Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Kimlik Kartı nereden alınır?

okbliyasam

Yeni Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
%70 raporum var. Kozyatagi Mah, Kadikoy, Istanbul'da engelli kimlik karti nereden alinir? Il Mudurlugu Fatih'te ve cok uzak.

Size yakın olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir.

Engelli kimlik kartı için hangi belgeler gerekir?

Engelli kimlik kartları başvurusunda 19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmeliğin 7 inci maddesi gereği

1.Dilekçe

2. Sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği başvuru için yeterlidir.

Engelli Kimlik Kartı bir defaya mahsus alınır ve yenilenmez. Ancak, vefat eden veya sağlık kurulu raporuyla belirlenen özürlü oranı %40'ın altına düşenler kartlarını il müdürlüklerine iade eder. Engelli birey kalıcı bir engele sahipse bir defa sağlık kurulu raporu alıp, kendisine sağlanan tüm hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanacaktır.

3. 2 adet fotoğraf.

4. Nüfus Cüzdanı

Başvuru için izlenecek yol

Engelli kimlik kartına ilk kez başvuracak vatandaşlar bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybettiklerini gösteren sağlık raporu ile bulundukları ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurur. Burada raporun aslı görülüp kontrol edildikten sonra kişiye iade edilir. Daha sonra başvuran kendisine verilen başvuru formunu doldurarak teslim eder. Kimlik kartına basılmak üzere fotoğraf da istenmektedir. İşlemler aynı gün üçünde tamamlanır ve kart teslim edilir.

izmir bozyakadan alınan raporların hastane yazışma olmadan yenilemiyor engelli kartımı kaybettım bozyaka hastanesi soruşturma geçiridigi için yazışma yapıp öyle yenlicez dediler 2 ay sürer dediler 2 ay kartım olmuycak benim sucum ne anlamadım

aradım uygulama kalkmış mecbur beklicez

bugün teslim aldım kartımı mart 16 da baş vurmuştum

Engelli kimlik kartımı bende değiltirdim 15 dakika içinde kartımı teslim aldım.Önceki kartımıda aynı ilden almıştım dosyam burada olduğu için sanırım ilkem hızlı oldu. Daha önceki kartımı 2000 yılında Başbakanlık özürlüler idaresinden almıştım.

Beylikdüzü hizmet merkezinden çıkarılabiliyormu acaba

E-Devlette "Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru" var.Buradan başvuru yapan var mı ?

Zaten adı üstünde Ön başvuru formu, dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri'ne bizzat gitmek en iyisi. Zira e-devletteki açıklama şöyle:
1. BU HİZMET SADECE ENGELLİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU RANDEVUSU İÇİNDİR.

2. BU SAYFADAN ALACAĞINIZ RANDEVU SONRASINDA MUTLAKA AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURMANIZ VE ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU, GEREKLİ BELGELERİ SUNMANIZ GEREKMEKTEDİR.

3. BU SAYFADAN RANDEVU ALMADAN DA, "AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜKLERİNE" BAŞVURMANIZ VE GEREKLİ BELGELERİ İLETMENİZ HALİNDE DE KİMLİK KARTINIZ BASILABİLECEKTİR.

Bağlı olduğun ilçeye yakın Aile ve sosyal politikalar Bakanlığından.

arkadaşlar ben afyonda ikametim pazartesi engelli kımlık kartı cıkartcam ama vasimlemi gitmem gerekli yoksa kendim gitsem verirlermi

aile ve politikalar bakanlığından veriliyor engelli kimlik kartı. İkamet etiğiniz yerdeki aile bakanlığına başvuru yapınız .

Arkadaşlar merhaba, ben bugün sosyal hizmetlere giderek engelli kimlik kartına başvuruda bulundum. bu süreçte iki sorum olacak.
1-) Memur bana 20 gün içinde ben seni arayacağım seni gelip kartı teslim alacaksın dedi ben daha önce başvuru koşullarını okuduğumda 2 iş günü içerisinde teslim edilir yazıyordu ama bana 20 gün gibi bir süre belirtmesine şaşırdım.
2-) Engelli raporumun aslını bana teslim etmediler. engelli kimlik kartını teslim alınca raporuda alabilirsin dediler bu sizce normal mi?
Daha önce engelli kimlik kartına başvuruda bulunmuş kişiler belirttiğim 2 madde hakkında bilgi verebilirse çok sevinirim.

