Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli vatandaşa belediye eziyeti!?

mete özgür

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar ben tüm vücut foksiyon kaybı %98 olan bir vatandaşım doktorlarında tavsiyesiyle ormanlık ve temiz bir havada huzurlu stressiz bir yaşam için kastamonunun küçük bir sahil kasabası cide ye(hababam sınıfının yazarı Rıfat Ilgazın memleketi) yerleştim

yaklaşık 3 aydan beri burada ikamet ediyorum benim sorum şu olacak arkadaşlar benim sokağımda bulunan çöp konteynırını belediye kaldırdı bende beyaz masayı arayarak çöplerimi uzaktaki kontenynıra taşımakta zorlandığımı ve çöp kontenyırının yerine konmasını talepettim ama bana verilen cevap sokağımızda belediye meclis üyesi olan birinin ve beş kişinin daha çöp konteynırının kaldırılması için talepte bulunduklarını bildirdiler.

şimdilik sipariş verdiğim marketçi gence ve sokaktaki geçlere utana sıkıla çöplerimi uzaktaki konteynıra atmaları için rica ediyorum bu konu hakkında alo beyaz masadan başka yardım edebilecek bir kurum varmıdır.

+(Türkiyede engelli olmak gerçekten çok ama çok zormuş engelli vatandaşa belediye çöpün de boğul diyor)

Kastamonu Cide'ye tek başına yerleşmedin sanırım. Yanında birileri yok mu? %98 oranlı olarak tek başına yaşıyorsan çöpden daha fazla sorunların olmalı .

ben 36 yaşındayım 69 yaşında annemle beraber yaşıyorum ve istanbulda da ikamet ettiğim evim bulunuyor kontrol zamanlarında ayda 1 istanbu la gidiyor hem kontrollerimi hemde ilaçlarımı alıp kastamonu/cide de ikamet ettiğim evimde oturuyorum

evet şu an bu konudan başka bir sıkıntım yok ben hastalıklarımla barışık ve başa çıkabilecek güce iradeye sahip özgür bir bireyim benim hastalıklarımın oranı yaşama sevinç ve umudumu hiçbir zaman baltalamaz da prevezepaşa bey/bayan sizin gibi insanlar hayatımızı daha fazla zorlaştırmasa keşke bu mantık ve zihniyetteki insanlar yüzünden toplumun her alanında engelli arkadaşlar problem yaşamaktatır vede yaşayacaklardır.yazık yazık

Ülkemizde engellilerin birçok sorunları var. Senin hem İstanbulda hemde Kastamonuda evin olduğuna göre ve sana bakan bir annen olduğuna göre maddi/manevi yaşamının birçok engelliye göre çok daha iyi olduğu belli.

Neye yazık dediğini hiç anlayamadım. Çöp bidonlarını sorun edip buraya yazan sensin. Birçok maddi/manevi sorunla mücadele eden insanlar varken senin çöpten şikayet etmek için bu foruma yazman daha yazık olmuş.

Niye herkes sorunlarını yazacak elbette. Engellilik maddiyata bakmaz ki.

Mete Özgür bey, maalesef bu toplumda çöpler dert edilecek en son şeydir. At kapının önüne boşver, nede olsa en son dert edilecek şeydir çöpler. Komşular soracak olursa nedenini açıklarsın, belediye gelip kapıdan alsın senin çöpleri.

Adam çok zengin olabilir, tek derdi çöp olabilir. Bu demek değildir ki derdine derman aramayacak. Sapa sağlam bile olsa çöp konteynırının uzakta olmasından şikayetçi olabilir. Almanlar boşuna çöp tenekelerinin üzerine "Mehmet çöpünü buraya at" diye yazmamış...

PREVEZEPAŞA

Kusura bakmayınız ama bu yazdıklarınızı okuyunca kan beynime fışkırdı. Bu ne biçim mantık yürütme?
Yok yani siz kimsinizde başkalarının engelli oranına göre yargılıyorsunuz? Bazen bedensel engellimizden çok kalbimizin yüreğimizde ve en önemlisi vicdanımızda bir engel olduğunu düşünüyorum. Biz birbirimize böyle davranırsak dışarda ki insanların bize davranışlarını hor görmüyorum gerçekten.

