Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ile engelsizin ilişkisi/aşkı nasıl yürür?

Çevre baskısı o kadar zor ki , hele ki anlayışsız anne babalar var ise .. üç yıllık bu ilişki sonu ne olacak muamma , ailem kesin ret ediyor . Bense vazgeçemiyorim. Bir insan yürüme yetisini kaybedince insanlığını kaybetmiyor ki , toplum neden böyle hastalıklı.

7 yıl oldu evleneli.allah eşimden razı olsun hiçbirkez bile engelli olduğumu hissettirmemiştir.
onu çok sviyorum. umarım herkes sevdiğine kavuşur...

Amin inşallah. Allah mutluluğunuzu artırsın . Sizin engeliniz nedir

ben engelliyim eşim değil ve evleneli 16. yılımıza girdik. Allah herkese anlayışlı eş nasip etsin.

Bir kızla tanıştım ben engelliyim sevdiğim kız engelli değil 4 aylık birliktelik sonrası ailesi ile tanıştırdı, annesi beni istemedi kıza ciddi baskılar yaptı baktı ayırmıycak, sevdiğim kız yanında beni aşağıladı beni soğutmak için kızını birgün benim yanımdayken aradı, yanımda olduğumdan habersiz kızına kızım o çocuğun nasıl elini tutuyorsun, toplum içine nasıl çıkıyorsun, onun çocuğu olmaz olursa aynı olur inanılmaz daha ne cümleler tabi benim duyduğumdan habersiz... süreç daha uzun kısa tutmak istedim deli gibi beni seven aşık olan kızı aklına girdi ve benden ayrılmasını sağladı, insanların ne kadar karakter yoksunu ve acımasız olduğunu bir kez daha gördüm.... kariyerli bir işim ve ünvanım var, engelim çalışma hayatıma veya tek başıma ayakta durmama engel değil, sadece paylaşmak istedim,

mdursun

Allah var Allah yar
Hakkında hayırlısı buymuş, insanoğlunun acımasizca hunharca davranması kabul edilir, degil rabbim görsün üzülme belkide mutsuz olacaktın öyle düşün kardeşim

#Bio Hayatta hiç bu kadar aşağılanmadım bu kadar küçük düşüp hor görülmemiştim, o an yerin dibine girip yok olasım geldi... rabbime sığındım... çok teşekkür ederim... rabbime sığınmak dan başka çarem yok

mdursun

Sizin adınıza üzüldüm. Fakat sonradan görüp üzülmektense başta üzülmek daha hayırlı. Bazı tabuları yıkamazsınız o yüzden kendinizden emin hayatınıza devam edin. Hayat çünkü böyle ucuz rolleri kabul etmez bir gün onları da sahneden indirecektir.

Arkadaşım yolun başında görmek bazen acı versede en hayırlısını vermek daha büyük nimettir emin ol üzülme sen daha iyilerine layıksın emin ol ve asla umudunu kaybetme insanlar zaten engelli olan kalpleri... Yani hayatı yaşa üzülme..

Çok üzüldüm , benim erkek arkadaşım da engelli , 3 yıldır ilişkimiz var evlilik kararı aldık benim ailem de engelliyor. Yakın zamanda tanışmaya gelecek ama çekiniyor babamdan engelini yüzüne vurur diye. İnsanın ailesi de olsa çok ayıp birşey ve çok kızıyorum onlara .

Ne güzel , inşallah bizde sizin gibi oluruz . Allah mutluluğunuzu artirsin

Evet, insanlar çok garip , engelli birini sevince gerçek sevgi değilde bir çıkar olduğunu düşünüyor engelli taraf için . O kadar zor bir savaş ki insanın ailesi ile savaşı

mdursun
Bu dediğiniz muamele ile yıllardır mücadele ediyorum. Sağlam(!) lar bizlere evliliği yakıştıramıyor.Çocuğu da engelli olur düşüncesi özellikle dışlanmaya sebep.Hatta kardeşlerin evlenirken bile onların evliliğe adım atamasında sorunsun.Aileden birinin engelli olması bile" ya çocukları da engelli olursa, ailede engelli var"düşüncesi oluşturuyor. Sıcak bakılmıyor. Benim sağ elimden engelim var. Baş parmağım eksik. Yeğenime ultrasonda bakarken kardeşimin eşi doktora parmakları tam mı? Diye sormuş. Doktor şaşırmış. Her şeyi bıraktın bunu mu merak ettin diye. Evlenirlerken ailesi nişan bozacakmışcasına sorun çıkarmıştı.Demek ki sebep benmişim dedim. Korkuyorlar çocuk da halası, amcası vs. gibi engelli doğarsa diye. Millet öyle dört dörtlük arıyor ki, bizim kariyerli işimizin, ünvanımızın, her işi herkesten iyi yapmamızın hiçbir önemi yok. Onların cahil kafasının içinde hilkat garibesisin.
Seni birisi sevecek oluyor,yakınlık kuruyorsun sonra ne hikmetse kafası karışıyor. Evlenmeyi düşünmüyorum demeye başlıyor. Tamam diyorsun herkes kendi yoluna madem. Kısa süre sonra bakıyorsun ki evlenmeyi düşünmüyorum diyen adam evlenmiş engelli olmayan biriyle...Sadece sen engelli değilsin. Daha senin doğmayan çocuğun bile engelli damgası yiyor. Biraz ağır gelmiş olabilir ifadelerim ama bunu yıllarca yaşadım. Köylüsü de kültürlüsü de sana bu gözle bakıyor malesef.

