Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GATA fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi hakkında bilgisi olan var mı?

berrinseckin

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar gatada açılan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi hakkında bilgisi olan varmı hizmeti nasıl ve dışarıdan hasta alınıyormu bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

gata derken tsk rehebilitasyon merkezinimi soruyorsunuz tam olarak ...( gata bünyesinde de var ayrıca tsk rehebilitasyon merkezide var )

Merhabalar ben orda tedavi gören bi gaziyim bunun % 30 gibisi yanılmıyom sivillere açık ve sıraya alınıyo torpilin varsa daha kısa zamanda gelirsin oradaki doktorlarla görüşmek istiyorsan 0312 291 1118 santral numarası haydar hoca var başhekim albay kamil hoca var başhekim yrd albay rıdvan hoca var albay bilge hoca var binbaşı salim hoca var yarbay bunların hepsi fizik tedavi uzmanları bence bu bilgiler işini görür

gatada fizik tedavi görmek için ne yapmam gerek yeşil kartım var

mrb

tek kelimeyle mükemmel bir hastane.ben orda 3 ay fizik tedavi gördüm.dünyada 2. sırada olduğunu biliyorum.sivillerede hak tanınıyo.randevu alıp gidebilirseniz belki tedavi olma şansını yakalarsınız

1 ay öncesine kadar 1 ay süreyle orda yattım
güzel bir yer fakat tedavisini daha çok aletlerle yapıyo yani eve gittiğin zaman yapıcağın şeyler sınırlı oluyor (gerçi hastalığa göre değişiyor)
her hastaya bakıyolar doktor gerek görürse yatış sırasına sokuyo
askeri kartın varsa hemen geri dönüyolar (10-15 gün)
kartın yoksa epey süre bekliyosun ben 4 ay bekledim

benim de bi sorum olcak
daha önce yatan hastaları 4 ayda bir geri çağırıyolarmış doğru mu bu ???

Ben size katılmıyorum.Çünkü gerçekten mükemmel bir yapı,mükemmel sistemler,hemen hemen her şey mükemmel seviyede.Ben de oraya gidenlerden biriyim.Durumum çok fazla yada şöyle yazayım komplike olmadığından orda ancak 4 gün kadar kaldım.

Yanlız iki hususu belirtmeden geçmeyeceğim.

Birincisi ;

Bir Uzman olmamak ile birlikte Dünyada ve Türkiyede halihazırda kurulu bulunan Fizik Tedavi Ve rehabilitasyon merkezlerinin her biri farklı özelliklere veya tedavi tekniklerine sahip.Hatta bir çok,çok iyi denilen yerde bulunan hekimlerin konularında çok da iyi olmadıkları/olamadıklarını söyleyebiliriz.Bu konuyu açıklığa kavuşturmak lazım.Mükemmel seviyede teknik donanıma sahip olan bir yerde mükemmel hizmet ve tedavi kalitesi beklemek tabiki hepimizin isteğidir.Ne var ki on parmağın bir birinden ayrı olması gibi her hekim'de uzmanlık alanları aynı olsa'da bilgi ve tecrübe bakımından( Hoş görü ve empati kurabilme yeteneği ) birbirilerinden farklı olabiliyor.Böyle bir standart durum inanıyorum ki dünyanın hiç bir ülkesinde yoktur.>>>yuxel-67<<< nin yazdığı ( Dr. Ümit ) gibi bir çok kendini bilmez densiz kimse çıkabilir.Anacak burada önemli olan kişiler değildir.Bir kaç kişi ile böylesine büyük bir merkezi kötülemek yanlış olur.

İkinci olarak ;

