Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Honda civic ile Nissan Micra nın kasko değeri farklıdır zaten

Siz engelli aracı olduğunu yazdırın kaskoya tertibat varsa onun olduğunu da belirtsinler

Daha sonra prim iadesi için başvurursunuz yukarıdaki cevaplarda anlatıldığı yöntemle

Bi sorum var arkadaşlar tertibatı aksesuar olarak ekletmek doğru mu

"açıklama olarak yazılmaz aksesuar olarak eklenir" deniyor da bana mantıksız geldi

tahkim komisyonuna başvuruda buna da değinebiliriz sorunu aşamazsak değil mi?

@StratoS

Prim iadesi için başvurmaya hazırlanıyorum daha önce başvurup sonuç alan varsa yazarsa sevinirim

eureko sigorta aradı 2200 tl teklif verdi engelli olarak geçen seneki gibi yenileme aynı fiyata yaptırmıştım.
Güneş sigortayı denedim şansımı ama 4000 tl teklif verdiler engelli aracı diye yazıyor teklifte. StratoS
Mail attım rayiç bedelini güncelden değil ötvsiz tutardan hesaplayın diye bakalım ne dicekler. Muhtemelen eureko sigortadan devam edeceğim.

ugir

Şehir dışında telefondan yazdığım için detaylı yazamıyorum. Ama videosunu attığın adamı ben otomobil otoritesi olarak görmüyorum. Kaldı ki Hazine Müsteşarlığının duyurusundan bile haberi yok. Hariçten sallıyor...

1- Engelli standart peşinden kasko yaptı.
2- 2.Yılında kaza yaptı ve araç pert oldu.
3- Araç hurdaya çıktı. Engelliye ötvsiz yani araç için ödediği tutar ödendi.
4- Şirket normal vatandaşa 100.000 tl araç bedeli öderken, engelliye 70.000 tl ötvsiz tutarı ödedi. Araç hurdaya çıktığı için devlet ÖTV yi almadı yani trafikten çekilmiş oldu.
5- Burada kim kazançlı? Normal vatandaş gibi prim kestiği engelliye, normal vatandaşa ödediği Pert bedelinden ÖTV yi düşerek ödediği engelli vatandaş mı? Yoksa sigorta şirketi mi?
6- Devletin hükmü, ey sigorta şirketi, engelli aracının değerini ötvsiz hesapla, normal hasarlarda tam ödeme yapacağınıza düşün ve ona göre indirim yap...Bu %10 olur, %20 olur, %30 olur...

Bu kadar basit.
halil385

Hasarsızlık indirimi olmadı mı? Gerçi ortalama %20 sigorta primleri arttı. Aynı kalması yine iyi olmuş ama daha iyisi olabilirdi sanki...

Merhabalar arkadaslar bir sorum olacaktı 9 yaşında ki oğlum adına araç alacağız noterden anne ve baba muvafakat yazısı istediler
benim sorum trafik ve kasko oğlumun adına mı olacak yoksa bizim adımıza mı

Merhaba,

Bu süreci uzun süredir takip eden biri olarak aklımda cevaplayamadığım iki soru oluştu:

1) Son 2 poliçeme baktığımda bu sene Güneş’ten engelli aracı: evet, geçen sene de aksigortadan en altta “araç engelli aracıdır” ibareleri olduğunu görüyorum. Fakat bunlar yazılı olmasına rağmen klozun Ötv’li mi Ötv’siz mi hesaplandığına dair herhangi bir ibare göremedim bunu nasıl anlayabiliriz ?

2) Biten sözleşmenin eğer ki hesaplaması Ötv’li tutar üzerinden yapıldıysa iadesi için resmi yollar izlense sonuç alınabilir mi ?

Teşekkürler şimdiden.

firdevs05

Kimin adına olmasının bir önemi yok. Trafik sigortası zaten aracı kim kullanıyorsa ödeme yapar. Kasko da da aynı şekilde ödeme yapılır. Çünkü çocuğun muafakatı sizde.

