Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli memurların mazeret izini kullanma koşulları!?

erbin

Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
20
Arkadaşlar bir memurun mazeret izini alma hakkı var diye biliyorum. Ben 11 yıllık Milli Eğitim de engelli memurum. Ben şimdiye kadar hiç mazeret izini kullanmadım. Ama yakın zamanda mazeret izini kullanmayı istiyorum. Siz engelli memur arkadaşlara sorularım şunlar: Engelli bir memurun da mazeret izin hakkı var değil mi ? Siz mazeret izini kullanır mısınız ? Mazeret izini kullanıyorsanız hangi mazeretleri öne sürerek amirlerinizden izin alıyorsunuz ?

Son düzenleme:
Engelli memur arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam yıllık izininiz yok mu 2. Si herkesin mazereti farklı olur adı üzerinde mazeret nasıl bişey olabilir yalan mı söyleyeceksiniz neyse sorununuz söyleyin izin verirler vermezler onlara kalmış.
Ayrıca 11 yıllık memurum demişsiniz kusura bakmayın bunları bilmeniz lazım konu açmaya bile gerek yok.

[FONT=Roboto]MAZERET İZNİ (Diğer Durumlar)[/FONT]
[FONT=Roboto]657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 104. maddesinin (C) fıkrası. 1-Memura babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir.[/FONT]

Mazeret izini kafanıza göre alınmaz diye biliyorum ailevi durumlar Allah göstermesin ölüm harici alamazsınız diye biliyorum. Siz personel servisine sorun veya amirinizle görüşseniz iyi olur. Zaten 10 yıllık memurun 30 gün izini olur gerekirse raporda alırsınız.

Burda yazıyor

https://www.google.com.tr/url?sa=t&...sQFnoECAQQBQ&usg=AOvVaw3pV61a0arwCjiNL144chBU

i_brahi_m

Ben Ankara da yaşıyorum. 2 ay sonra Kayseri de kuzenimin nişan töreni olacak. 2 ay sonra Ankara dan Kayseriye 3 günlüğüne kuzenimin nişan törenine katılmak için Kayseri ye gitmek istiyorum. 2 ay sonra Kayseri de düzenlenecek kuzenimin nişan törenine katılmak için çalıştığım kurumdan 3 günlük mazeret izini alabilir miyim ? Sizin bu konuda bilginiz var mı ?

erbin hocam o kadar bilgim yok ama 1. Derece akrabalar için oluyor diye biliyorum birde amiriniz ne der bilmiyorum. Yıllık izniniz yok mu onu kullanmak daha mantıklı benim bildiğim böyle yanlışım olabilir.

engelli memur olup emekli olan yokmu ne kadar aylık bağlanır 15 yıl doldugunda bi türlü öğrenemiyorum :)

Bu konuda mevzuat vardır. mevzuata bağlı kalınarak izin verirler. Ama bazı özel durumlarda da kurum amirinin inisiyatifine göre izin verebilirler.

Mazeret İzni isteğe göre kullanılmaz talep edilir eğer kurum amirliği uygun görürse kullanılır aynı şekilde refakatçi izni de öyle kullanılır

Kanunu okumuşsun ama sen de yanlış anlamışsın. i_brahi_m

Mazeret izni memura babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir.

Bu şu demek;

Babalık baba olunca verilen resmi bir izin var zaten bu evlendiğinde ve birinci derece yakının vefat ettiğinde kullandığın ölüm izini dışında kalan izinler için mazeret izni kullanmak mümkün yılda 10 gün toplu yada parça parça amirinin insiyatifinde olan bir izin.

erbin senin istediğin izin mazeret izni kullanılabilecek bir durum. Daha önce hiç mazeret kullanmadıysan amirin sıkıntı yaratmayacaktır.
Özlük haklarınızı iyi bilirseniz memuriyet hayatınız daha kolay geçer.

cicikıs zaten bende aynısını dedim amirin inisiyatifinde değil mi kim kafasına göre izin almış. Ee benim canım sıkıldı mazeret izini kullanayın böyle bir şey yok anlamında dedim kaldı ki yıllık izin varken mazeret izini verilmez diye biliyorum.

i_brahi_m

:)