Türk Silahlı Kuvvetleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi öncelikli olarak %95 Askeri personel ( Özellikle çatışmalarda yaralanmış olan askeri personel ) ve % 5 lik bir dilim ile de sivil dışarda hasta rehabilitasyonu veya tedavisi için kurulmuş bir merkezdir.250 yatak kapasitesine sahip merkez toplam 102.015 metre kare kapalı 282.500 açık kullanım alanına sahip.Ayrıca 45.000 m2'lik alanda kurulan Gazi Uyum Evi ile gazilerimizin sosyal rehabilitasyonu sağlanıyor. Kendi ordusu için kurulmuş bir merkez olan TSK FTR mekezinin ilk hedefi haliyle ordu personelidir.Bunun ile birlikte amaçlanan hedefte özellikle yaralanmış olan personelin sağlık ve rahabilitasyonu ile beraber sosyal aktivitelerde bulunmaları için gerekli olan bir çok tesisi de mevcuttur.Yatak kapasitesinden ziyade bu tür sosyal alanları ve tedavi klinikleri ile kuruluş yüz ölçümü bakımından da dünyanın en büyükleri arasında yer alır.Dünyanın en büyük askeri rehabilitasyon merkezi ise Amerikanın Texas,San Antonio'da,High-Tech Rehabilitation Center olarak 28 Ocak 2008'de açıldı.360 dereceli ve sanal gerçek zamanlı bilgisyar destekli rehabilitasyon çevre similarörü ki dünyada bu kadar büyük ölçekli bir kuruluşta ilk defa kurulmuş. CAREN ile ilgili daha fazla detaya sahip olmak isteyenler http://www.motekmedical.com/dflow.html (Computer Assisted Rehabilitation Environment simulator) adresinden ingilizce ve görsel olarak bilgi edinebilirler.,kullanılmayan zayıf kasların tekrar kullanılması ve günlük yaşamda beceri sağlanmasına yönelik tedavi ve teknikler sağlanıyor.Öylesine büyük ki altmış bin ayaktan dedavi etme kapasitesine sahip bu yer' de çeşitli savaşlarda 20.000 askerin mağdur olduğu amerikada 500 asker'i yatarak tedavi edebilme olanaklarına sahip.Bütün bunlarla birlikte bu merkez de özellikle yaralanma sonucunda uzuv/larını kaybetmiş askerlere bakılıyor olması ayrı bir enteresan olay.

Sonuç olarak; TSK FTR merkezi Türkiyenin en büyüğü ve belkide olanakları ile dünyanın enleri arasında yeri almış olmak ile birlikte hemen hemen tüm fiziksel engel alt gruplarına'da bakmakta olan bir kurum niteliğinde.Yukarıda örneğini vermeye çalıştığım amerikada ki FTR merkezi nde tamamen ordu mensubu kişiler ve tamamen yaralanarak bi ve ya bir kaç uzvunu kaybetmiş askerler için özel olarak tasarlanarak teşkil edilmiş kurumlar var.Avrupada sadece Dirsek eklemi ve hastalıkları hakkında uzmanlaşmış tedavi merkezleri bulunuyor.Bizde ki uygulama nedense bir konuda uzmanlaşmak yerine birden fazla konuda uzmanlaşarak hastalara verilen kalitenin düşmesine neden olabiliyor.TSK FTR merkezi bir çok alanda hizmet vermesine rağmen tedavi adına her türlü çabayı sarfediyor.

?

mrb benim sewgilim 4 yıldır omurilik felci o da gata da bi kaç kez yattı oradan çok memnun ama onu orada fazla tutmuyolar maddi açıdan durumları pek ii diil.. ben bu duruma çok üzülüyorum onun tedaviye ihtiyacı war ne yapmalıyız :oops: çok zor günlar geçirdik hala da öle.. kimse yardım etmiyor mu hastalara...[/b] :?: :?:

Slm Benim ablam T10 T 11 Seviyesinden kırık vardı yüksekten düşmeden dolayı kesi yok fakat zedelenme baya var. Hastaneden çıktı 1 ay sonra Tsk Ftr gidecez Abim Askeri personel diye başhekim gelmeden bir hafta önce haber verin dedi. İnş iyi olur ama Dünyada 2. olması tabiki mutluluk verici ...Bakalım hayırlısı neler olacak...

Emekli sandığına tabi olarak kamuda memur olarak çalışıp da bu hastanede yakın zamanda tedavi gören var mı arkadaşlar,ben de gitmeyi düşünüyorum,bilgisi olan yazarsa sevinirim.

ben emekli sandığına tabi devlet memuruyum.yaklaşık 2 ay önce taburcu oldum bu hastaneden.çok memnundum.evet genelde aletlerle çalıştırıyorlar.ama bence türkiyede bir çok yerde göremeyeceğiniz aletler de orada mevcut.
tavsiye ederim.bana 6 ay sonrasına tekrar kontrol verdiler.inş bi gelişme olurda tekrar yatarım

G.A.T.A Rehabilitasyon

Ankara G.A.T.A. Rehabilitasyonda çalışıyorum işi olan arkadaşları beklerim.:)

gazi öncelikle "biz" e hoşgeldin...