Fiyatlama anlamında soruyorsanız araç kimin üzerineyse ona yapılır sigorta. Ancak 18 yaşından küçük çocuğun hesap/kredi kartı olmadığı için "Sigorta Ettiren" olarak siz veya eşinize olabilir ve ödemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.
GVC

1- Sigorta şirketine, aracın değerinin karçtan hesaplandığını engelliliği karıştırmadan sorabilirsiniz. Onlar zaten ÖTV'siz tutardan yada işte X satış değerinden diye söylerler.

2- Hazine Müsteşarlığının resmi duyurusunu çok kez paylaştım. Yani Devlet bu şekilde yapacaksın diyor. Tahkime gidin, ve bu duyuruya istinaden elinizdeki kanıtla primlerinizin bu şekilde hesaplanmadığını belirtin.

gideni duymadığım için sonuç ile ilgili bilgi veremem. Ama şuan ben dahil 3 kişi ÖTV'siz tutardan kasko kestirip böyle ödeme yapıyoruz. Ve 2 yıllık sigorta sürem boyunca herhangi bir sıkıntı da yaşamadım... (Araca mini onarım yaptırdım.)

acaba bu hıbrıt araclardakı kasko durumu nasıl daha mı yuksek fıyat verılıyor bır arkadasıma 2600 tklf vermısler

ugir

Bataryalar ile ilgili ek risk/maliyet düşüncesi ile bir miktar fazla kesebilirler.

@StratoS

çok uğraştım kasko firması zaten biz indirim yaptık diyor ayrıca aparatı kaskoya işletmek içinde 160 tl ek ücret istiyorlar

@halil385

GÜNEŞ SİGORTA BANA 2883 TL VERDİ AYRICA APARATI KASKOYA EKLEME PARASI DİYE 160 TL DAHA İSTİYORLAR BUNA HAKLARI VAR MI
AYRICA ARAÇ SİGORTA BEDELİ : Araç hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına alınmıştır.

@agbatuu

Ya arkadaşlar, basit bir konuyu o kadar zorlaştırdınız ki...

Çevremde de aynısı oluyor. Engelli arkadaşların en büyük problemi, çok kişiye aynı soruları sorup kafalarını karıştırıyorlar ve sonuca ulaşamıyorlar.

Eğer ÖTV'siz tutardan size kasko kesildiyse zaten sorun yoktur. Kesilmediyse emin değilseniz şikayet edeceksiniz, bu kadar basit.

Uğraşmak istemiyorsanız ya başka şirket bulursunuz ya da fazla para ödersiniz...

Engelli tertibatları aracın içinde ek donanımdır. Olası kaza durumunda onlara zarar gelirse sigorta şirketi onları da karşılar. Elbette ek ücret alır. Benim kendi aracımdaki ek donanımlar/aksesuarlar içinde 100 TL fazla ücret alıyor kasko.(Yan basamaklar, kapı eşikleri vb) Bunda yadırganacak şey nedir?

Bunu her engelli arkadaşın sigortaya beyan edip ödemesi gerekiyor. Beyan etmediyseniz, içerideki ekipmana birşey olmaz diyorsanız elbette bu sizin bileceğiniz iş ve risktir.

@agbatuu

2 başlığa yazmışsınız, buradan cevap verdim:

https://www.engelliler.biz/forum/en...kasko-uygulamasi-hakkinda-tecrubeleriniz.html

Bu arada devkasko var Anadolu sigorta da ancak 3 defa aradım bilgi vermiyorlar.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

agbatuu ben kaskoyu eureko sigortadan yaptırdım güneş sigorta enteresan firma 4-5 defa aramadan işlem yapmıyorlar yazılı mail atıyorum dönüş yapmıyorlar yada bizlere bilerek yapmıyorlar. Uğraşmadım açıkçası.
ugir devkasko için de pek uygun değil diyorlardı siz yine de şansınızı deneyin.