Yazdıklarını dikkatli okudum sen de kanunu anlayana kadar oku bence. Orada yazıyor babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Sen buna yorum katamazsın kuzeni, kız kardeşi, arkadaşı vs düğününe gitmek isteyen amiri izin verdiği sürece mazeret izni kullanır. Vakıf olmadığınız konularda olumsuz varsayımlarda bulunmayın. Ayrıca rapor almayı tavsiye etmek hiç etik değil

cicikıs

Senin engelli memurların mazeret izini hakkında bu konuya yazdıkların ibrahim arkadaşımın yazdıklarından bana daha mantıklı geldi. Sana bir kaç sorum var. Sende büyük ihtimal bir devlet kurumunda çalışan engelli bir memursun. Kaç yıllık memursun ? Ve sen şimdiye kadar hiç mazeret izini kullandın mı ? Sen şimdiye kadar mazeret izini kullandıysan hangi mazeretleri öne sürererek mazeret izini kullandın ?

erbin kimin mantıklı benim mi arkadaşın mı. Onunla benim yazdığım nerdeyse aynı ben ayrı bişey yazmadım ki. Sorun nerde

https://www.google.com.tr/url?sa=t&...cQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw3Y4D-LT2tWI4iXMDvMLTDV

Bakın bakalım burda hastalık doğum ve ölüm harici yok yeğenimin düğününe gideceğim yok kafam döndü izin istiyorum diye bi ibare var mı. Ben maddeyi atıyorum hatta yazdım da amirin verirse alırsın bundan başka yanlış bir şey var mı yanlış yazdığım

cicikıs ne yazmışım oraya baksana senle benim dediğim aynı ama sen lafı çarpıtıyorsun bakın ne demişim

[FONT=sans-serif]Mazeret izini kafanıza göre alınmaz diye biliyorum ailevi durumlar Allah göstermesin ölüm harici alamazsınız diye biliyorum. Siz personel servisine sorun veya amirinizle görüşseniz iyi olur.

Ayrıca rapor alınca ne olur hiç kimse memurluk süresince hasta olmadan hiç rapor almadı mı benim attığım hepsi kanıtlı ispatlı kimseye kafama göre bişey yazmadım.[/FONT]

i_brahi_m

Arkadaşım ben seninle tartışmak istemiyorum. Önceki mesajımda ben senin kalbini kırdıysam senden özür dilerim. Bu site forumu laf dalaşı yapma yeri, birbirimizi kırma yeri olmamalı. Sonuçta hiç birimiz sağlam insanlar değiliz. Hepimiz engelli insanlarız. Biz engelli insanlar olarak birbirimizle dayanışma içinde olmalıyız. Bana cicikıs arkadaşımın bu konuya yazdığı mesajlar benim daha çok kafama yattı. Ben bunu ifade etmek istedim. cicikıs arkadaşıma bazı sorular sordum. cicikıs arkadaşım sorularıma cevap verirse memnun olurum.

erbin tartışma yeri değilse bak bakalım ben ne yazmışım hepiniz birden bana laf sokuyorsunuz ben kanuni madde olarak attım bunda ne var. Allah aşkına onun dediği ile benim dediğimde fark var mı.

[FONT=sans-serif]Orada yazıyor babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Sen buna yorum katamazsın kuzeni, kız kardeşi, arkadaşı vs düğününe gitmek isteyen amiri izin verdiği sürece mazeret izni kullanır.

Benim dediğim ne
[/FONT]
[FONT=sans-serif]Mazeret izini kafanıza göre alınmaz diye biliyorum ailevi durumlar Allah göstermesin ölüm harici alamazsınız diye biliyorum. Siz personel servisine sorun veya amirinizle görüşseniz iyi olur[/FONT][FONT=sans-serif]

[/FONT]

Ben burda nasıl bi yorum kalmışım Allah Allah.
cicikıs ben sizden ayrı ne demişim bakın bakalım
Sizin yazdığınız

[FONT=sans-serif]Orada yazıyor babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Sen buna yorum katamazsın kuzeni, kız kardeşi, arkadaşı vs düğününe gitmek isteyen amiri izin verdiği sürece mazeret izni kullanır.
[/FONT]
Benim yorumuma bakın bakalım burda ben verilir mi demişim

[FONT=sans-serif]Mazeret izini kafanıza göre alınmaz diye biliyorum ailevi durumlar Allah göstermesin ölüm harici alamazsınız diye biliyorum. Siz personel servisine sorun veya amirinizle görüşseniz iyi olur.

