Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli-engelli evlilikleri

ceren.

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar merhaba;

sizce engelli bir insan engelli biri ile mi evlenmeli ? ayrıca engellerde birbirine denk mi olmalı?

Engelli bir insan, ister engelli birisi ile isterse engelsiz birisi ile evlenebilir.
Engelli raporu oranına göre evlilik yapmak isteyen de olabilir.
Bunlar kişisel tasarruflardır. Kimse kimseye karışamaz, karışmamalı.
Bence gönül kim ile evlenmek istiyorsa kişi onula evlen(ebil)meli ya da en azında gönlünün sesine kulak vermeli ve bu uğurda çaba sarfetmeli.
Olur ya da olmaz...

soru basit normal engelsiz biri olsaydın engelli biriyle evlenmek istermiydin ? bir birine denk olmalı birbirini tamamlayıcı olmalı

arkadaşlar bu konu uzun zamandır herkesin karmaşık duygulara sebep oluyor. engelli engelsiz evliliği gibi. bakınız ben engelli degilim. ama engelli dostu olarak üye olmuştum. baktım gördüm ki engelli engelsiz diye bir kavram tanımıyorum.öncelikle insanlar bunu bilmeli. önemli olan iki insanın karşılıklı anlaşması önemli. ben buradan herkese sesleniyorum. öncelikle engel beyindedir. insanlar kendilerini aşmalı. bana deselerki mustafa sen engelli biriyle evlenirmisin. evet evlenirim. çünkü önce düşünce ve iki insanın birbirine duyduğu güven ve hayata bakış açısıdır. evet evlilikte zor günler yaşanabilir ama bir dolu dizginde mutlu anları daha çok olacaktır. sakın bunu unutmayalım.hayat paylaşınca güzeldir. insan dürüst e birbirini sevdikten sonra herşey güzel olur. yeterki sevgi e saygı olsun. insanın karşısındakine saygısı varsa sevgiside bir o kadar fazladır.bence

Denklik kuramı Kime göre neye göre etrafımdaki insanların benim için denk gördüklerini Ben kendime yakışrmayabilrim ya da benim kendime denk olarak gördüklerimi etrafımdaki insanlar bana layıık görmeyebilir. Denklik kavramı bence bir aldatmacadır. İnsanların düşlerini hayallerini ümitlerini duygularını velhasıl bütün yaşamlarını çalmak için uydurulmuş çok büyük bir aldatmacadır hemde kimse karşıma çıkıp ta ALLAH ın EMRİ Peygamber in kavli diye vaaz vermeye kalkmasın. İnandığımız kitabın hiç bir ayetinde YALAN RİYA ve İKİ YÜZLÜLÜK TASVİB EDİLMİYOR. SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ

denklik ileride bozulabilir.engelsiz olup daha sonra büyük kaza sonucu ağır engelli olabilir. o yüzden olaya geniş bakmak gerek.hayat müşterek herkes birbirine yardımcı olmalı.

ben ve eşim ortopedik engelliyiz birbirimizi severek evlendik 5 yıllık evliyiz 2 yaşında kızımız ve çok mutluyuz engelli veya engelsiz ne farkeder evlilik sevgi saygı üstüne kurulu bir ilişkidir.ayrıca normal evlilik yaparak sonradan eşlerin birinin hastalık veya kaza sonucu engelli durumuna gelmesi herkesin başına gelebilecek olaylardır unutmayalım

her zaman olaya geniş açıdan bakmışımdır. yaşayan her canlı birer engelli adayıyız onun içindirki engeli engelsiz diye ayırım yapamam. her zaman ölüme ve özürlüklere hazırlıklı olmalıyız. bunun içinki insanlara daima saygı duymalıyız. sevgi ve saygı her zaman önde gelir. insanlar birbirleriyle verdiği sevgiyle hastalıkları hatta kanseri bile yenen nice kişiler var. bunu asla unutmamalıyız. önce insanlık

Evlilik hele de günümüzde zor bir birliktelik. Bir de bunun engelli-engelsiz gibi kalıplara sokmaya kalktık mı hiç içinden çıkılamaz. Engelsizlik avantaj olsaydı engelsizken anlaşarak evlenen bir sürü çift boşanmazlardı. Ama yine de engelliler kiminle evlenirse evlensinler herşeyi düşünüp taşınmalılar.

Evliliği engelli-engelsiz diye bir kalıba sokmak bence tamamen saçmalık. Evlilikler hele ki günümüzde ki evlilikler zaten zor. Çiftlerin ikisi de sağlam olması bile evliliklerin yürümesini sağlamıyor maalesef ki.
Benim eşim de sağlam, hiç bir engeli yok. Ama çok şükür bir çok sağlam insanların evliliklerine taş çıkartırız, neden derseniz.
Çünkü bir birimize karşı saygımız, sevgimiz ve güvenimiz var. Bunlar olmadıktan sonra sağlam yada engelli olmanın hiç bir avantajı yada dez avantajı yok bence.
Bence sağlam birisini aramak yerine vicdanlı ve en önemlisi Allah korkusu olan insanların karşımıza çıkması bence en önemli detay diye düşünüyorum..

Denklik her zaman iyidir. Ama bu ikiniz de işitme engelliyseniz denksiniz evlenebilirsiniz gibi bir şey değil.Engellerimiz dışında da bizi biz yapan bir sürü şey var.O şeylerin de denk olması önemli bence.velhasıl engelli bireylerin evliliklerinde birbirlerine denk gelmeleri daha zor. Bu da bir imtihan bana göre

Üst Alt