2015 Yılında açılan davamız sonuçlandı.Tabiki hukuk vatandaşı koruyacak değil ya...! Karar sigorta şirketi lehine tescillendi. Kararı Türk Milletinin vicdanına bırakıyorum

Mahkememizde görülmekte bulunan Tazminat (Özel Sigorta Sözleşmesinden Kaynaklanan) davasının yapılan açık yargılamasının sonunda,
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Davacı vekili dava dilekçesinde özetle: müvekkilinin adına kayıtlı 01 AYT 42 plaka sayılı araç, diğer müvekkili ve Aytaç Torik'in annesi olan Züleyha Kara'nın sevk ve idaresindeyken 28/08/2015 tarihinde Kozan ilçesine bağlı Salmanlı mahallesinde aracın geri kaçması neticesinde meydana gelen tek taraflı trafik kazası sonucu ağır hasara uğradığını, kazayla ilgili ceza soruşturması Kozan C.Başsavcılığının 2015/4127 soruşturma ve 2015/2566 karar numaralı dosyası ile yürütüldüğü ve neticede kovuşturma yer olmadığına dair karar verilerek dosyanın kapatıldığını, kaza sonucu ağır hasar gören aracın müvekkilinin engelli olması nedeniyle 22/05/2013 tarihinde ÖTV bedelli mahsup edilerek 33.323,75 TL'ye iktisap edildiğini, kaza tarihi olan 28/05/2015 tarihi itibarıyla müvekkilinin 01 AYT 42 plakalı aracın sigortalı olduğunu, söz konusu kazanın akabinde davalı sigorta şirketine kaza ihbarı yapıldığını, 28/05/2015 tarihinde müvekillerince kaza ihbarı yapılması ve 1222015 sayılı hasar dosyası açılmasına rağmen uzun bir süre sigorta şerketince herhangi bir ödeme yapılmadığı gibi hasar dosyası ile ilgili bilginin de verilmediğini, araçta meydana gelen zararın tespiti için ekspertiz incelemesi neticesinde araçta 26.098,85 TL hasarın tespit edildiğini, araç üzerindeki hasar tutarının rayiç değerine yakın olması ve eksper Sinem Tekin'in sigortalı aracın pert kabul edilmesi yönündeki tespiti nedeniyle ağır hasarlı olarak belirlendiğini,58.850.00 TL rayiç bedelden 25.582.00 TL ÖTV tenzil edilerek 31.270.00 ödeyeceklerini ifade ettiklerini, sigorta şirketinin rayiç değerinden ÖTV tutarını indirirek ödeme yapması hukuka aykırı olduğunu, eldeki davada asıl olan uyuşmazlığın devletin engelli yararına almaktan vazgeçtiğini, ÖTV tutarının somut olayda hukuka ve hakkaniyete aykırı şekilde müvekkiline yansıtılmak istenmesinden kaynaklandığını, ağır ve tam hasar görerek hurdaya ayrılan aracın kasko sözleşmesiyle güvence altına alınmış olan 56.850,00 TL 'lik değerinin müvekkile ödenmesi gerektiğini, tüm bu nedenlerle kaza sonucu ağır hasar görerek hurdaya ayrılan aracın kaza anındaki rayiç değeri olan 56.850,00 TL'nin davalı sigorta şirketine başvuru tarihi olan 22/11/2015 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalıdan tahsiline, aracın hurdasının davalıya teslimine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı sigorta vekili cevap dilekçesinde özetle:müvekkilinin şirkete sigortalı 01 AYT 42 plakalı aracın, 28/08/2015 tarihinde tek taraflı kaza sonucu pert olması nedeniyle zararın giderilmesi için müvekkilinin şirkete başvurulduğunu, müvekkili şirket tarafından aracın engelli aracı olması sebebiyle ÖTV tenzili uygulanmak suretiyle ödeme yapılmak istenmesi ve bu talebin davacı tarafından reddedildiğini, aracın ÖTV indirimi ile alınmış olup, aracın anahtar teslim değeri bu rakamın üzerinde olduğunu, davacı tarafın aslında ödemediği ve araç satın alırken ödemeyeceği bir tutarı işbu dava ile müvekkili şirketten talep edip, bu talebin kabulü halinde açıkça sebepsiz zenginleşmeye sebebiyet verilmiş olacağını, ÖTV indirimi yapılmamış haliyle rayiç bedelini alması halinde adeta iki defa indirim hakkı kazanarak sebepsiz zenginleşeceğini, bu nedenle davanın reddi gerektiğini savunmuştur.

