Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Manifastosu

Levent54

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
1
Ülkemize engellilerin yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı olumsuz davranışlar hepimizin malumudur. Bu konuda hepimiz elimizden geldiğince cabalar gösteriyoruz. Benim buradaki amacım bunları olabildiğince kısa cümlelerle bir araya getirmek ve bunları tüm yetkililere , siyasetçilere daha önemlisi tüm insanlarımıza ulaştırmaktır.
Hemen aklıma gelenleri aşağıda sıraladım. Eklemeler yapmaya devam edeceğim. Sizlerden de katkı bekliyorum. Bu çalışma sonlandırıldığında tüm medya kuruluşlarına ulaştırmak istiyorum. Fazla uzatmadan notlarımı aşağıda paylaşıyorum. Katkıda bulunmanız dileği ile.

ENGELLİ MANİFESTOSU

Bir ülkede,

• Binlerce engellinin yaşadığı şehirlerde engelli insanlara rastlanmıyorsa, toplu taşım araçlarında engelliler görmüyorsanız,
  • Engelli insanlar kendi ülkelerde kendilerini ikinci sınıf insan olarak görüyorsa,
  • İnsanların büyük bir kısmı engelli birisi ile ayni apartmanda yaşamak istemiyorsa,
  • İnsanları istihdamda engelliye tanınan % 2-3 oranındaki kontenjana bile itiraz ediyorlarsa,
  • İşverenler tüm teşviklere karşın engelli çalıştırmamakta ısrar ediyorlarsa,
  • Engelli insanlar yetersiz koşularda çalıştırılıyorsa, çoğu zaman mobing uygulamasına uğruyorlarsa,
  • Zaman zaman engelli insanlar şiddete uğruyorlarsa, aşağılanıyorsa,
  • Engelli insanlar evlerinde otursunlar deniliyorsa,
  • Çocuklarının engelli bile çocukla ayni sınıfta olmasından memnun değillerse,
  • Çocuklarının öğretmenlerinin engelli olmasına karşı eylem yapıyorlarsa,
  • Toplum içinde engelli insanların haklarına saygı göstermiyorlarsa,
  • Toplu taşıt araçlarında onlara ayrılan yerleri işgal edip, engelli insanların binmesine imkan tanımıyorlarsa, toplu taşım araçları engellere uygun değilse,
  • Toplu taşıma araçlarının şoförleri duraktaki engelliyi görmemezlikten geliyorsa, Sandalyesi çok yer kapladığı için otobüsten indirilmek isteniyorsa,
  • Engellilere ayrılan otoparklarla araçlarını rahatlıkla park ediyorlarsa,
  • Engellilerin öncelikle istifade etmesi gereken asansörlerde engelli birisinin girmesine olanak yoksa,
  • Devlet bu engelli haklarının korunmasında yeterli duyarlılığı göstermiyorsa, yaptırım uygulamıyorsa, bu nedenle engelli insanların mecburen insanlarla tartışmasına hatta fiili davranışa maruz kalmasına yol açıyorsa,
  • Devlet her işlemde engelliden ayrı ayrı heyet raporları isteyip engelli insanlara eziyet çektiriyorsa,
  • Devlet kurumlarının arasında uygulamalar konusunda bir mutabakat yoksa,
  • Hastahanelerde bile engelliler için düzenlemeler yapılmıyorsa, göz muayene koltuğuna ulaşamıyorsa, muayene yatakları yüksek ve transferde güçlükler yaşanıyorsa, park yerlerinde araçlarını park edemiyorsa, vb. sorunlar yaşanıyorsa,
  • Tiyatrolara, sinemalara, gösteri ve sanat merkezlerine fiziksel nedenlerle giremiyorlarsa,
  • Denetlenmemiş, gelişi güzel yapılmış, 90 dereceye yakın açıda, çocuk kaydırağı olmaya aday rampalarla, merdivenler veya rampası olmayan kaldırımlarla karşılaşıyorlarsa,
  • 5 yıldızlı otellerde bile engelliler için herhangi Bir önlem alınmıyor,düzenlemeler yapılmıyorsa, bir çok otelde mecbur oldukları halde laf olsun diye yapılan ve birçoğu yeterli olamayan engelli odaları bulunuyorsa,
  • Yetmediği zaman engelli rampası olmayan otobüslere binemedikleri için duraklarda dakikalarca, belki saatlerce mahsur kalıyorlarsa, yetmediği zaman metro istasyonlarında bozuk asansörlerin önünde beklemek zorunda kalıyorlarsa, vapura binemiyorlar sa, parka çıkamıyorlar, konsere tiyatroya gidemiyorlarsa. Zevklerinden, hobilerinden, temiz havadan, güneşten, denizden, kalabalıktan, bizden ve en önemlisi ne biliyor musunuz kendilerinden vazgeçiyorlar sa,
  • En kötüsü mevcut birçok engelli STK.ları bu konularla uğraşmıyorsa,

O ülkenin medeni bir ülke olduğunu iddia edebilir misiniz ?

Abi tebrik ederim; güzel tespitler; ben de şunları ekleyebilirim; bir ülkede psikiyatrik hastalığı olup da müdürden ve doktorlardan fırça yiyorsa...

Evet güzel tespitler sık sık guncelleyin üst sıralarda kalsın.

adamo tespitini hemen ekledim. Teşekkür ederim.

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim...

temel ihtiyacımızı unuttuk hocam:) çarşıda saatlerce sıkışık halde tuvalet arıyorsak:) tuvaleti bulup sığmaya çalışıyorsak; sığdığımızda yapmaya çalışıyorsak...

sayın Levent54 yazdıklarınıza katılmakla birlikte; tüm bunların geliştirilerek sadece bu sitede kalmaması ve gerek sosyal medyada gerekse ilgili kuruluşlarla paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. emeğinize sağlık.

Emeğinize yüreğinize sağlık biz engellilerin tercümanı olmuşsunuz sayın Levent Hocam bu burda kalmasın eğitimde fırsat eşitsizliğinide ekleyelim

Sayın Hocam;Emeğinize,yüreğinize,ağzınıza,kaleminize sağlık ben 2 engelli yakını olarak sizi bizzat teşekkür etmek istedim.

sayın turukku elimden geldiğince ilgili yerlere ulaştırmaya gayret göstereceğim.

Sayın cengiz 68 teşekkür ederim, belirttiğiniz hususu ekliyorum.

Avrupa'da yapılan bir araştırmada "Raporda alarm veren diğer bir veri Türkiye'de engelli öğrencilerin çoğunluğunun sistemin dışına itilmiş olduğu gerçeği. Bizde engelli olduğunu belirten 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 60'ı okuldan erken ayrılıyor. Yani okul terk. 25 Avrupa ülkesi içinde en yüksek oran bu."

Ben bu konuyu Manifestoya ekledim. Ama bu konuyu okuyan yetkililerimiz bu konuyu nereye koyacaklar merak ediyorum. Engelli insanların eğitim durumu gerçeği. Maalesef. Genede direnelim diyorum. Bu arada Bülent kardeşimin Change.org sitesinde gündeme getirdiği "Halk Eğitim kurslarının erişilebilir hale getirilsin Ayırımcılığa son verilsin" anketine destek olalım. Çok önemli bir konu.Hemen tıklayın.

Üst Alt