Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Seyahat: Türkiyede Engelli Turizimi-Mevzuat, Sorunlar ve Öneriler

Malesef böyle saçmalıklar hep var sivil havacılık havaşirketlerinin meillerini istiyor fakat onlar geri dönüşüm yapmıyorlar sizin havayollarıyla yaptığınız yazışmaları merakla bekliyorum:(

Engelsiz seyyah sitemizde yayınladığımız

Engelliler için Beşiktaş Arena Vodafone Stadı | Engelsiz Seyyah

yazımızda söz konusu ettiğimiz sorun yazımızı dikkate alan Beşiktaş Yönetimince giderilmiştir. Böylece tekerlekli sandalye ile maç seyretmenin önündeki engel kaldırılmıştır. Emeği geçen tün yetkililere teşekkür ederiz. Engelsiz seyyah olarak bu yöndeki çalışmalarımız devam edecektir.

Afedersiniz konu dışına çıkacağım ama uzmanı olduğunuz için bir şey sormak istedim. İstanbul'da metro,şehir içi otobüsleri,vapur vs...gibi ulaşım araçlarında seyahat için engelli kimlik kartı yeterli mi yoksa ayrıca seyahat kartı mı var?

Engelli kimlik kartınızla bazı ana duraklarda bulunan İETT gişelerine baş vurun. Bir fotoğrafınız bulunsun. Orada size İstanbul kart (ücretsiz taşıma kartı) düzenleyip hemen veriyorlar. En azından ben böyle yaptım. Bununla bahsettiğiniz ulaşım araçlarına (marmararay dahil) ücretsiz binebilirsiniz.

asanur
Engelli kimlik kartınızla bazı ana duraklarda bulunan İETT gişelerine baş vurun. Bir fotoğrafınız bulunsun. Orada size İstanbul kart (ücretsiz taşıma kartı) düzenleyip hemen veriyorlar. En azından ben böyle yaptım. Bununla bahsettiğiniz ulaşım araçlarına (marmararay dahil) ücretsiz binebilirsiniz.

Google Maps'ten Engelleri Yıkan Özellik!
Google Maps'e eklenen yeni özellik, hizmetin herkesin işine yarayan bir hizmet olabilmesi için bir eksiği daha tamamladı!
Tekerlekli sandalyeniz olduğunda internet haritalarını kullanmak oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle Whellmap isminde üçüncü parti bir uygulama hazırlanmış ve böylece burada tekerlekli sandalyeli vatandaşlara, sokakta nerede rampa ve diğer işaretlerin olduğu ulaştırılabiliyordu. Fakat yine de serbest dolaşımlarda eksikler mevcuttu. Google'a teşekkür etmek gerekiyor ki, artık bu da sorun olmaktan çıkıyor.
Google Drive Ürün Müdürü Rio Akasaka'nın Google Maps'e boş zamanlarında ek proje olarak geliştirdiği eklenti, tekerlerli sandalyelilere büyük hizmet verecek. Bilindiği gibi konum tabanlı kart gönderme hizmeti sunan Google bu yeni eklentisi sayesinde, örneğin çevredeki hangi restoranın tekerlekli sandalye kullananlar için müsait olduğunu söyleyebilecek. Bu işlev gidilecek mekan çok sayıda basamak içeriyorsa elbette bebek sahibi kullanıcıların da işine yarayabilir.

Google'ın bu yeni servisi, şimdilik yalnızca ABD'de uygulanıyor. Zamanla çapını genişletmesi beklenen uygulama ülkemize gelir mi, orası şimdilik muamma.

T.C de Engellilere sağlanan dayanışmalar ya yarım olmuştur yada çok başarısız olmuştur, bunun nedenleri hiç kuşkusuz Adam sendecilik ve yağmacılık,
Müslüman bir toplumda yaşamanıza rağmen Engelli bireylerin durumları içler acısı ve insanlık günahı ve vahşet, Türkiye nin birçok köylerine gittim turizim amaçlı hani derrizya dışı seni içi beni yakar Oralarda birkaç engelli gördüm Allah göstermesin Zombi denilecek kadar zor durumdalar daha doğrusu zombi muamelesi görüyorlar.
Ben sonradan engelli biriyim, iyikide engelliyim, Belki hayatımın yarısını engelli olarak geçireceğim fakat engelliler adına yapılması gereken okadar çok iş varki, kim ne zaman nasıl yapacak, bilemiyorum, fakat bildiğim birşey var oda yaşamayı çok sevmek.
Sporu ve Truzimi çok seviyorum Her ülkenin engellileri( silahsız asker) leri Gazi leri Şehit yakınları Yaşlı ve çocuklar o ülkelerin milli servetleridir, onurlarïdır, onlara yapılacak hizmetler insanın kendisine yapılması gibidir, bu böyle bilinmeli öncelikle,