Davaya konu talep taraflar arasındaki kasko sözleşmesine dayalı tazminat istemine ilişkindir.

Taraflara duruşma gününü bildirir usulüne uygun tebligat yapılmış ve taraf teşkili sağlanmıştır.

Tarafların iddia ve savunmaları doğrultusunda gerekli araştırmalar yapılmış, Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015/4127 Soruşturmasayılı dosyası celp edilmiş, davalı sigorta şirketinden, sözleşme, hasar dosyası, ödeme yapılmadığına dair yazı cevapları alınmış, bilirkişiden rapor alınmış, tüm deliller bir arada değerlendirilmiştir.

Mağdurlar Saliha Yüce, Senem Ulutaş, Mağduru Züleyha Kara olan taksirli Birden Fazla Kişinin Yaralanmasına neden olma suçu olan, Kozan C.Başsavcılığının 15/10/2015 tarih ve 2015/4127 esas, 2015/2566 karar sayılı kararı ile kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verildiği anlaşılmıştır.

Dosya Makina Yüksek Mühendisi Kadir Aydın ve Sigorta Hukuku Bilirkişisi Sibel Korkmaz tarafından tanzim olunan 02/07/2018 tarihli raporunda özetle; davacı tarafından davalı sigorta şirketinden talep edebileceği kasko sigorta tazminatının 31.267,50 TL olduğunun bildirildiği anlaşılmıştır.

Mahkememizce yapılan yargılama, toplanan deliller ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde;davacının 01 AYT 42 plaka sayılı aracı araç maliki Aytaç Torik'in engelli olması nedeniyle özel tüketim vergisi kanunun 7. Maddesinde istisnadan faydalanarak 22/05/2013tarihinde ÖTV bedeli mahsup edilerek satın aldığı, 28/08/2015 tarihinde söz konusu araç ile tek taraflı trafik kazasının yapıldığı, aracın davalı sigorta şirketi tarafından 22/05/2015 -22/05/2016 tarihleri arası için kasko poliçesi ile sigortalandığı, kaza neticesinde 22/11/2015 tarihinde sigorta şirketine davacı tarafından başvuruda bulunulduğu, sigorta şirketi tarafından söz konusu sigortalı aracın engelli aracı olması sebebiyle ÖTV tutarının tenzil edilmek suretiyle ödeme yapılabileceğinin bildirildiği, davacının aracın ÖTV tenzil edilmeden toplam tutarını tazminat olarak mahkememiz dosyası ile talep ettiği görülmüştür.

