Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Kamu Personeli Kurum Personel Servisi

umut38

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Merhaba. Çalışmış olduğum kurumun personel taşıma servisi bulunmaktadır. Engel durumumdan dolayı servisten faydalanamıyorum ve özel aracım ile işe gidip geliyorum. Servisten faydalanamadığım için kurumuma bir dilekçe ile başvuruda bulunarak aylık taşıma ücretinin ihaleyi alan taşıma firmasından talep edilerek tarafıma ödenmesini talep ettim. Ayrıca, Kurum ihaleye çıkarken teknik şartnameye engelli personeli taşıyıp, taşıyamacağı konusunda madde eklemesi gerekir diye öğrendim. Ancak kurumum benden böyle bir ücretin ödenemeyeceğini, eğer farklı kurumlarda çalışan engelli memura taşıma ücreti ödenen varsa bunu bize belgelemen gerekir diye söylendi. Şimdi benimle aynı durumda olup servisi olduğu halde servisten faydalanamadı için tarafına aylık taşıma ücreti ödenen var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

umut38

7 Temmuz 2018'den itibaren kanunen bu hizmeti sağlamak zorundalar:

5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanun

Geçici 3. Madde:

(Ek:6/2/2014-6518/75 md.) 7/7/2018 tarihine kadar, servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler, engelli personel veya öğrenciye talep hâlinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlamakla yükümlüdür.

(Ek:6/2/2014-6518/75 md.; Mülga: 10/9/2014-6552/144 md.; Yeniden düzenleme: 18/11/2014-6567/1 md.) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar dışında şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin ve çalışma ruhsatı verilmez

Benim bildiğim kadarı ile kendi çalıştığım kurumda, eve uzaklığı çok olduğu için servis şirketi memurun, taşıma ücretini ödemişti. Bu kesin bilgidir. Kurumunuzla anlaştığı servis şirketi arasındaki sözleşmeye de bağlı olabilir. Fakat bu ücreti alabilirsiniz. Önce kurumunuza başvurun. Sonra BİMER e sonra da ilgili yerlere. Muhakkak sonuç alırısınız.

benim kurum evlere şenlik engellinin evine yakın durak vermez araba oraya çıkmıyo der ama başkasına gelince adamın evinin önune kadar gönderir arabayı

Teşekkür ederim cevaplar için. Kurumuma gerekli yönetmelik ve kanunları belirterek başvuruda bulundum fakat anlamsız bir cevap aldım. Sonra Müdürle görüştüğümde taşıma ücreti ödenen bir engelli memur varsa bunu bize belgele diye cevap aldım.

Üst Alt