Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli raporumu yenilersem sağ kol brekial pleksus oranım düşer mi?

hayalcyy

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
1
Merhabalar,

2009 da sağ kol brekial pleksus tablo 2.3 ve tablo 2.13 ten 45+21 yüzde 57 engelli muafiyet raporum var.
Doğuştan olduğu için engelimde bir düzelme yoktur aksine şimdi sol kolumda sinir sıkışması ve eklem rahatsızlığım var.

Rapor yenilemek istiyorum. Ancak yenilenen yuzdelerde bir değişiklik var mı yani rapor oranım düşer kaygısı var. Yenileme amacım sağ koluma kullanamıyorum şimdi sol kolumda sinir sıkışması ve gucsuzluk var ve çalışmakta zorlanıyorum eğer yuzde 60 rapor yüzdesi alabilirsem emekli olabiliyorum.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Yenilemek mantıklı olur mu ya da 1 buçuk yıl dişimi sıkıp ise devam mı etmeliyim bilemedim

merhaba benimde sol kol 45+ 21 üst ve orta trunkus ağır hasarlı ve orta ileri sol kolumda sinir sıkışması var%57 oranım süresiz vergi indirimi ve emekli oldum ilk raporum rapor tarihim temmuz 2024 tarihinde aldım 6 ay sonra ÖTV için başvuracağım bende tablo 2.13 ve 2.3 ten bende açıkçası tırsıyorum oranım düşecek diye emekliligim ve vergi indirimim gidecek diye ,sizin durum ile ilgili olarak inanın düşer mi düşmez mi bilmiyorum dizinde üst ve orta trunkus ağır hasarlı mi yanlız şunu soyliyeyim 1,5 ay önce aldım raporu aynı tablodan oran verildi sizinle

engel oranları sürekli değişiyor kesin demiyorum ama düşme ihtimali yüksek

ben 1.5 ay önce aldım ilk raporum şayet arkadaşın üst ve orta trunkus hasarı var ise benim gibi oran aynı ve aynı tablodan hesaplama yapılmış burada aslında önemli olan İĞNE EMG ben rapor alırken direk ona baktı

Evet üst ve orta trankus hasarlı. Amacım sol koldaki sinir sikismasindan da yüzde almak ama hadi diyelim düşürdüler yuzde 40 altına düşer mi, beni düşündüren bu. Yoksa yüzde 40 ve 57 aynı barem sonuçta bir şey değişmiyor.

@hayalcyy ile Siz Aynı kişimisiniz @yasinsyigit, :)

Merhaba bende hayatımda ilk raporumu 23.07.2024 tarihinde aldım sol kol % 57 oran ile süresiz vergi indirmi alarak emekliliğe başvurdum ve eylül 2024 tarihi itibariyle emekli oldum rapora başvuru yaparken ötv içinde başvurmak istediğimi dile getirdim şayet heyet kalemindeki memur arkadaş işi gereği benden kodlu ehliyet fotokopisi istedi bende kodlu ( engelli ) ehliyetimin olmadığını söyledim o zaman ehliyetinizi yenileyip 6 ay sonra tekrar başvurursunuz dedi ,10 gün sonra ehliyet için komisyona gireceğim şubat 2025 tekrar ötv indirimli araç başvurusu yapacağım bende tırsıyorum oran değişirse emeklilik sıkıntı olur mu diye ama 6 ay önce aynı hastaneden 57 alıpta 6 ay sonra altını verirlerse hastane içinde sorun teşkil edeceğini düşünüyorum ,Ancak şöyle bir durum engelli tablosu 2019 dan sonra yenilenmiş bizim rahatsızlığımızda iyileşme söz konusu değil ve bizim hastalığımızın en önemli anlatıcısı İĞNE EMG dir . mayıs 2024 EMG çekilmeden heyete gittim % 30 verdiler evrakları teslim etmedim heyete daha sonra EMG çekildim 57 oran aldım.elinizde EMG Var mı sizin rapor 2009 du değil mi bence rapor yenilemeden önce bir EMG çektirin derim EMG eski ise EMG isteyebilir doktor .

@yasinsyigit,
sinir sıkışmasına oran veriliyor mu ki ? benim sol kolda ileri orta dirsekte sinir sıkışması hafif bilekte

Aynı kişi değiliz emg eski yeni emg cekinmedim.

