Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli emeklilerini kontrol muayenesi ile yıldırmak!?

Merhaba, 01.11.2023 tarihinde başvurduğum malulen emekliliğim bu gün kabul edilmiş fakat devamında ne yapmam gerektiği ile ilgili tarafıma en ufak bir bilgi verilmedi.

Şu an 41 yaşımdayım fakat 2007' de sebebini o gün bulamadıkları (ellerde karıncalanma ve uyuşukluk) bir hastalık olan MS' in 2012' de şiddetli 2 farklı atağını geçirdim. Bu ataklardan birinde sol gözümün görme yetisini, diğerinde ise yürüme becerimi %50 kaybettim. Yaklaşık 20 gün kadar hastanede kaldım (Akdeniz Üniversitesi Hastanesi) ve bu sırada başarısız bir şekilde yapılan BOS operasyonları sebebiyle yürüme yetimin geri kalanını da 3-5 ay kadar kaybederek yürüyerek girdiğim hastaneden tekerlekli sandalye ile çıktım. Gel gelelim MS hastasıyım ama BOS olmadığı için raporum yok ve devletin gözünde tipik nörolojik rahatsızlıkları olan bir hastayım. Neyse tüm bu sürecin sonunda kah ailem, kah ise eşimin desteği ile koşamasam ve tempolu yürüyemesem de bitkisel ilaçlarla yavaş yavaş yürümeye başladım. Bu arada görmeyen sol gözümün ise %30' u hastaneden çıktığımız gece ailecek otururken açıldı. Aslında 2017 yılında babamı kaybedene kadar da normale çok yakın bir hayata yaklaştım ve hatta çalışıyordum. Fakat 2017 sonrasından 2019 yılına kadar (2019 yılında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde BOS operasyonu yapıldı ve MS raporunu aldık) 4-5 farklı atak daha geçirdim ve küçük/büyük abdest kaçırma, olmadığı halde bel fıtığı belirtileri, yine olmadığı halde kalp hastalığı belirtileri, görmede kayıp ve tüm vücutta his kaybı yaşama başladım. Bu belirtiler belki zaman içerisinde geçer diyerek de 2023 yılına kadar sabrettikten sonra engelli raporu için başvuruda bulunduk.

Neyse tüm bunların sonucunda Antalya Kepez Devlet Hastanesinden %71 süresiz bir engelli raporu aldık ve malulen emeklilik için (engelli raporunu artık çalışma umudum kalmadığı için istedim) sigortaya başvurduk. Tabi tekrar hastaneye sevk, tekrar kurul, tekrar rapor derken bu güne gelindi işte. Bir de son 1-1,5 senedir 3-5 dakikadan fazla ayakta duramadığım için artık tekerlekli sandalye ile hastaneye gidip geliyoruz zor oluyor. Tamam şimdi ben emekli oldum ama tam olarak bu iş nasıl ilerleyecek hiçbir bilgim bulunmuyor. İnternetten araştırma yapıyorum fakat doğru bilgilerin yanında çokça saçmalık da var ve kafam artık çorba oldu. Tecrübeli arkadaşlar beni bu süreç konusunda bilgilendirirse çok sevineceğim. Teşekkürler ...

Son düzenleme:
@Yaşlı_Adam,
İlk önce hayırlı olsun.Sgk dan öğrendiniz mi kontrol muayenesi ibaresi varmı.Malulen emeklilikte kontrol şerhi koyabiliyorlar.Eger bu karar varsa belirlenen süreden en az 3 ay önce tekrar sağlık kurulu işlemlerine başlamanız lazım ki maaşınız kesilmesin.Eger kontrol süresi yoksa emekliliginiz devam ediyor.Malulen emeklilik te calisamiyorsunuz

@Yaşlı_Adam, Geçmiş olsun, emekliliğiniz hayırlı olsun.

Yazdıklarınıza göre aldığınız %71 oranlı engelli raporu ile işlem yapılmadı ve tekrar hastaneye sevk edildiniz.

Aylık talep belgesini doldurduğunuz tarih ve sevk sonucu rapor aldığınız tarih emekli maaşınızın başlangıcını belirleyecektir.

Aylık talep formundan sonra hastaneye sevk edildiğinizi varsayarsak eğer,

Sevk edildiğiniz hastaneden almış olduğunuz rapor tarihini takip eden ay itibariyle emekli maaşını haketmiş oluyorsunuz.

Sonucu öğrendiğinize göre SGK sağlık kurulu dosyanızı emeklilik servisine göndermiştir. Malulen emeklilik başvurusu yaparken aylık talep formunda gerekli bölümleri doldurmuş ve banka seçimini yapmış olmanız gerekiyor.

Bu süreçten sonra emeklilik servisi tarafından emekli maaşınız hesaplanacak, birikmiş tutarlar hesaplanacak ve bununla ilgili şu tarihte banka şubesine giderek belirtilen tutarları çekmeniz yönünde eve tebligat gelecektir.

@erkandomur,
SGK' ya daha gidemedim keza evden çıkmam maalesef ki kolay olmuyor. Malum SGK' ya telefonla ulaşmakta imkansıza yakın oluyor. E-devlette de herhangi bir ibare yok. Sadece malulen emeklilikte değil, ben 5 senedir zaten evden çıkmadım ki çalışabileyim. Son 5 sene içerisinde sadece bu emeklilik işleri için evden çıktım ve 4-6 ay arasında bir de MS ilaçları için hastaneye çıkıyoruz ...

3.5 yılda bir atak geçiyorum ve her atağımda işimden oluyorum. En son atağımda kamuda sözleşmeli çalışıyordum. Sözleşmemi devam ettirmediler. Ataklardan sonra ortama 1.5-2 yıl çalışamıyorum.

Hastalığı artık şizofeni olarak belirttiler sürekli atak geçirdiğim için tedavisi yok. Benim hastalığım ataklar halinden devam ediyor. Ataklar 6 ay sürüyor.

2 defa hastanede yattım. Kamudaki eski işime döndürselerde normal emekliliğe kadar çalışsam.

Hem hastasın diye işten atıyorlar hemde erken emekli olamaz mısın ? Diyecekler

Hala iş arıyorum. Çünkü emekli maaşı ile geçinmem imkansız ancak bakım evine yerleşirsem belki

@BnymnYldz,
Evet emeklilik evraklarını doldururken banka tercihi yaptık fakat dikkate alınmamış olsa gerek ki maaşı birikmişleriyle birlikte Ziraat bankasına yatırmışlar ...

@xdedahii,
Sizi anlıyorum ki bir MS hastasını en iyi bir diğeri anlayabilir sanırım. Özellikle sağlıklı insanlar doğal olarak bir MS hastasının neler yaşayabileceğini pek bilmiyor ve anlayamıyorlar. Yazımda bahsettiğim üzere tıbbi olarak bir bel fıtığı hastası olmasam da 3. evre bel fıtığı hastalarındaki tüm belirtileri yaşıyorum. İşin en kötü tarafı bunu geçirmek için ne ilaç alabiliyorsunuz ne de ameliyat olamıyorsunuz çünkü normalde sağlıklısınız. Allah yardımcınız olsun ...

@Yaşlı_Adam,
Cimer üzerinden SGK dan bilgi almak için başvuru yapabilirsiniz.15 gün içinde cevap verilecektir.En azından emekliliginizde kontrol tarihi var mı yok mu öğrenmiş olursunuz

Üst Alt