Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsündeki araca engelli park alanında ceza kesilmesi?

Hakan vapurcu

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhabalar

yakınları adına engelli aracı olupta
engelsiz sürücülerin kullandığı araçların
engelli park alanlarına araç park etmeleri
cezai işleme tabii midir ? (araçta engelli yokken)
bu konuda bilgisi olan varmı ?

İçinde engelli olmadığı halde gidip bu engelli aracı diye park etmek de başka bir garip durum engelli değil isen git başka yere park et
belki oraya sandalye de koltuk değnekli biri gelip park edecek. Biraz duyarlı olun artık zahmet olacak da.

Engelli aracı olması sorun değil engelli otopark kartı yok ise aracın engelli park yerine park etmesi yasak. Diğer konu da bizde bitmiş olan vicdan konusu ..

Vicdan konusunda hiçbir şey diyemem, sonuç olarak Türkiye'de yaşıyoruz.

Engelli otopark kartı uygulaması zorunlu değil, benim araçta engelli kartı yok. Engelli aracı sistemde görünür, ceza yazan kişinin sistemde görüpte ceza yazması mümkün değil. Engellinin araçta olup olmaması, aracı kullananın engelli olup olmaması ceza yazmak için gerekli değil, plaka sistemde kayıtlı ise ceza yazılması mümkün değil.

Oldu ya ceza yazıldı, Sulh ceza hakimliğine engelli aracıma, engelli parkında ceza yazılmıştır iptalini arz ederim minvalinde bir dilekçe ile başvurulunca ceza iptal edilir diye düşünüyorum.

Eskiden plakalarda engelli işareti vardı. Bu sayede görevliler engelli yerine park eden aracın engelli mi değil mi anlıyorlardı. Şimdi normal plaka. Bir engelli amblemi alan cama koyuyor oldu bitti. Trafikten Park kartı alıyoruz. Bunlar işin sahtekarlığıyla engellileri mağdur ediyor. Park kartına bakan yok. Ceza yazan yok. Çeken yok. Arıyoruz ne gelen var ne giden. İnsanlar bir başkasının hakkını gasp etmeyi marifet sayıyor.

@inzibat

Özelikle engelli bir yakını adına araç alıp sonra engelli içinde olmadığı halde sadece bu araç engelli aracı diye engelli park yerine park eden kişilerin bana göre vicdanı ölmüş demektir.

Merhaba arkadaşlar, e devlette gezerken cezalarıma bakayım dedim. Bir de ne göreyim geçen sene mayıs ayı ceza yemişim. Oturdum kodu araştırdım. Bi marketin otoparkında engelli yerine park ettiğim için yediğim cezaymış. Aracım engelli aracı nasıl oluyor bu? Üstüne bana hiç bi belge gelmedi. Şimdi bu cezayı ödeyim itiraz mı etmeliyim? Nasıl bi dilekçe yazmalıyım?

İyi günler dilerim herkese

2023 yılının ağustos ayında bir makama Engelli Park alanları ile ilgili bir dilekçe yollamış idim. 2305728696 sayılı bu müracaatıma CİMER tarafından verilen cevap aşağıdaki gibidir.

Özürlü aracı olmayan aracıma engelli kartıma rağmen ceza kesilebilir mi?

Bu cevabı alır almaz burada hemen paylaştım arkadaşlarla ama sanırım araştırmadan yeni bir konu açmışsınız.
Umarım bu cevap işinize yarar.
Öte yandan dikkat edin park kartı araca değil kişiye verilir diyor. Dolayısıyla içerisinde engelli yok iken aracı tutup da engelli alanına park ederseniz haklı olarak ceza yersiniz, yemelisiniz de zira bir engelli arkadaşınızın hakkını gasp ediyorsunuz.
Selametle.

@Engelliolmak,

Cezayı kesen polis araç park ederken içinden engelli çıkmadığını gördüyse tamamda eğer araç park edilirken görmediyse ve cezayı yazdıysa ne olacak?
Bunun ayrımı yapılmalı ceza öyle kesilmeli yada kesilmemeli.

Ben aracımı engelli park alanına park ettiğim zaman:

Ön cama engelli park kartımı koyuyorum.

Yetmedi, bu kartın fotokopisini çekip naylon kaplattım ve naylon kaplısını da arka cama koyuyorum.

Yetmedi, engelli B sınıfı ehliyet raporumu da kaplattım onu da şoför camına koyuyorum,

Yetmedi, CİMER’in yukarıdaki cevabını da kaplattım, onu da arka cama koyuyorum.

