Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alanların sahip olduğu otomobil rayiç bedeli nasıl hesaplanıyor?

inzibat

Üye
Konular
40
Reaksiyonlar
5
Yeni yasayla beraber evde bakım maaşı alan engellinin üzerine alınan otomobilin rayiç bedelinin 120 de 1'i kadar gelir ekleniyormuş. Bu 120 de 1'i kadar tutarı her ay olarak mı gelire ekliyorlar? Yoksa 12 ye bölüp aylıklara öyle mi gelir olarak ekliyorlar? Bilen var mı?

Yeni yasayla beraber ebm si kesilen oldu mu acaba?

inzibat
Araç bedelinin 120'de 1'i aylık gelire eklenir
Yanlış anlamadıysam 120 de 1'i 4.000 ₺ ise, 12*4.000 = 48.000 ₺ senelik gelir demektir. MaşâAllah sarı taksiciler gibi gelirimiz varmış da haberimiz yokmuş!
Bütçenin açığını yamayacak yama engellilerden oluşturulmuş!

Sınır kişi başı 7600 civarı inşallah kurtarıyorsunuzdur

memur olup evde 3 kişi olan kimse maaş alamaz artık

Bugün yetkililerle görüştüm. 5 yılı dolan aracın rayiç bedeline göre hesaplıyorlarmış. 5 yılı dolmayan araçların vergisini düşüp öyle rayiç bedelini hesaplıyorlarmış. 5 yılı dolan aracı satınca 10 yıla bölüyorlarmış ve öyle hesaplıyorlarmış geliri.
Evde bakım parası gelire dahil değilmiş. Bu vesileyle sınırı aşmadığım için benim bakım parası kesilmiyor. İnşaÂllah diğer arkadaşlarda kurtarır...

Sizlerin öyle bizimki dillere destan.. 2 yıl önce evde bakım aylığı alıyorduk emekli olmadan önce sadece 2 ay aldık emekli olduktan sonra kendimiz iptal ettirmiştik. Sonra 2023 temmuz ayında emekli zam yapılmadığı için başvurduk tekrar. 86 tl gelir düşüklüğü var şuanda. Görevli memur tarla olayını anlattı. Belediyeden çıkartmamız gerektiğini söyledi. 5 tane köy tarlası. Tapu yok sadece hisse var. Tarla gelir yok. 1 tarla 22 kişilik hisseye sahip. Napacaz bilmiyorum.

Evde bakım aylığı kişi başı gelir 7601.32 TL
Babam ve benim emekli maaş toplam 15.116 TL
Evde bakım aylığı gelir kural
7601.32 x 2 kişi = 15202.64 TL

15202.64 - 15.116 = - 86.64 TL

Belediye ye gitcez bakalim sonuç ne olacak...

Deans tarlaların rayiç bedellerini belediyeden çıkartıp hisseleri düşünce kalanı gelire tabi olacak

bilgeadam

Edevlette kontrol ettim. Zaten 1 tarla bile 19 hisseli gözüküyor. Babam gil 6 kardeş ama altsoylar bile hisseli demekki. Ya varya yemin ederim tarlalar dan kimse gelir elde etmiyor. 5 tarla toplamı 12 dönüm bile gelmez.
Hesaplama acaba şu şekildemi yapılıyor.
1 tarla 3 dönüm = 3000m² diyelim
3000 ÷ 19 hisse = 157m² kişi başı hisse..

Arsa ve tarla konusunda da görüşüyorlardı. Arsanın geliri yok diye bildirmek gerekiyormuş.
Tarla bizimde vardı yaklaşık 300 kişilik bir varis var. Tapu çıktı ama bölüşülmediği için bir geliri yok. Geliri yoktur diye yazıp öyle evrakları teslim etmek gerekiyormuş.

inzibat

Valla bugün başvuru yaptık ve bizden tarla rayiç bedeli ve oturduğumuz kendimize ait olan evin de rayiç bedeli istendi. Ev bakıcı babam üzerine ama saçmalığa bakarmsn oturduğumuz evin bize ne geliri olabilir yaaa. Onları geçtim 5 tane tarla mevcut ama tarlalar bile 19 hisse sahipli ve kimse ekmez biçmez hiç ama hiç gelir yok..

26 Mayıs'tan (yeni yönetmelik tarihi) önce aldıysanız aracı ve bu tarihten sonra bir ev arsa alım satımı veya iş değişikliği gibi bildirilmesi gereken bir değişiklik olmadıysa eski yönetmeliğe göre gelir hesabı yapılıyormuş yani bu tarihten önce alınan araç gelire eklenmiyor. Bugün kendi sosyal hizmetler müdürlüğünden aldığım bilgi.

ramazanguney şuan kullandığımız araba 10 yıl önce aldığımız ve normal alınmış araç engelli indirimi yok ev var. Tarlada yılda 1 kez kendileri hesaplıyorlar zaten şu an bizim hesaplamamıza gerek yok sizin söylediğinize göre doğrumu.?

Çok anladığım bişey değil. Ev araba tarla rayiş bedelleri biraz daha iyileştirmeler yapılıp engellilerin hayat standartları yükseltilebilir diye düşünüyorum

CORTU
Siz hesap yapın yine sonradan sıkıntı yaşamayın, bu uygulama genelde farklı olabilir forumu incelerseniz farklı durumlarda farklı uygulamalar var. Mesela araç alınca kimi kurum maaş keserken kimi kesmiyor. En iyi kendi kurumunuzdan durumunuzu öğrenin. Ben kendi yaşadığımı anlattım selametle.

hasanturk
Memuriyette 2008 öncesi atananlar farklı uygulamalara tabi emeklilik ödemelerinde 2008 sonrası atananlar farklı, anayasal haklarda kazanılmış haklar kaybedilemez kuralinca bağlanan maaşımız önceki yönetmeliğe göre hak edildiği için bence mantıklı bir uygulama. Siz neye göre böyle bir şey yok dediniz ?

186500 aldık aracı 120 biri 1554 tl çıkmakta şimdi araçımın rayiç bedeli bu mu oluyor

Rayiç bedel bütün vergiler düşüldükten sonra kalan miktardır diye biliyorum

Arkadaşlar tarla rayiş bedeli nasıl hesaaplanır ? Hemen yazarsanız iyi olur

Bilen yokmu tarla rayiç bedelinin nasıl hesaplandıgını?

Tarlanın metrekaresi ni rayiç bedel neyse çarp çıkan parayı yüzde 240 a böl miktar çıkar

Tarla rayiç bedeli ni 12 ye bölüp çıkan sonucu eve giren geliri kişi sayısına bölüp . Kişi başına düşen gelir üzerine eklenmiyor mu?

Eski yönetmeliğe göre demişsiniz ama kesin bilgi mi bu acaba!?
Benim 2004 model aracım var. Engelli aracı değil. Ablam engelli. Araç benim üstüme. 2013 yılında almıştım. Hala aynı araç. Bu araç hane gelirine etki ediyor mu? Etmiyor mu? Birkaç senedir bakım aylığı alıyor annem.

Merhaba arkadaşlar ben eşimin vasisiyim eşimin uzerine olan 2012 model bir araba var ben bunu satıp otvden araç almak istiyorum ama öğrendim ki satarsam devlet paraya el koyuyormus bu doğrumu?

Üst Alt