Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin yurt dışına turistik gezi yapması için gerekli prosedür..?

cazcı

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
engelli olup turist olarak yurtdışına hiç giden varmı? varsa ne tür evrak gerekli.bilgisi olan varsa paylaşsın tşk

bende gideçem cidden böyle birayrıcalık varsa bilgilendirin...

malesef yok neden derseniz hic bir devlet boyle bir ayrıcalık vermiyor.hele hele avrupa birligi ülkeleri adamlar sana vize verirsek sen gidersin ve orda iltica edersen seni orda barındırmamız gerekiyor ve senin bize hic bir faydan olmaz.diyorlar

Engellilerin yurt dışına çıkması gerçekten zor. Çok inceliyorlar geçen yıl Londraya gittim arkadaşım davet etti 1 hafta evinde kaldım. Buna rağmen bir sürü koşuşturma evrak..vs. Tanıdığınız varsa davetiye isteyin yoksa çok zorlaştırıyorlar. Bu sene de İspanyaya gidicem ve ordan bir arkadaşım davetiye yolladı konsolosluğa. Onlar araştırıp inceliyorlar Sonra vizeniz çıkıyor. Kesinlikle davetiye çıkarın!

babam eyisin haa hem zor diyon hem dünyayı geziyorsun bize gicik veriyin ow ba ba ba ispanyaya gitçek bu kez benide bavulunda götür erol ow :)

:).................................bende istiyorum yurtdışı..:)

Hayden hep beraber gidelim :) Ev kiralayalım parayı aramızda bölüşelim. Havuzlu villa kiraları 500 euro ile 2000 euro arası değişiyor haftalık. Evler engellilere göre düzenlenmiş.Var mı bu maceraya girmek isteyen :) Yer İspanya F Bölgesi yani tamamen engellilere uygun.

Gençsin tabi taşı sıksan suyunu çıkartırsın :) yurt dışına çıkarsın elbet önünde uzun yıllar var. Gün doğmadan neler doğar..

ispanyadan ev kiralama için nasıl bir yol izleniyor, nasıl bağlantı kuruluyor
açıklarsanız makbule geçer

Fas'da da bu şekilde ev kiralama imkanı var mıdır acaba?

blake;

fas merakın nerden geliyor :)

bide yurt dışına çıkan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim uçak masrafı her yere ve döneme göre değiştiği için uçak hariç orada 3-4 yıldızlı bi otel veya motelde konaklama yemek vs işte harcamalarımız ne kadar gider? yada sizin harcamanız ne kadar oldu?

Fas'ta tatil

merhaba Fas aynı Türkiye gibi bir turizm ülkesi, buradaki Alanya'dan Çeşme'ye kadar olan yelpaze neredeyse orada da var, öncelikle neresinde tatil yapmayı planlıyorsunuz, o önemli. Bölge ve otel tercihinize göre fiyatlar daha rahat şekillenebilir.

Engelli bireyler için ne tür düzenlemelerin olduğu belirlediğiniz bölge ve otellerde var mı, araştırmak gerekiyor.

Araştırmalarınıza destek olabilirim.

SphiNX,
fas'ın fantastik bir ülke olduğunu düşünüyorum. bu yüzden hep görmek istemişimdir. ayrıca fas vize istemiyor.

NEZIHI,
ingilizce bilsem araştırma yapmak daha kolay ama bilmiyorum. belirlediğim bir bölge yok. oualidia, marrakech, essaouira olabilir.
siz gittiniz mi fas'a?

Geçen yıl 2 ülkeye gittim bu yılda muhtemelen en az 2 ülkeye gideceğim.

Engellilere vize için herhangi bir kolaylık yok aksine dahada şüpheci bakabilirler, ülkemizin sosyal imkanları cazip acaba bu nedenle mi gitmek istiyorsun diye bir soru ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak havalimanlarında IATA çok ciddi çalışmalar yapmış, biletinizi alırken engelli olduğunuzu belirtirseniz hava limanında uçağa girş çıkışlarda asistan hizmeti alabilirsiniz.

Ayrıca THY'den indirimli bilet alabilirsiniz.

Fas

Hayr gitmedim, yalnız Almanların tercih ettikleri bir tatil ülkesi olduğunu biliyorum. Ben de Alman sayfalarından, özellikle de engelli bireylere turizm hizmetleri sunan Alman seyahat acentalarının sayfalarından bilgi toplayabilirim.

Asıl sorun buradan Fas'a uçabilmekte. Geçen yıl bir arkadaşım istemişti ve araştırmıştım, ne yazık ki Antalya'dan ancak İstanbul aktarmalı gitmek mümkün olabiliyor.

Arzu ederseniz ve engelli - engelsiz bir kaç kişilik grup oluşturabilirseniz hep beraber bir program geliştirebiliriz.