Hanım “başka kart yok mu? diye her seferinde takılıyor.

Selametle

@alifatih1958,
olay büyük ihtimal park halindeyken ordan geçen polisin yazdığı bi ceza . Kağıt olsa bile takacağını sanmıyorum çünkü sistemde zaten engelli aracı olarak çıkıyor. Kağıdı görmedim der yine geçer yazmak isteyen yazabiliyomuş. Sadece niye uğraştırıyolar anlamıyorum. Bir de engelli yerini niye işgal ediyor oluyorum? Ben engelliyim ve hakkım olan yere durdum diye ceza yiyen de benim şuan

ocobyhan

Kıymetli kardeşim Engellilere Mahsus Park Kartın yok ise bir an önce onu çıkartmaya bak. Rahat edersin. Engelli de olsan park kartın yoksa polisin insafına kalıyorsun maalesef. Daha doğrusu polis bir bahane bulup ceza yazdı mı uğraşıyorsun.
Bu arada unuttum, Başbakanlık döneminde Başbakanlık Özürlüler idaresinden aldığım özürlü kimlik kartımı da koyuyorum ön cama.
Hocam ön cama koyuyorum derken vantuzlu askı ile camlara asıyorum. Polisin "görmedim" demesi mümkün değil.
Selametle.

@alifatih1958,

Kartım var zaten. Kart olayını sormuyorum, polis memuru kartı gördüğü halde ceza yazabiliyor demek ki. Karta rağmen ceza yazıldıysa ne yapacağız? Bunu merak ettim.

@Engelliolmak,

iyi de englli kişiyi ta park edecegimiz yere kadar taşımak zorundamıyız. örnegin hastanenin kapisinni orda indirmek varken. belediye otoparkları mesela aynı katta bile degil. 50-100 metre neden yürütelim.

bLaCkRaCe

Muhterem kardeşim benim bu konu ile ilgili olarak bir başka başlık altında yazdığım bilgilendirme yazılarını okumanızı naçizane olarak tavsiye ederim.
Orada veya ilgili merciye gönderdiğim dilekçenin ilgili kısmında aynen şunları yazdım:

Başlangıç:
..........Bilgi edinmek için, yukarıda bahsettiğim trafik ekiplerine: “Bu aracımı, engelli park kartıma istinaden engelli park alanına park ettiğimde ceza yer miyim yoksa yemez miyim?” sorusunu yönelttiğimde bana verilen cevaplar aynen aşağıdaki gibidir:

-Bir taraf ceza yersin,

-Bir taraf ceza durumun seni tespit eden polisin vicdanına kalmış, vicdanlı ise sana ceza yazmaz, ama arkadaşımız yazarsa da bir şey yapamazsın,

-Bir diğeri kesinlikle ceza yemezsin ve ama tedbir olarak park kartının bir fotokopisini arka cama da koy,

-Sonuncusu ise ceza yazılmaması gerek ama yazılırsa da mahkeme kanalı ile itiraz edip paranı geri alırsın. Çünkü sen bir engellisin, ruhsata işletip işletmemen önemli değil. Yani uğraşırsan paranı kurtarırsın. Ayrıca sana ceza yazan arkadaşımızı görevini kötüye kullanmaktan ötürü şikâyet edebilirsin...............
Bitiş

demişlerdir.

Selametle.

Son düzenleme:
Tip 1 diyabet ve komplikasyonlarından dolayı %43 engelim var ancak uzuv eksikliği yok. Engelli park kartı çıkartabiliyor muyum yoksa park kartı için de %90 oran veya uzuv eksikliği şartı mı var?

@Universal, aracınız engelli aracı mı? Ruhsatta herhangi bir ibare var mı? Varsa engelli kartı çıkacaktır.

@Engelliolmak,

Kesinlikle katılıyorum, daha 1 hafta önce 3 araçlık engelli parkında ne aracı oldugu belli olmayan araçlar vardı, bende hemen yan kaldırıma park ettim, tabi mecburen, ben hem otopedik yüyürüme ayrıca solunum hastasıyım oksijen tüpü kullamıyorum, annem 15 20 dakikalıgına işi vardı gitti, bende araç içi cok sıcak diye telefon numaramı koyup karşi kaidırımda gölgeye geçtim, daha 15 dk dolmadan polis park cezası yazmış, oysa park yaagı dahi olsa trafiği engelelemek kaydıyla durabiliyorsun. ben bu ceza yazn memuru, Allaha havale ediyorum.

Üst Alt