[/FONT]
Burda kafama göre ne var

Allah Allah kimin konusu için tartışıyoruz. Ben kimseye yanlış bilgi vermedim sende demişsin nerde yazdım diyorum ikinizde yanlış bilgi vermişsin demişsin. Madem o kadar kolay neden bakmadın da buraya sordun sorunuza cevap verdim ama yemediğim laf kalmadı. Ne deyin

İZİN TÜRÜ
KAPSAMI
İZİN SÜRESİ
YASAL DAYANAĞI
AÇIKLAMA
1
YILLIK İZİN
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan tüm kamu çalışanları (Öğretmenler hariç)
Hizmete göre;
1 yıl için 20 gün
10 yıldan fazla hizmeti olanlar için 30 gün
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 nci maddesi.
1-Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı
zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım
kısım kullanılabilir.
2-Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer. 3-Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
4- Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.
2
SAĞLIK İZNİ
(Şua İzni)
Hizmeti sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personel.
30 gün
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 103 üncü maddesinin 3 üncü fıkrası.
1-Her yıl yıllık izne ilave olarak kullanılır.
3
ANALIK İZNİ
657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapan memurlar
16 Hafta (Doğum öncesi Sekiz+ Doğum Sonrası Sekiz)
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) fıkrası.
1- Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.
2- Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.
3-Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilir.
4-Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

4
(Evlat Edinme)
8 Hafta
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) fıkrası.
Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta süre ile izin verilir. Bu izin evlatlık kararı verilmeden önce çocuğun fiilen teslim edildiği durumlarda da uygulanır.
5
BABALIK İZNİ
657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapan erkek memurlar
10 Gün
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrası.
Memura, eşinin doğum yapması hâlinde talebi üzerine verilir.
6
EVLİLİK İZNİ
7 Gün
Memurun kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine verilir.
7
ÖLÜM İZNİ
7 Gün
Memura eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine verilir.
8
MAZERET İZNİ (Diğer Durumlar)
10 Gün
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (C) fıkrası.
Memura babalık, evlilik ve ölüm halleri dışında zorunlu sebeplerde mazeretine bağlı toptan veya bölümler halinde 10 gün izin verilebilir. Zaruri hallerde öğretmenler hariç olmak üzere, bir sefer daha 10 gün izin verilebilir. Bu durumda, bu süreler yıllık izinden düşülür.
9
SÜT İZNİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapan kadın memurlar
Doğum sonrası analık izni bitiminden sonra; İlk altı ay 3 saat
İkinci altı ay 1,5 saat
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (D) fıkrası.
Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi dikkate alınır.

10
MAZERET İZNİ (Engelli Çocuk)
10 Gün
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (E) fıkrası.
1-Memurlara; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun Hastalanması hâlinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla verilir. 2-Engelli ya da süreğen hastalı olan çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması gerekmektedir.
11
MAZERET İZNİ (Süt İzni Verilmeksizin İlave Analık İzni)
Birinci Doğumda 2 ay İkinci Doğumda 4 ay Üçüncü Doğumda 6 ay olmak üzere günlük çalışma süresinin yarısı
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (F) fıkrası.
1-Çoğul doğumlarda belirtilen sürelere 1 ay eklenmektedir.
2- Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır.
3-Evlatlık edinen memurlar da bu izinden yararlanabilmektedir.
12
HASTALIK İZNİ
(Uzun Süreli Hastalık Halleri)
Kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde 18 aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise 12 aya kadar.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesi
13
HASTALIK İZNİ
(Kısa Süreli Hastalık Halleri)
Tek hekim raporu ile
bir defada en çok 10
evvelki raporda
Devlet
Memurlarına
1-Memura uzun bir süre tedavi ihtiyacı gösteren hastalıklarda özlük hakları korunarak verilir. 2-Memurun hastanelerde yatarak gördüğü tedavi süreleri de hastalık izni olarak dikkate alınır.
3-Hastalık izni kullanan memurun iyileşememesi halinde belirtilen süreler kadar ilave izin verilir. Bu süre zarfında da memur iyileşemezse malulen emekliye sevkedilir.
1-
Bir takvim yılı içerisinde tek hekim
tarafından verilecek raporların toplamı 40
gün, bir
Verilecek Hastalık
günü geçemez. Bu süre geçtikten sonra
Raporları İle
verilecek hastalık raporları Sağlık Kurulu olarak
doktor tarafından
Hastalık ve Refakat
düzenlenmek zorundadır.
kontrol muayenesi
İznine İlişkin Usul
öngörülmüş ise en
ve Esaslar Hakkında
çok 10 gün daha
Yönetmelik