Özel bi ayrıcalık yok.
Gideceğineniz yerin avrupa şehri olması iyi olur, ulaşımdı, mimari engelleriydi sorun yaşamamınız içn iyi olur kanısındayım.

alanya,
ne demek istediğinizi tam anlamadım doğrusu.
eğer fas'ı kasdediyorsanız türkiye'den fas'a vizesiz gidiliyor. ben onu kasdettim.

ben yurt dışına eğitimimi tamamlamak için gitmeyi düşünüyorum vize halledilir de...
mesela ispanyaya sırf gezme ve ispanyolcamı geliştirme amaçlı kısa bir yolculuk yapmak isterim
bunun için maddi durum araştırması nasıl yapılıyor bilen varsa yardımcı olabilir mi?

google'da Türkçe olarak İspanya otelleri veya İspanya'da konaklama yazarsanız önbilgi edinebilirsiniz, bildiğim kadarıyla da İstanbul aktarmalı uçabilirsiniz.

İspanya'yı iki şekilde düşünün lütfen, birincisi Avrupa'da kıtadaki İspanya Barcelona gibi, diğeri de Kanarya Adaları.

Kıtaya sadece İstanbul aktarmalı gidebilirken adalara büyük bir ihtimalle Madrid veya Barselona aktarmalı gidebilirsiniz.

Evet, havaalanlarında tüm geçişlerden WC'ye kadar asansörler, rampalar, görme engelliler için tabanlarda yönlendirici kanallar vb. hepsini yapıyorlar.

NEZIHI,
ben antalyda değilim ki. istanbuldayım.
bu seneki tatil planımı yaptım. ancak önümüzdeki seneler için fas'ı öğrenmek istiyorum. hatta gidemesem de bilmek isterim. fas'a özel bir alakam var çünkü.
sadece otel değil ev/villa kiralama seçeneklerini de merak ediyorum. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

kolaylık vermeleri gerekir aslında iltica etmemek için imza atarsın olur biter :)

BLAKE
doğru valla, ben İstanbul'da olduğunuz ayrıntısını kaçırmışım :) , Fas'ta kiralık apart veya villa muhakkak ki vardır, bir turizm ülkesi olduğu için, araştırıp bilgi vereceğim.

HAKANACA
evet haklısınız, sadece girişte bir taahhütname alacaklar o kadar, ama yine de şöyle bir açmazı olabilir "bu taahhütnameyi imzalamak zorunda kaldım, yoksa geri dönecektim." iddiasında bulunabilirler. Böyle durumlarda Batı ülkeleri bu tip açıklamaları ya da başvuruları dikkate alıyorlar. Onun için de taaa en başında vize vermemek onlara daha uygun geliyor.

Nezihi ispanyaya turist vizesi almak avrupa diğer ülkelere nazaran daha kolaymış ben ispanyaya gitmek istiyorum!!!yardımcı olabilen arkadaslar varmı
?
??? tşkler...

Vize

Sadece İspanya değil tüm şengen ülkelerine vize almak oldukça zor. Örneğin SGK, işyeri değiştirmiş ve yeni işine başlayan kişinin geriye doğru 90 günlük yatırılmış SGK'sı olmayınca vize vermiyorlar. Geçmişe yönelik şahsi banka hesap dökümlerini istiyorlar. Kredi kartı fotokopileri, varsa araba, tekne, arsa, arazi, ev vb. ruhsat-tapularını istiyorlar. Bunları istemekteki amaçları bizim oralara kalıcı gitmediğimizi onlara ispat etmemiz. En çok çekindikleri konu bu. Çünkü o ülkeye giriş yaptıktan örneğin iltica niyeti olursa en azından üç yıl gibi bir süre bir çok vergiden muaf olarak çalışma, barınma imkanları sunuyorlar. Ta ki iltica talebi olumlu veya olumsuz sonuçlanıncaya kadar insana bakıyorlar. Bu da onlar için ciddi yük, hem maddi hem de manevi yük. Onun için vize konusunu tüm Avrupa ülkeleri sıkı tutuyorlar. Yunanistan bile o kadar paraya ihhtiyacı varken yeşil pasaportlu T.C. vatandaşlarını vizesiz almıyor, oysa çoğu şengen üyesi yeşil pasaportlu T.C. vatandaşlarında vize zorunluluğu istemiyor.

İspanya vizesi hakkında İspanya Konsolosluğu'nun İspanya Vizesi sayfasından ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Schengen için yunanistan ve italya ya yönelin, bunlar diğer yerlere göre hem uzun süreli hemde kolay veriyolar....Heleki bi kurumda çalışıyosanız çok sıkıntı olmadan vize alabiliyosunuz....