Herkesin engelliliğinden dolayı sorunlar yaşiyabilir. Bunun maddi veya manevi ile ilgili olmadığını anlatmama gerek yok diye düşünüyordum hep ama en çokta bazi engellilere anlatılması lazımmış demek ki. Bizi en çok bizden olan vurur.

Ama en büyük sorun yanlış olduğunu görmüyorsun.

Mete Özgür abi kusura bakma başka diyecek başka bişeyim yok. Umarım hâl edersin. Ayrıca ne kadar utanma ver gençlere desemde çekinirsin doğal olarak.

ronican son cümlen gerçekten beni güldürdü birde benim maddi durumumun iyi olduğunu yada zengin olduğumu nereden çıkarıyor sayın prevezepaşa bilemiyorum

benim profilime bakacak olursa 2015 yılında bir kalp krizi sonrasında bu hastalıklarla tanıştım tabi 2005 deki femur protezini saymazsak ben 12 yaşından hastalıklarımla tanıştığım zamana kadar gece gündüz emeğimle çalıştım hee çok merak ettiysen perevezapaşa cide ve istanbuldada evlerim rahmetli babadan kalma evler de sadece benim değil kalabalık varisler mevcut sana annen bakıyor demişsin prevezepaşa bak bu konuda haklısın saygı değer devletimize 3400 güne yakın ssk 4/a 2,5 yılda bağkur olmak üzre pirim yatırdım ama ne yazıkki %98 sürekli engelli raporum olmasına karşın henüz emekli olamadım

yüce devletimiz malül (profilime bakarsan görürsün perevezepaşa) olmadığıma kanaat getirdiği için genel sağlık sigortamı ablam ilaçlarımın ve muayne katılım paylarını annem emekli maaşıyla ödüyor tabi ki insanın onuru zedeleniyor yaş 35den sonra engelli olmak kolay değil prevezepaşa,sen sorunun mu yok çöpemi taktın diyon bana evet bukadar boktan işin içinde boktan bi talebimiz bile karşılanmazken sen kime ne anlatıyorsun,ama yinede umudunu yitirme hastalığınla barışık güçlü vede umutlu ol hayatta prevezepaşa illaki o çöp bidonu bu sokağa gelecek.....

@mete özgür

Belediyeye idari başvuruda (yazılı dilekçe) bulunmalasınız. Sizin için bir örnek yazdım. Aşağıda bulabilirsiniz. En geç 60 gün içinde olumlu ya da olumsuz yanıt vermek veya işlem yapmak zorunda. Hiç cevap vermezse zımmen red etmiş sayılır. Ve siz 60 gününün ardından ikinci 60 günde (öneririm) Kamu Başdenetçiliğine ya da İdare Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

Fakat konunun buraya kadar uzayacağını sanmıyor ve dilekçenizle meselenin çözüleceğini düşünüyorum. Dilekçede noktalı yerleri lütfen siz doldurun...

Tarih:........./........./..........​
Cide Belediye Başkanlığı'na

Konu: Çöp konteynırının yer değiştirmesinin iptali hk

Vücut fonksiyonunu %98 oranında kaybetmiş bir vatandaşım. Temel beden hareketlerim dolayısıyla kısıtlıdır. .............. adresinde yaşlı olan annem ile beraber yaşamaktayım.

Sokağımızda çöp konteynırı daha önce ..........daydı. Şimdi ise söz konusu çöp konteynırı ............................ alınmıştır. Çöpleri konteynırın yeni yerine götürüp atmam mümkün değildir. Şimdilik sipariş verdiğim marketçi gence ve sokaktaki gençlere utana sıkıla çöplerimi uzaktaki konteynıra atmaları için rica ediyorum. Bu durum ise beni manevi açıdan yıpratmakta ve mağduriyetime neden olmaktadır.

Bilindiği üzere Anayasamızın 61. maddesi: "Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır"
demektedir.

Yine Belediye Kanunu'nun Belediyenin görev ve sorumlulukları başlıklı, 14. maddesinin (b) fıkrası: "Belediye hizmetleri, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulur. Hizmet sunumunda engelli, yaşlı, düşkün ve dar gelirlilerin durumuna uygun yöntemler uygulanır" demektedir.