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
Evet oran veriyorlar diye biliyorum. Çünkü farklı sinir sistemlerinin tabloda yüzdelik değerleri var. Bilizard. Sisteminde nasıl bir yol izliyorlar onu bilmiyorum. ama tek koldaki oran ile iki koldaki oran farklı olabilir yani totalde oranım düşebilir de yükselebilir de tam emin degilim

Yani aslında soru şu yuzde 57 lik bir rapor yuzde 30 a düşebilir mi bu bana çok mantıksız geliyor. Bu şekilde olan arkadaşlarda var acaba bu şekilde oran dusurulenler iyileşme olasılığı olarak görülenler için mi yoksa gerçekten 2009 da ki verilen yüzdelik oranlar daha sonra düşürüldü mü ya da doktor kanati veya heyet süreci her hastaneye göre farklı mi işliyor

2019 yuzde 57

@yasinsyigit,

bunun için tek sigorta İĞNE EMG dostum şayet orada tanıya göre tablo 2.3 ve 2.13 ten oran alırsın çünkü sinir hasarından oran veriliyor şayet EMG yok ise Üst Ekstremite de kısıtlılığa göre tablo 4.2 den oran veriliyor ve tablo 4.2 oranı düşük bizde sinir ve kas hasarı var .Bu arada konuyu açan arkadaşla oranınız rapor tarihiniz uyuşuyor :) Ben yeni rapor aldım direk EMG ye göre Tablodan oran verildi bazı yerlerde EMG bakıp tablo 4.2 den de oran veren doktorlar oluyor .Ama % 57 den % 40 altına düşeceğini sanmıyorum EMG tarihiniz nedir çok mu eski

@AHMET FATİH ERYILMAZ,

Yok iğne emg si 2019 da oldu raporun verildiği tarihte. Bugün Bahcelevler devlet hastanesinden randevu aldım bireysel müracaat rapor yenileme 2 hafta sonraya bakalım ya hep ya hiç. Sonuçta yuzde 57 oran yüzde 40 a da düşünseler degis3n bir şey olmayacak ama 60 ve üzeri olursa direk emekli olabiliyorum. Bakalım hayırlısı

@yasinsyigit,

hayırlısı olsun İğne Emg nizde tam olarak tanı ne konuldu bende bu şekilde TÜM KASLARDA NÖROJENİK MÜP DEGİSİKLİGİ ,ÜST TRUNKUS VE POSTERİOR CORD TA DAHA BELİRGİN SEYRELME İZLENMİSTİR.SONUC : BU BULGULAR SOL BRAKİAL PLEKSUSUN ÜST VE ORTA TRUNKUS UN DAHA AĞİR ETKİLENDİGİ PARSİYAL PANPLESKOPATİ İLE UYUMLUDUR

Son düzenleme:
sağ brakıal plleksusu hasarı proksımal kaslarda zayıflık mevcut em g sınde sağ brakıal pleksus ust ve orta trunkusta belırgın sağ brakıal pleksus tamamında akson hasarına yol
acan kronık donem lezyon ıle uyumlu fm sınde dirsek ve omuz rom ksıtlı el bılek vbe 1.
parmak dorsıfleksıyonu zayıf da olsa var duyu kaybı yok tablo 2.13 tablo 2.3 (45+21)

Sol kolumdan ortopedi doktoru mr çekti M77.1: Radialis humerik epikondilit. Tanısı koydu burdan bir oran çıkar mı merak ediyorum.

Evet arattım. Dediğiniz gibi sonuçlar cikiyor Fizik tedavi öngörülen iyileşme olmaması durumunda ameliyat v.s.. yazıyor... ama engelli tablosunda yüzdelik karşılığı olup olmadığı ile ilgili bir sonuca ulaşamadım

Ben devlet hastanesi rapor bölümüne gittim. Orada rapor yenileme için evrak verdi. Bireysel müracaat kurumsal müracaat olarak iki seçenek var. Bireysel müracaat ile rapor yenilersem bu rapor vergi dairesinde de kabul görecek mi yoksa demesinler biz sevk etmeden rapor geçersiz diye

@Azamenta,

iğne EMG mesela bende brakial pleksus zedelenmesi mevcut sol kolumda bu iğne EMG ile kolumda hangi sinirler hangi kaslarda ne kadar hasar var hepsi bununla belli oluyor elektrik dalgaları gönderiyor iğneyi kasa ve sınır bölgesine batiroyor o dalgalar PC de gözüküyor ve tutarligi %100 olan bir tespit şekli

Peki usta bilgin vardır diye soruyorum bende ayakta polisekel var bunu çektirip götürsem nöroloji oran verir mi

@Azamenta,
bunu kafana göre götüremezsin ve çektiremezsin nöroloji doktoru iğne emg çektir dediğinde çektirebilirsin önce muayene sonra ,şayet çektirdin hasar belirlendi sanırım vermesi lazım sizin başka engeliz mi var bundan oran almadınız mı daha önce ?

Üst Alt