Slm arkadaslar. Ben bu konuyu inanin daha yeni goruyorum,uzgunum!! Bu arada ben bedensel bir engelli olarak bircok ulkeye gittim gordum.
Avrupa ulkelerinde konaklama epey pahali.Ama slovakya yada cek cumhuriyetinde konaklama biraz daha uygun.Yani 3-4 yildizli otellerde ben 30 euroya kalmistim.Bu arada fas'a gitmedim ama tunusa gitmistim seneler once...Son zamanlari bilmiyorum ama ozamanlar 10 dolara bile oteller vardi.Tabiki 2yildiz diyebilirim.Vize basvurusunda ben pek bir engelle karsilasmadim. Yani evraklariniz tamam ise,her insan gibi vizenizi veriyorlar.Ama eksik ise zaten engelli olmayanlara bile vermiyorlar...Yani ben bu konuda zorluk gormedim.Tabiki bu,baskasi da gormedi/gormez anlamina gelmiyor...Avrupa ulkelerinde epey yardimci oluyorlar.Ama arap ulkelerinde bu,biraz eksik kalmis.Yani sizin ricada bulunmaniz gerekiyor arap ulkelerinde.Ama kesinlikle rica ettiginizde onlarda yardimci oluyorlar..Ben bu arada ispanyaya gitmedim.Bu konuda bilgisi olan arkadaslar bana yazarsa sevinirim...Olmassa beraber bile gidebiliriz..Sevgiyle kalin

Adam akilli bilgi verecek birileri yok mu ? Almanya Hamburg'a gitmek istiyorum.Engel oranim % 40 ve Universite Bilgisayar bolumu 2. siniftayim.Izlemem gereken yollar ve kolayliklari yazarmisiniz lutfen...

hollanda, almanya, belçika, italya ve ingiltereye gittim.. vize için her ülkenin kendi konsolosluğundaki siteden inceleyebilirsiniz vize verirken farklı fotoğraf ölçüleri var bazı konsolosluklar vize işini danışmanlık firmalarına bırakmış durumdalar.. şerefsizler fotoğrafçıdan çektirdiğiniz fotoğrafı beğenmiyorlar aynı formatta fotoğraf ama danışmanlık firmalarının kendileride fotoğraf çekimi yapıyorlar bildiğiniz bir kabinin içinde çekilen fotoğrafları kabul ediyorlar fotoğrafçıdan çektirdiğin mükemmel görünmüş fotoğraf kabin içindeki fotoğraf biraz karanlık ve bulanık çıkıyor.. fotoğraflar daima doğal olacak öyle photoshop programlarıyla oynama yapılmayacak.. bu danışmanlık firmaları sırf para koparmak için yapıyorlar bunu. bunun haricinde konsolosluk personelleri senin gelirini banka bilgilerini falan inceliyor tabi bazı personeller geçiştiriyorlar ama çoğu inceliyor.. almanya vizede en zorluk çıkaran ülkelerden biri gerçi bende bir zorluk çıkarmadılar ama çoklu schengen vizesi olduğu için bazı ülkelere birden fazla gittim bu yüzden geçmişteki vizeleride inceliyorlar güvence vermişsen sıkıntı çıkarmıyorlar.. benim bir arkadaşın eşi almanya doğumlu ama türkiyede yaşıyorlar türkiye doğumlu olan eşi 3 kez almanya için vize başvurusu yaptı hiç birini kabul etmediler (davet yazısı olmasına rağmen) geçen sene 1 kez bu senede 2 kez başvuru yaptı yine onaylamadılar.. (sanırım sigorta ve banka bilgileri yetersiz geldi gibi) uçak biletlerine gelince pegasusun biletleri ucuzdur ama çok kuralcıdır mesela bagajında 1 kg fazla çıkmışsa bunu kabul etmiyorlar ve kg başına 30-55 TL arası para talep ediyorlar.. thy'nin uçak biletleri çok pahalıdır bu sponsor anlaşmalarından dolayı faturayı millete çıkarmış ama kuralcı değiller 2-3 kg fazla gelmiş olsa bile kabul ediyorlar.. en son yılbaşını geçirmek için önce hollandaya ordan arabayla almanyaya geçtim pegasus ile geldim.. 3-5 ay önceden pegasusdan bilet alırsanız iyi fiyata alırsınız son haftalara bırakırsanız pahalı gelecektir kampanyalarını takip edin.. ben geliş gidiş 49,99 + 49,99 euraya gittim.. son olarak ilk defa vize alacak arkadaşlar şahsen kendileri başvurmaları gerekiyor danışmanlık firmalarının üzerinden başvuru yaparsanız kabul etmiyorlar, danışmanlık firmalarına para bayılmanıza gerek yok zaten konsoloslukta açıklanan belgeleri, 35.000 euroluk seyahat sigortası, rezervasyon belgelerini falan eksiksiz teslim edin yeter oraya kendiniz gittiğinzde bir takım sorular soracaklar bu sorulara kısa kestirin çok konuşmayın onu bile bahane edip onaylamıyorlar zaten sebebini söylemiyorlar kendiniz bulacaksınız :) kılık kıyafetinizede dikkat edin karşındaki personel evrakları incelerken bile gözüne bakın başınızı başka yere çevirmeyin adamlar full rehberlik eğitimi almışlar :) ilk schengen vizemi alırken güvenlikçi ile koyu bir sohbete dalmıştım ondan tüyo aldım başınızı başka yere çevirirseniz sizi yalancı durumuna sokuyorlar dedi güvenmiyorlar falan gibisinden uzun bir hikaye işte :) benden bu kadar..

Üst Alt