Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F32.8 depresif epizodlar tanım var. Askerlik muayenesinde beni neler bekliyor?

ayd1907

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar f32.8 depresif epizodlar tanısı ile psikiyatri tedavisi olmaktayım aynı zamanda sesler duyuyorum, sosyal açıdan topluma karışamıyorum ve uykusuzluk sorunum var 1 sene sonra tecilim bitiyor askerlik şubesinde hastalığımı belirttiğim zaman yardımcı olunur mu ? Erteleme veya muaf alabilir miyim?

F32.8 depresif epizodlar hastasıyım erteleme veya muaf alabilir miyim ?

Merhaba arkadaşlar F32.8 depresif epizodlar hastasıyım erteleme veya muaf alabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim

ayd1907
Bunu kimse bilemez.
E devletten yoklama işlemlerini başlat.
Aile hekimine git rahatsızlığını söyle.
Oda seni en yakın devlet hastahanesine sevk edecek hastahaneyi seçme şansın yok.
Randevu almana gerek yok askerlik muayenesi için geldiğini söyleyip direk muayene oluyorsun.
BURASI ÖNEMLİ
Yanında tedavinle alakalı belge olarak ne varsa götür ilaç kullanım geçmişin ,raporun,epikriz gibi.
İlaç geçmişini e nabızdan çıkarabilirsin
Doktorun iki dudağı arasındasın askerlik yapamayacağına kanaat getirse erteleme veya muaf verir heyete girersin heyet formalite doktor muayenede ne yazdıysa o onaylanır genelde.
Kararı beğenmezsen askerlik şb 30 gün içinde itiraz edebilirsin onlarda seni başka bir hastahaneye gönderir
Senin için hangisi hayırlıysa o olsun.

kara duman

Hocam bende pazartesi günü askerlik şubesine itiraz edecemde beni şube nereye yönlendiriyor acaba il sağlık müdürlüğüne falan mı yoksa direk başka hastaneye falan mı acaba?

cem_beyy
Tsk sağlık yönetmeliği itiraz konusunda şöyle diyor.
https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/yoklama-islemleri

SAĞLIK KARARLARINA İTİRAZ

1. Kesinleşmiş raporlara tebliğ veya teslim tarihinden itibaren otuz gün içinde itiraz edilebilir. Süresi içinde itiraz edilmesi halinde yeniden muayene işlemi yapılır. Onay makamlarından geçerek kesinleşmeyen raporlara itirazda bulunulamaz.

2. “Askerliğe Elverişlidir”, “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Ertesi Yıla Bırakma”, “Sevk Geciktirmesi” ve “Askere Sevkine Mani Hali Yoktur” kararlı raporlara itirazlar askerlik şubelerine yapılır. Aile hekimi veya tek hekim muayenelerinde itirazlar doğrudan muayeneyi yapan hekime de yapılabilir.

3. Yoklama, sevk esnasında veya silahaltında iken yapılan muayeneleri neticesinde haklarında aile hekimi veya tek hekim tarafından verilen sağlık raporlarına muayeneyi yapan hekimde itiraz edilmesi halinde; yükümlüler sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili en yakın sağlık kuruluşuna hekim tarafından doğrudan sevk edilir.

4. Haklarında verilen sağlık kurulu kararlarına itiraz halinde; yükümlüler, kontrol muayenesi için, itiraz edilen raporu tanzim eden sağlık kuruluşunun bulunduğu yerdeki il sağlık müdürlüğünce belirlenecek, yükümlünün adresine (silahaltında olanlar için birliğine) en yakın başka bir Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşuna sağlık kurulu raporu verilmek üzere sevk edilir.

5. İlk sağlık kurulu raporundaki tanı ve karar ile kontrol muayenesi raporundaki tanı ve karar arasında uyumsuzluk yoksa rapor kesinleşir. Uyumsuzluk halinde yükümlü ilk raporu tanzim eden sağlık kuruluşunun bulunduğu yerdeki il sağlık müdürlüğünce belirlenecek yükümlünün adresine (silahaltında olanlar için birliğine) en yakın başka bir Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşuna sağlık kurulu raporu verilmek üzere hakem muayenesi için sevk edilir. Hakem muayenesi sonucundaki rapor kararına göre kesin işlem yapılır. Hakem muayenesi raporuna yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

6. Kontrol ve hakem muayeneleri, ilk raporun verildiği tarihte geçerli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği esaslarına göre yapılır.

7. İtiraz edenlerden; kontrol ve hakem muayenesi işlemlerini kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren bir yıllık süre içinde tamamlatmayanlar hakkında ilk rapor kararlarına göre işlem yapılır.

Yani ben askerlik şubesinden sonra il sağlık müdürlüğüne mi gidecem acaba?

cem_beyy
Orayı bende tam anlayamadım ama sanırım öyle
Askerlik şb söyler ne yapacağını.

Merhabalar duygu durum bozukluğu tanısına sahibim yıl sonu tecilim bitiyor erteleme vs alabilir miyim ?

Merhabalar Mart ayında doktor kontrolüne çıkacağım önceden depresif epizod tanım varken son muayenelerden sonra nihai karar olarak duygu durum bozukluğu teşhisi kondu 4 tane ilaç kullanıyorum sırasıyla sabah ignis 10 mg öglen risperdal 2 mg akşam 4 mg risperdal olmak üzere toplam 6 mg ve gece yatmadan önce ketya 100 mg kullanmaktayım, psikiyatristim günde 4 ilaç içen birinin askerlik yapacağını düşünmüyorum dedi, benim gibi durumda olup askere giden veya gitmeyen varsa bilgilendirirse sevinirim günde 4 ilaç kullanmak askerde beni olumsuz etkiler mi ? Genellikle ilaçlar sebebiyle uyku halinde oluyorum çünkü askeriyede bir düzen olduğundan dolayı beni çok zorlar mı bu olay ?

Son düzenleme:
@ayd1907, Aile hekimine rahatsızlıklarınızı söyleyin o da sizi en yakın devlet hastahanesinin pisikiyatri servisine sevk edecek askerlik muayenesi için geldiğinizi söyleyip randevu almadan muayene olun.

ÖNEMLİ
Bütün karar muayeneyi yapan doktorun elinde tedavi geçmişiniz ile alakalı ne varsa götürün ve tavsiye olarak ailenizden birisi ile gidin çok bilmişlik yapmayın olduğunuz gibi davranın.
Belki tedavi gördüğünüz doktordan durumunuzla alakalı yazı isteyebilir.

Erteleme alma ihtimaliniz çok yüksek ihtimal.
İlk seferde muaf kararını genelde psikoz hastalarına veriyorlar.
Diğer pisikiyatrik rahatsızlıklarda doktor kanaatine göre 2 ertleme üçüncüde muaf veriliyor.

Üst Alt