Araç üzerinde yapılan inceleme neticesinde aracın tamiri için gerekli olan parça ve işçilik bedellerinin aracın piyasa raiç değerinin %60'ını aştığı, bu sebeple tamiri yerine pert edilmesinin daha ekonomik olacağı tespit edilmiştir.Aracın kaza tarihi itibarı ile kasko değerinin piyasa raiç değerinde kabul edileceği tespit edilmiştir.Dava dosyasına dava konusu otomobilin trafikten çekme belgesi ibraz edilmiştir. Bu belgeden bu aracın tekrar trafiğe kayıt edilemeyeceği anlaşılmamaktadır. Bu belge ile araç trafiğe çıkamasa da istenildiği zaman gerekli resmi işlemlerden sonra trafiğe tekrar tescil edilebilmesi mümkündür.Ancak dava konusu araca hurda belgesi çıkarılsaydı bu aracın tekrar trafikte kullanımı mümkün olmayacak aracın hasarlı haldeki satışı da daha düşük olacaktır. Somut dosyamızda davacı taraf hurda belgesi ibraz etmemiştir.Bu sebeple bu aracı yeniden trafiğe çıkarması mümkün olacak bu hali ile ÖTV tutarı düşülmeden sigorta tazminatı alması davacı açısından sebepsiz zenginleşmeye sebep olacaktır.

Kaza tarihinde geçerli olan mevzuat gereğince ÖTV indiriminden yararlanılan araç ilk iktisabından sonra kaza sebebiyle hurdaya çıkartıldığı taktirde 5 yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabının ÖTV den muaf olacağı düzenlenmiştir.Dolayısıyla kazaya karışan aracın trafik kaydının silinip araç hurdaya ayrıldıktan sonra da aynı cinsten aracın 5 yıl içindeki ilk iktisabında muafiyet hakkı devam etmektedir.Bu sebeple davacı ÖTV muafiyetinden yararlanarak aracına hurda belgesi çıkartıp yeniden araç alma imkanına sahiptir. Bu açıklamalar ışığında ÖTV tutarı indirilerek hesaplanan hasar miktarı olan 31.267,50 TL tazminatın davalıdan alınıp davacıya verilmesine, başvuruya rağmen hiç ödeme yapmamış olduğundan başvuru tarihinden 8 gün sonrası olan 01/12/2015 tarihinden itibaren yasal faiz işletilmesine ve yargılama giderlerinin davalı tarafa yükletilmesine karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM:Gerekçesi Açıklandığı Üzere;

DAVANIN KISMEN KABULÜ İLE;

Dava konusu hasarlı aracın ÖTV hariç değeri olan 31.267,50 TL tazminatın sigorta şirketine başvuru tarihinden 8 gün sonrası olan 01/12/2015 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin istemin reddine,

Karar tarihi itibari ile kabul edilen miktar üzerinden hesap edilen ve alınması gerekli 2.135,88.-TL harçtan peşin alınan 970,86.-TL harcın mahsubu ile bakiye: 1.165,02.-TL harcın davalıdan alınarak hazineye gelir kaydına,

Davacı tarafça sarf edilen başvurma harcı, tebligat, posta, bilirkişi ücreti olmak üzere toplam 1028,05 TL, 1004,36 TL peşin harç olmak üzere toplam 2032,41 TL yargılama giderinden davanın kabul ve ret oranı (%55 kabul, %45 red) dikkate alınarak hesap edilen 1117,82 TL yargılama giderinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,bakiye masrafın davacı üzerinde bırakılmasına,

Davacı kendisini vekille temsil ettirdiğinden kabul edilen miktar ve karar tarihinde yürürlükte bulunan AAÜT'ne göre hesap ve takdir edilen 3.752,04.-TL vekalet ücretinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

Davalı kendisini vekille temsil ettirdiğinden reddedilen miktar ve karar tarihinde yürürlükte bulunan AAÜT'ne göre hesap ve takdir edilen 3.069,90.-TL vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine,

Davacı tarafın yatırmış olduğu gider avansının kullanılmayan kısmının kararın kesinleşmesi üzerine Yazı İşleri Müdürü tarafından davacı tarafından bildirilen hesaba elektronik ortamda aktarılmasına, davacı tarafından hesap numarası bildirilmemiş ise masrafı kalan paradan karşılanmak suretiyle PTT aracılığıyla adreste ödemeli olarak gönderilmesine,

Dair; gerekçeli kararın tebliğinden itibaren iki haftalık yasal süre içerisinde Mahkememize ya da Mahkememize gönderilmek üzere başka bir yer Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi'ne verilecek dilekçe ile Adana Bölge Adliye Mahkemesi İstinaf yasa yolu açık olmak üzere davacı vekilinin huzurunda davalı tarafın yokluğunda verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 08/10/2019
Katip 127845
E-imza
Hakim 194659
E-imza

theaprantice

"Sebepsiz zenginleşme" kanun maddesi gereği zaten aksine karar vereceğini beklemezdim. Zaten bu konuda benim hiçbir umudum olmadığı için hiç bir arkadaşı davaya yönlendirmiyorum.