14
REFAKAT İZNİ
Refakat izni üç aydır. Ancak gerekli görülürse bir üç ay daha verilebilir.
Devlet
Memurlarına
Verilecek Hastalık
Raporları İle
Hastalık ve Refakat
İznine İlişkin Usul
ve Esaslar Hakkında
Yönetmelik
1-Memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla verilmektedir. 2-Memurun aylık ve özlük hakları korunmaktadır.
15
16
AYLIKSIZ İZİN
(Uzun Süreli Hastalık Hali)
AYLIKSIZ İZİN (Doğum Sebebiyle)
AYLIKSIZ İZİN (Evlat Edinme)
18 aya kadar
24 aya kadar
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (A) fıkrası.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (B) fıkrası.
1-Kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalık halleri için verilen aylıklı izinlerin sonunda hastalığın devamı halinde verilebilmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (C) fıkrası.
1-Doğum yapan memura, doğum sonrası analık izni süresinin veya süt izni hariç doğum sayısına bağlı olarak verilen izin süresinin bitiminden itibaren; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar verilmektedir.
17
AYLIKSIZ İZİN (Yurtdışı Görevli veya Öğrenim)
24 aya kadar
18
Görev veya Öğrenim Süresi Kadar
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (D) fıkrası.
1-Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda bu süre, eşlerin talebi üzerine yirmidört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir
1-Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenler de dâhil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen memurlar veya diğer personel kanunlarına tâbi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ile 77 nci maddeye göre izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebilir.

19
AYLIKSIZ İZİN
(5 Hizmet Yılı Dolanlar)
En Fazla İki Defa Kullanılması Şartıyla 1 Yıla Kadar
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (E) fıkrası.
1-Yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olanlara isteği halinde en fazla iki defa kullanılması kaydıyla bir yıla kadar izin verilir.
2-Sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz.
20
AYLIKSIZ İZİN (Askerlik)
Askerlik Görevi Süresince
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 üncü maddesinin (F) fıkrası.
1-Memuriyet hizmetleri sırasında askerlik hizmetini yerine getirmek için aylıksız izne ayrılanların kadroları saklı tutulur.
21
YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA
Çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 43 üncü maddesi.
1-Bu izinden yararlanmak isteyen memura, yarım zamanlı çalışmaya başladığı tarihi izleyen aybaşından itibaren, mali haklar ile sosyal yardımlarına ilişkin her bir ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılır.
2- Bunların fiili çalışmaya bağlı ödemeleri hakkında ise ilgili mevzuat hükümleri uygulanmaya devam olunur. Derece yükselmesi ile kademe ilerlemesi için aranan süreler açısından bu şekilde çalışılan dönemdeki hizmet süreleri yarım olarak dikkate alınır.
3- Bu kapsamdaki memurun çalışma saatleri ilgili kurum tarafından belirlenir.
4-Bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de istekleri üzerine çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten veya 104 üncü maddenin (A) fıkrası uyarınca sekiz haftalık izin verilmesi ya da aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca izin

kullanılması hâlinde bu izinlerin bitiminden itibaren bu fıkra hükümlerinden yararlanır.
5- Yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımına ilişkin usul ve esaslar ile bu haktan yararlanamayacak memurlarla ilgili Bakanlar Kurulu henüz yayımlanmamıştır.

Okuduğunu anlamayana bunlar birşey ifade etmeyecektir ama yinede yeni memur arkadaşların kafası karışmasın diye izin türlerini ve sürelerini yazdım. Sizin alacağınız izin o maddelerden biri değilse MAZERET İZNİ adı altında amirinizden talep edebilirsiniz. 😊

@cicikıs doğru ben anlamıyorum ya da siz mi akıllısınız bende mi bi sıkıntı var çözemedim ben yukarıda aynı linki paylaşmadım mı. Allah aşkına siz başka bi yazı mı okuyorsunuz lik attım koskoca

https://www.google.com.tr/url?sa=t&...cQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw3Y4D-LT2tWI4iXMDvMLTDV

Bak attığım linki tekrar atıyorum he tabiki bende suç 11 yıllık memur araştırmadan yazar biz üşenmeden araştırıp yazarız yine suçlu oluyoruz. Tamam siz haklısınız cevap verende suç

Ya 11 yıllık memurun kaç gün izini olur soruyorum size

Allah aşkına neyi anlamamışım ikide bir aynı şeyi yazıp duruyorsun cahilim kusura bakma.

cicikıs

Sana bir kaç sorum var. Sende büyük ihtimal bir devlet kurumunda çalışan engelli bir memursun. Kaç yıllık memursun ve hangi kurumda çalışıyorsun ? Sen şimdiye kadar hiç mazeret izini kullandın mı ? Sen şimdiye kadar mazeret izini kullandıysan hangi mazeretleri öne sürerek mazeret izini kullandın ?