Amerika'nın Başkentindeyiz. Beyaz Saray ve Kongre Binası ile Washington.

Engelliler için Washington | Engelsiz Seyyah

Logo'muzu Başlığının altına koyarak tanıtımımıza olanak veren sitemizin sahibi değerli kardeşim Bülent'e ve başta kardeşi olmak üzerine tüm ekibine candan teşekkürler.

İşte dünyanın en fazla ziyaret edilen şehri. Centreal parkı ile Times meydanı ile özgürlük heykeli ile kısaca her daim gördüğümüz seyrettiğimiz şehir.
Engelliler için Newyork | Engelsiz Seyyah

Sayın takipçilerimiz. Sizde şehrinizi ve şehrinizdeki önemli yerleri bir engelli gözü ile ve çektiğiniz fotoğraflar ile bize iletin. Bunları sitemizde paylaşalım ve faydalı bir kaynak yaratalım. Hadi bekliyorum. Mail gönderin." lk0654@mynet.com."

Selanik'teyiz. Sevgili Atamızın doğduğu evi ve şehri engelli gözü ile geziyoruz.

Engelliler için Atatürk Evi, Selanik ve Kavala | Engelsiz Seyyah

Sayın takipçilerimiz. Sizde şehrinizi ve şehrinizdeki önemli yerleri bir engelli gözü ile yazın ve çektiğiniz fotoğraflar ile bize iletin. Bunları sitemizde paylaşalım ve faydalı bir kaynak yaratalım. Hadi bekliyorum. Mail gönderin." lk0654@mynet.com."

İsteğimiz gerçekleşti. Filiz Recber Beyrut gezi notlarını bizlerle paylaştı. Sizlerinde katkılarınızı bekliyoruz. Bilhassa bölgenizde bulunan tarihi ve turistik yerleri bir engelli gözü ile gezip izlenimlerinizi bizlerle paylaşın. Bizde tüm dünya ile paylaşalım. Böylece Ülkemizin engelli turizmine katkıda bulunalım.

Şimdi Filiz hanımın notları ile Beyrut'u gezmeye başlayalım.

Filiz Recber ?Beyrut Gezi Notları? | Engelsiz Seyyah

Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur, en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden birisi. Hadi gezelim.

Engelliler için Efes Antik Kenti | Engelsiz Seyyah

Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur, en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden birisi. Hadi gezelim.

http://engelsizseyyah.com/2018/02/engelliler-icin-efes-antik-kenti/

Bu yazımız birgezi notu değil. Bu yazımız engellilere yapılan bir davranış biçiminin notları.Daha yapılacak çok şey var. Bilhassa engelli STK.ları göreve davet edelim. Zira onlar hala uykudalar. Sizden ricam bu kuruluşun sayfasına gidin ve bu olay nedeniyle protesto edin. Hiç olmassa bunu yapın. Sahipsiz olmadığımızı gösterin.

https://engelsizseyyah.blogspot.com/2018/09/engellilericin-gestas-feribotunda.html

Gestaş'ın sayfasına uzun bir yazı yazdım... :)

Bu yaz, Sığacık'tan bindiğim feribotta, engelli tuvaletinin önünde boyumdan daha yüksek valiz istifi vardı. Kapının açılması ne mümkün..

Fotoğrafını çektim, şikayetçi olmak için. Farkettiler. Dönüşte aynı feribot, tuvaletin kapısındaki engelli stickerını kaldırmıştı.

Bu bizim kültürümüzün çok acınası bir durumu. Nereye gitsen aynı. Ancak yurt dışına çıkınca net farkı hissedebiliyoruz. Onlar için çok basit bir görgü kuralı, bizim için kangrene dönüşmüş.

Üst Alt