Ben 3 ay önce online başvuru yapmıştım , 3 hafta içinde hazırlandı gidip aldım. Bu süreçte herhangi bi rapor veya resim vs. götürmedim, engelli raporu ve resim sistemde görünüyor zaten

Bende engelli kimlik kartı başvurusunu e-devlet üzerinden yaptım , 20 gün oldu hala "değerlendirmede" diyor, sonuç yok. aile sosyal hizmetleri aradım, biz değil il nüfus müdürlüğüne başvur orası veriyor kimlikleri diyor oraya yönlendiriyor. anlamadım gitti.

Engelli kartı başvurusu

E-devlet ten engelli kartı başvurusu yapan var mı ? Süreç nasıl işliyor acaba?

Hocam ben size çok yakın ikamet ediyorum. Discord kullanıyorsanız eğer "madresister" ulaşabilirsiniz.

Ben de e-devlet üzerinden başvuru yaptım. Değerlendirme sonucu kimliğin beyan edilen ya da MERNİS'e kayıtlı adrese gönderileceğine dair bir yazı çıktı; ama daha sonra başvuru sürecinin ne aşamada olduğunu bulamıyorum. "Değerlendirmede" yazısı nerede çıkıyor? Benim sayfa, sanki hiç başvuru yapmamışım gibi, "yeni başvuru" seçeneği aktif...

Son düzenleme:
Edevletten müracaat etsenizde ise yaramiyor. 1 yıl oldu sonuç yok.. bulunduğunuz ilin sosyal hizmetler müdürlüğüne gidip başvuru yapin

CPH2219 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eşim için e-devletten başvurduk mart ayında; mayıs ayı gibi eşimin telefonuna mesaj geldi: "Kartınız hazır, Yenimahalle Sosyal Hizmetler Müd. teslim alabilirsiniz" diye. Gittik teslim aldık.

Dan Elise

Bu sorunun yanıtı:

Başvuru yaptığım ancak yapmamışım gibi "yeni başvuru"ya tıklayarak ilerleyince son aşamada belirtildi. Daha önce başvuru yapılmış, SHM'de gibi bir uyarı çıktı.

Olmadı, İl Müdürlüğü'nü deneyeyim ben de, teşekkürler...

[SIZE=3]Başbakanlık Özürlüler İdaresinden 2000 yılında almış olduğum özürlü kimlik kartım var ve kullanıyorum gereken her yerde.
Bir kurum kabul etmek istemeyince yazılı olarak bunun nedenini bildirmesini istedim. Bunun üzerine gitti amirine
danıştı ve kabul ettiler.
Hakkınızı arayın demek istiyorum. Suskun kalınca bürokrasi tepenize çöküyor. Sanki devleti bürokrasi yönetiyor.
Selametle. [/SIZE]

e devlet üzerinden engelli kimlik kartı

engelli kimlik kartı başvurusu yapmıştım e devlet üzerinden eve geleceği yazıyordu fakat gelip teslim almamı söylediler ben engelliyim gidemiyorum ailemden biri gitse olur mu

aynısını ben yaşadım benim yerime başkası gitti aldı sorun cıkarmıyorlar

Edevletten başvuranlar size en yakın kaymakamlık içinde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne gidin, 1 aydır kartım basılı orda bekliyormuş gidip aldım

Ben de e devletten "Engelliler İçin Kimlik Kartı Başvurusu" kısmından başvuru yapıyorum, her ne kadar başvurunuz alındı dese de başvuru listesinde aktif başvuru görünmüyor. Her girişimde başvuru yapabiliyorum gibi sistem izin veriyor, burada bir sorun olduğu çok belli. Engelliler olarak hayatta sanki yaşadıklarımız azmış gibi gibi edevlette de engele takılıyoruz. :mad:

E devletten başvuru yaptıktan bir iki gün sonra ilçenizde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne telefon edin.kartınızı 5 dakikada basıp sizi çağırıyorlar...zaten kart eski tarz basit kağıttan bişey pvc kaplama yaptırmanız gerekiyor.

Üst Alt