Hocam mazeret izni dediğiniz uygulamada, memurun yıllık izni, babalık, ölüm, evlilik vs gibi yasal izinleri haricinde memurun kullanabileceği yıllık izin bulunmuyorsa verilen bir izin türüdür, misal memurun yıllık izni varsa mazeret izni kullanabilmesi mümkün değildir, memurun yıllık izni yoksa acil bir işi olur, bir yakını hasta olur ya da her türlü diğer mazeretlerinde verilen bir izin türüdür, ancak bu izin idarenin uygun görmesi ile verilebilir yani idare uygun görmezse bu izin kullanılmaz.

emir2011

Bana cevap olarak yazdığın mesajında yanlış bir cümlen var sanki. Yazmışsın ki Memur yıllık izini hakkını kullanmamışsa mazeret izinini kullanamaz. Ben 2022 yılında hiç yıllık izin kullanmadım. Ben 2022 yılında hiç mazeret izini de kullanmadım. Ben yıllık izinimi 2022 yılının Ağustos ayında kullanacağım. Ben 2 ay sonra hafta içi 3 gün mazeret izini kullanmak istiyorum. Bu benim yasal bir hakkım değil mi ?

erbin

Maalesef öncelikle mazeret izninizi kullanabilmek için yıllık izninizin olmaması gerekiyor, misal 30 gün yıllık izniniz var diyelim, bu izin kullanılmadan mazeret iznini alamazsınız kurumunuz uygun görmez bunu. Tüm yıllık izninizi kullandığınızı varsayalım o zamanda mazeretinizi kurum uygun görürse mazeret izinizi kullanabilirsiniz, kurum uygun görmezse zaten kullanamazsınız.

emir2011

Senin bana cevap olarak yazdığın bilgileri sen nereden öğrendin ? Yazdığın bilgiler kesin doğru bilgiler mi ? Milli eğitimde çalışan öğretmenler istedikleri zaman çalıştığı okullardan mazeret izini alabiliyorlar. Devlet memurları da çalıştığı kurumlara mazeret izini alabilmek için mazeretleri olunca talepte bulunabilmeli. Bir memurun yılda 10 gün mazeret izini kullanma hakkı var. Adaylığı kalkmış bir memurun mazereti olduğu halde ona mazeret izini vermemek büyük haksızlık bence.

erbin

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda

Yıllık izinlerin kullanılışı:
Madde 103 – ......
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar.Bunlara, hastalık ve diğer ma-zeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

MADDE 24 – 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa 50 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 50/A maddesi eklenmiştir.

“IX – Öğretmenlerin izin ve tatilleri:

MADDE 50/A – Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler. Ancak bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikle belirlenecek meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler.

Bunun yanında sizin bu mazeret iznine bu kadar takılmanıza gerek yok, siz yıllık izninizi toptan ya da parça parça kullanın eğer izininiz kalmazsa mazeretinize istinaden izin talep edebilirsiniz, hiç bir kurumda bu konuda sıkıntı çıkarılmıyor.

emir2011

Mesajın için teşekkür ederim. Sana bir kaç sorum var. Sende büyük ihtimal bir devlet kurumunda çalışan engelli bir memursun. Yüzde kaç engellisin ? Engel türün nedir ? Kaç yıllık memursun ? Nerede memursun ? Sen şimdiye kadar hiç mazeret izini kullandın mı ?

Son düzenleme:
erbin

İlk mazeret iznini aday memurken kullanmış olmakla birlikte memuriyetim boyunca toplam 2 kere kullandım, 21 yıllık memurum. Diğer soruların biraz özel olduğu için cevap vermek istemiyorum. Saygılar.

evlenme-doğum-ölüm-evlat edinme gibi durumlarda 7 ila 10 gün arasında herbiri için mazeret izni alınabiliyor.bunun dışındaki durumlarda mazeret izni ancak yıllık iznin bitmesi,mazeretin ne olduğuna bağlı olarak verilebilir.b da amirin takdirinde.

8 yıllık bir memurun mazeret izni toplam kaç gündür?

8 yıllık bir memurun mazeret izni toplam kaç gündür?

Üst Alt