Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin Araç Muayene İstasyonlarında Öncelik Hakkınn Geri Alınması

relaxx

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Tüvtürk muayene istasyonuna arkadaşımın engelli aracını getirdim ve öncelik hakkımızın Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı tarafında iptal edildiğini öğrendim konuyla ilgili bakanlığı aradım il müdürlüğüne aktardı beni net bir bilgiye ulaşamadım henüz ayrıntılar gelecek sizlerinde bu elimizden alınan hakkımızın iadesi için elinizden geleni yapacağınız düşüncesiyle bilgi ve ilgilerinize sunarım

Bu konuda ne yapmamız gerekiyor, bilgisi olan arkadaşlar mevcut bilgilerini bu form aracılığıyla bizlerle paylaşırlarsa çok iyi olur.

30 martta dünüşecektir. bütün bunları... at alan üsküdarı geçti....

[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sadece randevuyla hizmet veren araç muayene istasyonlarında üzerinde değişiklik yapılan araçlar ve muayene süresi geçirilen veya özel muayene yaptırılması zorunlu olduğu halde yaptırılmaması nedeniyle idari ve cezai müeyyide uygulanan araçlar ile engelli vatandaşlara ait araçların muayeneleri de sadece randevu ile yapılır. Ancak, randevu için verilen süre 7 (yedi) günü geçemez. http://www.abuyum.com/Assets/Content/file/document/2014-KDGM-%2002-ARAC-MUAYENE.doc[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

Verilen hakkın geri iadesi için bireysel olarak ulaştırma bakanlığına dilekçe faxlayın be göndereceğim aynı dilekçeyi bilgi amaçlı aile ve sosyal politikalar bakanlığı engelli birimine gönderin engelli biriminin fax numarası 0312 705 70 50

Her istasyonda sadece engelli araçlarına yönelik ayrı bir birim bulunmalı engelliler burada kendi arasında sıraya girmeli birlik olunursa gerçekleştirilebilinir.

TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında, engelli vatandaşlarımıza ait araçlara muayene sırasında öncelik tanınmakta olup, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'nci maddesine göre, engelli araçları dahil tüm araçlardan muayene ücreti tahsil edilmektedir

Muayene icin tuv gerekli kolayligi saglamaktadir. Bir degisiklik mi oldu?

Konu takibi

Son düzenleme:
Oldu daha bakalım neler olacak

Sevgili dostum bir yerde bir hata olsa gerek.. H sınıfı ehliyet yanı sıra, emniyetten aldığım park kartım ve Başbakanlıktan aldığım Özürlü Kimlik Kartım mevcut.. Aracım otomatik vites.. Sol ayakta polio sekeli yani çocuk felci mevcut, uzun bacak yürüme cihazı kullanmaktayım, bazen de koltuk değneği desteğini alıyorum.. Aracımın plâkasında sakatlara mahsus amblem de yok.. Durumum detaylı olarak bu şekilde.. Aracımın muayene süresi de 21 nisan 2014 tarihinde bitiyordu.. 17 veya 18 nisan 2014 tarihinde Tüvtürk Kavaklı (İstanbul) muayene istasyonuna randevu almadan sabah 08 civarında gittim.. Bu istasyon hem randevulu hem de randevusuz hizmet veriyor.. Randevusuz olarak gelenler arasında 26.ncı sırayı verdi makine.. Görevliler 08.30.da geldi ve önce müracaatları sırayla kabul edip muayene ücretini tahsile ve gerekli bürokratik işlemleri ifaya başladılar.. İki üç kişi gişeye çağrıldıktan sonra memurun yanına gittim ve duvardaki tabelayı göstererek sakatlara öncelik tanınıp tanınmadığını sordum zira duvardaki panoda muayenede öncelik tanınan kişi ve kurumlar arasında sakatlar da sayılıyordu.. Memura H sınıfı ehliyetim olduğunu, emniyetin düzenlediği sakatlara mahsus park kartımın bulunduğunu ve Başbakanlıktan aldığım özürlü kimlik kartımın mevcut olduğunu ifade ettim.. Görevli memur +Başbakanlık Özürlü kimlik kartınız var ise sizlere öncelik tanınıyor tabii ki+ dedi ve benden Başbakanlık kartımı istedi ve bir fotokopisini alıp evrakın arasına zımbaladı.. Aracımı da yaklaşık 7-8 dk bekledikten sonra muayeneye aldılar hemen.. Yaklaşık 09.30 civarında aracımın muayenesi bitti ve ben istasyondan o civarda ayrıldım.. Samimi olarak bir ilavede bulunayım ki bundan iki sene önceki muayenemi de yine aynı yerde yaptırmıştım ve iki sene önce işim daha da erken bitmişti.. Bu nedenle bir yerde bir yanlışlık veya hata veya vurdumduymazlık var gibi geliyor..

MERHABA,benim B sınıfı monoküler ehliyetim ve %40 başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kimlik kartım var,bende öncelikli araç muayenesinden faydalanabilirmiyim.(randevu alarakmı almadanmı?)

alifatih1958 arkadaşım vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler, ancak biraz da ordaki görevlinin iyi neyeti de çok önemli, Allah bizleri her zaman iyi insanlara denk getirsin.

Üst Alt