Yaşamakta olduğum mağduriyetimin yukarıda sıraladığım hukuki metinler de göz önüne alarak giderilmesini, çöp konteynırın daha önce bulunduğu ........................yerine alınmasını ve gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Ad-Soyad
İmza
TCKN
Adres
Telefon

Önemli not: Dilekçenizi verdiğinizde sayı numarası almayı unutmayın ya da iadeli posta ile gönderin.

En pratik çözüm bi şekilde en yakındaki konteyneri size yakın yere kendiniz getirin çekerek veya başka şekilde.. birde sokakları süpüren görevliler vardır. sokağa koyarsanız onlar da alırlar ordan aslında..

Sosyal ağları da kullanıyorsanız mesela Twitter dan belediye başkanına ulaşarak talep edebilirsiniz, usanmadan sonuç alıncaya kadar yazın daha hızlı aksiyon alırsınız. Preveze gibi gereksiz yorumlara da itibar etmeyin, kolaylıklar diliyorum.

Twitter veya facebookdan belediye başkanına ulaşarak ne zaman ve nasıl bir sonuç aldığını açıklarmısın Seldanım ? Gereksiz yorumun kimin yaptığı belli oluyor.

bunu önermemin sebebi herkesin de tahmin edeceği üzere sosyal ağlardan tek seferde daha geniş kitlelere ulaşımının sağlanmasıdır. Çoğu kurumsal firmanın Twitter, Facebook gibi ağlardan müşteri şikayetlerini takip edip sonuçlandıran birimi vardır. Belediyede hizmet odaklı çalışır, kaldı ki arkadaşımızın talebi çok makul ve haklı bir istek.Tek bir twit ile kısa sürede sonuç alacaklarını düşünüyorum.

PREVEZEPAŞA

Preveze doğru söylemiş burada.
Derdin çöp kutusuyla ilgili mi?
Belediyenin İnternet sitesine Ulaş oradan şikayet et

Selda destek ve fikir verdiğin için teşekkür ederim hakan özgül beyin önermiş olduğu dilekçenin benzerini belediyeye verdim şimdi yasal süre içinde cevap bekliyorum avukat ile konuştum talebim karşılanmaz ise hem manevi tazminat davası hemde engelliye doğrudan ve dolaylı ayrımcılık suçundan dava açacağım mahkeme kararı ile talebimin yerine getirileceğini tahmin ediyorum.Dava sonucunu buradan paylaşacağım.O ÇÖP BİDONU BU SOKAĞA GELECEK....:):):)

mete özgür

Bu Çöp bidonları için ne kadar masraf odeyecektin lütfen açıklar mısıniz😊
( avukatlık mahkeme Harc gibi)

Son düzenleme:
Erdal bey idari ve vergi mahkemelerinde takip eden davalar için duruşmasız ise 990 TL,duruşmalı ise 1510 TL avukat masrafı harç,posta masrafı v.s 150 TL ile 350 TL arası ödeyeceğim avukat hanım ise gerçekten engelliler konusunda duyarlı bir insan(bu siteye üye olan birtakım engelli arkadaşlardan bile daha duyarlı)

bu davanın kazanılacağını ve masrafların karşı taraftan talep edilip alına bileceğini harç ücretleri haricinde avukatlık masraflarının büyük bir kısmını dava sonrası alacağını da beyan etmiştir.Erdal bey meraklarınızı bir nebzede olsa gidere bildiysem ne mutlu.

O ÇÖP BİDONU BU SOKAĞA GELECEK:):)

Giderebildiniz teşekkür ederim bilgi için☺
Ya bu işte belediye haklıysa ellerinde bir belge varsa Belki o Sokak dar ise ya da temiz tutulması istenip çöp bidonlarının olmasını istenmez ise, belki davayı belediye Kazanirsa.

Kusura bakma moral bozmak istemem ama gelişmeleri buradan yaz kolay gelsin😊

mete özgür

Gelişmelerden lütfen bizi haberdar edin. Destek olabileceğimiz bir husus da olursa lütfen söyleyiniz.

Bende demiştim o pelin buraya gelecek ve sınavda sorusuyla terlettiği öğrencilere hesap verecek diye gelmedi, gelemedi o gün bu gün bekliyorum.