_çalıkuşu_

Empati yoksunluğu diyecem de bu empatiği kolay kolay kazandıramıyoruz. engelliler bile kendi aralarında engel ayrımı yaparken engelli olmayanlara denecek söz de kalmıyor. ön yargılara gelince gelişi boş boş konuşurlar, icrata gelince engellinin haklarında engellinin toplumsal bütünleşme de gözleri kalır. Bu tabloyu çağ atlatsak da, çağı kapatsak da değiştiremeyiz. sizde görmezden gelin, duymazdan gelin kendiniz için bunu yapın. gerisini boş verin..

_çalıkuşu_

Okadar haklısın ki resmen duygularımı dile getirmişsin bu bahsetiğin uygulama ve cümleleri aynısını bende yaşadım heralde yaşamaya da devam edicem…. bahsettiğim sevdiğimi kız şuan nişanlandı sence nasıl birisi tabiki engeli olmayan birisi... bu arada bahsetmeyi atladım beni engelli olduğum için kızına layık görmeyen annenin kızı yani sevdiğim kız da sonradan öğrendim sağra hastalığı var sürekli bayılıyor son 1 yıldır bayılmaları olmamış vs vs...

_çalıkuşu_

Abla ağzına diline yüreğine sağlık duygularımıza tercüman olduğun için allah razı olsun.

Kimsenin yaptığını yanına bırakmayan bir YARATAN var. Onlarda bunu unutmasın iyi bilsin ki herkez, kaybeden onlar olacaktır. Sadece inanın güzel düşünün güzel görün o zaman herşey çok farklı olacaktır.
Rabbim hakkımızda en hayırlısını nasip eylesin ve bizleri biz olduğumuz için duygu düşünce karakterimize kişiliğimize değer veren ve görünen fiziki engellerimiz ve Hastalıklarımıza takılmayan vicdan sahibi imanlı ibadet aşklı ve allahtan korkan hayırlı kişilerle karşılaştırsın. Amin inşa ALLAH :eek: :)

mdursun _çalıkuşu_
sizin adınıza çok üzüldüm böyle düşünen insanlar maalesef oluyor engellinin çocuğu engelli olacak diye bir şey yok benim çocuğumda hiç bir şey yok çok şükür bu insanlara sadece acıyorum.

_çalıkuşu_

Bi çok kişinin sözlerine tercüman olmuşssunuz.
Her 3 Aralık ta, her engelliler haftasında bu yazdığınızı insanların gözüne sokacaksınız.
Süslü, uyduruk, samimiyetten uzak laflara değil gerçek yüzünüz bu diyesim geliyor.

Kekemelik engelden sayılmıyor ama hayata olumsuz etkileri de yok değil. Kendimi engelli sayarsam evet engelsiz biri ile evlendim.

Siz kendinizi engellerseniz ilişkileriniz de engelli yürür, siz kendinizi engellemezseniz ilişkileriniz de engelsiz yürür.

Neler yazılmış neler hepsini de okuyamam şimdi ama kimse unutmasın herkes potansiyel engelli adayı, yarım saatine bile hükmedemediğimiz dünyada insanların kalbini kırmayın.

Engelli engelliyle. Engelli engelsizle her türlü duygusal birliktelikler yaşar. Önemli olan bir birinize saygınız ve sevginiz olsun. Sadece bir tarafın beklentilerini karşılamak için birliktelikler kısa sürer. Bazı sağlıklı kişiler, merak ettiği için başlayıp bitiriyor.
Bir de aile ve çevre baskısı var. İşte en büyük sınav burada başlıyor. Bu sınavı aşan engelli/engelsiz sevginin gücüyle mutluluğa yelken açarlar. Bir de maddi durum var. Bu konu çok önemli. Sevenler bir olunca samanlık seyran olmuyor.! Kaliteli yaşam için bu konuda çok ama çok önemli bir faktör.

Sen de o da "olmuş" biriyseniz yürür her türlü. Ama nasip noktasında takdir_i ilahiye inanıyorum

Zor be . Ben kalp hastasıyım. Ama karşımdaki insanın engeli yok. Ben kendimi evlenmeye çok ta layık görmüyorum. Çünkü kendi ihtiyaçlarımı zar zor gören birisiyim . Zaman zaman çok halsizleşiyorum. Evlensem eşime çocuğuma nasıl destek olacağım bakacağım. Onların bana desteği lazım olacak. Bu da eşimi de benide çocuğumuda üzer. Ama can da istiyor evlenmeyi ama böyle de zor bir durum. :(

Tam anlamıyla olmaz. İlla sorunlar olur devamlı. Ve bir süre sonra yollar ayrılır malesef..

Kendinize eş seçerken, ne kadar güçlü olduğuna değil, sizin için ne kadar mücadele edeceğine bakın. Güç herhangi bir zamanda kaybedilebilir, ama mücadele sevgi var olduğu sürece devam eder.

Üst Alt