz.Malulen emeklilik için SGK kontrol muayenesinde ara karar ile nöroloji doktoruna yönlendirdiğinde önceki oran %20 iken farklı bir doktor %40 vermişti.İlk oran sadece otur kalk başka bir şey yok.doktorun keyfi.İkinci oran alırken gayet güzel şekilde muayene edilmiş ve oran artmış ti.İste bu yüzden insanlar tedirgin oluyor.Yani SGK verdiği 3 kuruş maaşı kesmek için elinden geleni yapıyor.Ust üste 4 sene aynı oranı verdiğim halde son iki sene anal manometri testine gönderip artan oran a rağmen maluliyetimi iptal ettiler

@m.okanoyun,
doktorların insiyatifine bağlı kardeşim .
bunu birebir yaşamış biri olarak söylüyorum, sağ ayak polio sekeli (çocuk felci) rahatsızlığım var .
ve 2015 yılında aldığım raporda engel oranım %12 ye düşürüldü.
sonrasında 2018 yılında yeniden rapor alma gereksinimi duyduğumda heyete derdimi anlatana kadar imanım gevredi.

2004 ocaktan beri memurum. Engelli emeklisi olma hakkını kazandım ama burada yazılanlara bakılırsa çok riskli bir girişim Malulen emeklilikten pek bir farkı kalmamış. O yüzden , değmez.

2021 de %54 raporla onkoloji oratpedi emeklı oldum süresiz,ayak bileği alındı, geri kemik çıkacak bir durum yok ayak bileğim yok 3. kez kontrole çağrıldım, 3.kezde olsa sgk halen kontrole çeğırıyor, nezaman durumu anlayıpta çağırmaktan vaz geçecek sabırla bekliyorum

@m.okanoyun,
Sen Norveç ya da İsveç de yaşıyorsun belli ki, orada evet eşek gibi o oranları veriyorlar... Türkiye de onlarca hastalığı olan, engeli olan, çalışma gücünü kaybetmiş insanlara ise ancak eşek gibi davranıyorlar. Sen önce bi uyan o güzel rüyadan

Beyler SGK cebinden çıkan birşey yok zaten en az 4000kusur prim ile emekli olunuyor zaten zamanında bu primi odemişsin parasini he yaş durumu derseniz bilemem.ama yine sanmam büyük sehirlerde dikkat çeken durumları çağırıyorlardir büyük ihtimal

@cuneyt09,
Yarası olan gocunsun. En fazla 1 günlük iş. Hastalığım belli oranım belli. Korkmadan gider tekrar heyete girerim. Burada gördüğüm şu ki zamanında engelli olup şimdi düzelen bazı insanların paçaları alev almış ya oranım düşerse korkusu sarmış. Oranı düşük mü verdi git itiraz et. Hatta dava ac. Hiç olmadı ara NOW u haber yap. Korkuyla alçakça yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim. Çok şükür hiçbir korkum yok TÜRKİYE DE YAŞADIĞIM HALDE

Muhtemrlen bazi hastaliklar icin yapilan yada yapilacak bir durumdur..misal.uyku apnesi, bu hastaligin adinda uyku kelimesi.olmasi, kisilerde bir sevimlilik algisi yaratiyor galiba..o cihazlarla uyumak zorunda kalmayi basit goruyorlar..dusundukleri yada algiladiklari kadar basit bir durum olsa uluslararasi ozurluluk cetvelinde de 35 puan vermezlerdi..bir de kronik, ne ameliyati.olurdaniz olun kisa surede eski halinize donersiniz. Bir doktor soylemisti.ameliyat edilen bolumler akilli dokular, eski haline donuyor diye..keza ben bu ameliyati da olmustum, belki kisa bir sure faydasini gordum ama bir kac ayda hersey eski halindeydi..kronik rahatsizligi olan hic kimsenin tekrar kontrole cagrilmasi bence de hatali olur..tabi bu benim fikrim.

Tedavisi olan insanlar için tabiki de kontrol şart, ben bir kere rapor alayım hastalığım geçsin ama raporumu elimden almasınlar ne güzel dünya valla.

Herkes işine ne kadar geliyorsa onu yapıyor.
Hastalığı olan insan neden korksun gider , kontrolünü olur.

Bu tür insanlar yüzünden hastalığı geçmeyen kronik insanlar sorun yaşıyor.

Rabbim iş gücü kaybı olup engeli nedeniyle mağdur tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun

Kontrollere malulen engelli olanlar çağrılır malulen emekli olanlar çalışamaz çalışıyor sa emekliliği iptal olur adı üstünde malulen iş gücü kaybı
Vergi indirimi ile emekli olanlar çalışabilir onlar kontrole çağırılmazlar bilginize

@profesor1, Görmemeniz normal zaten bu sebepten ötürü SGK kontrol muayenesine çağırmaz. Süresiz rapor ve Süresiz vergi indirimi ile emekli olmuş engellinin tekrar kontrol muayenesine çağrılması çok düşük ihtimaldir.

Kontrol Muayenesi İstenebilecek Durumlar

Kurumca yürütülen soruşturma nedeniyle, X hastanesindeki sağlık kurulunda, tek bir raporda tespit edilen bir usulsüzlükten dolayı alınan tüm raporlar yönünden tekrar bir inceleme talep edilebilir. Bu hastaneden alınan rapor ile emekli olanlar tespit edilirse tekrar kontrol muayenesi isteyebilir.

Malulen emekli olanlar yönünden SGK Sağlık Kurulu 1 yıl veya 2 yıl sonrası için kontrol muayenesi isteyebilir. SGK genel olarak Süreli rapor ve süreli vergi indirimi ile emekli olanlar için, vergi indirim süresi ile uyumlu olacak şekilde kontrol muayenesi istiyor. Bu kontrol muayene tarihinden 3 ay önce sevk ile tekrar rapor alıp SGK'ya ulaştırılmalıdır. Kontrol muayene şerhi koyulan emekli bu durumdan kaçamaz. Yeni rapor almadığı taktirde emekli maaşı durdurulur.

İhbar ve şikayet halinde raporunuzun süreli veya süresiz olmasına bakılmadan, emekli olduktan 1 ay sonra veya 7 yıl sonra bile olsa SGK süreye bakmadan istediği zaman kontrol muayenesi talep edebilir.

Son düzenleme:
@Hopee3466,
KIMSENIN KONTROLDEN KORKTUGU FELAN YOK sadece elinde suresız raporu varken neden bı daha ugrasacak ınsan işi gucu olan insanlar var işini bırakıp kontrolle mı ugrascak zaten surelı raporu olanlar bıle artık sıkıldı durmadan kontrole gıtmekden

Bugün yapmadın yarın yapmadın, ilerde emekli olacağında napicaksin?
Hiç olmazsa bilgin olur benim rahatsızlığım devam ediyor , oranım su diye. Önceden önlem alıp itiraz edebilirsin.
Emekli olurken sürpriz yaşamaktansa önceden bilmek iyidir.

Rahatsızlığım geçse de keşke raporumu iptal etseler benim düşüncem de bu..

Üst Alt