Siz çöp vergisi veriyormunuz mete bey. Vergi veriyorsanız kapının önünde alması gerek. Yok almam derse o vakit vergiyi neden alıyorsun de başkana

"Normalde kazanmanız gerekirken ve bunu bizde gönülden isterken" şu anki düzende yani pratikde hakkımızı aramak için paramız olması gerektiği de bir gerçektir.. Ve bu dava sonucunda harcadığınız paranın yanınıza kar kalıp birde üstüne belediyenin sizi mahkemeye vermesi sürecinin daha olasılıklı bir seçenek olarak karşınıza çıkabileceğini düşünüyorum.

Çözüm ise at sokağa gitsin, kaldırım parası çöp parası o parası bu parası devletin karşılaması gereken giderleri vatandaş nasıl karşılıyorsa, çöpleri de toplamayı bi zahmet karşılasınlar.

İşte bu doğru çöp vergisi de var😊

özgürkız, bu yazdıklarınızı okuyunca kan beynime fışkırdı.
Aybalam, kan beynime fışkırdı degil kan beynime sıçradı dogrusu bu.

Merhaba arkadaşlar ben söylemiştim O ÇÖP BİDONU BU SOKAĞA GELECEK diye:):) arkadaşlar belediye ile ilgili buna benzer bir sorununuz olur ise aşağıdaki dilekçe umarım sizlere bir fikir sunabilir.bu konu hakkında beni eleştiren destek olan olamayan herkese teşekkür ederim

Engelli (%98) bir vatandaş olarak çöplerimi uzakdaki konteynırlara taşıyamadığım dan Kastamonu ili Cide ilçesi belediyesi temizlik işleri ve alo 153 beyaz masaya elektronik posta yolu,telefonla ve elden dilekçe ile çöp konteyner talebimi ilettim sokağımıza konteynır kondu ama 5 gün sonra çöp konteynırını yerinden kaldırdılar.

Cide belediyesine telefon ve elektronik posta ile ulaştım gerekçe olarak yan blokta belediye meclis üyesi ve aynı zamanda belediye başkan yardıncısı ve vekili Erol Çelebi beyin bir kaç kişiye de imzalattığı konteyner kaldırma talebi gerekçesiyle konteynırın kaldırıldığını komşulardan da öğrendim.

Anayasanın 10.maddesindeki
(Ek Fıkra: 7.5.2010 5982/1) Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti 5378 numaralı engelli hakları kanunundaki maddelerdede açıkca belirtildiği üzere engelli vatandaşların
c) Engellilerin tüm hak ve hizmetlerden yararlanması için fırsat eşitliğinin sağlanması esastır.
d) Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve topluma tam ve etkin katılımları için erişilebilirliğin sağlanması esastır.

Madde 4/A- (Ek:6/2/2014-6518/65 md.)
Doğrudan ve dolaylı ayrımcılık dâhil olmak üzere engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılık yasaktır.
Eşitliği sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak üzere engellilere yönelik makul düzenlemelerin yapılması için gerekli tedbirler alınır.

Engellilerin hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmasını sağlamaya yönelik alınacak özel tedbirler ayrımcılık olarak değerlendirilemez.

Ve yine Türkiye Cumhuriyeti 5393 numaralı belediye kanununun
38.maddesi n bendinde belediye başkanı yörev ve yetkileri bölününde
n) Bütçede yoksul ve muhtaçlar için ayrılan ödeneği kullanmak, engellilere yönelik hizmetleri yürütmek ve engelliler merkezini oluşturmak.

Yine 27/05/2009 tarihinde bakanlar kurulunca kararlaştırılan Türkiye Cumhuriyetininde imzasının bulunduğu Birleşmiş Milletler Engelli hakları sözleşmesindeki ilgili maddeler gereğince
Sokağımda Çöplerimi ata bileceğim bir kontenyner talep etmekteyim talebimin karşılan maması durumunda yargı yoluna gideceğimi bildiririm.

Merhaba arkadaşlar ben söylemiştim O ÇÖP BİDONU BU SOKAĞA GELECEK diye:):)
Merhaba mete bey geldi mi?

Ben de öyle, güle güle kullanın o halde :eek:

Üst Alt