Bu yüzden başında yani kasko yaparken primlerinizi indirimli hesaplatın bari az ödeyin, içinizi bu rahatlatsın diyorum...

Şu Sigorta Düzenleme Kurumu işlemeye bşalayınca uzun uzun yazacağım bunları, çözüm bulmaları gerekiyor...

En iyi çözüm bence kesin hükümlerle pert aracı hurdaya alıp (İsteğe bağlı olmayacak),böylece engellinin 5 yıldan önce ÖTV'siz araç almama kuralını işlemeyerek, rayiç değer üzerinden ÖTV düşülerek tutarın ödenmesi olacak. Bu şekilde engelli arkadaşım aldığı o parayla gidip aracının yenisini çok kaybı olmadan alabilecek.

Ve ÖTV'siz tutar üzerinden belli bir indirim yapılarak engelliye kasko kesilecek.

Sigorta şirketinin sebepsiz zenginleşmesine hiç atıf yok.Benim burda pişmanlığım aracı hurda olarak trafikten çekmediğine.En azından aracı daha düşük satar biraz olsun az kazandırırdık sigorta şirketine
StratoS

Euroko yeni araç için 2250 fiyat verdi

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

theaprantice

Zaten trafikten çektirmemeniz en büyük hata. Çünkü 5 yıl bekleme durumuna da düşmüş oluyorsunuz...

Ve dediğim gibi başında ÖTV'siz tutardan hesaplattırıp düşük prim ödemeniz gerekiyordu...

Bu arada, kestiği tutar sigorta şirketine kalmıyor. Devlet vergiyi alıyor sonuçta. Aslında Devlet zenginleşiyor...
ugir

İyi değil mi? Normalde aldığın teklif kaçtı?

kredı cekecegım banka granatı oldugu ıcın euroko bu fıyat dedıfıyat en uygun buymus.engellı aracı dedım.taksıt olursa vade farkı koyarım dıyor oda 2500 tl ye gelıyor.sacma geldı.arac bılgısı net olmadıgı fıyat alamıyorum ısın gercegıde.

ugir

Araç bilgisi net değil mi?

Kredi çekebilirsin, hiç bir şirket kendi şirketinden kasko yapma mecburiyeti olamaz. Başka çaren yoksa yaptır ve başka şirketlerden de teklif al. Eureko yüksek kalırsa iptal ettirirsin. Diğer şirket kasko poliçesini bankaya verirsin. Sadece Dain Mültein (İlk alacaklı) koymanı ister.

arkadaslar bır sorum olacak.trafık sıgortam 18 ınde doluyor.23 unde ıse aracın satısı olacak.trafıgı yaptırmalımıyım yoksa yaptırmayayım mı.yada yenı araca devır oluyormu? aynı sekılde kaskoda 24 aralıkta bıtıyor onuda yaptırmazsam eger hasarsızlık ındırımını yenı aalacagım araca yansır mı? var mı fıkırlerınız?

ugir

Elbette yaptır. Satışı olmadan 1 gün önce çalınırsa ne yapacaksın?