ben bu aralar gidiyorum T.S.K. Rehabilitasyon Merkezi'ne, iyi bir merkez ama beni yatarak kabul etmediler, ayaktan gidip geliyorum, benim için yorucu oluyor ama napim tedaviye kabul etmeleri de iyi bişey, bana torpil yaptır da beni yatırsınlar demiyorum, :) yanlış anlamayasın, ne bileyim merkezin adı geçince,ulaşım sorunumu paylaşmak istedim dostlarla ;)

seviyorum ben "biz"i napimmm :)

gazi06 kardeş 8 aydır yatak sırası bekliyorum emekli albay eniştemiz vasıtası ile sıralabildik ankara gata;dan emekli acaba daha ne kadar daha beklerim

gata ile tsk rehabilitasyon merkezi farklı yerler değilmiydi?

Arkadaşlar asker kökenli yada asker akrabasıysanız yatacak yer sorun olmaz konuyla ilgili sorun yaşayan arkadaşlara elimden gelen yardımda bulunurum özel mesaj kutumdan haberleşebiliriz.Torpile falan gerek yok bizim merkezde gelen herkeze eşit şartlarda hizmet vermekteyiz.

arkadaşlar merhaba yeni üye oldum bu siteye

benim de babam rahatsız. Yaklaşık 2 yıldır yarı yatalak devam ediyor hayatına kendi ihtiyaçlarını kendi göremiyor henüz. Annemin ve benim yardımlarımla kalkıyor ancak. Rahatsızlığı çok uzun hikaye 2 sene oldu ama teşhisini hala bende bilmiorum.
Hastalandıktan 2 ay sonra ankara gataya gitti babam da 3 ay tedavi gördü. ben de gittim hastaneye çok güzel bir yer ama refakatçiler için çok zor. Benim babamda sivil torpille yatırdık oraya gene çağırıcaz tedavi bitmedi dediler ama 1,5 sene geçti rica minnet zor kabul ettirdik. Çünkü babamın oranın tedavisine çok ihtiyacı var.
Fizik tedavide çok gelişmiş bi yer.Şimdi bu salı gidiyorlar tekrar. Çok sevindik telefon gelince ama işte büyük sıkıntı refakatçi sorunu en az 1 kalacaklar annem çok perişan oluyor refakatçiye yemek verilmio kantinde hep kuru yemek var. Ama allahı var hastalara ilgi çok iyi. Yanlız refakatçilerde biraz düşünülmeli bence Çünkü orda yatanlar ilgiye muhtaç hastalar refakatçi olmadan yapamayan hastalar refakatçiler için biraz daha esnek olunabilir. Mesela misafirhanede kalmak daha rahat olmalı bence.

Ben tsk rehabilitasyonda 3 ay yattım öyle büyütüldüğü kadar mükemmel bir yer deyil.Alet edevat var tamam ama ilgi alaka yok orda gördüğün ilginin ve alakanın kat be kat fazlasını özel merkezlerden alabilirsin ilgi derken fizyoterapistin seninle ilgilenmesinden bahsediyorum alet falan o kadar önemli deyil önemli olan fizyoterapistlerin seninle ilgilenmeleri doktorlarda ilgisis rutine bağlamışlar gidiyolar herkeze aynı tedaviyi veriyolar özellikle doktor bilge ile ümit insanların moralini bozmaktan başka bişe yapmıyo tedavide yetersiz durumu iyi olanlada kötü olanlada aynı seviyede tedavi veriyorlar birde asker ile sivil arasında her konuda bir ayrımcılık var sivilleri ikinci sınıf vatandaş gözüyle görüyorlar ve öyle hareket ediyorlar ...

İPEKEZGİ;

Asker hastaneleri sivillere açılmış durumda uzunca bir süredir. Yani tüm SGK'lılar faydalanabilmekte. Çalışan isen işyerinden alacağın sevk ile, çalışmıyorsan daha kolay faydalanman al karneni gel hemen :)

merhaba.

gazi06;

merhaba.bu hafta ankara gataya gelicem yakın bir hastamız var fiziksel olarak ağır hasta.ödemeler nasıl oluyor sivile,sogortası var hastanın.genede ödemeleri yapılacakmı bilgisi olan varmı.teşekkürler

ben iki yıldır muayene oldum ve yatış icin sıra aldım ama sıranın bana gelmesi her halde bir yıldaha sürer cok agır sürüyor sıra işi

Gata fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği ayrıca Bilkent Gazi rehabilitasyon kliniğinde de fizik tedavi görmüş bir gazi olarak bütün engellilerin sağlık, rehabilitasyon ve sosyo kültürel etkileşim amacıyla mutlaka tedavi görmesi gereken bir merkezdir.

Ayrıca Zorlu isimli arkadaş eleştirdiği konularda kantarın topuzunu kaçırmış....Hastaneyi iyi bilen bir gazi -kendisinin değimiyle 1. sınıf vatandaş- olarak haksızlık yaptığını düşünüyorum...

Merhaba
kardeşim eylül ayında motor kazası geçirdi c5 c6 aeasında ödem oluştu servikal dıskektomi ile ameliyata alındı mikrocerrahi ile cage yerleştirildi.Önce hareket yoktu ama birkaç gün sonra hareketve hisler gelmeye başladı.Şimdi ellerini sıkma hareketi hariç kolunu ve elini oynatabiliyor pc kullanabiliyor ayaklarındada dizlerini içe dışa kapatabiliyor ama tabiki yürüyemiyor kendi başına hiçbir hareketini yapamıyor.
gatadan torpil bulduk oraya ben hemen yatış yaptırabilirim diyor ama yatak yarası var kuyruk sokumunda hergün eve hemşire gelip pansumanı ve bakımı yapılıyor.yara varken tedaviye alıyorlar mı?çünkü çoğu merkez alamayız dedi.
muğladan geleceğimiz için orası hakkında hiçbir fikrimiz yok gelip de oralarda kalmak da var.tedavi nasıl işliyor ne kadar orda kalınıyor?refakatçi kabul ediyorlar mı?ve en önemlisi alt temizliği için orda yardımcı tutulacak kişiler var mı?yardımcı olursanız çok memnun olurum.

çok teşekkür ederim yardımınız için bilgiler için .şimdi bir program hazırlamaya çalışıyoruz herşeyi burda bırakıp oraya geleceğimiz için.ben sizinle mutlaka irtibata geçicem çok çok teşekkür ederim tekrar.size de çok geçmiş olsun..

çok teşekkür ederim gideceğimiz zaman sizinle iletişime geçicem mutlaka.

ankara gataya ancak 15 nisan a randevu alabildik?şimdi randevudan sonraki prosedür nasıl işliyor?neler olacak gittikten sonra geri dönün sıra için arıyoruz mu diyorlar? birde dr olarak kimi tavsiye edersiniz bilge beyden randevu aldık ama nasıldır? çünkü dr hasta iletişimi çok önemli.
kardeşimin ameliyatını dekan yard.yaptı tamam ameliyat süper ama iletişim 0 dı.o kadar meşgul ki bir soru sormak için bekle bekle 5 dk da geçiştirsin. tedavisi ve iletişimi iyi olan kim vardır? yada bilge bey randusu kalsın mı iyi midir?

gazi06;

Merhaba gazi06. ben orduda çalışıyorum, hemşireyim. hasta getirmek istiyorum (sivil) nası yardımcı olabilirsiniz çok acil ihtiyacım var....

hastamız bır ay once boyun fıtıgı amelıyatı oldu, amelıyat sonrası ödeme bağlı tedraparazi gelişti.bir aydır fizik tedavi desteği alamadık enfeksiyon nedenıyle. suanda enfeksıyon tedavısı yapıldı samsunda yatıyo, ancak tam tesekkullü yer ararken ınternette sızı buldum. yardımcı olabılecegınızı dusundum. gercekten sımdıden cok tesekkur ederım. acıl cevap beklıyorum.
0544 547 90 18

selam ben miraç ben trafik kazası geçirdim gataya gitmem lazım ayağımda his var lütfen yardım edin teşekkür ederim

slm arkadaşlar benim gataya gitmem ve yatmam lazım lütfen yardım edersiniz çok sevinirim duacığınız olurum

slm arkadaşlar ben miraç
94 doğumluyum 2009 un 9.ayının 1 inde ailece kaza geçirdik allah kimseye göstermisin annem vefat etti babam işe abim okula gittiğinden ben evde tek kalıyorum ayağımda his var güçlenmem var dengemi tutamıyorum a
yağa kalkmam lazım bir an önce eğer yardımcı olursanız çok sevinirim .0531 713 08 28 ve 0536 880 21 10 dan ulaşabilirsiniz teşekkür ederim.

Üst Alt