Trafik sigortasında gün esaslı iptal yaparlar. Yani örneğin 365 TL sigorta çıktıysa(Örnek verdim böyle bir rakam yok :)), 5 gün düşüp sana 360 TL yi iade ederler.
Kaskoda da bildiğim kadarıyla taksitli satışlarda 7 gün cayma süresi var.(Peşin ödemede 14 diye biliyorum.) Yani direk para iadesi yaparlar. (Gün esası düşmeden.)
Sonrasında mevcut kaskonu yeni aracına taşırsın. Trafik sigortasını zaten yeniden yaptırırsın.

tesekkurler stratos kardesım

ugir
Kaskoda zeyil diye bi şey var onu yapıyorlar sanırım, kısaca taşıma gibi bi şey.

Teklif almadıgim şirket kalmadı. Neredeyse hepsi rayiç bedel üzerinden teklif veriyor. ÖTV muafiyetli rakam üzerinden teklif alamıyorum. Ne yapacağız arkadaşlar.

Merhaba arkadaşlar engelli araçları için kasko çalışması konusunda yardımcı olurum. Bende bursa da yaşıyorum Ortapedik engelliyim . 1 yıl oldu sigorta acenteliğim var.
05369789956

StratoS

ÖTV siz tutar üzerinden hangi sigorta şirketlerinden kasko yaptırdığınizi öğrenebilir miyim?

isobay34

Bu başlıkta bu sayfadan önceki sayfalarda çok kez yazdım. nasıl bir yol izleneceğini de yazdım.

Şuan için Eureko ve Güneş sigorta ÖTV'siz tutardan prim hesaplayıp mevcut tekliflerine göre yaklaşık %25 indirimli kasko teklifi verdiler. Ve ben 2. yılımda da bu şekilde yaptırdım.

theaprantice dava ettiğiniz konu farklı olsaydı belki kazanırdınız. mesela kasko primi öderken ÖTV'li araç değerinde prim ödediğinizi ispat edebilseydiniz. Veya mahkemenin hurda belgesini getirilmemesi gibi itirazı. (ben burdan eğer araba pert olduysa, tekrar trafiğe çıkmayacak şekilde hurda belgesi alınması gerektiği anlıyorum veya pert arabıyı sigorta şirketine bedeli karşılığı bırakılabilirdi)
bunun gibi eksikleri giderilseydi kazanırdınız diye düşünüyorum.
sizin başınıza gelen bize ders olsun.
gerçi bu hali itibarıyla kısmen kazanmışsınız. 31.267,50 TL faizi ile alma hakkı tanınmış. arabanın 01/12/2015 tarihli rayiç bedelli nedir?

selam arkadaşlar :) süreçle ilgili bir kaç paylaşım yapayım. 1 araçla ilgili cuma günü anlaştık. pazartesi para yı ödedim noterle ilgili belgeleri gönderdim vekalet + muvaffaketname. hala bekliyorum normalde çarsamba persembe olur demişlerdi. inşallah bugun olur. 2- sigorta kasko bende oldukça yuksek çıkıyor. KASKO DA bence bizim için bir haksızlık yapılıyor. Mesela benim aracın bedeli 220 bin kasko bu bedelle işlem yapıyor. ancak araç pert olursa 140 bine gore ödeme yapıyor . bakınız 140 bin bile ödemiyor. Aynı mantıkla Diyelim ki kasko bedeli 290 bin olan bir SUV yada PASSAT da 180 üzerinden işlem görecek. Bu durum da sigorta şirketi hem bizi KAZIKLIYOR. Düşünün binlerce kişi bu durumda. Diyelim ki bir hasar oluşmadı hoooop para cukka. Burada ayrıca sigortacı arkadaşlar da var. Bu konuda benim eksik bildiğim ya da gözden kacan bilgi varsa lütfen hem beni hem de arkadaslarımızı bilgilendirin...3- aracıma kamera (ön arka ),kaput filmi / seramik kaplama ,cam filmi yaptırmak istiyorum. bu konuda bilgi ve tecrubesini paylaşmak isteyenler hem bana hem de buradaki ilgili arkadaşlara yardımcı olabilirler. Tekrar selamlar....

Üst Alt